Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
Cortina 1956 Innsbruck 1964
Data 19.02 - 27.02 1960
Gospodarz Stany Zjednoczone Squaw Valley
Dyscyplina biegi narciarskie
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1960.
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
10 km kobiety
15 km mężczyźni
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku zostały przeprowadzone w dniach 19 - 27 lutego 1960 w mieście Squaw Valley. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w sześciu konkurencjach: czterech indywidualnych (biegach na 15 km, 30 km i 50 km dla mężczyzn oraz 10 km dla kobiet) i sztafetach (4 × 10 km dla mężczyzn i 3 × 5 km dla kobiet) – łącznie rozdanych zostało zatem osiemnaście medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz ósmy, a biegaczki po raz trzeci w historii.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
19 lutego 1960 Squaw Valley Bieg mężczyzn na 30 km Szwecja Sixten Jernberg Szwecja Rolf Rämgård Nikołaj Anikin
20 lutego 1960 Squaw Valley Bieg kobiet na 10 km Marija Gusakowa Lubow Baranowa Radja Jeroszyna
23 lutego 1960 Squaw Valley Bieg mężczyzn na 15 km Norwegia Håkon Brusveen Szwecja Sixten Jernberg Finlandia Veikko Hakulinen
25 lutego 1960 Squaw Valley Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km  Finlandia  Norwegia  ZSRR
26 lutego 1960 Squaw Valley Sztafeta kobiet 3 × 5 km  Szwecja  ZSRR  Finlandia
27 lutego 1960 Squaw Valley Bieg mężczyzn na 50 km Finlandia Kalevi Hämäläinen Finlandia Veikko Hakulinen Szwecja Rolf Rämgård

Mężczyźni

15 km

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Norwegia Håkon Brusveen 51:55.5
 Szwecja Sixten Jernberg 51:58.6 +3.1
 Finlandia Veikko Hakulinen 52:03.0 +7.5
4.  Norwegia Einar Østby 52:18.0 +22.5
 ZSRR Giennadij Waganow 52:18.0 +22.5
6.  Finlandia Eero Mäntyranta 52:40.6 +45.1
7.  Szwecja Janne Stefansson 52:41.0 +45.5
8.  Szwecja Rolf Rämgård 52:47.3 +51.8
9.  Włochy Marcello De Dorigo 52:53.5 +58.0
10.  ZSRR Nikołaj Anikin 52:55.0 +59.5
. . .
18.  Polska Józef Rysula 54:13.3 +2:17.8
28.  Polska Kazimierz Zelek 55:59.4 +3:03.9
41.  Polska Józef Gut-Misiaga 58:03.6 +6:08.1
43.  Polska Andrzej Mateja 58:09.1 +6:13.6

Data: 23.02.1960


30 km

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Szwecja Sixten Jernberg 1:51:03.9
 Szwecja Rolf Rämgård 1:51:16.9 +13.0
 ZSRR Nikołaj Anikin 1:52:28.2 +1:24.3
4.  ZSRR Giennadij Waganow 1:52:49.2 +1:45.3
5.  Szwecja Lennart Larsson 1:53:53.2 +2:49.3
6.  Finlandia Veikko Hakulinen 1:54:02.0 +2:58.1
7.  Finlandia Toimi Alatalo 1:54:06.5 +3:02.6
8.  ZSRR Aleksiej Kuzniecow 1:54:23.9 +3:20.0
9.  Norwegia Hallgeir Brenden 1:55:19.8 +4:15.9
10.  Norwegia Oddmund Jensen 1:55:35.0 +4:31.1
. . .
22.  Polska Kazimierz Zelek 2:01:27.1 +10:23.2
23.  Polska Andrzej Mateja 2:01:54.7 +10:49.8
34.  Polska Józef Gąsienica Sobczak 2:06:12.7 +15:09.8

Data: 19.02.1960


50 km

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Finlandia Kalevi Hämäläinen 2:59:06.3
 Finlandia Veikko Hakulinen 2:59:26.7 +20.4
 Szwecja Rolf Rämgård 3:02:46.7 +3:40.4
4.  Szwecja Lennart Larsson 3:03:27.9 +4:21.6
5.  Szwecja Sixten Jernberg 3:05:18.0 +6:12.7
6.  Finlandia Pentti Pelkonen 3:05:24.5 +6:18.2
7.  ZSRR Giennadij Waganow 3:05:27.6 +6:21.3
8.  Finlandia Veikko Räsänen 3:06:04.4 +6:58.1
9.  Norwegia Hallgeir Brenden 3:08:23.0 +9:16.7
10.  Norwegia Sverre Stensheim 3:08:51.5 +9:45.2

Data: 27.02.1960


Sztafeta 4 × 10 km

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
 Finlandia Toimi Alatalo
Eero Mäntyranta
Väinö Huhtala
Veikko Hakulinen
2:18:45.6
 Norwegia Harald Grønningen
Hallgeir Brenden
Einar Østby
Håkon Brusveen
2:18:46.4 +0.8
 ZSRR Anatolij Szeluchin
Giennadij Waganow
Aleksiej Kuzniecow
Nikołaj Anikin
2:21:21.6 +2:36.0
4.  Szwecja Lars Olsson
Janne Stefansson
Lennart Larsson
Sixten Jernberg
2:21:31.8 +2:46.2
5.  Włochy Giulio De Florian
Giuseppe Steiner
Pompeo Fattor
Marcello De Dorigo
2:22:32.5 +3:47.9
6.  Polska Andrzej Mateja
Józef Rysula
Józef Gut-Misiaga
Kazimierz Zelek
2:26:25.3 +7:40.3
7.  Francja Victor Arbez
René Mandrillon
Benoît Carrara
Jean Mermet
2:26:30.8 +7:45.2
8.  Szwajcaria Fritz Kocher
Marcel Huguenin
Lorenz Possa
Alphonse Baume
2:29:36.8 +10:51.2
9.  Niemcy Kuno Werner
Helmut Hagg
Werner Haase
Enno Röder
2:31:47.1 +14:02.5
10.  Japonia Takashi Matsuhashi
Kazuo Sato
Eiji Kurita
Akemi Taniguchi
2:36:44.9 +17:59.6

Data: 25.02.1960


Kobiety

10 km

Miejsce Państwo Zawodniczka Czas Strata
 ZSRR Marija Gusakowa 39:46.6
 ZSRR Lubow Baranowa 40:04.2 +17.6
 ZSRR Radja Jeroszyna 40:06.0 +19.4
4.  ZSRR Alewtina Kołczina 40:12.6 +28.0
5.  Szwecja Sonja Ruthström 40:35.5 +48.9
6.  Finlandia Toini Pöysti 40:41.9 +55.3
7.  Szwecja Barbro Martinsson 41:06.2 +1:19.6
8.  Szwecja Irma Johansson 41:08.3 +1:21.7
9.  Bułgaria Krystana Stojewa 41:44.0 +1:57.4
10.  Szwecja Britt Strandberg 42:06.8 +2:20.2
. . .
13.  Polska Stefania Biegun 42:45.2 +2:58.6
14.  Polska Józefa Czerniawska 42:45.5 +2:58.9
20.  Polska Anna Krzeptowska 44:36.1 +4:49.5
21.  Polska Helena Gąsienica Daniel 45:08.2 +5:21.6

Data: 20.02.1960


Sztafeta 3 × 5 km

Miejsce Państwo Zawodniczki Czas Strata
 Szwecja Irma Johansson
Britt Strandberg
Sonja Ruthström
1:04:21.4
 ZSRR Radja Jeroszyna
Marija Gusakowa
Lubow Baranowa
1:05:02.6 +41.2
 Finlandia Siiri Rantanen
Eeva Ruoppa
Toini Pöysti
1:06:27.5 +2:06.1
4.  Polska Stefania Biegun
Helena Gąsienica Daniel
Józefa Czerniawska
1:07:24.6 +3:03.2
5.  Niemcy Rita Czech-Blasl
Renate Borges
Sonnhilde Kallus
1:09:25.7 +5.04.3

Data: 26.02.1960

Tabela medalowa

Lp. Kraj

złoto

srebro

brąz

razem
1.  Szwecja 2 2 1 5
2.  Finlandia 2 1 2 5
3.  ZSRR 1 2 3 6
4.  Norwegia 1 1 0 2

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
Listen to this article