Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Innsbruck 1976 Sarajewo 1984
Data 14.02 - 23.02 1980
Gospodarz Stany Zjednoczone Lake Placid
Dyscyplina biegi narciarskie
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1980.
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
5 km kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku zostały przeprowadzone w dniach 14.02 - 23 lutego 1980 w mieście Lake Placid. Konkurencje rozegrano w ośrodku Mt. Van Hoevenberg. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w siedmiu konkurencjach: czterech indywidualnych (biegach na 15 km, 30 km i 50 km dla mężczyzn oraz 5 km i 10 km dla kobiet) i sztafetach (4 x 10 km dla mężczyzn i 4 x 5 km dla kobiet) – łącznie rozdanych zostało zatem dwadzieścia jeden medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz trzynasty, a biegaczki po raz ósmy w historii.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
14 lutego 1980 Lake Placid Bieg mężczyzn na 30 km Nikołaj Zimiatow Wasilij Roczew Iwan Lebanow
15 lutego 1980 Lake Placid Bieg kobiet na 5 km Raisa Smietanina Finlandia Hilkka Riihivuori Czechosłowacja Květa Jeriová
17 lutego 1980 Lake Placid Bieg mężczyzn na 15 km Szwecja Thomas Wassberg Finlandia Juha Mieto Norwegia Ove Aunli
18 lutego 1980 Lake Placid Bieg kobiet na 10 km Barbara Petzold Finlandia Hilkka Riihivuori Finlandia Helena Takalo
20 lutego 1980 Lake Placid Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km  ZSRR  Norwegia  Finlandia
21 lutego 1980 Lake Placid Sztafeta kobiet 4 × 5 km  NRD  ZSRR  Norwegia
23 lutego 1980 Lake Placid Bieg mężczyzn na 50 km Nikołaj Zimiatow Finlandia Juha Mieto Aleksandr Zawjałow

Mężczyźni

Bieg na 15 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
 Szwecja Thomas Wassberg 41:57.63
 Finlandia Juha Mieto 41:57.64 +0.01
 Norwegia Ove Aunli 42:28.62 +30.99
4.  ZSRR Nikołaj Zimiatow 42:33.96 +36.33
5.  ZSRR Jewgienij Bielajew 42:46.02 +48.39
6.  Polska Józef Łuszczek 42:59.03 +1.01:40
7.  ZSRR Aleksandr Zawjałow 43:00.81 +1:03.18
8.  Finlandia Harri Kirvesniemi 43:02.01 +1:04.38
9.  Norwegia Oddvar Brå 43:05.64 +1:08.01
10.  Norwegia Lars Erik Eriksen 43:11.51 +1:13.88

Data: 17.02.1980


Bieg na 30 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
 ZSRR Nikołaj Zimiatow 1:27:02.80
 ZSRR Wasilij Roczew 1:27:34.22 +31.42
 Bułgaria Iwan Lebanow 1:28:03.87 +1:01.07
4.  Szwecja Thomas Wassberg 1:28:40.35 +1:37.55
5.  Polska Józef Łuszczek 1:29:03.64 +2:00.84
6.  Finlandia Matti Pitkänen 1:29:35.03 +2:32.23
7.  Finlandia Juha Mieto 1:29:45.08 +2:42.28
8.  Norwegia Ove Aunli 1:29:54.02 +2:53.22
9.  NRD Alf-Gerd Deckert 1:30:05.17 +3:02.37
10.  Norwegia Lars Erik Eriksen 1:30:34.34 +3:31.54

Data: 14.02.1980


Bieg na 50 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
 ZSRR Nikołaj Zimiatow 2:27:24.60
 Finlandia Juha Mieto 2:30:20.52 +2:55.92
 ZSRR Aleksandr Zawjałow 2:30:51.52 +3:26.92
4.  Norwegia Lars Erik Eriksen 2:30:53.00 +3:28.43
5.  ZSRR Siergiej Sawieljew 2:31:15.82 +3:51.22
6.  ZSRR Jewgienij Bielajew 2:31:21.19 +3:56.59
7.  Norwegia Oddvar Brå 2:31:46.83 +4:22.23
8.  Szwecja Sven-Åke Lundbäck 2:31:59.65 +4:35.05
9.  Finlandia Asko Autio 2:32:25.57 +4:59.97
10.  Szwajcaria Franz Renggli 2:33:27.56 +6:02.96
. . .
17.  Polska Józef Łuszczek 2:36:38.05 +9:13.45

Data: 23.02.1980


Sztafeta 4 x 10 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 ZSRR Wasilij Roczew
Nikołaj Bażukow
Jewgenij Bielajew
Nikołaj Zimiatow
1:57:03.46
 Norwegia Lars Erik Eriksen
Per Knut Aaland
Ove Aunli
Oddvar Brå
1:58:45.77 +1:42.31
 Finlandia Harri Kirvesniemi
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
Juha Mieto
2:00:00.18 +2:56.72
4.  Niemcy Peter Zipfel
Wolfgang Müller
Dieter Notz
Jochen Behle
2:00:22.74 +3:19.28
5.  Szwecja Sven-Åke Lundbäck
Thomas Eriksson
Benny Kohlberg
Thomas Wassberg
2:00:42.71 +3:39.25
6.  Włochy Maurilio De Zolt
Benedetto Carrara
Giulio Capitanio
Giorgio Vanzetta
2:01:09.93 +4:06.47
7.  Szwajcaria Hansueli Kreuzer
Konrad Hallenbarter
Eduard Hauser
Gaudenz Ambühl
2:03:36.57 +6:33.11
8.  Stany Zjednoczone Bill Koch
Timothy Caldwell
James Galanes
Stanley Dunklee
2:04:12.17 +7:08.71
9.  Czechosłowacja František Šimon
Miloš Bečvář
Jiří Švub
Jiří Beran
2:04:18.66 +7:14.20
10.  Francja Paul Fargeix
Gérard Durand-Poudret
Michel Thierry
Jean-Paul Pierrat
2:08:43.61 +11:40.15

Data: 20.02.1980


Kobiety

Bieg na 5 km

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
 ZSRR Raisa Smietanina 15:06.92
 Finlandia Hilkka Riihivuori 15:11.96 +5.04
 Czechosłowacja Květa Jeriová 15:23.44 +16.52
4.  NRD Barbara Petzold 15:23.62 +16.70
5.  ZSRR Nina Bałdyszewa 15:29.03 +22.09
6.  ZSRR Galina Kułakowa 15:29.58 +22.66
7.  NRD Veronika Hesse 15:31.83 +24.91
8.  Finlandia Helena Takalo 15:32.12 +25.20
9.  NRD Marlies Rostock 15:36.28 +29.36
10.  Szwecja Lena Carlzon-Lundbäck 15:43.04 +36.12

Data:15.02.1980


Bieg na 10 km

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
 NRD Barbara Petzold 30:31.54
 Finlandia Hilkka Riihivuori 30:35.06 +3.50
 Finlandia Helena Takalo 30:45.25 +13.71
4.  ZSRR Raisa Smietanina 30:54.48 +22.94
5.  ZSRR Galina Kułakowa 30:58.46 +26.92
6.  ZSRR Nina Bałdyszewa 31:22.93 +51.39
7.  NRD Marlies Rostock 31:28.79 +57.25
8.  NRD Veronika Hesse 31:29.14 +57.60
9.  Czechosłowacja Květa Jeriová 31:29.55 +58.01
10.  Szwecja Eva Olsson 31:36.08 +1:04.14

Data:18.02.1980


Sztafeta 4 x 5 km

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 NRD Marlies Rostock
Carola Anding
Veronika Hesse
Barbara Petzold
1:02:11.10 -
 ZSRR Nina Bałdyszewa
Nina Roczewa
Galina Kułakowa
Raisa Smietanina
1:03:18.30 +1:07,20
 Norwegia Brit Pettersen
Anette Bøe
Marit Myrmæl
Berit Aunli
1:04:13.50 +2:02,40
4.  Czechosłowacja Dagmar Palečková
Gabriela Svobodová
Blanka Paulů
Květa Jeriová
1:04:31.39 +2:20,29
5.  Finlandia Marja Auroma
Marja-Liisa Hämäläinen
Helena Takalo
Hilkka Riihivuori
1:04:41.28 +2:30,18
6.  Szwecja Marie Johansson
Karin Lamberg
Eva Olsson
Lena Carlzon-Lundbäck
1:05:16.32 +3:05,22
7.  Stany Zjednoczone Alison Owen-Spencer
Beth Paxson
Leslie Bancroft
Margaret Spencer
1:06:55.41 +4:44,31
8.  Kanada Angela Schmidt
Shirley Firth
Esther Miller
Joan Groothuysen
1:07:45.75 +5:34,65

Data: 21.02.1980

Tabela medalowa

Lp. Kraj

złoto

srebro

brąz

razem
1.  ZSRR 4 2 1 7
2.  NRD 2 0 0 2
3.  Szwecja 1 0 0 1
4.  Finlandia 0 4 2 6
5.  Norwegia 0 1 2 3
6.  Bułgaria 0 0 1 1
7.  Czechosłowacja 0 0 1 1

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Listen to this article