For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984.
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984
Lake Placid 1980 Calgary 1988
Data

9.02 - 19.02 1984

Gospodarz

Sarajewo

Dyscyplina

biegi narciarskie

Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984
Cross country skiing pictogram.svg
5 km kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni
20 km kobiety
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku zostały przeprowadzone w dniach 9 - 19 lutego 1984 w Sarajewie. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w ośmiu konkurencjach: sześciu indywidualnych (biegach na 15 km, 30 km i 50 km dla mężczyzn oraz 5 km, 10 km i 20 km dla kobiet) i sztafetach (4 x 10 km dla mężczyzn i 4 x 5 km dla kobiet) – łącznie rozdane zostały zatem dwadzieścia cztery medale. Mężczyźni rywalizowali podczas igrzysk po raz czternasty, a kobiety po raz dziewiąty w historii.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Gold medal.svg
Złoto
Silver medal.svg
Srebro
Bronze medal.svg
Brąz
9 lutego 1984 Igman Bieg kobiet na 10 km Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen Raisa Smietanina Norwegia Britt Pettersen
10 lutego 1984 Igman Bieg mężczyzn na 30 km Nikołaj Zimiatow Aleksandr Zawjałow Szwecja Gunde Svan
12 lutego 1984 Igman Bieg kobiet na 5 km Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen Norwegia Berit Aunli Czechosłowacja Květa Jeriová
13 lutego 1984 Igman Bieg mężczyzn na 15 km Szwecja Gunde Svan Finlandia Aki Karvonen Finlandia Harri Kirvesniemi
15 lutego 1984 Igman Sztafeta kobiet 4 × 5 km  Norwegia  Czechosłowacja  Finlandia
16 lutego 1984 Igman Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km  Szwecja  ZSRR  Finlandia
18 lutego 1984 Igman Bieg kobiet na 20 km Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen Raisa Smietanina Norwegia Anne Jahren
19 lutego 1984 Igman Bieg mężczyzn na 50 km Szwecja Thomas Wassberg Szwecja Gunde Svan Finlandia Aki Karvonen

Mężczyźni

Bieg na 15 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
Szwecja Szwecja Gunde Svan 41:25.6
Silver medal icon.svg
Finlandia Finlandia Aki Karvonen 41:34.9 +9.3
Bronze medal icon.svg
Finlandia Finlandia Harri Kirvesniemi 41:45.6 +20.0
4. Finlandia Finlandia Juha Mieto 42:05.8 +40.2
5. ZSRR Władimir Nikitin 42:31.6 +1:06.0
6. ZSRR Nikołaj Zimiatow 42:34.5 +1:08.9
7. NRD Uwe Bellmann 42:35.8 +1:10.2
8. Norwegia Norwegia Tor Håkon Holte 42:37.4 +1:11,8
9. Włochy Włochy Maurilio De Zolt 42:40.0 +1:14.4
10. ZSRR Aleksandr Batiuk 42:42.2 +1:16.6
. . .
36. Polska Polska Józef Łuszczek 45:04.8 +3:39.2

Data: 13.02.1984


Bieg na 30 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
ZSRR Nikołaj Zimiatow 1:28:56.3
Silver medal icon.svg
ZSRR Aleksandr Zawjałow 1:29:23.3 +27.0
Bronze medal icon.svg
Szwecja Szwecja Gunde Svan 1:29:35.7 +39.4
4. ZSRR Władimir Sachnow 1:30:30.4 +1:04.1
5. Finlandia Finlandia Aki Karvonen 1:30:59.7 +2:03.4
6. Norwegia Norwegia Lars Erik Eriksen 1:31:24.8 +2:28.5
7. Finlandia Finlandia Harri Kirvesniemi 1:31:37.4 +2:54.0
8. Finlandia Finlandia Juha Mieto 1:31:48.3 +2:52.0
9. Włochy Włochy Maurilio De Zolt 1:31:58.7 +3:02.4
10. NRD Uwe Bellmann 1:31:59.3 +3:03.0
. . .
41. Polska Polska Józef Łuszczek 1:38:11.7 +9:15.4

Data: 10.02.1984


Bieg na 50 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
Szwecja Szwecja Thomas Wassberg 2:15:55.8
Silver medal icon.svg
Szwecja Szwecja Gunde Svan 2:16:00.7 +4.9
Bronze medal icon.svg
Finlandia Finlandia Aki Karvonen 2:17:04.7 +1:08.9
4. Finlandia Finlandia Harri Kirvesniemi 2:18:34.1 +2:38.3
5. Norwegia Norwegia Jan Lindvall 2:19:27.1 +3:31.3
6. Szwajcaria Szwajcaria Andi Grünenfelder 2:19:46.2 +3:50.4
7. ZSRR Aleksandr Zawjałow 2:20:27.6 +4:31.8
8. ZSRR Władimir Sachnow 2:20:53.7 +4:57.9
9. Szwajcaria Szwajcaria Konrad Hallenbarter 2:21:11.6 +5:16.8
10. Finlandia Finlandia Juha Mieto 2:21:53.1 +5:57.3
. . .
41. Polska Polska Józef Łuszczek 2:25:46.9 +9:51.1

Data: 19.02.1984


Sztafeta 4 x 10 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
Gold medal icon.svg
Szwecja Szwecja Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Jan Ottosson
Gunde Svan
1:55:06.3
Silver medal icon.svg
ZSRR Aleksandr Batiuk
Aleksandr Zawjałow
Władimir Nikitin
Nikołaj Zimiatow
1:55:16.5 +10.2
Bronze medal icon.svg
Finlandia Finlandia Kari Ristanen
Juha Mieto
Harri Kirvesniemi
Aki Karvonen
1:56:31.4 +1:25.1
4. Norwegia Norwegia Lars Erik Eriksen
Jan Lindvall
Ove Aunli
Tor Håkon Holte
1:57:27.6 +2:21.3
5. Szwajcaria Szwajcaria Giachem Guidon
Konrad Hallenbarter
Joos Ambühl
Andi Grünenfelder
1:58:06.0 +2:59.7
6. Niemcy RFN Jochen Behle
Stefan Dötzler
Franz Schöbel
Peter Zipfel
1:59:30.2 +4:23.9
7. Włochy Włochy Maurilio De Zolt
Alfred Runggaldier
Giulio Capitanio
Giorgio Vanzetta
1:59:30.3 +4:24.0
8. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Dan Simoneau
Tim Caldwell
James Galanes
Bill Koch
1:59:52.3 +4:46.0
9. NRD Karsten Brandt
Uwe Wünsch
Frank Schröder
Uwe Bellmann
2:02:13.9 +7:07.6
10. Bułgaria Atanas Simidcziew
Swetosław Atanasow
Miłusz Iwanczew
Christo Byrzanow
2:03:17.6 +8:11.6

Data: 16.02.1984


Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Bieg na 5 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg
Finlandia Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen 17:04.0
Silver medal icon.svg
Norwegia Norwegia Berit Aunli 17:14.1 +10.1
Bronze medal icon.svg
Czechosłowacja Czechosłowacja Květa Jeriová 17:18.3 +14.3
4. Szwecja Szwecja Marie Risby 17:26.3 +22.3
5. Norwegia Norwegia Inger Helene Nybråten 17:28.2 +24.2
6. Norwegia Norwegia Brit Pettersen 17:33.6 +27.6
7. Norwegia Norwegia Anne Jahren 17:38.0 +34.3
8. NRD Ute Noack 17:46.0 +42.0
9. Szwajcaria Szwajcaria Evi Kratzer 17:47.5 +43.5
10. Finlandia Finlandia Pirkko Määttä 17:48.0 +44.0

Data: 12.02.1984


Bieg na 10 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg
Finlandia Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen 31:44.2
Silver medal icon.svg
ZSRR Raisa Smietanina 32:02.9 +18.7
Bronze medal icon.svg
Norwegia Norwegia Britt Pettersen 32:12.7 +28.5
4. Norwegia Norwegia Berit Aunli 32:17.7 +33.5
5. Norwegia Norwegia Anne Jahren 32:26.2 +42.0
6. Szwecja Szwecja Marie Risby 32:34.6 +50.4
7. Norwegia Norwegia Marit Myrmæl 32:35.3 +41.1
8. ZSRR Julija Szamszurina 32:45.7 +1:01.5
9. ZSRR Nadieżda Burłakowa 32:55.8 +1:11.6
10. Czechosłowacja Czechosłowacja Květa Jeriová 32:58.7 +1:14.5

Data: 9.02.1984


Bieg na 20 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg
Finlandia Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen 1:01:45.0
Silver medal icon.svg
ZSRR Raisa Smietanina 1:02:26.7 +41.7
Bronze medal icon.svg
Norwegia Norwegia Anne Jahren 1:03:13.6 +1:28.6
4. Czechosłowacja Czechosłowacja Blanka Paulů 1:03:16.9 +1:36.9
5. Szwecja Szwecja Marie Risby 1:03:31.8 +1:51.8
6. Norwegia Norwegia Brit Pettersen 1:03:49.0 +2:04.0
7. ZSRR Lubow Ladowa 1:03:53.3 +2:08.3
8. Szwajcaria Szwajcaria Evi Kratzer 1:03:56.4 +2:11.4
9. Finlandia Finlandia Pirkko Määttä 1:04:37.6 +2:52.6
10. Włochy Włochy Guidina Dal Sasso 1:04:44.1 +2:59,1

Data: 18.02.1984


Sztafeta 4 x 5 km[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg
Norwegia Norwegia Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Britt Pettersen
Berit Aunli
1:06:49.7
Silver medal icon.svg
Czechosłowacja Czechosłowacja Dagmar Švubová
Blanka Paulů
Gabriela Svobodová
Květa Jeriová
1:07:34.7 +45.0
Bronze medal icon.svg
Finlandia Finlandia Pirkko Määttä
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
Marja-Liisa Hämäläinen
1:07:36.7 +47.0
4. ZSRR Julija Szamszurina
Lubow Ladowa
Nadieżda Burłakowa
Raisa Smietanina
1:07:55.0 +1:05.3
5. Szwecja Szwecja Karin Lamberg
Doris Hugosson
Marie Risby
Ann-Janeth Rosendahl
1:09:30.0 +2:41.3
6. Szwajcaria Szwajcaria Karin Thomas
Monika Germann
Christine Brügger
Evi Kratzer
1:09:40.3 +2:50.6
7. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Susan Long
Judy Rabinowitz
Lynn Spencer-Galanes
Patricia Ross
1:10:48.4 +3:58.7
8. NRD Petra Voge
Petra Rohrmann
Carola Anding
Ute Noack
1:11:10.7 +4:21.0
9. Włochy Włochy Clara Angerer
Paola Pozzoni
Manuela Di Centa
Guidina Dal Sasso
1:11:12.3 +4:22.6
10. Jugosławia Jana Mlakar
Andreja Smrekar
Tatjana Smolnikar
Metka Munih
1:13:45.1 +6:55.4

Data: 15.02.1984


Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Kraj
Gold medal.svg

złoto
Silver medal.svg

srebro
Bronze medal.svg

brąz
GoldSilverBronze medals.svg

razem
1.  Finlandia 3 1 4 8
2.  Szwecja 3 1 1 5
3.  ZSRR 1 4 0 5
4.  Norwegia 1 1 2 4
5.  Czechosłowacja 0 1 1 2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.