Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998
Lillehammer 1994 Salt Lake City 2002
Data 8.02 - 22.02 1998
Gospodarz Japonia Nagano
Dyscyplina biegi narciarskie
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998
5 km kobiety
10 km mężczyźni
15 km kobiety
Biegi łączone mężczyźni kobiety
30 km mężczyźni kobiety
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998.

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku zostały przeprowadzone w dniach 8 - 22 lutego 1998 w miejscowości Hakuba,na trasach Snow Harp oddalonej o 40 km na zachód od głównego miasta Igrzysk - Nagano. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w pięciu konkurencjach – łącznie rozdanych zostało zatem dziesięć kompletów medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz osiemnasty, a biegaczki po raz trzynasty w historii.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
8 lutego 1998 Hakuba Bieg indywidualny kobiet na 15 km stylem klasycznym Rosja Olga Daniłowa Rosja Łarisa Łazutina Norwegia Anita Moen
9 lutego 1998 Hakuba Bieg indywidualny mężczyzn na 30 km stylem klasycznym Finlandia Mika Myllylä Norwegia Erling Jevne Włochy Silvio Fauner
10 lutego 1998 Hakuba Bieg indywidualny kobiet na 5 km stylem klasycznym Rosja Łarisa Łazutina Czechy Kateřina Neumannová Norwegia Bente Martinsen
10-12 lutego 1998 Hakuba Bieg łączony kobiet na 15 km Rosja Łarisa Łazutina Rosja Olga Daniłowa Czechy Kateřina Neumannová
12 lutego 1998 Hakuba Bieg indywidualny mężczyzn na 10 km stylem klasycznym Norwegia Bjørn Dæhlie Austria Markus Gandler Finlandia Mika Myllylä
12-14 lutego 1998 Hakuba Bieg łączony mężczyzn na 25 km Norwegia Thomas Alsgaard Norwegia Bjørn Dæhlie Kazachstan Władimir Smirnow
16 lutego 1998 Hakuba Sztafeta kobiet 4 × 5 km Rosja Rosja[1] Norwegia Norwegia[2] Włochy Włochy[3]
18 lutego 1998 Hakuba Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km Norwegia Norwegia[4] Włochy Włochy[5] Finlandia Finlandia[6]
20 lutego 1998 Hakuba Bieg masowy kobiet na 30 km stylem dowolnym Rosja Julija Czepałowa Włochy Stefania Belmondo Rosja Larisa Łazutina
22 lutego 1998 Hakuba Bieg masowy mężczyzn na 50 km stylem dowolnym Norwegia Bjørn Dæhlie Szwecja Niklas Jonsson Austria Christian Hoffmann

Kobiety

Bieg na 15 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Olga Daniłowa  Rosja 46:54,4 -
Łarisa Łazutina  Rosja 47:01,0 +5,6
Anita Moen  Norwegia 47:52,6 +57,2
4. Iryna Taranenko  Ukraina 48:10,2 +1:14,8
5. Marit Mikkelsplass  Norwegia 48:12,5 +1:17,1
6. Trude Dybendahl  Norwegia 48:19,0 +1:23,6
6. Bente Martinsen  Norwegia 48:19,0 +1:23,6
8. Stefania Belmondo  Włochy 48:57,7 +2:02,3
9. Kateřina Neumannová  Czechy 49:01,9 +2:06,5
10. Jaroslava Bukvajová  Słowacja 49:02,0 +2:06,6

Data: 8.02.1998


Bieg na 5 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Łarisa Łazutina  Rosja 17:37,9 -
Kateřina Neumannová  Czechy 17:42,7 +4,8
Bente Martinsen  Norwegia 17:49,4 +11,5
4. Nina Gawriluk  Rosja 17:50,3 +12,4
5. Olga Daniłowa  Rosja 17:51,3 +13,4
6. Marit Mikkelsplass  Norwegia 17:53,5 +15,6
7. Anita Moen  Norwegia 18:04,4 +26,5
8. Trude Dybendahl  Norwegia 18:08,0 +30,1
9. Gabriella Paruzzi  Włochy 18:14,7 +36,8
10. Brigitte Albrecht  Szwajcaria 18:16,5 +38,6

Data: 10.02.1998


Bieg łączony

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Łarisa Łazutina  Rosja 46:06,9 -
Olga Daniłowa  Rosja 46:13,4 +6,5
Kateřina Neumannová  Czechy 46:14,2 +7,3
4. Iryna Taranenko  Ukraina 46:17,1 +10,2
5. Stefania Belmondo  Włochy 46:19,6 +12,7
6. Julija Czepałowa  Rosja 46:28,4 +21,5
7. Nina Gawriluk  Rosja 46:49,3 +42,4
8. Anita Moen  Norwegia 47:04,6 +57,7
9. Bente Martinsen  Norwegia 47:11,1 +1:04,2
10. Brigitte Albrecht  Szwajcaria 47:11,8 +1:04,9

Data: 10.-12.02.1998


Sztafeta 4 x 5 km

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Rosja Nina Gawriluk
Olga Daniłowa
Jelena Välbe
Łarisa Łazutina
55:13,5 -
 Norwegia Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen
55:38,0 +24,5
 Włochy Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo
56:53,3 +1:39,8
4.  Szwajcaria Sylvia Honegger
Andrea Huber
Brigitte Albrecht
Natascia Leonardi
56:55,2 +1:41,7
5.  Niemcy Kati Wilhelm
Manuela Henkel
Constance Blum
Anke Schulze
56:55,4 +1:41,9
6.  Czechy Jana Šaldová
Kateřina Neumannová
Kateřina Hanušová
Zuzana Kocumová
56:58,7 +1:45,2
7.  Finlandia Tuulikki Pyykkönen
Milla Jauho
Satu Salonen
Anita Nyman
57:34,3 +2:20,8
8.  Szwecja Antonina Ordina
Anette Fanqvist
Magdalena Forsberg
Karin Säterkvist
57:53,7 +2:40,2
9.  Ukraina Wałentyna Szewczenko
Iryna Taranenko
Ołena Hajasowa
Maryna Pestriakowa
57:54,8 +2:41,3
10.  Japonia Tomomi Otaka
Sumiko Yokoyama
Fumiko Aoki
Kumiko Yokoyama
58:22,8 +3:09,3

Data: 16.02.1998


Bieg na 30 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Julija Czepałowa  Rosja 1:22:01,5 -
Stefania Belmondo  Włochy 1:22:11,7 +10,2
Łarisa Łazutina  Rosja 1:23:15,7 +1:14,2
4. Elin Nilsen  Norwegia 1:24:24,5 +2:23,0
5. Jelena Välbe  Rosja 1:24:52,8 +2:51,3
6. Maria Theurl  Austria 1:24:54,3 +2:52,8
7. Brigitte Albrecht  Szwajcaria 1:25:15,0 +3:13,5
8. Iryna Taranenko  Ukraina 1:25:22,3 +3:20,8
9. Marit Mikkelsplass  Norwegia 1:25:36,9 +3:35,4
10. Gabriella Paruzzi  Włochy 1:26:06,0 +4:04,5

Data: 20.02.1998


Mężczyźni

Bieg na 30 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Mika Myllylä  Finlandia 1:33:55,8 -
Erling Jevne  Norwegia 1:35:27,1 +1:31,3
Silvio Fauner  Włochy 1:36:08,5 +2:12,7
4. Jari Isometsä  Finlandia 1:36:51,4 +2:55,6
5. Fulvio Valbusa  Włochy 1:37:31,1 +3:35,3
6. Harri Kirvesniemi  Finlandia 1:37:45,9 +3:50,1
7. Marco Albarello  Włochy 1:38:07,1 +4:11,3
8. Giorgio Di Centa  Włochy 1:38:14,9 +4:19,1
9. Władimir Legotin  Rosja 1:38:23,7 +4:27,9
10. Per Elofsson  Szwecja 1:38:47,0 +4:51,2

Data: 9.02.1998


Bieg 10 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Bjørn Dæhlie  Norwegia 27:24,5 -
Markus Gandler  Austria 27:32,5 +8,0
Mika Myllylä  Finlandia 27:40,1 +15,6
4. Władimir Smirnow  Kazachstan 27:45,1 +20,6
5. Thomas Alsgaard  Norwegia 27:48,1 +23,6
6. Jaak Mae  Estonia 27:56,0 +31,5
7. Erling Jevne  Norwegia 27:58,7 +34,2
8. Andrus Veerpalu  Estonia 28:00,7 +36,2
9. Sture Sivertsen  Norwegia 28:10,6 +46,1
10. Silvio Fauner  Włochy 28:15,5 +51,0

Data: 12.02.1998


Bieg łączony

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Thomas Alsgaard  Norwegia 1:07:02,9 -
Bjørn Dæhlie  Norwegia 1:07:02,8 +1,1
Władimir Smirnow  Kazachstan 1:07:31,5 +29,8
4. Silvio Fauner  Włochy 1:07:48,9 +47,2
5. Fulvio Valbusa  Włochy 1:07:49,1 +47,4
6. Mika Myllylä  Finlandia 1:07:50,6 +48,9
7. Markus Gandler  Austria 1:08:14,2 +1:12,5
8. Jari Isometsä  Finlandia 1:08:19,4 +1:17,7
9. Siergiej Czepikow  Rosja 1:08:24,3 +1:22,6
10. Niklas Jonsson  Szwecja 1:08:25,7 +1:24,0

Data: 12.-14.02.1998


Sztafeta 4 x 10 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 Norwegia Sture Sivertsen
Erling Jevne
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
1:40:55,7 -
 Włochy Marco Albarello
Fulvio Valbusa
Fabio Maj
Silvio Fauner
1:40:55,9 +0,2
 Finlandia Harri Kirvesniemi
Mika Myllylä
Sami Repo
Jari Isometsä
1:42:15,5 +1:19,8
4.  Szwecja Mathias Fredriksson
Niklas Jonsson
Per Elofsson
Henrik Forsberg
1:42:25,2 +1:29,5
5.  Rosja Władimir Legotin
Aleksiej Prokurorow
Siergiej Krianin
Siergiej Czepikow
1:42:39,5 +1:43,8
6.  Szwajcaria Jeremias Wigger
Beat Koch
Reto Burgermeister
Wilhelm Aschwanden
1:42:49,2 +1:53,5
7.  Japonia Katsuhito Ebisawa
Hiroyuki Imai
Mitsuo Horigome
Kazutoshi Nagahama
1:43:06,7 +2:11,0
8.  Niemcy Andreas Schlütter
Jochen Behle
René Sommerfeldt
Johann Mühlegg
1:43:16,1 +2:20,4
9.  Austria Markus Gandler
Alois Stadlober
Achim Walcher
Christian Hoffmann
1:43:16,5 +2:20,8
10.  Estonia Andrus Veerpalu
Raul Olle
Elmo Kassin
Jaak Mae
1:44:20,9 +3:25,2

Data: 18.02.1998


Bieg na 50 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Bjørn Dæhlie  Norwegia 2:05:08,2 -
Niklas Jonsson  Szwecja 2:05:16,3 +8,1
Christian Hoffmann  Austria 2:06:01,8 +53,6
4. Aleksiej Prokurorow  Rosja 2:06:41,5 +1:33,3
5. Fulvio Valbusa  Włochy 2:06:44,3 +1:36,1
6. Thomas Alsgaard  Norwegia 2:07:21,5 +2:13,3
7. Johann Mühlegg  Niemcy 2:07:25,3 +2:17,1
8. Władimir Smirnow  Kazachstan 2:07:26,4 +2:18,2
9. Maurizio Pozzi  Włochy 2:08:13,2 +3:05,0
10. Silvio Fauner  Włochy 2:08:44,3 +3:36,1

Data: 22.02.1998


Klasyfikacja medalowa

Miejsce Państwo
Razem
1.  Rosja 5 2 1 8
2.  Norwegia 4 3 2 9
3.  Finlandia 1 0 2 3
4.  Włochy 0 2 2 4
5.  Austria 0 1 1 2
 Czechy 0 1 1 2
7.  Szwecja 0 1 0 1
8.  Kazachstan 0 0 1 1

Przypisy

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998
Listen to this article