Eldar Rønning - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Eldar Rønning.

Eldar Rønning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Eldar Rønning
Data i miejsce urodzenia 11 czerwca 1982
Levanger, Norwegia
Klub Skogn Idrettslag
Wzrost 178 cm
Debiut w PŚ 12.01 2003, Otepää
(44. miejsce – 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 6.03 2003, Oslo
(9. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 13.02 2006, Reit im Winkl
(1. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata
złoto Sapporo 2007 Sztafeta
złoto Liberec 2009 Sztafeta
złoto Oslo 2011 Sztafeta
złoto Val di Fiemme 2013 Sztafeta
srebro Oslo 2011 15 km s.klasyczny
brąz Sapporo 2007 Sprint
Puchar Świata
3. miejsce
2006/2007
Puchar Świata (sprint)
2. miejsce
2004/2005
Inne
Medal Holmenkollen
2015
Zakończenie kariery: 2016 r.

Eldar Rønning (ur. 11 czerwca 1982 w Levanger) – norweski biegacz narciarski, sześciokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera

Na mistrzostwach świata w Sapporo zdobył brązowy medal w sprincie technika klasyczną, ulegając tylko swojemu rodakowi Jensowi Arne Svartedalowi oraz Matsowi Larssonowi ze Szwecji. Na tych samych mistrzostwach zdobył też wraz z Odd-Bjørnem Hjelmesetem, Larsem Bergerem i Petterem Northugiem złoty medal w sztafecie 4x10 km. Ponadto był także w składzie sztafety norweskiej 4x10 km, która wywalczyła złoty medal podczas mistrzostw świata w Libercu. Obok niego w sztafecie tej biegli jeszcze Northug, Hjelmeset oraz Tore Ruud Hofstad.

Startował także w biegu łączonym na 30 km na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, ale zajął dopiero 36 miejsce. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2006/2007, kiedy to zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2004/2005 był drugi w klasyfikacji sprintu.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
36. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +6:02,7 Szwecja Marcus Hellner
12. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 +1:33,1 Szwajcaria Dario Cologna
4. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[1] 1:28:42,0 +1:09,7  Szwecja

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
11. 22 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 2:32,1 - Rosja Wasilij Roczew
3.
22 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint stylem klasycznym 3:03,8 +0,8 Norwegia Jens Arne Svartedal
12. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km łączony 1:11:35,8 +08,3 Niemcy Axel Teichmann
1.
2 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km[2] 1:30:49,2 - -
27. 4 marca 2007 Japonia Sapporo 50 km stylem klasycznym 2:20:12,6 +8:32,5 Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
7. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +41,2 Estonia Andrus Veerpalu
28. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 +1:26,8 Norwegia Petter Northug
1.
27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[3] 1:41:50,6 - -
2.
1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 +13,3 Finlandia Matti Heikkinen
1.
4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[4] 1:40:10,2 - -
32. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 +1:11,0 Szwajcaria Dario Cologna
1.
1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[5] 1:41:37,2 - -
5. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 +20,2 Szwecja Johan Olsson

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
18. 3 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sprint st. dowolnym ? ? Niemcy Johannes Bredl
4. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 30 st. klasycznym 1:27:50,2 +1:49,0 Estonia Aivar Rehemaa
13. 24 stycznia 2002 Niemcy Schonach 10 km st. dowolnym 29:34,1 +1:29,5 Norwegia Kristian Horntvedt

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2002/2003 62.
2003/2004 53.
2004/2005 10.
2005/2006 11.
2006/2007 3
2007/2008 13.
2008/2009 12.
2009/2010 15.
2010/2011 19.
2011/2012 10.
2012/2013 36.
2013/2014 24.
2014/2015 31.

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 13 lutego 2005 Niemcy Reit im Winkl Sprint 1,2 km st. klasycznym - - 1.
2. 5 marca 2005 Finlandia Lahti Sprint 1,4 km st. klasycznym - - 3. Norwegia Børre Næss
3. 9 marca 2005 Norwegia Drammen Sprint 1,2 km st. klasycznym - - 2. Norwegia Tor Arne Hetland
4. 9 marca 2006 Norwegia Drammen Sprint 1,2 km st. klasycznym - - 3. Norwegia Jens Arne Svartedal
5. 28 października 2006 Niemcy Düsseldorf Sprint 1,5 km st. dowolnym - - 1.
6. 26 listopada 2006 Finlandia Ruka 15 km st. klasycznym 38:35.2 min - 1.
7. 13 grudnia 2006 Włochy Cogne 15 km st. klasycznym 39:05.0 min - 1.
8. 10 marca 2007 Finlandia Lahti Sprint 1,4 km st. dowolnym - - 3. Norwegia Petter Northug
9. 11 marca 2007 Finlandia Lahti 15 km st. klasycznym 40:17.8 min +26.1 s 2. Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
10. 2 grudnia 2007 Finlandia Ruka 15 km st. klasycznym 37:36.2 min +20.4 s 2. Czechy Lukáš Bauer
11. 23 stycznia 2008 Włochy Canmore Sprint 1,2 km st. klasycznym - - 3. Norwegia Børre Næss
12. 10 lutego 2008 Estonia Otepää Sprint 1,4 km st. klasycznym - - 1.
13. 22 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km st. klasycznym 37:27.2 min - 1.
14. 27 listopada 2011 Finlandia Ruka Ruka Triple (25 km) 1:03:05.1 h +20.6 s 3. Norwegia Petter Northug
15. 10 marca 2012 Norwegia Oslo 50 km st. klasycznym (bieg masowy) 2:32:27.1 h - 1.

Miejsca na podium etapów w zawodach PŚ

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 7 stycznia 2007 Włochy Cavalese Tou de Ski 30 km stylem klasycznym 1:21:30,0 h 1.
2. 18 marca 2009 Szwecja Sztokholm Finał Pucharu Świata Sprint stylem klasycznym 2. Norwegia Johan Kjølstad
3. 3 stycznia 2010 Niemcy Oberhof Tour de Ski Sprint stylem klasycznym 1.
4. 27 listopada 2011 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem klasycznym 37:42,8 min +8,7 s 2. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
5. 3 stycznia 2012 Włochy Toblach Tou de Ski 5 km stylem klasycznym 13:49,5 min +1,7 s 2. Rosja Aleksandr Legkow
6. 7 stycznia 2012 Włochy Val di Fiemme Tou de Ski 20 km stylem klasycznym 1:00:02,2 h 1.
2. 17 marca 2012 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem klasycznym 43:14,9 min +0,4 s 2. Szwajcaria Dario Cologna
8. 30 listopada 2013 Finlandia Ruka Ruka Triple 10 km stylem klasycznym 24:43,6 min +2,4 s 2. Czechy Lukáš Bauer

Miejsca w poszczególnych zawodach

stan po zakończeniu sezonu 2014/2015

Sezon 2002/2003
punkty
- - - - - - - - - - 44 - - - - 9 21 21 - - - 49
Sezon 2003/2004
punkty
47 66 - - - dsq 4 - - - 43 36 - - 71 - 7 30 - 18 - 6 29 - - 102
Sezon 2004/2005
punkty
- 18 - 26 - - 7 - 27 - 6 - - 1 3 - 2 dnf 20 - 349
Sezon 2005/2006
punkty
14 5 7 - - 6 - 6 27 - 31 5 - - 16 21 30 - 45 37 3 - 5 - 355
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
1 - 8 1 1 51 54 47 4 29 1 46 17 - - 25 34 - 17 - 3 2 22 dnf 41 47 557
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
20 26 28 2 5 34 34 11 39 18 39 5 13 15 50 26 29 3 - - 35 1 - - 4 - 17 13 - 52 - 463
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
- 18 4 - 4 58 - 32 25 6 6 9 12 43 13 - - 7 5 - - - 6 - - 15 24 3 63 31 24 16 541
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
- 9 13 - - - 7 10 70 22 1 20 dns - - - - 7 34 - - - - 9 11 - 57 17 13 10 23 13 370
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
- 33 4 41 21 - 8 - - - - - - - - - - - - 1 18 - - 7 - 7 22 7 5 24 25 18 388
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
61 17 31 2 3 - - - 17 - 57 5 23 26 2 24 24 1 49 22 - - 37 - - - 10 - 5 - - - 1 17 34 2 24 13 675
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
- 21 53 34 34 - 12 45 5 - - - - - - - - 19 14 - - - - - 15 17 - 13 28 1 38 16 251
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
16 2 dns - 31 - - 4 - - - - - - - - - - - 12 - - - - 6 17 6 10 283
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- - 56 36 26 25 17 - - - 15 11 40 9 17 23 22 17 - - - - - - - 8 34 dnf 218
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 15 lutego 2015 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 2:43:40,6 h - 1. -

Przypisy

  1. Skład drużyny: Eldar Rønning, Chris Jespersen, Martin Johnsrud Sundby, Petter Northug
  2. Skład drużyny: Odd-Bjørn Hjelmeset, Eldar Rønning, Lars Berger, Petter Northug
  3. Skład drużyny: Eldar Rønning, Odd-Bjørn Hjelmeset, Tore Ruud Hofstad, Petter Northug
  4. Skład drużyny: Martin Johnsrud Sundby, Eldar Rønning, Tord Asle Gjerdalen, Petter Northug
  5. Skład drużyny: Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rønning, Sjur Røthe, Petter Northug
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Eldar Rønning
Listen to this article