Emil Iversen - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Emil Iversen.

Emil Iversen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Emil Iversen
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1991
Meråker, Norwegia
Klub Il Varden Meraaker
Debiut w PŚ 7 grudnia 2013, Lillehammer
(37. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 5 grudnia 2014, Lillehammer (6. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 20 lutego 2016, Lahti (1. miejsce – sprint)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 20 lutego 2016, Lahti (sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata
złoto Seefeld 2019 Sprint druż. s.klas.
złoto Seefeld 2019 Sztafeta
złoto Oberstdorf 2021 Sztafeta
złoto Oberstdorf 2021 50 km s.klasyczny
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Otepää 2011 Sztafeta

Emil Iversen (ur. 12 sierpnia 1991 w Meråker) − norweski biegacz narciarski, zawodnik klubu Il Varden Meraaker.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Emil Iversen pojawił się 7 marca 2009 roku w Harstad, gdzie w zawodach FIS Race na dystansie 10 km stylem klasycznym zajął 95. miejsce. W styczniu 2011 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Otepää, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył złoty medal w sztafecie. Na tej samej imprezie zajął także czwarte miejsce w sprincie techniką klasyczną, przegrywając walkę o podium z Rosjaninem Glebem Rietiwychem. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata młodzieżowców w Erzurum jego najlepszym wynikiem było osiemnaste miejsce w biegu na 15 km klasykiem. Wziął też udział w mistrzostwach świata młodzieżowców w Libercu w 2013 roku, zajmując między innymi siódme miejsce w biegu łączonym.

W Pucharze Świata zadebiutował 7 grudnia 2013 roku, podczas zawodów w Lillehammer, gdzie na dystansie 15 km stylem klasycznym zajął 37. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas Lillehammer Tour, zajmując 5 grudnia 2014 roku szóste miejsce w sprincie stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej sezonu 2014/2015 zajął ostatecznie 60. miejsce, z dorobkiem 107 punktów. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął podczas czwartego etapu dziesiątej edycji Tour de Ski, zajmując 5 stycznia 2016 roku w Oberstdorfie pierwsze miejsce w sprincie klasykiem. Na podium wyprzedził tam Rosjanina Siergieja Ustiugowa i Aleksieja Połtoranina z Kazachstanu.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
8. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
10. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +4:36,9 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
10. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
4. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[1] 17:40,69 min +18,42 s Rosja Rosja
5. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min +2,25 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
31. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +4:36,9 min Norwegia Sjur Røthe
1.
24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 18:49,86 min
10. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +1:00,5 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
1.
1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[3] 1:42:32,1 h
10. 25 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 3:01,30 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
5. 27 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf 30 km bieg łączony 1:11:33,9 min +22,1 min
Aleksandr Bolszunow
1.
5 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×10 km[4] 1:52:39,0 h
1.
7 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 50 km stylem klasycznym 2:10:52,9 h

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Wynik Klisza Zwycięzca
27. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
18. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +1:56,8 min Rosja Jewgienij Biełow
22. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum Bieg łączony 2 x 15 km 1:16:30,9 h +2:27,9 min Rosja Raul Szakirzianow
23. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Włochy Federico Pellegrino
17. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +2:14,0 min Rosja Siergiej Ustiugow
7. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:11:37,1 h +50,4 s Rosja Siergiej Ustiugow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Wynik Klisza Zwycięzca
4. 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym Rosja Siergiej Ustiugow
1.
28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sztafeta 4 x 5 km[5] 49:10,5 min

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2013/2014 niesklasyfikowany
2014/2015 60.
2015/2016 7.
2016/2017 11.
2017/2018 9.
2018/2019 6.
2019/2020 9.
2020/2021 12.

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 20 lutego 2016 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:08,14 1.
2. 27 listopada 2016 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 35:27,6 +10,2 2. Finlandia Iivo Niskanen
3. 28 stycznia 2017 Szwecja Falun Sprint stylem dowolnym 2:45,77 +0,06 2. Włochy Federico Pellegrino
4. 29 stycznia 2017 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:15:46,7 1.
5. 20 stycznia 2018 Słowenia Planica Sprint stylem klasycznym 3:27,35 +0,62 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
6. 4 marca 2018 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 33:21,0 +19,7 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
7. 25 listopada 2018 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 36:17,8 +19,5 2. Rosja Aleksandr Bolszunow
8. 30 listopada-2 grudnia 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour (31 km) 1:24:03,9 +1:03,3 3. Norwegia Didrik Tønseth
9. 16 marca 2019 Szwecja Falun Sprint stylem dowolnym 2:52,38 +0,10 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
10. 1 grudnia 2019 Finlandia Ruka Ruka Triple (31,4 km) 1:13:06,7 +1,8 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
11. 7 grudnia 2019 Norwegia Lillehammer 30 km (bieg łączony) 1:17:42,4 +7,9 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
12. 8 marca 2020 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:08:05,3 +19,5 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
13. 28-29 listopada 2020 Finlandia Ruka Ruka Triple (31,4 km) 1:11:19,8 +3,0 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
14. 23 stycznia 2021 Finlandia Lahti 30 km (bieg łączony) 1:10:18,4 - 1. -

Miejsca na podium w etapach chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 5 stycznia 2016 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski Sprint stylem klasycznym 2:25,21 1.
2. 2 lutego 2016 Kanada Montreal Ski Tour Kanada 17,5 km stylem klasycznym (start masowy) 45:05,4 1.
3. 5 marca 2016 Kanada Quebec Ski Tour Kanada 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 34:31,8 +1:02,2 3. Rosja Siergiej Ustiugow
4. 2 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem klasycznym 3:31,83 +0,12 2. Szwecja Calle Halfvarsson
5. 4 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (start masowy) 29:49,8 1.
6. 30 listopada 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem dowolnym 3:19,14 +0,47 2. Włochy Federico Pellegrino
7. 2 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 45:30,3 1.
8. 30 listopada 2019 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem klasycznym 35:17,0 +14,9 3. Finlandia Iivo Niskanen
9. 1 grudnia 2019 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 34:53,8 +21,7 3. Norwegia Hans Christer Holund
10. 20 lutego 2020 Norwegia Meråker Ski Tour 34 km stylem dowolnym (start masowy) 1:19:34,9 +51,8 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
11. 23 lutego 2020 Norwegia Trondheim Ski Tour 30 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 1:21:25,9 1.
12. 27 listopada 2020 Finlandia Lahti Ruka Triple Sprint stylem klasycznym 2:29,56 +4,09 3. Norwegia Erik Valnes

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - 37 - - - - - - - - - - - - - - - - 52 dns 65 - - - - 0
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- - 6 68 17 27 - 56 - - - - - - - - - - - - 6 20 - - - - 61 - 107
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - 7 - - 23 11 36 15 17 1 24 8 6 20 10 - - 37 - - 4 8 1 - 8 1 11 3 7 17 27 28 7 874
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
29 2 2 15 5 4 - 5 dns 9 18 11 31 - - - - - - 2 1 - - - 12 10 - 21 25 53 32 653
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
12 7 33 15 5 - 12 - - - 12 17 19 1 18 35 14 - 2 4 6 - 10 3 6 41 18 31 51 31 635
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
4 2 2 7 65 3 - - - 5 17 5 1 - - - - - - - - 5 - - 12 33 2 - 27 6 10 5 825
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
5 3 3 2 3 11 9 - 4 24 - - - - - - - dsq 41 dnf 37 - - 23 23 26 3 4 1 4 - 22 3 875
Sezon 2020/2021
RT
TdS
punkty
3 4 15 3 - - - - - - - - - - - - 1 - 4 8 - - - 447
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia

Przypisy

  1. Skład zespołu: Johannes Høsflot Klæbo, Emil Iversen
  2. Skład zespołu: Emil Iversen, Johannes Høsflot Klæbo
  3. Skład drużyny: Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Røthe, Johannes Høsflot Klæbo
  4. Skład zespołu: Pål Golberg, Emil Iversen, Hans Christer Holund, Johannes Høsflot Klæbo
  5. Skład zespołu: Emil Iversen, Erik Bergfall Brovold, Mathias Rundgreen, Sindre Bjørnestad Skar
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Emil Iversen
Listen to this article