Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.

Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Finlandia
Kod MKOl FIN
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920
Antwerpia
Chorąży Emil Hagelberg
Liczba zawodników 63 w 51 konkurencjach w 9 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 4.
Złoto
15
Srebro
10
Brąz
9
Razem
34

Finlandię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 reprezentowało 63 zawodników: 62 mężczyzn i 1 kobieta.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Ludowika Jakobsson
Walter Jakobsson
Łyżwiarstwo figurowe
Pary 80,75 pkt[1]
Złoto
Paavo Nurmi
Lekkoatletyka
Bieg na 10 000 m mężczyzn 31:45,8[2]
Złoto
Hannes Kolehmainen
Lekkoatletyka
Maraton mężczyzn 2:32:35,8[3]
Złoto
Vilho Tuulos
Lekkoatletyka
Trójskok mężczyzn 14,50 m[4]
Złoto
Ville Pörhölä
Lekkoatletyka
Pchnięcie kulą mężczyzn 14,81 m[4]
Złoto
Elmer Niklander
Lekkoatletyka
Rzut dyskiem mężczyzn 44,68 m[5]
Złoto
Jonni Myyrä
Lekkoatletyka
Rzut oszczepem mężczyzn 65,78 m[6]
Złoto
Eero Lehtonen
Lekkoatletyka
Pięciobój mężczyzn 14 pkt[7]
Złoto
Paavo Nurmi
Lekkoatletyka
Indywidualny bieg przełajowy mężczyzn 27:15,0[2]
Złoto
Paavo Nurmi
Heikki Liimatainen
Teodor Koskenniemi
Lekkoatletyka
Drużynowy bieg przełajowy mężczyzn 10 pkt[2]
Złoto
Oskari Friman
Zapasy
Waga do 60 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][9]
Złoto
Emil Väre
Zapasy
Waga do 67,5 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][9]
Złoto
Adolf Lindfors
Zapasy
Waga pow. 82,5 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][10]
Złoto
Kalle Anttila
Zapasy
Waga do 67,5 kg w stylu wolnym mężczyzn [8][11]
Złoto
Eino Leino
Zapasy
Waga do 75 kg w stylu wolnym mężczyzn [8][12]
Srebro
Yrjö Kolho
Kalle Lappalainen
Toivo Tikkanen
Nestori Toivonen
Karl Magnus Wegelius
Strzelectwo
Biegnący jeleń - 100 m - strzał pojedynczy - drużynowo mężczyzn 159 pkt[13]
Srebro
Paavo Nurmi
Lekkoatletyka
Bieg na 5 000 m mężczyzn 15:00,0[2]
Srebro
Elmer Niklander
Lekkoatletyka
Pchnięcie kulą mężczyzn 14,155 m[4]
Srebro
Armas Taipale
Lekkoatletyka
Rzut dyskiem mężczyzn 44,19 m[5]
Srebro
Urho Peltonen
Lekkoatletyka
Rzut oszczepem mężczyzn 63,50 m[6]
Srebro
Heikki Kähkönen
Zapasy
Waga d0 60 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][9]
Srebro
Taavi Tamminen
Zapasy
Waga do 67,5 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][9]
Srebro
Arthur Lindfors
Zapasy
Waga do 75 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][14]
Srebro
Edil Rosenqvist
Zapasy
Waga do 82,5 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][14]
Srebro
Väinö Penttala
Zapasy
Waga do 75 kg w stylu wolnym mężczyzn [8][12]
Brąz
Voitto Kolho
Kalle Lappalainen
Veli Nieminen
Vilho Vauhkonen
Karl Magnus Wegelius
Strzelectwo
Karabin wojskowy - 300 m - na leżąco - drużynowo mężczyzn 281 pkt[15]
Brąz
Yrjö Kolho
Toivo Tikkanen
Nestori Toivonen
Vilho Vauhkonen
Karl Magnus Wegelius
Strzelectwo
Biegnący jeleń - 100 m - strzał podwójny - drużynowo mężczyzn 284 pkt[13]
Brąz
Arvo Aaltonen
Pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn 3:12,2[16]
Brąz
Arvo Aaltonen
Pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn 6:48,0[17]
Brąz
Pekka Johansson
Lekkoatletyka
Rzut oszczepem mężczyzn 63,09 m[6]
Brąz
Heikki Liimatainen
Lekkoatletyka
Indywidualny bieg przełajowy mężczyzn 27:37,4[2]
Brąz
Hugo Lahtinen
Lekkoatletyka
Pięciobój mężczyzn 26 pkt[7]
Brąz
Masa Perttilä
Zapasy
Waga do 75 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][14]
Brąz
Martti Nieminen
Zapasy
Waga pow. 82,5 kg w stylu klasycznym mężczyzn [8][10]

Skład kadry

Jeździectwo

Konkurencja Zawodnik Koń 50 km 20 km Skoki Razem Pozycja
WKKW indywidualnie Oskar Wilkman Meno 765,00 480,00 37,50 1282,50 17.

Lekkoatletyka

Konkurencje biegowe

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Ćwierćfinał Półfinał Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
400 m Erik Wilén 51,1 2. 51,1 4. Nie awansował
5000 m Teodor Koskenniemi 15:22,0 3. 15:17,0 4.
Paavo Nurmi 15:33,0 2. 15:00,0
Ilmari Vesamaa 15:54,4 5. Nie awansował
10 000 m Paavo Nurmi 33:46,3 2. 31:45,8
Heikki Liimatainen 32:08,2 1. 32:28,0 7.
3000 m z przeszkodami Oskari Rissanen 11:07,5 3. Nie stanął na starcie
Ilmari Vesamaa 10:32,2 4. Nie awansował
400 m przez płotki Erik Wilén 58,4 2. b.d 5. Nie awansował
Julius Wickholm 57,9 3. Nie awansował
maraton Hannes Kolehmainen 2:32:35,8
Juho Tuomikoski 2:40:18,8 5.
Urho Tallgren 2:42:40,0 9.
Tatu Kolehmainen 2:44:02,3 10.
bieg przełajowy Paavo Nurmi 27:15,0
Heikki Liimatainen 27:37,0 3.
Teodor Koskenniemi 27:57,2 6.
Ilmari Vesamaa b.d 14.
Eino Rastas b.d 18.
Hannes Miettinen b.d 23.
bieg przełajowy drużynowo Paavo Nurmi
Heikki Liimatainen
Teodor Koskenniemi
10 pkt

Konkurencje techniczne

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce
skok w dal Eero Lehtonen 6,285 16. Nie awansował
Hugo Lahtinen 6,19 19. Nie awansował
trójskok Vilho Tuulos 14,505 1. 14,505
Ossian Nylund 13,74 7. Nie awansował
skok o tyczce Jussi Ruoho 3,60 1. 3,40 12.
pchnięcie kulą Elmer Niklander 14,155 1. 14,155
Ville Pörhölä 14,035 3. 14,81
Armas Taipale 12,945 10. Nie awansował
rzut dyskiem Elmer Niklander 44,685 1. 44,685
Armas Taipale 44,19 2. 44,19
Ville Pörhölä 38,19 8. Nie awansował
Jonni Myyrä 37,00 12. Nie awansował
rzut młotem Johan Pettersson 41,76 11. Nie awansował
rzut oszczepem Urho Peltonen 63,605 1. 63,605
Paavo Johansson 63,095 2. 63,095
Jonni Myyrä 60,63 3. 65,78
Julius Saaristo 60,045 5. 62,395 4.
rzut ciężarem Johan Pettersson 9,375 6. 9,375 6.
Elmer Niklander 8,865 8. Nie awansował
Ville Pörhölä 8,85 9. Nie awansował
Zawodnik Konkurencje Wyniki Punkty Miejsce
Eero Lehtonen pięciobój skok w dal 6,635 2 2.
rzut oszczepem 54,67 2 2.
Bieg na 200 m 23,0 1 1.
rzut dyskiem 34,64 7 7.
Bieg na 1500 m 4:40,2 2 2.
Finał 14
Hugo Lahtinen skok w dal 6,595 4 4.
rzut oszczepem 54,25 3 3.
Bieg na 200 m 23,6 5 5.
rzut dyskiem 31,12 13 13.
Bieg na 1500 m 4:36,0 1 1.
Finał 26
Ossian Nylund skok w dal 6,285 8 8.
rzut oszczepem 48,65 9 9.
Bieg na 200 m 25,2 14 14.
rzut dyskiem 26,97 15 15.
Bieg na 1500 m Nie stanął na starcie
Finał 47 12.
Jonni Myyrä skok w dal 5,80 16 16.
rzut oszczepem Nie stanął na starcie
Bieg na 200 m -
rzut dyskiem -
Bieg na 1500 m -
Finał 16 19.
Eero Lehtonen dziesięciobój bieg 100 m 11,6 762,0 2.
skok w dal 6,555 743,975 1.
pchnięcie kulą 10,66 532 15.
skok wzwyż 1,50 398 19.
bieg 400 m 54,4 766,88 3.
rzut dyskiem -
bieg na 110 m przez płotki -
skok o tyczce -
rzut oszczepem -
bieg na 1500 m -
Finał Nie ukończył konkurencji
Hugo Lahtinen bieg 100 m 12,0 666,8 7.
skok w dal 6,230 664,350 7.
pchnięcie kulą 10,06 472 18.
skok wzwyż Nie ukończył konkurencji
bieg 400 m -
rzut dyskiem -
bieg na 110 m przez płotki -
skok o tyczce -
rzut oszczepem -
bieg na 1500 m -
Finał Nie ukończył konkurencji
Valdemar Wickholm bieg 100 m 11,6 683 2.
skok w dal 6,12 613 11.
pchnięcie kulą 11,44 572 5.
skok wzwyż 1,60 464 11.
bieg 400 m 52,8 684 1.
rzut dyskiem 32,20 510 12.
bieg na 110 m przez płotki 16,8 620 5.
skok o tyczce 3,00 357 9.
rzut oszczepem 42,76 482 6.
bieg na 1500 m 4:45,6 645 1.
Finał 5630 6.
Paavo Johansson bieg 100 m 12,4 571,6 19.
skok w dal 6,040 617,8 12.
pchnięcie kulą 11,69 635 1.
skok wzwyż 1,55 468 15.
bieg 400 m 1:00,2 548,80 20.
rzut dyskiem Nie stanął na starcie
bieg na 110 m przez płotki -
skok o tyczce -
rzut oszczepem -
bieg na 1500 m -
Finał Nie ukończył konkurencji

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Wynik Pozycja
Sakari Ilmanen Soliści 30,0 5.
Ludowika Jakobsson
Walter Jakobsson
Pary sportowe 7,0

Pięciobój nowoczesny

Zawodnik Konkurencja Strzelanie Pływanie Szermierka Jazda konna Bieg przełajowy Suma punktów Pozycja
Wynik M. Punkty Czas M. Punkty Wygrane M. Punkty Kary M. Punkty Czas M. Punkty
Emil Hagelberg indywidualnie 147 10. 10 5:42,2 3. 3 b.d 21. 21 11:32,0 9. 9 15:18,2 8. 8 51 7.
Kalle Kainuvaara 97 23. 23 Nie stanął na starcie Nie ukończył konkurencji

Pływanie

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
200 m klasycznym Arvo Aaltonen 3:11,6 2. 3:12,4 2. 3:12,2
400 m klasycznym 6:50,0 2. 6:45,0 1. 6:48,0

Podnoszenie ciężarów

Konkurencja Zawodnik Wynik Pozycja
waga lekkociężka Rudolf Ekström Nie ukończył konkurencji

Skoki do wody

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Finał
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
wieża 10 m Kalle Kainuvaara 160,0 4. Nie awansował
Yrjö Valkama 157,0 3. 167,5 6.
skoki standard i dowolne Lauri Kyöstilä 441,80 4. Nie awansował
Kalle Kainuvaara 356,80 7. Nie awansował

Strzelectwo

Konkurencja Zawodnik Finał
Wynik Pozycja
pistolet dowolny drużynowo Frans Nässling
Voitto Kolho
Toivo Tikkanen
Nestor Toivonen
Yrjö Kolho
252 11.
karabin dowolny 3 pozycje Voitto Kolho 974 7.
Vilho Vauhkonen 966 b.d
Kalle Lappalainen 945 b.d
Veli Nieminen 934 b.d
Karl Magnus Wegelius 849 b.d
karabin dowolny 3 pozycje drużynowo Voitto Kolho
Vilho Vauhkonen
Kalle Lappalainen
Veli Nieminen
Karl Magnus Wegelius
4668 4.
karabin wojskowy 300 m leżąc Vilho Vauhkonen 59 4.
karabin wojskowy leżąc 300 m drużynowo Vilho Vauhkonen
Kalle Lappalainen
Veli Nieminen
Karl Magnus Wegelius
Voitto Kolho
281
karabin wojskowy stojąc 300 m Karl Magnus Wegelius 51 b.d
karabin wojskowy stojąc 300 m drużynowo Karl Magnus Wegelius
Kalle Lappalainen
Vilho Vauhkonen
Voitto Kolho
Nestor Toivonen
235 7.
karabin wojskowy 600 m leżąc Karl Magnus Wegelius 56 b.d
karabin wojskowy leżąc 600 m drużynowo Karl Magnus Wegelius
Kalle Lappalainen
Vilho Vauhkonen
Voitto Kolho
Veli Nieminen
268 8.
karabin wojskowy leżąc 300 i 600 m drużynowo Veli Nieminen
Kalle Lappalainen
Karl Magnus Wegelius
Voitto Kolho
Vilho Vauhkonen
524 10.
runda pojedyncza - sylwetka jelenia Yrjö Kolho 40 4.
Toivo Tikkanen 40 5.
runda pojedyncza - sylwetka jelenia drużynowo Nestori Toivonen
Yrjö Kolho
Karl Magnus Wegelius
Toivo Tikkanen
Kalle Lappalainen
159
runda podwójna - sylwetka jelenia drużynowo Toivo Tikkanen
Karl Magnus Wegelius
Nestori Toivonen
Yrjö Kolho
Vilho Vauhkonen
285
trap indywidualnie Veli Nieminen b.d b.d

Zapasy

Konkurencja Zawodnik 1/16 finału 1/8 finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
styl klasyczny waga piórkowa Oskari Friman Stany Zjednoczone Daniel Gallery
W
Szwecja Fritiof Svensson
W
Belgia Alexandre Boumans
W
Finlandia Heikki Kähkönen
W
Heikki Kähkönen Stany Zjednoczone Adrian Brian
W
Dania Rasmus Torgensen
W
Estonia Eduard Pütsep
W
Finlandia Oskari Friman p[18]
Belgia Alexandre Boumans W[19]
styl klasyczny waga lekka Emil Väre Dania Fritz Christiansen
W
Francja Maurice Rohon
W
Belgia Frits Janssens
W
Dania Frants Frisenfeldt
W
Finlandia Taavi Tamminen
W
Taavi Tamminen Czechosłowacja František Kopřiva
W
Norwegia Richard Frydenlund
W
Norwegia Frithjof Andersen W[18]
Belgia Frits Janssens W[19]
Finlandia Emil Väre p[18]
Dania Frants Frisenfeldt W[19]
.
styl klasyczny waga średnia Matti Perttilä Belgia Oscar Cornelis
W
Dania Svend Nielsen
W
Szwecja Carl Fältström
W
Szwecja Calle Westergren p[18]
Belgia Maurice Vanderleenden W[19]
Holandia Johannes Eillebrecht W[20]
Finlandia Arthur Lindfors p[19]
Norwegia Sjur Johnsen W[20]
.
Arthur Lindfors Dania Emil Christensen
W
Norwegia Sjur Johnsen
W
Czechosłowacja Jan Balej
W
Stany Zjednoczone Henry Szymanski
W
Szwecja Calle Westergren p[18]
Finlandia Matti Perttilä W[19]
styl klasyczny waga półciężka Edil Rosenqvist Szwecja Edil Rosenqvist
p
Dania Axel Tetens
W[19]
Dania Johannes Eriksen
W[19]
Nie awansował
Anders Rajala Czechosłowacja František Tázler
W
Belgia Emile Wahlem
p
Nie awansował
styl klasyczny waga ciężka Adolf Lindfors Francja Armand Gasiglia
W
Stany Zjednoczone Edward Willkie
W
Francja Edmond Dame
W
Dania Poul Hansen
W
Szwecja Anders Ahlgren
W
Martin Nieminen Dania Emil Larsen
W
Dania Poul Hansen
p
Stany Zjednoczone Edward Willkie
W[20]
Stany Zjednoczone Alexander Weyand
W[20]
styl wolny waga piórkowa Kaarlo Mäkinen Stany Zjednoczone Sam Gerson
p
Nie awansował
styl wolny waga lekka Kalle Anttila Francja Jules Deligny
W
Stany Zjednoczone Joseph Shimmon
W
Belgia Auguste Thys
W
Szwecja Gottfrid Svensson
W
styl wolny waga średnia Väinö Penttala Francja Charles Backsman
W
Wielka Brytania Edgar Bacon
W
Belgia Pierre Derkinderen
W
Stany Zjednoczone Angus Frantz
W
Finlandia Eino Aukusti Leino
W
Eino Aukusti Leino wolny los Szwajcaria Otto Bron
W
Belgia Frits Janssens
W
Stany Zjednoczone Charley Johnson
W
Finlandia Väinö Penttala
p
styl wolny waga półciężka Johan Gallén Belgia Hyacinthe Roosen
W
Szwecja Anders Larsson
p
Nie awansował
Emil Westerlund Wielka Brytania Noel Rhys
W
Stany Zjednoczone Walter Maurer
p
Nie awansował
styl wolny waga ciężka Jussi Salila Szwajcaria Robert Roth
p
Nie awansował
Sven Mattsson Stany Zjednoczone Nat Pendleton
p
Nie awansował

Przypisy

  1. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 598. ISBN 978-83-7510-279-6.
  2. a b c d e David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 502. ISBN 978-83-7510-279-6.
  3. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 503. ISBN 978-83-7510-279-6.
  4. a b c David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 507. ISBN 978-83-7510-279-6.
  5. a b David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 508. ISBN 978-83-7510-279-6.
  6. a b c David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 509. ISBN 978-83-7510-279-6.
  7. a b David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 516. ISBN 978-83-7510-279-6.
  8. a b c d e f g h i j k l W zapasach nie można stwierdzić jednoznacznego rezultatu.
  9. a b c d David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 589. ISBN 978-83-7510-279-6.
  10. a b David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 591. ISBN 978-83-7510-279-6.
  11. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 586. ISBN 978-83-7510-279-6.
  12. a b David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 587. ISBN 978-83-7510-279-6.
  13. a b David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 565. ISBN 978-83-7510-279-6.
  14. a b c David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 590. ISBN 978-83-7510-279-6.
  15. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 564. ISBN 978-83-7510-279-6.
  16. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 568. ISBN 978-83-7510-279-6.
  17. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl Od Aten do Pekinu 1894 - 2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 569. ISBN 978-83-7510-279-6.
  18. a b c d e Walka rozegrana w turnieju głównym.
  19. a b c d e f g h Walka rozegrana w turnieju o srebrny medal.
  20. a b c d Walka rozegrana w turnieju o brązowy medal.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Finlandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Listen to this article