Hiszpania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Hiszpania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996.

Hiszpania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hiszpania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Hiszpania
Kod MKOl ESP
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996
Atlanta
Chorąży Luis Doreste
Liczba zawodników 249 w 22 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 13.
Złoto
5
Srebro
6
Brąz
6
Razem
17

Hiszpanię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 reprezentowało 249 zawodników: 199 mężczyzn i 95 kobiet.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Marta Baldó, Nuria Cabanillas, Estela Giménez, Lorena Guréndez, Tania Lamarca, Estíbaliz Martínez
Gimnastyka
drużynowo
Złoto
José María Abarca, Daniel Ballart, Manuel Estiarte, Pedro García, Salvador Gómez, Iván Moro, Miki Oca, Jordi Payá, Sergi Pedrerol, Jesús Miguel Rollán, Jordi Sans, Carles Sans
Piłka wodna
turniej mężczyzn w finale pokonali zespół Chorwacji 7:5[1]
Złoto
Miguel Indurain
Kolarstwo szosowe
Jazda indywidualna na czas mężczyzn 1:04:05 h
Złoto
Fernando Léon
José Luis Ballester
Żeglarstwo
klasa Tornado 70 pkt
Złoto
Theresa Zabell
Begoña Vía-Dufresne
Żeglarstwo
klasa 470 kobiet 46 pkt
Srebro
Fermín Cacho
Lekkoatletyka
bieg na 1500 m mężczyzn 3:36,40
Srebro
Abraham Olano
Kolarstwo szosowe
Jazda indywidualna na czas mężczyzn 1:04:12 h
Srebro
Sergi Bruguera
Tenis ziemny
gra pojedyncza mężczyzn w finale uległ Amerykaninowi Andre Agassiemu 0:3
Srebro
Arantxa Sánchez Vicario
Tenis ziemny
gra pojedyncza kobiet w finale przegrała z Amerykanką Lindsay Davenport 0:2
Srebro
Ramón Jufresa, Óscar Barrena, Kim Malgosa, Jordi Arnau, Juantxo García-Mauriño, Jaime Amat, Juan Escarré, Víctor Pujol, Ignacio Cobos, Xavier Escudé, Xavi Arnau, Ramón Sala, Juan Antonio Dinarés, Pol Amat, Pablo Usoz, Antonia González
Hokej na trawie
turniej mężczyzn w finale przegrali z zespołem Holandii 1:3[2]
Srebro
Ernesto Pérez
Judo
waga powyżej 95 kg mężczyźni w finale przegrał z Francuzem Davidem Douillet
Brąz
Rafael Lozano
Boks
waga papierowa (do 48 kg) mężczyzn w półfinale przegrał z Filipińczykiem Mansueto Velasco
Brąz
Valentí Massana
Lekkoatletyka
chód na 50 km mężczyzn 3:44,19 h
Brąz
Yolanda Soler
Judo
waga do 48 kg kobiet
Brąz
Isabel Fernández
Judo
waga do 56 kg kobiet
Brąz
Aitor Etxaburu, Alberto Urdiales, Demetrio Lozano, Fernando Hernández, Iñaki Urdangarin, Jaume Fort, Jesús Fernández, Josu Olalla, Jordi Nuñez, José Javier Hombrados, Juan Pérez, Mateo Garralda, Rafael Guijosa, José Salvador Esquer, Talant Duyshebayev, Raúl González
Piłka ręczna
turniej mężczyzn w meczu o 3. miejsce pokonali zespół Francji 27:25[3]
Brąz
Arantxa Sánchez Vicario
Conchita Martínez
Tenis ziemny
gra podwójna kobiet w meczu o 3. miejsce pokonały debel holenderski: Manon Bollegraf i Brendę Schultz-McCarthy 2:0[4]

Skład kadry

Boks

Mężczyźni

Gimnastyka

Gimnastyka sportowa' Mężczyźni

  • Jesús Carballo
    • wielobój indywidualnie – 13. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 86. miejsce,
    • skok przez konia – 69. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 40. miejsce,
    • ćwiczenia na drążku – 7. miejsce,
    • ćwiczenia na kółkach – 52. miejsce,
    • ćwiczenia na koniu z łękami – 64. miejsce,

Kobiety

  • Mónica Martín
    • wielobój indywidualnie – 17. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 30. miejsce,
    • skok przez konia – 39. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 34. miejsce,
    • ćwiczenia na równoważni – 38. miejsce,
  • Joana Juárez
    • wielobój indywidualnie – 24. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 52.miejsce,
    • skok przez konia – 38. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 32. miejsce,
    • ćwiczenia na równoważni – 41. miejsce
  • Mercedes Pacheco
    • wielobój indywidualnie – 27. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 45. miejsce,
    • skok przez konia 69. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 16. miejsce,
    • ćwiczenia na równoważni – 37. miejsce,
  • Diana Plaza
    • wielobój indywidualnie – 40. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 61. miejsce,
    • skok przez konia – 66. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 43. miejsce,
    • ćwiczenia na równoważni – 54. miejsce,
  • Elisabeth Valle
    • wielobój indywidualnie – 42. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 57. miejsce,
    • skok przez konia – 22. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 45. miejsce,
    • ćwiczenia na równoważni – 72. miejsce,
  • Verónica Castro Gómez
    • wielobój indywidualnie – 78. miejsce,
    • ćwiczenia wolne – 60. miejsce,
    • skok przez konia – 77. miejsce,
    • ćwiczenia na poręczach – 90. miejsce,
    • ćwiczenia na równoważni – 55. miejsce,
  • Gemma Paz
    • wielobój indywidualnie – 105. miejsce
    • ćwiczenia na poręczach – 91. miejsce
  • Mónica Martín, Joana Juárez, Mercedes Pacheco, Diana Plaza, Elisabeth Valle, Verónica Castro, Gemma Paz – wielobój drużynowo – 7. miejsce

Gimnastyka artystyczna

  • Almudena Cid – indywidualnie – 9. miejsce,
  • Alba Caride – indywidualnie – odpadła w półfinale,
  • Marta Baldó, Nuria Cabanillas, Estela Giménez, Lorena Guréndez, Tania Lamarca, Estíbaliz Martínez – drużynowo – 1. miejsce

Hokej na trawie

Mężczyźni

  • Ramón Jufresa, Óscar Barrena, Kim Malgosa, Jordi Arnau, Juantxo García-Mauriño, Jaime Amat, Juan Escarré, Víctor Pujol, Ignacio Cobos, Xavier Escudé, Xavi Arnau, Ramón Sala, Juan Antonio Dinarés, Pol Amat, Pablo Usoz, Antonio González – 2. miejsce

Kobiety

Jeździectwo

'Ujeżdżenie

  • Ignacio Rambla – indywidualnie – 11. miejsce,
  • Beatriz Ferrer-Salat – indywidualnie – 32. miejsce,
  • Rafael Soto – indywidualnie – 38. miejsce,
  • Juan Matute – indywidualnie – 46. miejsce,
  • Ignacio Rambla, Beatriz Ferrer-Salat, Rafael Soto, Juan Matute – drużynowo – 7. miejsce,

Skoki przez przeszkody

  • Fernando Sarasola – indywidualnie – 11. miejsce,
  • Rutherford Latham – indywidualnie – 24. miejsce,
  • Alejandro Jordá – indywidualnie – 28. miejsce,
  • Pedro Sánchez – indywidualnie – 40. miejsce
  • Fernando Sarasola, Rutherford Latham, Alejandro Jordá, Pedro Sánchez – drużynowo – 5. miejsce,

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

  • Ramón Beca indywidualnie – 17. miejsce,
  • Enrique Sarasola – indywidualnie – nie ukończył konkurencji,
  • Javier Revuelta – indywidualnie – nie ukończył konkurencji,
  • Santiago Centenera, Javier Revuelta, Luis Álvarez, Enrique Sarasola – drużynowo – 8. miejsce

Judo

Mężczyźni

  • Roberto Naveira – waga do 60 kg – 17. miejsce,
  • José Tomás Toro – waga do 65 kg – 21. miejsce,
  • León Villar – waga do 86 kg – 17. miejsce,
  • Ernesto Pérez – waga powyżej 95 kg – 2. miejsce,

Kobiety

  • Yolanda Soler – waga do 48 kg – 3. miejsce,
  • Almudena Muñoz – waga do 52 kg – 5. miejsce,
  • Isabel Fernández – waga do 56 kg – 3. miejsce
  • Sara Álvarez – waga do 61 kg – 7. miejsce,
  • Cristina Curto – waga do 72 kg – 9. miejsce

Kajakarstwo

Mężczyźni

  • Miguel García – K-1 500 m – 6. miejsce,
  • Agustín Calderón – K-1 1000 m – 5. miejsce,
  • Jovino González, Gregorio Vicente – K-2 500 m – odpadli w półfinale,
  • Juan José Román, Juan Sánchez – K-2 1000 m – odpadli w półfinale,
  • Miguel García, Jovino González, Emilio Merchán, Gregorio Vicente – K-4 1000 m – 5. miejsce
  • José Manuel Crespo
    • C-1 500 m – odpadł w półfinale,
    • C-1 1000 m – odpadł w półfinale,
  • José Alfredo Bea, Oleg Shelestenko
    • C-2 500 m – 7. miejsce,
    • C-2 1000 m – 8. miejsce,
  • Javier Etxaniz – kajakarstwo górskie K-1 – 22. miejsce,
  • Esteban Aracama – kajakarstow górskie K-1 – 34. miejsce,
  • Toni Herreros – kajakarstwo górskie C-1 – 21. miejsce,

Kobiety

  • Belén Sánchez – K-1 500 m – odpadła w półfinale,
  • Izaskun Aramburu, Beatriz Manchón – K-2 500 m – 6. miejsce,
  • Izaskun Aramburu, Beatriz Manchón, Ana María Penas, Belén Sánchez – K-4 500 m – 6. miejsce,
  • María Eizmendi – kajakarstwo górskie K-1 – 20. miejsce,
  • Cristina Martínez – kajakarstwo górskie K-1 – 24. miejsce

Kolarstwo

Mężczyźni

  • Melchor Mauri – kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego – 6. miejsce,
  • Miguel Indurain
    • kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego – 26. miejsce,
    • kolarstwo szosowe jazda indywidualna na czas – 1. miejsce,
  • Abraham Olano
    • kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego – 67. miejsce,
    • kolarstwo szosowe jazda indywidualna na czas – 2. miejsce,
  • Manuel Fernández – kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego – 77. miejsce,
  • Marino Alonso – kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego – 101. miejsce,
  • José Moreno – kolarstwo torowe sprint – odpadł w 1/8 finału
  • José Antonio Escuredo
    • kolarstwo torowe sprint – odpadł w eliminacjach,
    • kolarstwo torowe 1 km ze startu zatrzymanego – 13. miejsce,
  • Juan Martínez – kolarstwo torowe 4 km na dochodzenie indywidualnie – 5. miejsce,
  • Juan Martínez, Joan Llaneras, Bernardo González, Adolfo Alperi – kolarstwo torowe 4 km na dochodzenie drużynowo – 5. miejsce,
  • Joan Llaneras – kolarstwo torowe wyścig punktowy – 6. miejsce,
  • Jokin Mújika – kolarstwo górskie cross-country – 22. miejsce,
  • Roberto Lezaun – kolarstwo górskie cross-country – nie ukończył wyścigu,

Kobiety

  • Joane Somarriba
    • kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego – 21. miejsce,
    • kolarstwo szosowe, jazda indywidualna na czas – 13. miejsce,
  • Fátima Blázquez – kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego – 40. miejsce,
  • Izaskun Bengoa
    • kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego – nie ukończyła wyścigu,
    • kolarstwo torowe, wyścig punktowy – nie ukończyła konkurencji,
  • Laura Blanco – kolarstwo górskie cross-country – 20. miejsce,
  • Silvia Rovira – kolarstwo górskie cross-country – 26. miejsce

Lekkoatletyka

Mężczyźni

  • Venancio José – bieg na 100 m – odpadł w ćwierćfinale,
  • Manuel Borrega – bieg na 100 m – odpadł w eliminacjach,
  • Frutos Feo – bieg na 100 m – odpadł w eliminacach,
  • Jordi Mayoral – bieg na 200 m – odpadł w ćwierćfinale,
  • Javier Navarro – bieg na 200 m – odpadł w ćwierćfinale,
  • Frutos Feo, Venancio José, Jordi Mayoral, Javier Navarro – sztafeta 4 × 100 m – odpadli w półfinale
  • Andrés Díaz – bieg na 800 m – odpadł w eliminacjach,
  • Fermín Cacho – bieg na 1500 m – 2. miejsce
  • Isaac Viciosa – bieg na 1500 m – odpadł w półfinale,
  • Reyes Estévez – bieg na 1500 m – odpadł w półfinale,
  • Enrique Molina – bieg na 5000 m – 7. miejsce,
  • Anacleto Jiménez – bieg na 5000 m – odpadł w półfinale,
  • Manuel Pancorbo – bieg na 5000 m – odpadł w półfinale,
  • Abel Antón – bieg na 10 000 m – 13. miejsce,
  • Carlos de la Torre – bieg na 10 000 m – 14. miejsce,
  • Alejandro Gómez – bieg na 10 000 m – 15. miejsce,
  • Martín Fiz – maraton – 4. miejsce,
  • Alberto Juzdado – maraton – 18. miejsce,
  • Diego García – maraton – 53. miejsce,
  • Miguel de los Santos – bieg na 110 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • Jesús Font – bieg na 110 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • Carlos Sala – bieg na 110 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • Óscar Pitillas – bieg na 400 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • Íñigo Monreal – bieg na 400 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • Salvador Vila – bieg na 400 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • Elisardo de la Torre – bieg na 3000 m z przeszkodami – odpadł w eliminacjach,
  • Daniel Plaza – chód na 20 km – 11. miejsce,
  • Valentí Massana – chód na 20 km – 20. miejsce,
  • Fernando Vázquez – chód na 20 km – 39. miejsce,
  • Valentí Massana – chód na 50 km – 3. miejsce
  • Jaime Barroso – chód na 50 km – 22. miejsce,
  • Jesús Ángel García – chód na 50 km – nie został sklasyfikowany (dyskwalifikacja),
  • Arturo Ortíz – skok wzwyż – 18. miejsce,
  • José Manuel Arcos – skok o tyczce – 15. miejsce,
  • Javier García – skok o tyczce – 20. miejsce,
  • Juan Gabriel Concepción – skok o tyczce – nie został sklasyfikowany (nie zaliczył żadnej wysokości),
  • Jesús Oliván – skok w dal – 32. miejsce,
  • Manuel Martínez – pchnięcie kulą – 15. miejsce,
  • David Martínez – rzut dyskiem – nie został sklasyfikowany (nie zaliczył żadnej próby),
  • Antonio Peñalver – dziesięciobój – 9. miejsce,
  • Francisco Benet – dziesięciobój – 19. miejsce,

Kobiety

  • Sandy Myers
    • bieg na 200 m – odpadła w ćwierćfinale,
    • bieg na 400 m – odpadła w półfinale,
  • Ana Menéndez – bieg na 800 m – odpadła w eliminacjach (nie ukończyła biegu),
  • Mayte Zúñiga – bieg na 1500 m – odpadła w półfinale,
  • Marta Domínguez – bieg na 1500 m – odpadła w eliminacjach,
  • Cristina Petite – bieg na 5000 m – odpadła w eliminacjach,
  • Isabel Martínez – bieg na 5000 m – odpadła w eliminacjach,
  • Julia Vaquero – bieg na 10 000 m – 9. miejsce,
  • Rocío Ríos – maraton – 5. miejsce,
  • Mónica Pont – maraton – 14. miejsce,
  • Ana Isabel Alonso – 49. miejsce,
  • María José Mardomingo – bieg na 100 m przez płotki – odpadła w półfinale,
  • Miriam Alonso – bieg na 400 m przez płotki – odpadła w eliminacjach,
  • Eva Paniagua – bieg na 400 m przez płotki – odpadła w eliminacjach,
  • María Vascó – chód na 10 km – 28. miejsce,
  • Encarnación Granados – chód na 10 km – nie ukończyła konkurencji (dyskwalifikacja),
  • María Concepción Paredes – trójskok – nie została sklasyfikowana (nie zaliczyła żadnej próby),
  • Inma Clopés – siedmiobój – 24. miejsce

Łucznictwo

Mężczyźni

  • Antonio Vázquez – turniej indywidualny – 60. miejsce

Piłka nożna

Mężczyźni

Piłka ręczna

Mężczyźni

Piłka wodna

Mężczyźni

Pływanie

Mężczyźni

  • Juan Benavides
    • 50 m stylem dowolnym – 30. miejsce,
    • 100 m stylem dowolnym – 33. miejsce,
  • Frederik Hviid – 1500 m stylem dowolnym – 21. miejsce,
  • Martín López-Zubero
    • 100 m stylem grzbietowym – 4. miejsce,
    • 200 m stylem grzbietowym – 6. miejsce,
  • Marc Capdevila – 100 m stylem klasycznym – 15. miejsce,
  • Joaquín Fernández – 200 m stylem klasycznym – 12. miejsce,
  • José Luis Ballester – 200 m stylem motylkowym – 29. miejsce,
  • Frederik Hviid – 400 m stylem zmiennym – 9. miejsce

Kobiety

  • Claudia Franco
    • 50 m stylem dowolnym – 11. miejsce,
    • 100 m stylem dowolnym – 21. miejsce,
  • Blanca Cerón – 50 m stylem dowolnym – 22. miejsce,
  • Itziar Esparza
    • 400 m stylem dowolnym – 19. miejsce,
    • 800 m stylem dowolnym – 18. miejsce,
  • Blanca Cerón, Claudia Franco, Susanna Garabatos, Fátima Madrid – sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym – 14. miejsce,
  • Eva Piñera – 100 m stylem grzbietowym – 20. miejsce,
  • Ivette María – 200 m stylem grzbietowym – 23. miejsce,
  • María Olay – 100 m stylem klasycznym,
  • Lourdes Becerra
    • 200 m stylem klasycznym – 23. miejsce,
    • 400 m stylem zmiennym – 7. miejsce,
  • María Peláez
    • 100 m stylem motylkowym – 19. miejsce,
    • 200 m stylem motylkowym – 11. miejsce,
  • Bárbara Franco – 200 m stylem motylkowym – 16. miejsce,
  • Silvia Parera – 200 m stylem zmiennym – 16. miejsce,
  • Claudia Franco, María Olay, María Peláez, Eva Piñera – sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym – 15. miejsce

Podnoszenie ciężarów

Mężczyźni

  • Lorenzo Carrió – kategoria do 99 kg – 12. miejsce

Siatkówka plażowa

Mężczyźni

Skoki do wody

Mężczyźni

  • José Miguel Gil – trampolina – 31. miejsce,
  • Rafael Álvarez – trampolina – 36. miejsce,
  • Daniel Pavón – skoki z wieży – 23. miejsce

Kobiety

  • Julia Cruz – trampolina – 26. miejsce,
  • María Dolores Sáez de Ibarra – 27. miejsce

Strzelectwo

Mężczyźni

  • Jorge González
    • karabin pneumatyczny 10 m – 42. miejsce,
    • karabin małokalibrowy trzy pozycje 50 m – 37. miejsce,
    • karabin małokalibrowy leżąc 50 m – 4. miejsce,
  • José Pérez – trap – 13. miejsce,

Kobiety

  • María del Pilar Fernández
    • pistolet pneumatyczny 10 m – 19. miejsce,
    • pistolet sportowy 25 m – 9. miejsce,
  • Cristina Antolín
    • karabbin pneumatyczny 10 m – 36. miejsce,
    • karabin małokalibrowy trzy pozycje 50 m – 38. miejsce,
  • María Quintanal – podwójny trap – 11. miejsce,
  • Gemma Usieto – podwójny trap – 21. miejsce

Szermierka

Mężczyźni

  • Javier García – floret indywidualnie – 13. miejsce,
  • José Francisco Guerra – floret indywidualnie – 21. miejsce,
  • César González – szpada indywidualnie – 29. miejsce,
  • Oscar Fernández – szpada indywidualnie – 33. miejsce,
  • Fernando de la Peña – szpada indywidualnie – 36. miejsce,
  • César González, Oscar Fernández, Fernando de la Peña – szpada drużynowo – 7. miejsce,
  • Fernando Medina – szabla indywidualnie – 15. miejsce,
  • Raúl Peinador – szabla indywidualnie – 23. miejsce,
  • Antonio García – szabla indywidualnie – 26. miejsce,
  • Fernando Medina, Raúl Peinador, Antonio García – szabla drużynowo – 6. miejsce

Kobiety

  • Taymi Chappe – szpada indywidualnie – 17. miejsce,
  • Rosa María Castillejo – szpada indywidualnie – 33. miejsce

Tenis ziemny

Mężczyźni

Kobiety

  • Arantxa Sánchez Vicario – gra pojedyncza – 2. miejsce,
  • Conchita Martínez – gra pojedyncza 5. miejsce,
  • Vivi Ruano – gra pojedyncza – 17. miejsce,
  • Conchita Martínez, Arantxa Sánchez Vicario – gra podwójna – 3. miejsce

Wioślarstwo

Mężczyźni

  • Melquiades Verduras, José Antonio Merín – dwójka podwójna – odpadli w repesażach,
  • José María de Marco, José Carlos Sáez – dwójka podwójna wagi lekkiej – 4. miejsce,
  • Fernando Climent Huerta, David Morales, Juan Manuel Florido, Alfredo Girón – czwórka bez sternika wagi lekkiej – 14. miejsce,

Kobiety

  • Anna Accensi, Esperanza Márquez, Nuria Domínguez[a] – dwójka podwójna wagi lekkiej – 16. miejsce

Żeglkarstwo

Uwagi

  1. Startowała w wyścigach eliminacyjnych.

Przypisy

  1. Water Polo Men’s Olympic Games – Final 1996 results, the-sports.org [dostęp 2012-04-13] (ang.).
  2. Field hockey – Men’s Olympic Games – Final Round – Final 1996 results, the-sports.org [dostęp 2012-04-13] (ang.).
  3. Handball – Men’s Olympic Games – Final round – 1996 results, the-sports.org [dostęp 2012-04-13] (ang.).
  4. Olympic Games – Tournament Women’s Olympic Games – Doubles 1996, the-sports.org [dostęp 2012-04-13] (ang.).

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Hiszpania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Listen to this article