III liga polska w piłce nożnej (1956)
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
III liga polska w piłce nożnej (1956) – 4. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Rozgrywki prowadzone w 9 grupach, następnie zwycięzcy grup występują w eliminacjach do II ligi.
Szybkie fakty Państwo, Organizator ...
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Poziom ligowy |
Trzeci | ||
Edycja |
4 |
Zamknij
Od tego sezonu nastąpiły zmiany terytorialne w poszczególnych grupach, proces ten będzie trwał do 1959r., czyli do momentu rezygnacji z makroregionalnych rozgrywek na rzecz okręgowych.
Po zakończeniu sezonu podjęto decyzję o powiększeniu II ligi do dwóch grup, co skutkowało promocją (A2) dla wszystkich zwycięzców grup wraz dokooptowaną Concordią Knurów.
Więcej informacji (s) Spadkowicze z II ligi, (b) Beniaminki z lig okręgowych ...
(s) Spadkowicze z II ligi |
---|
Gwardia Kielce, Polonia Leszno, Tarnovia Tarnów |
(b) Beniaminki z lig okręgowych |
I gr.: Kolejarz Stalinogród, Polonia Piekary Śląskie, Baildon Stalinogród, Górnik Świętochłowice, Slavia Ruda Śląska, Start Chorzów, Stal Mikołów, Motor Siemianowice Śląskie, Górnik 09 Mysłowice |
II gr.: Unia Oświęcim, Unia (Czarni) Żywiec, Sparta Dębniki (Kraków) |
III gr.: Warszawianka Warszawa, Włókniarz Milanówek, Wigry Suwałki |
IV gr.: Sparta Grudziądz, AZS Gdańsk, Gwardia Olsztyn |
V gr.: Sparta Luboń, Stal-Pomet Poznań, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, Sparta Mosina, Kolejarz Rawicz |
VI gr.: Włókniarz Otmęt Krapkowice, Nysa Kłodzko, Włókniarz Kamienna Góra, Sparta Koźle |
VII gr.: Resovia, Stal Świdnik, Stal FSC Lublin |
VIII gr.: Włókniarz Zduńska Wola, Start Łódź, Sparta Kazimierza Wielka |
IX gr.: Stal Stocznia Szczecin, Zastal Zielona Góra, LZS Grapice, Sparta Barlinek, Kolejarz Gorzów Wlkp., Drawa Drawsko Pomorskie, Osadnik Myślibórz |
Zamknij
grupa A
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Piast Gliwice (B) (A) | 18 | 40 | 18 | +22 | 27 | Baraże między gr. A i B | |||
2 | Sparta Gliwice | 18 | 33 | 21 | +12 | 25 | ||||
3 | Kolejarz Stalinogród(b) | 18 | 45 | 25 | +20 | 23 | ||||
4 | Polonia Piekary Śląskie(b) | 18 | 29 | 32 | -4 | 19 | ||||
5 | Baildon Stalinogród(b) | 18 | 26 | 23 | +3 | 18 | ||||
6 | Stal Nowy Bytom | 18 | 28 | 27 | +1 | 18 | ||||
7 | Skra Częstochowa | 18 | 28 | 27 | +1 | 16 | Przeniesione do gr.X | |||
8 | Podlesianka Podlesie | 18 | 17 | 31 | -14 | 13 | ||||
9 | Górnik Świętochłowice(b) | 18 | 17 | 35 | -18 | 11 | ||||
10 | AKS Niwka (Sosnowiec) | 18 | 14 | 38 | -23 | 10 | Przeniesione do gr.X | |||
Tabela[1] | 180 | 277 | 277 | 180 |
Zamknij
grupa B
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Concordia Knurów (B) | 18 | 48 | 25 | +23 | 25 | Baraże między gr. A i B | |||
2 | Sparta Bielsko-Biała | 18 | 32 | 22 | +10 | 23 | ||||
3 | Slavia Ruda Śląska(b) | 18 | 32 | 21 | +11 | 21 | ||||
4 | Ruch Radzionków | 18 | 23 | 16 | +7 | 20 | ||||
5 | Naprzód Janów (Świętochłowice) | 18 | 27 | 35 | -8 | 18 | ||||
6 | Siemanowiczanka Siemianowice Śląskie | 18 | 33 | 31 | +2 | 17 | ||||
7 | Start Chorzów(b) | 18 | 22 | 31 | -9 | 17 | ||||
8 | Stal Mikołów(b) | 18 | 23 | 31 | -8 | 14 | ||||
9 | Motor Siemianowice Śląskie(b) | 18 | 21 | 35 | -14 | 13 | ||||
10 | Górnik 09 Mysłowice(b) (S) | 18 | 14 | 28 | -14 | 12 | Spadek do niższej klasy | |||
Tabela[1] | 180 | 275 | 275 | 180 |
Zamknij
- Zmiana nazwy: Górnik na Ruch Radzionków.
Finał
- Finałowe mecze o mistrzostwo Śląska pomiędzy zwycięzcami dwóch grup ligi wojewódzkiej: Piastem Gliwice i Concordią Knurów:
Data | Drużyna 1. | Drużyna 2. | Wynik | |
1. mecz | 16 września 1956 | Piast Gliwice | Concordia Knurów | 3:3 (0:1) |
Rewanż | 23 września 1956 | Concordia Knurów | Piast Gliwice | 1:2 (1:1) |
- Piast Gliwice wygrał mecze barażowe i awansował do fazy grupowej eliminacji do II ligi.
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Włókniarz Chełmek (B) | 26 | 75 | 29 | +46 | 36 | Baraże do II ligi | |||
2 | Unia Oświęcim(b) | 26 | 49 | 25 | +24 | 35 | ||||
3 | Stal Tarnów | 26 | 61 | 41 | +20 | 32 | ||||
4 | Beskid Andrychów | 26 | 44 | 34 | +10 | 30 | ||||
5 | Sparta Dąbski Kraków | 26 | 44 | 35 | +9 | 30 | ||||
6 | Budowlani Nowa Huta (Kraków) | 26 | 47 | 33 | +14 | 29 | ||||
7 | Stal Huta im. Lenina Kraków | 26 | 55 | 40 | +15 | 29 | ||||
8 | Kolejarz Prokocim (Kraków) | 26 | 35 | 46 | -11 | 25 | ||||
9 | Stal Żywiec | 26 | 38 | 55 | -17 | 25 | ||||
10 | Sparta Bieżanowianka Kraków | 26 | 33 | 42 | -9 | 24 | ||||
11 | Unia (Czarni) Żywiec(b) | 26 | 30 | 47 | -17 | 23 | ||||
12 | Stal Kabel Kraków | 26 | 27 | 40 | -13 | 19 | ||||
13 | Sparta-Tarnovia Tarnów(s) | 26 | 26 | 52 | -26 | 14 | ||||
14 | Sparta Dębniki (Kraków)(b) (S) | 26 | 31 | 76 | -45 | 13 | Spadek do niższej klasy | |||
Tabela[1] | 364 | 595 | 595 | 364 |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bzura Chodaków (B) | 22 | 81 | 27 | +54 | 40 | Baraże do II ligi | |||
2 | Polonia Warszawa | 22 | 82 | 14 | +68 | 37 | ||||
3 | Znicz Pruszków | 22 | 51 | 30 | +21 | 27 | ||||
4 | AZS-AWF Warszawa | 22 | 56 | 40 | +26 | 27 | ||||
5 | Warszawianka Warszawa(b) | 22 | 48 | 34 | +12 | 23 | ||||
6 | Mazur Ełk | 22 | 10 | 1 | 11 | 28 | 41 | -3 | 21 | |
7 | Stal PZO Warszawa | 22 | 48 | 57 | -9 | 19 | ||||
8 | Huragan Wołomin | 22 | 33 | 51 | -18 | 18 | ||||
9 | Włókniarz Milanówek(b) | 22 | 33 | 55 | -22 | 18 | ||||
10 | Stal Okęcie (Warszawa) | 22 | 33 | 47 | -14 | 16 | ||||
11 | Ruch Piaseczno (S) | 22 | 28 | 61 | -33 | 13 | Spadek do niższej klasy | |||
12 | Wigry Suwałki(b) (S) | 22 | 1 | 3 | 18 | 21 | 85 | -64 | 5 | |
Tabela[2] | 264 | 540 | 540 | 264 |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pomorzanin Toruń (B) | 22 | 16 | 3 | 3 | 44 | 21 | +23 | 35 | Baraże do II ligi |
2 | Wybrzeże Gdańsk | 22 | 15 | 3 | 4 | 68 | 27 | +41 | 33 | |
3 | Warmia Olsztyn | 22 | 14 | 1 | 7 | 55 | 31 | +24 | 29 | Do gr. olsztyńskiej |
4 | Gedania Gdańsk | 22 | 11 | 3 | 8 | 30 | 24 | +6 | 25 | |
5 | Arka Gdynia | 22 | 8 | 6 | 8 | 25 | 27 | -2 | 22 | |
6 | Kujawiak Włocławek | 22 | 9 | 3 | 10 | 31 | 31 | 0 | 21 | Do gr. bydgoskiej |
7 | Chojniczanka Chojnice | 22 | 8 | 4 | 10 | 26 | 48 | -22 | 20 | Do gr. bydgoskiej |
8 | Bałtyk Gdynia | 22 | 7 | 5 | 10 | 30 | 38 | -8 | 19 | |
9 | Sparta Grudziądz(b) | 22 | 7 | 4 | 11 | 29 | 40 | -11 | 18 | |
10 | AZS Gdańsk(b) (S) | 22 | 6 | 3 | 13 | 35 | 50 | -15 | 15 | Spadek do niższej klasy |
11 | Brda Bydgoszcz | 22 | 5 | 4 | 13 | 28 | 43 | -15 | 14 | Do gr. bydgoskiej |
12 | Gwardia Olsztyn(b) | 22 | 4 | 5 | 13 | 24 | 45 | -24 | 13 | Do gr. olsztyńskiej |
Tabela[3][1] | 264 | 110 | 44 | 110 | 425 | 425 | 264 |
Zamknij
- Zmiana nazwy: Budowlani na Chojniczanka Chojnice.
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Calisia Kalisz (B) | 22 | 48 | 20 | +28 | 34 | Baraże do II ligi | |||
2 | Polonia Leszno | 22 | 44 | 18 | +26 | 33 | ||||
3 | Sparta Luboń(b) | 22 | 39 | 17 | +22 | 32 | ||||
4 | Prosna Kalisz | 22 | 37 | 24 | +13 | 29 | ||||
5 | Olimpia Poznań | 22 | 59 | 38 | +21 | 25 | ||||
6 | Kolejarz Kępno | 22 | 37 | 32 | +5 | 21 | ||||
7 | Stal-Pomet Poznań(b) | 22 | 30 | 33 | -3 | 20 | ||||
8 | Ostrovia Ostrów Wielkopolski(b) | 22 | 25 | 28 | -3 | 19 | ||||
9 | Stella Gniezno | 22 | 24 | 39 | -15 | 18 | ||||
10 | Budowlani Poznań (S) | 22 | 29 | 45 | -16 | 16 | Spadek do niższej klasy | |||
11 | Sparta Mosina(b) (S) | 22 | 26 | 45 | -19 | 14 | ||||
12 | Kolejarz Rawicz(b) (S) | 22 | 10 | 69 | -59 | 3 | ||||
Tabela<[1] | 264 | 408 | 408 | 264 |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CWKS Wrocław (B) | 26 | 81 | 21 | +60 | 43 | Baraże do II ligi | |||
2 | Unia Racibórz | 26 | 83 | 41 | +42 | 38 | Do gr. opolskiej | |||
3 | Piast Nowa Ruda | 26 | 38 | 17 | +21 | 37 | ||||
4 | Ślęza Wrocław | 26 | 57 | 27 | +30 | 37 | ||||
5 | KKS Kluczbork | 26 | 43 | 24 | +19 | 30 | Do gr. opolskiej | |||
6 | Pafawag Wrocław | 26 | 38 | 30 | +8 | 28 | ||||
7 | Unia Kędzierzyn | 26 | 36 | 36 | 0 | 26 | Do gr. opolskiej | |||
8 | Polonia Świdnica | 26 | 36 | 38 | -2 | 24 | ||||
9 | Włókniarz Otmęt(b) | 26 | 48 | 64 | -16 | 23 | Do gr. opolskiej | |||
10 | Orzeł Ząbkowice Śląskie | 26 | 37 | 42 | -5 | 22 | ||||
11 | Pogoń Prudnik | 26 | 25 | 39 | -14 | 21 | Do gr. opolskiej | |||
12 | Nysa Kłodzko(b) | 26 | 34 | 49 | -15 | 16 | ||||
13 | Włókniarz Kamienna Góra(b) (S) | 26 | 24 | 85 | -61 | 9 | Spadek do niższej klasy | |||
14 | Sparta Koźle(b) (S) | 26 | 17 | 83 | -66 | 7 | ||||
Tabela[1] Różnice w bramkach i pkt. | 364 | 597 | 596 | 361 |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stal Rzeszów (B) | 22 | 16 | 4 | 2 | 60 | 18 | +42 | 36 | Baraże do II ligi |
2 | Resovia(b) | 22 | 11 | 4 | 7 | 46 | 33 | +13 | 26 | |
3 | Kolejarz Przemyśl | 22 | 8 | 10 | 4 | 25 | 18 | +7 | 26 | |
4 | Stal Stalowa Wola | 22 | 9 | 6 | 7 | 33 | 26 | +7 | 24 | |
5 | Lublinianka | 22 | 10 | 4 | 8 | 36 | 33 | +3 | 24 | Do gr. lubelskiej |
6 | Włókniarz Krosno | 22 | 10 | 3 | 9 | 38 | 29 | +9 | 23 | |
7 | Polonia Przemyśl | 22 | 9 | 4 | 9 | 30 | 28 | +2 | 22 | |
8 | Gwardia Rzeszów | 22 | 9 | 3 | 10 | 28 | 42 | -14 | 21 | |
9 | Górnik Gorlice | 22 | 6 | 7 | 9 | 24 | 37 | -13 | 19 | |
10 | Stal Świdnik(b) | 22 | 5 | 6 | 11 | 20 | 39 | -19 | 16 | Do gr. lubelskiej |
11 | JKS Jarosław | 22 | 6 | 3 | 13 | 29 | 44 | -15 | 15 | |
12 | Stal FSC Lublin(b) | 22 | 3 | 6 | 13 | 22 | 44 | -22 | 12 | Do gr. lubelskiej |
Tabela[1] | 264 | 102 | 60 | 102 | 391 | 391 | 264 |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stal Radom (B) | 26 | 56 | 22 | +34 | 35 | Baraże do II ligi | |||
2 | Włókniarz Pabianice | 26 | 70 | 34 | +36 | 35 | ||||
3 | Star Starachowice | 26 | 51 | 39 | +12 | 31 | ||||
4 | Gwardia Kielce(s) | 26 | 46 | 22 | +24 | 30 | ||||
5 | Włókniarz Zduńska Wola(b) | 26 | 51 | 38 | +13 | 29 | ||||
6 | Stal Skarżysko-Kamienna | 26 | 40 | 39 | +1 | 26 | ||||
7 | Start Łódź(b) | 26 | 49 | 43 | +6 | 25 | ||||
8 | Kolejarz Łódź | 26 | 31 | 32 | -1 | 24 | ||||
9 | Lechia Tomaszów Mazowiecki | 26 | 34 | 44 | -10 | 24 | ||||
10 | Boruta Zgierz | 26 | 35 | 47 | -12 | 24 | ||||
11 | Radomiak Radom | 26 | 32 | 59 | -27 | 23 | ||||
12 | Sparta Kazimierza Wielka(b) | 26 | 28 | 45 | -17 | 21 | ||||
13 | PTC Pabianice (S) | 26 | 29 | 54 | -25 | 21 | Spadek do niższej klasy | |||
14 | Concordia Piotrków Trybunalski (S) | 26 | 26 | 60 | -34 | 16 | ||||
Tabela[1] | 364 | 578 | 578 | 364 |
Zamknij
- dodatkowy mecz o 1 miejsce rozegrany w Tomaszów Mazowieckim: Stal Radom - Włókniarz Pabianice 2:0
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gwardia/Chrobry Szczecin (B) | 20 | 92 | 21 | +71 | 36 | Baraże do II ligi (A2) | |||
2 | Pogoń Szczecin | 20 | 84 | 20 | +64 | 32 | ||||
3 | Stal Stocznia Szczecin(b) | 20 | 74 | 24 | +50 | 32 | ||||
4 | Stal Nowa Sól | 20 | 51 | 42 | +9 | 23 | Do gr. zielonogórskiej | |||
5 | Darzbór Szczecinek | 20 | 42 | 38 | +4 | 23 | ||||
6 | Zastal Zielona Góra(b) | 20 | 40 | 30 | +10 | 18 | Do gr. zielonogórskiej | |||
7 | LZS Grapice(b) | 20 | 45 | 74 | -29 | 15 | ||||
8 | Sparta Barlinek(b) | 20 | 26 | 44 | -18 | 14 | ||||
9 | Kolejarz Gorzów Wielkopolski(b) | 20 | 40 | 56 | -16 | 13 | Do gr. zielonogórskiej | |||
10 | Drawa Drawsko Pomorskie(b) (S) | 20 | 23 | 70 | -47 | 11 | Spadek do niższej klasy | |||
11 | Osadnik Myślibórz(b) (S) | 20 | 5 | 103 | -98 | 3 | ||||
Tabela[6] | 220 | 522 | 522 | 220 |
Zamknij
Po rozegraniu eliminacji podjęto decyzję o powiększeniu II ligi do dwóch grup, dzięki czemu wszyscy uczestnicy eliminacji oraz Concordia Knurów awansowali o poziom wyżej.
Grupa I
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CWKS Wrocław (A) | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 7 | Awans do II ligi (A2) |
2 | Pomorzanin Toruń | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | (A2) |
3 | Włókniarz Chełmek | 4 | 1 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 2 | (A2) |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Gospodarz / Gość → ...
Lp. | Gospodarz / Gość → | WRO | POM | WŁÓ |
---|---|---|---|---|
1 | CWKS Wrocław | X | 2:0 | 3:0 |
2 | Pomorzanin Toruń | 2:2 | X | 1:0 |
3 | Włókniarz Chełmek | 0:2 | 1:0 | X |
Zamknij
Grupa II
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stal Radom | 4 | 4 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 8 | Awans do II ligi (A2) |
2 | Bzura Chodaków | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | (A2) |
3 | Start Kalisz | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 4 | -3 | 8 | (A2) |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Gospodarz / Gość → ...
Lp. | Gospodarz / Gość → | STA | BZU | CAL |
---|---|---|---|---|
1 | Stal Radom | X | 1:0 | 1:0 |
2 | Bzura Chodaków | 1:2 | X | 2:1 |
3 | Calisia Kalisz | 0:1 | 0:0 | X |
Zamknij
Grupa III
Więcej informacji Lp., Drużyna ...
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stal Rzeszów | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 5 | Awans do II ligi (A2) |
2 | Gwardia Szczecin | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 4 | (A2) |
3 | Piast Gliwice | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 3 | (A2) |
Zamknij
Więcej informacji Lp., Gospodarz / Gość → ...
Lp. | Gospodarz / Gość → | STA | SZC | PIA |
---|---|---|---|---|
1 | Stal Rzeszów | X | 0:2 | 1:0 |
2 | Gwardia/Chrobry Szczecin | 0:2 | X | 5:2 |
3 | Piast Gliwice | 2:2 | 2:0 | X |
Zamknij
- Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Żelechów: endsport.pl księgarnia kibica, 2010, s. 452. ISBN 978-83-61418-03-0.
- Ostatnia niedziela III ligi, ale... Sprawa wicemistrza jeszcze niewyjaśniona. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 228, s. 6, 24 września 1956. Zbigniew Rybak. Życzymy awansu do II ligi. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 231, s. 6, 27 września 1956. III-ligowe rozgrywki zakończone. 0.005 bramki zadecydowało o tytule wicemistrza III ligi. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 234, s. 6, 1 października 1956.
- Zbigniew Rybak. Życzymy awansu do II ligi. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 231, s. 6, 27 września 1956.