For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – bieg na 400 m mężczyzn.

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – bieg na 400 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1924
Lekkoatletyka
Bieg na 400 m mężczyzn
Złoty medal

Wielka Brytania Eric Liddell

Srebrny medal

Stany Zjednoczone Horatio Fitch

Brązowy medal

Wielka Brytania Guy Butler

Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 x 100 m mężczyźni
4 x 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Bieg na 400 m mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924. Zawody odbyły się w dniach 10-11 lipca. W zawodach uczestniczyło 60 zawodników z 27 państw.

Rekordy

Rekord świata 47,4 s(*) Stany Zjednoczone Ted Meredith Cambridge (USA) 27 maja 1916
Rekord olimpijski 48,2 s Stany Zjednoczone Charles Reidpath Sztokholm (SWE) 13 lipca 1912

(*) 440 jardów (= 402.34 m)

Wyniki

Runda 1

Dwóch najszybszych zawodników z każdego biegu awansowało do ćwierćfinałów.

Bieg 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Kanada Horace Aylwin 54,0 Q
2 Finlandia Erik Wilén 54,8 Q

Bieg 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Ray Robertson 50,2 Q
2 Dania Kai Jensen 50,9 Q
3 Belgia Jules Migeot 51,0
4 Estonia Reinhold Kesküll
5 Luksemburg Christophe Mirgain

Bieg 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Gustaf Wejnarth 50,2 Q
2 Lajos Kurunczy 52,6 Q
3 Australia Richard Honner 53,1
4 Bułgaria Kiril Petrunov

Bieg 4

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Eric Wilson 49,6 Q
2 Australia Roy Norman 50,6 Q
3 Kanada William Fuller 51,5
4 Haiti Édouard Armand

Bieg 5

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwajcaria Josef Imbach 51,8 Q

Bieg 6

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Kanada David Johnson 51,8 Q
2 Norwegia Charles Hoff 53,0 Q

Bieg 7

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone John C. Taylor 50,8 Q
2 Japonia Tokushige Noto 51,7 Q
3 Holandia Wim Bolten 53,0

Bieg 8

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Związek Południowej Afryki Toby Betts 49,8 Q
2 Irlandia Sean Lavan 51,2 Q
3 Holandia Wim Kat 51,8
4 Meksyk Guillermo Amparan 52,0

Bieg 9

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Artur Svensson 50,0 Q
2 Francja Raymond Fritz 51,0 Q
3 Australia Charles Lane 51,4
4 Holandia Menso Menso
5 Meksyk Juan Escutia

Bieg 10

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Związek Południowej Afryki Clarence Oldfield 49,6 Q
2 Wielka Brytania Edward Toms 49,9 Q
3 Meksyk Carlos Garces 51,0
4 Argentyna Emilio Casanovas

Bieg 11

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Nils Engdahl 49,2 Q
2 Wielka Brytania George Renwick 50,3 Q
3 Argentyna Francisco Dova 51,0
4 Meksyk José Martínez

Bieg 12

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Indie Brytyjskie Terence Pitt 49,8 Q
2 Kanada Alan Christie 50,5 Q
3 Argentyna Félix Escobar 51,4
4 Francja Raymond Jamois
5 Czechosłowacja Karel Přibyl 52,8

Bieg 13

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Luigi Facelli 51,0 Q
2 Argentyna Federico Brewster 51,8 Q
3 Polska Stefan Ołdak 55,0

Bieg 14

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Eric Liddell 50,2 Q
2 Alfredo Gargiullo 50,4 Q
3 Szwecja Erik Byléhn 50,6
4 Polska Stanisław Świętochowski 55,4

Bieg 15

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Horatio Fitch 52,0 Q
2 Finlandia Erik Åström 52,1 Q

Bieg 16

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Guy Butler 50,2 Q
2 Francja Gaston Féry 51,1 Q
3 Brazylia Narciso Costa
4 Ennio Maffiolini
5 Szwajcaria Christian Simmen

Bieg 17

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Francja Barthélémy Favodon 51,2 Q
2 Holandia Adriaan Paulen 52,0 Q
3 Luksemburg Paul Hammer 53,1

Ćwierćfinały

Dwóch najszybszych zawodników z każdego biegu awansowało do półfinału.

Ćwierćfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Horatio Fitch 49,0 Q
2 Szwecja Artur Svensson 50,0 Q
3 Kanada Alan Christie 50,8
4 Wielka Brytania Edward Toms

Ćwierćfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Związek Południowej Afryki Toby Betts 49,0 Q
2 Norwegia Charles Hoff 49,2 Q
3 Szwecja Gustaf Wejnarth 50,2
4 Francja Gaston Féry 50,7

Ćwierćfinał 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Guy Butler 49,8 Q
2 Stany Zjednoczone John C. Taylor 50,4 Q
3 Francja Barthélémy Favodon 50,9
4 Indie Brytyjskie Terence Pitt 51,6
5 Dania Kai Jensen
6 Argentyna Federico Brewster

Ćwierćfinał 4

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Holandia Adriaan Paulen 49,0 Q
2 Wielka Brytania Eric Liddell 49,3 Q
3 Stany Zjednoczone Ray Robertson 49,5
4 Luigi Facelli 50,5
5 Francja Raymond Fritz 50,5

Ćwierćfinał 5

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Związek Południowej Afryki Clarence Oldfield 49,0 Q
2 Kanada David Johnson 49,3 Q
3 Finlandia Erik Wilén 49,6
4 Australia Roy Norman 50,2
5 Alfredo Gargiullo
6 Wielka Brytania George Renwick

Ćwierćfinał 6

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwajcaria Josef Imbach 48,0 Q OR
2 Szwecja Nils Engdahl 48,4 Q
3 Stany Zjednoczone Eric Wilson 48,8
4 Irlandia Sean Lavan 49,8
5 Japonia Tokushige Noto 50,7
6 Kanada Horace Aylwin

Półfinały

Trzech najszybszych zawodników z każdego biegu awansowało do finału.

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Horatio Fitch 47,8 Q OR
2 Wielka Brytania Guy Butler 47,9 Q
3 Kanada David Johnson 48,0 Q
4 Holandia Adriaan Paulen 48,2
5 Związek Południowej Afryki Toby Betts 48,4
6 Szwecja Nils Engdahl 48,6

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Eric Liddell 48,2 Q
2 Szwajcaria Josef Imbach 48,3 Q
3 Stany Zjednoczone John C. Taylor 48,7 Q
4 Norwegia Charles Hoff
5 Związek Południowej Afryki Clarence Oldfield
6 Szwecja Artur Svensson

Finał

Miejsce Zawodnik Czas
1 Wielka Brytania Eric Liddell 47,6 WR
2 Stany Zjednoczone Horatio Fitch 48,4
3 Wielka Brytania Guy Butler 48,6
4 Kanada David Johnson 48,8
5 Stany Zjednoczone John C. Taylor 1:07,0 est
Szwajcaria Josef Imbach DNF

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – bieg na 400 m mężczyzn
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.