Martin Johnsrud Sundby - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Martin Johnsrud Sundby.

Martin Johnsrud Sundby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Martin Johnsrud Sundby
Data i miejsce urodzenia 26 września 1984
Oslo
Klub Røa Idrettslag
Debiut w PŚ 12.03.2005, Oslo (DNF - 50 km C)
Pierwsze punkty w PŚ 16.12.2006, La Clusaz (25. miejsce - 30 km F)
Pierwsze podium w PŚ 30.11.2008, Ruka (1. miejsce - 15 km C)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 30.11.2008, Ruka (15 km C)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Igrzyska olimpijskie
złoto Pjongczang 2018 Sztafeta
złoto Pjongczang 2018 Sprint druż. s.dow.
srebro Vancouver 2010 Sztafeta
srebro Pjongczang 2018 30 km bieg łączony
brąz Soczi 2014 30 km bieg łączony
Mistrzostwa świata
złoto Oslo 2011 Sztafeta
złoto Lahti 2017 Sztafeta
złoto Seefeld 2019 15 km s. klasyczny
złoto Seefeld 2019 Sztafeta
srebro Val di Fiemme 2013 30 km bieg łączony
srebro Lahti 2017 30 km bieg łączony
srebro Lahti 2017 15 km s.klasyczny
brąz Oslo 2011 15 km s.klasyczny
brąz Seefeld 2019 30 km bieg łączony
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Sollefteå 2003 Sztafeta
Puchar Świata
Kryształowa kula
2013/2014
Kryształowa kula
2015/2016
Kryształowa kula
2016/2017
3. miejsce
2017/2018
Puchar świata (klasyfikacja dystansów)
Mała kryształowa kula
2013/2014
Mała kryształowa kula
2015/2016
Mała kryształowa kula
2016/2017
2. miejsce
2014/2015
2. miejsce
2017/2018
3. miejsce
2018/2019
Tour de Ski
1. miejsce
2013/2014
1. miejsce
2016
2. miejsce
2016/2017
2. miejsce
2017/2018
Ski Tour Kanada
1. miejsce
2016

Martin Johnsrud Sundby (ur. 26 września 1984 w Oslo) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata, wicemistrz świata juniorów, trzykrotny zdobywca Pucharu Świata, trzykrotny zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji dystansowej, dwukrotny zwycięzca Tour de Ski oraz zwycięzca Ski Tour Kanada.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Martin Johnsrud Sundby pojawił się 30 listopada 2002 roku podczas zawodów FIS Race w Gålå, gdzie zajął 35. miejsce w sprincie techniką klasyczną. W 2003 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył srebrny medal w sztafecie, a indywidualnie był między innymi ósmy na dystansie 30 km stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Stryn był piąty w sztafecie i dziewiąty w biegu na 30 km klasykiem. Dwukrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, najlepszy wynik osiągając podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Tarvisio w 2007 roku, gdzie był piąty w biegu łączonym na 30 km. W Pucharze Świata zadebiutował 12 marca 2005 roku w Oslo, gdzie nie ukończył biegu na 50 techniką klasyczną. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 16 grudnia 2007 roku w La Clusaz, zajmując 25. miejsce w biegu na 30 km stylem dowolnym. Sundby kilkakrotnie stał na podium zawodów PŚ, po raz pierwszy 30 listopada 2008 roku w Ruce, gdzie był najlepszy w biegu na 15 km klasykiem. Wygrał także bieg na 15 km stylem dowolnym 24 listopada 2012 roku w Gällivare. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2012/2013, który ukończył na ósmej pozycji, przy czym czterokrotnie stawał na podium. W styczniu 2014 roku został pierwszym norweskim biegaczem narciarskim, który zwyciężył w Tour de Ski. W ósmej edycji tego cyklu wyprzedził swego rodaka Chrisa Jespersena i Austriaka Johannesa Dürra.

W 2009 roku wystartował w biegu na 15 km stylem klasycznym podczas mistrzostw świata w Libercu, kończąc rywalizację na 34. miejscu. Na tym samym dystansie zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku, przegrywając tylko z Finem Mattim Heikkinenem i innym Norwegiem, Eldarem Rønningiem. Na tych samych mistrzostwach wspólnie z Rønningiem, Tordem Asle Gjerdalenem i Petterem Northugiem zdobył złoty medal w sztafecie. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Val di Fiemme wystąpił tylko w biegu łączonym na 30 km, w którym zdobył srebrny medal. Wyprzedził go tylko Szwajcar Dario Cologna, a trzeci był kolejny reprezentant Norwegii - Sjur Røthe. Sundby brał ponadto udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, gdzie razem z Odd-Bjørnem Hjelmesetem, Larsem Bergerem i Petterem Northugiem wywalczył srebrny medal w sztafecie. W swoim najlepszym indywidualnym starcie na tych igrzyskach zajął piętnastą pozycję na dystansie 50 km techniką klasyczną.

20 lipca 2016 Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że ze względu na pozytywny wynik testu dopingowego Sundbiego podczas dwóch kontroli, po zawodach w Davos i Toblach zostały anulowane jego wyniki w dwóch biegach. W związku z tym stracił on również zdobyte punkty, za miejsca w tych biegach, przez co w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata spadł z 1 miejsca na 6. Ponadto stracił zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Ski 2015[1].

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 +1:50,0 Szwajcaria Dario Cologna
18. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +1:53,1 Szwecja Marcus Hellner
2.
24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[a] 1:45:05,4 +15,7 Szwecja Szwecja
15. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km stylem klasycznym 2:05:35,5 +22,2 Norwegia Petter Northug
3.
9 lutego 2014 Rosja Soczi 2x15 km bieg łączony 1:08:15,4 +1,4 Szwajcaria Dario Cologna
13. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 +1:37,7 Szwajcaria Dario Cologna
4. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[b] 1:28:42,0 +1:09,7  Szwecja
4. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 h +1,0 s Rosja Aleksandr Legkow
2.
11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 +8,0 Norwegia Simen Hegstad Krüger
4. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +24,9 s Szwajcaria Dario Cologna
1.
18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4×10 km[c] 1:33:04,9 h
1.
21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[d] 15:56,26 min
5. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +2:43,7 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
34. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +2:23,1 Estonia Andrus Veerpalu
5. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 +3,1 Norwegia Petter Northug
3.
1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 +31,9 Finlandia Matti Heikkinen
1.
4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[e] 1:40:10,2 - -
24. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +3:03,0 Norwegia Petter Northug
2.
23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km łączony 1:13:09,3 +1,8 Szwajcaria Dario Cologna
11. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 +20,7 Norwegia Petter Northug
2.
25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 +6,7 Rosja Siergiej Ustiugow
2.
1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 +17,9 Finlandia Iivo Niskanen
1.
3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[2] 1:37:20,1
5. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 +3,0 Kanada Alex Harvey
3.
23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +0,7 s Norwegia Sjur Røthe
1.
27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min
1.
1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[3] 1:42:32,1 h
4. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym (start masowy) 1:49:59,3 h +57,9 s Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
60. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym ? - Austria Harald Wurm
DNF 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km stylem klasycznym 38:23,9 - Niemcy Franz Göring
DNS 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 30 km bieg łączony 1:17:19,7 - Rosja Aleksandr Legkow
7. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57,0 +1:10,8 Szwajcaria Dario Cologna
5. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 30 km łączony 1:21:50,4 +20,8 Szwajcaria Dario Cologna

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
8. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 30 km stylem dowolnym 1:23:13,5 +2:45,3 Norwegia Chris Jespersen
14. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 10 km stylem klasycznym 27:40,0 +1:22,3 Rosja Jewgienij Diemientjew
17. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem dowolnym ? - Norwegia Johan Kjølstad
2.
9 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sztafeta 4x10 km[f] 1:45:39,7 +2:11,7  Rosja
9. 3 lutego 2004 Norwegia Stryn 30 km stylem klasycznym 1:24:32,7 +3:49,6 Rosja Anatolij Nieuczesow
42. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19,2 +40,8 Niemcy Franz Göring
25. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym ? - Szwecja Robin Bryntesson
5. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[g] 1:44:09,8 +2:15,7  Kazachstan

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2004/2005 niesklasyfikowany
2005/2006 niesklasyfikowany
2006/2007 146.
2007/2008 68.
2008/2009 13.
2009/2010 42.
2010/2011 28.
2011/2012 19.
2012/2013 8.
2013/2014 1.
2014/2015 6.
2015/2016 1.
2016/2017 1.
2017/2018 3.
2018/2019 9.
2019/2020 25.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 30 listopada 2008 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 37:52,5 min 1.
2. 19 lutego 2011 Norwegia Drammen 15 km stylem klasycznym 37:48,1 min +29,0 s 2. Szwecja Daniel Richardsson
3. 3 marca 2012 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:07:30,5 h +3,7 s 2. Szwajcaria Dario Cologna
4. 10 marca 2012 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:32:27,1 h +5,8 s 3. Norwegia Eldar Rønning
5. 24 listopada 2012 Szwecja Gällivare 15 km stylem dowolnym 30:37,0 min 1.
6. 10 marca 2013 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 34:35,6 min +35,1 s 3. Norwegia Petter Northug
7. 16 marca 2013 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym (start masowy) 2:07:32,9 h +1,2 s 2. Rosja Aleksandr Legkow
8. 24 marca 2013 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata (35 km) 1:25:43,6 h +1,8 s 3. Norwegia Petter Northug
9. 1 grudnia 2013 Finlandia Ruka Ruka Triple (26 km) 1:04:17,3 h 1.
10. 14 grudnia 2013 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:05:10,8 h +14,9 s 3. Francja Maurice Manificat
11. 5 stycznia 2014 Niemcy/Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 76 km 3:05:52,2 h 1.
12. 2 marca 2014 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 33:05,5 min 1.
13. 8 marca 2014 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:07:29,5 h +8,2 s 2. Szwecja Daniel Richardsson
14. 16 marca 2014 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata (25 km) 1:54:35,5 h 1.
15. 30 listopada 2014 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 35:09,4 min +10,3 s 2. Finlandia Iivo Niskanen
16. 5-7 grudnia 2014 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 26 km 1:05:38,5 h 1.
17. 14 marca 2014 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 1:54:44.9 h +0,5 s 3. Norwegia Sjur Røthe
18. 29 listopada 2015 Finlandia Ruka 26 km (Ruka Triple) 1:00:45,3 h 1.
19. 5 grudnia 2015 Norwegia Lillehammer 30 km bieg łączony 1:19:22,9 h 1.
20. 12 grudnia 2015 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:06:27,9 h 1.
21. 20 grudnia 2015 Włochy Toblach 15 km stylem klasycznym 35:27,4 min 1.
22. 10 stycznia 2016 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 91 km 3:47:18,2 h 1.
23. 23 stycznia 2016 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem dowolnym 34:04,9 min +10.8 s 2. Francja Maurice Manificat
24. 6 lutego 2016 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:08:41,9 h 1
25. 14 lutego 2016 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym (start masowy) 31:42,5 min +0,4 s 3. Rosja Siergiej Ustiugow
26. 21 lutego 2016 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:10:03.0 h 1.
27. 12 marca 2016 Kanada Ski Tour Kanada 97,4 km 4:06:35,2 h 1.
28. 27 listopada 2016 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 35:27,6 min +11,2 s 3. Finlandia Iivo Niskanen
29. 2-4 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Tour 26 km 1:05:40,1 1.
30. 10 grudnia 2016 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:07:31,6 h 1.
31. 17 grudnia 2016 Francja La Clusaz 15 km stylem dowolnym 34:09,3 min +0,3 s 2. Norwegia Finn Hågen Krogh
32. 8 stycznia 2017 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 80,5 km 3:24:47,9 h +1:02,9 min 2. Rosja Siergiej Ustiugow
33. 21 stycznia 2017 Szwecja Ulricehamn 15 km stylem dowolnym 32:46,2 min +6,0 s 2. Kanada Alex Harvey
34. 29 stycznia 2017 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym 1:15:46,7 h +3,7 s 2. Norwegia Emil Iversen
35. 19 lutego 2017 Estonia Otepää 15 km stylem klasycznym 40:38,2 min 1.
36. 11 marca 2017 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym 2:02:59,7 h 1.
37. 26 listopada 2017 Finlandia Ruka Ruka Triple (31,4 km) 1:12:18,5 h 0,4 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
38. 3 grudnia 2017 Norwegia Lillehammer 30 km bieg łączony 1:16:47,1 h +1,3 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
39. 7 stycznia 2018 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 70,5 km 2:49:29,8 h +1:26,5 min 2. Szwajcaria Dario Cologna
40. 28 stycznia 2018 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem dowolnym (start masowy) 31:37,9 min +1,4 s 2. Szwajcaria Dario Cologna
41. 10 marca 2018 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym (start masowy) 2:01:48,1 min 2. Szwajcaria Dario Cologna
42. 8 grudnia 2018 Norwegia Beitostølen 30 km stylem dowolnym 1:09:53,5 h +35,2 s 2. Norwegia Sjur Røthe
43. 16 grudnia 2018 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 35:52,5 min +4,5 s 3. Rosja Jewgienij Biełow
44. 17 marca 2019 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 33:18,6 min +8,9 s 2. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 31 grudnia 2008 Czechy Nové Město Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 39:03,7 min +5,0 s 2. Niemcy Axel Teichmann
2. 23 marca 2013 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem klasycznym 43:26,0 min +1,0 s 3. Norwegia Eldar Rønning
3. 29 grudnia 2013 Niemcy Oberhof Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:54,6 min + 1,8 s 3. Szwecja Calle Halfvarsson
4. 31 grudnia 2013 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:37,7 min + 0,7 s 3. Stany Zjednoczone Simi Hamilton
5. 3 stycznia 2014 Włochy Toblach Tour de Ski 35 km stylem dowolnym 1:20:18,7 h 1.
6. 4 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 10 km stylem klasycznym 24:45,6 min +9,7 s 2. Norwegia Petter Northug
7. 15 marca 2014 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 30 km bieg łączony 1:18:08,0 h +0,4 s 2. Kanada Alex Harvey
8. 6 grudnia 2014 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 10 km stylem dowolnym 22:55,8 min 1.
9. 7 grudnia 2014 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 15 km stylem klasycznym 39:20,9 min +7,0 s 3. Norwegia Didrik Tønseth
10. 6 stycznia 2015 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 3:13,65 min +0,19 s 3. Włochy Federico Pellegrino
11. 7 stycznia 2015 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem klasycznym 22:51,8 min +4,2 s 3. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
12. 28 listopada 2015 Finlandia Ruka Ruka Triple 10 km stylem dowolnym 21:05,5 min 1.
13. 29 listopada 2015 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem klasycznym 37:08,1 min +1,9 s 2. Norwegia Niklas Dyrhaug
14. 2 stycznia 2016 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 30 km stylem klasycznym 1:14:48.3 h 1.
15. 3 stycznia 2016 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 21:44,7 min 1.
16. 8 stycznia 2016 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 22:07,8 min +3,6 s 2. Norwegia Finn Hågen Krogh
17. 9 stycznia 2016 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 39:55,2 min 1.
18. 10 stycznia 2016 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 30:47,0 min 1.
19. 9 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 30 km bieg łączony 1:16,29 min 1.
20. 12 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 15 stylem klasycznym 45:54,6 min +49,9 s 3. Francja Maurice Manificat
21. 4 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 15 km stylem klasycznym 38:37.8 min +9,2 s 2. Finlandia Matti Heikkinen
22. 1 stycznia 2017 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (bieg masowy) 24:50,0 min +1,9 s 2. Rosja Siergiej Ustiugow
23. 3 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 20 km (bieg łączony) 48:40,4 min +0,6 s 2. Rosja Siergiej Ustiugow
24. 4 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 37:58,5 min +37,2 s 2. Rosja Siergiej Ustiugow
25. 7 stycznia 2017 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg masowy) 40:40,0 min 1.
26. 31 grudnia 2017 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 35:29,5 min +13,1 s 3. Szwajcaria Dario Cologna
27. 7 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 28:36,4 min 1.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2004/2005
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - dnf - - 0
Sezon 2005/2006
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 44 - 32 - - 0
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- - - - - 25 - - - - - - - - - - - 51 - - - - - - - - 6
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 21 - dns 28 10 - - - - - - - - - - 10 - - - 23 - 37 28 - - - - dnf 40 37 76
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
18 - 1 10 15 - - 49 14 45 2 34 5 27 8 - - 10 - - - - 4 - 22 - - 28 63 22 27 18 515
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
23 - 5 - 63 - - 27 50 34 45 28 31 14 9 26 20 - - - - - - 18 - dnf - 29 37 15 - 186
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
10 72 dns - - - 6 - dnf - - - - - - - - - - 7 - - - 2 - - - 15 21 12 20 252
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
13 - - - - - 5 - 33 - - - - - - - - - - - - - 18 - - - dnf - 10 2 - - 3 29 11 7 4 449
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
1 42 10 6 6 - dnf - 17 - - - - - - - - - 10 - - - 28 - 3 - 2 28 5 3 3 672
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
57 5 14 1 7 3 48 - 6 3 3 14 1 2 15 1 - - - 10 43 - 1 - 2 34 2 1 1538
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 2 15 1 3 1 dsq 31 6 - 10 8 3 3 dsq dsq dsq - - - - - - 12 24 10 - 3 748
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
13 1 2 1 1 1 36 12 1 4 1 1 4 23 2 1 1 1 - 2 - 1 - 5 3 - 1 21 4 13 5 4 1 6 3 1 2634
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
34 3 21 6 2 1 1 42 2 4 2 2 2 14 1 12 2 - 2 - 2 - - dnf 1 - 1 - - - - 1626
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
19 8 9 2 - 2 - 20 20 11 35 3 6 8 11 1 2 - - - 33 2 - 5 - 2 19 8 16 4 1261
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- 4 14 10 52 24 2 - 3 43 10 47 39 12 10 9 7 - - 4 - - - - 6 - - 2 - - - - 689
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
46 16 12 15 5 - dnf - - - - - - - - - - - - 4 - - 18 4 7 17 20 - - - - - 12 335
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Uwagi

  1. Skład drużyny: Martin Johnsrud Sundby, Odd-Bjørn Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug
  2. Skład drużyny: Eldar Rønning, Chris Jespersen, Martin Johnsrud Sundby, Petter Northug
  3. Skład drużyny: Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger, Johannes Høsflot Klæbo
  4. Skład drużyny: Martin Johnsrud Sundby, Johannes Høsflot Klæbo
  5. Skład drużyny: Martin Johnsrud Sundby, Eldar Rønning, Tord Asle Gjerdalen, Petter Northug
  6. Skład drużyny: Øystein Pettersen, Martin Johnsrud Sundby, Tord Asle Gjerdalen, Chris Jespersen
  7. Skład drużyny: Simen Østensen, Tord Heggdal, Ronny Hafsås, Martin Johnsrud Sundby

Przypisy

  1. Update on Cross-Country rankings after CAS Sundby decision (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-07-20].
  2. Skład drużyny: Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby, Finn Hågen Krogh
  3. Skład drużyny: Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Røthe, Johannes Høsflot Klæbo

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Martin Johnsrud Sundby
Listen to this article