Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2000 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2000.

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2000
1999 2001
Data 35 marca 2000
Miejscowość Japonia Nagano, Japonia
Zwycięzcy
500 m (kobiet) Niemcy Monique Garbrecht
500 m (mężczyzn) Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (kobiet) Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (mężczyzn) Norwegia Ådne Søndrål
1500 m (kobiet) Niemcy Claudia Pechstein
1500 m (mężczyzn) Holandia Ids Postma
3000 m (kobiet) Niemcy Claudia Pechstein
5000 m (kobiet) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
5000 m (mężczyzn) Holandia Gianni Romme
10000 m (mężczyzn) Holandia Gianni Romme

5. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 2000 odbyły się w dniach 3–5 marca 2000 w Nagano w Japonii. Zawody rozegrano w hali M-Wave. Do rozdania było 10 kompletów medali, po 5 w konkurencjach męskich, jak i żeńskich. Najlepsi byli Niemka Claudia Pechstein oraz Holender Gianni Romme. W klasyfikacji medalowej najlepsi byli Niemcy. Chinka Song Li pobiła rekord świata juniorów na 1500 m.

Uczestnicy

W zawodach wzięło udział 120 łyżwiarzy z 21 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Austria  Belgia  Białoruś  Chiny  Czechy
 Finlandia  Francja  Holandia  Japonia  Kanada
 Kazachstan  Korea Południowa  Niemcy  Norwegia  Polska
 Rosja  Stany Zjednoczone  Szwajcaria  Szwecja  Węgry
 Włochy

Reprezentacja Polski

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

  • Katarzyna Wójcicka
    • 1000 metrów – 23. miejsce
    • 1500 metrów – nie wystartowała
    • 3000 metrów – 19. miejsce

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Medale

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kobiety
500 metrów Monique Garbrecht
 Niemcy
Swietłana Żurowa
 Rosja
Catriona Le May Doan
 Kanada
1000 metrów Monique Garbrecht
 Niemcy
Marianne Timmer
 Holandia
Chris Witty
 Stany Zjednoczone
1500 metrów Claudia Pechstein
 Niemcy
Anni Friesinger
 Niemcy
Emese Hunyady
 Austria
3000 metrów Claudia Pechstein
 Niemcy
Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Maki Tabata
 Japonia
5000 metrów Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Claudia Pechstein
 Niemcy
Tonny de Jong
 Holandia
Mężczyźni
500 metrów Hiroyasu Shimizu
 Japonia
Mike Ireland
 Kanada
Jeremy Wotherspoon
 Kanada
1000 metrów Ådne Søndrål
 Norwegia
Jan Bos
 Holandia
Mike Ireland
 Kanada
1500 metrów Ids Postma
 Holandia
Ådne Søndrål
 Norwegia
Jan Bos
 Holandia
5000 metrów Gianni Romme
 Holandia
Bob de Jong
 Holandia
Keiji Shirahata
 Japonia
10000 metrów Gianni Romme
 Holandia
Bob de Jong
 Holandia
Frank Dittrich
 Niemcy

Wyniki

Kobiety

500 m

  • Data: 3 marca 2000

DSQ – zdyskwalifikowana

Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m 500 m Suma
Monique Garbrecht  Niemcy 38.78 (2.) 38.70 (1.) 1:17.48
Swietłana Żurowa  Rosja 38.79 (3.) 38.85 (6.) 1:17.64
Catriona Le May Doan  Kanada 38.96 (5.) 38.82 (4.) 1:17.78
4. Sayuri Ōsuga  Japonia 38.93 (4.) 38.88 (7.) 1:17.81
5. Eriko Sanmiya  Japonia 39.07 (8.) 38.81 (3.) 1:17.88
6. Susan Auch  Kanada 39.01 (6.) 38.92 (8.) 1:17.93
7. Chris Witty  Stany Zjednoczone 39.01 (6.) 38.96 (10.) 1:17.97
8. Tomomi Okazaki  Japonia 39.16 (9.) 38.82 (4.) 1:17.98
9. Andrea Nuyt  Holandia 38.68 (1.) 39.35 (12.) 1:18.03
10. Marianne Timmer  Holandia 39.44 (12.) 38.80 (2.) 1:18.24
11. Wang Manli  Chiny 39.40 (11.) 38.92 (8.) 1:18.32
12. Sabine Völker  Niemcy 39.28 (10.) 39.22 (11.) 1:18.50
13. Edel Therese Høiseth  Norwegia 39.55 (14.) 39.35 (12.) 1:18.90
14. Chiara Simionato  Włochy 39.54 (13.) 39.41 (14.) 1:18.95
15. Anżalika Kaciuha  Białoruś 39.66 (15.) 39.45 (15.) 1:19.11
16. Jenny Wolf  Niemcy 39.94 (18.) 39.55 (16.) 1:19.49
17. Amy Sannes  Stany Zjednoczone 39.91 (17.) 39.85 (17.) 1:19.76
18. Emese Hunyady  Austria 39.82 (16.) 39.95 (18.) 1:19.77
19. Li Xuesong  Chiny 40.11 (19.) 40.27 (20.) 1:20.38
20. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 40.32 (21.) 40.24 (19.) 1:20.56
21. Cindy Klassen  Kanada 40.17 (20.) 40.40 (22.) 1:20.57
DSQ Wang Hong  Chiny 40.44 DSQ 40.34 (21.)
DSQ Yvonne Leever  Holandia DSQ 40.58 (23.)

1000 m

  • Data: 4 marca 2000

DNF – nie ukończyła

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Monique Garbrecht  Niemcy 1:16.59
Marianne Timmer  Holandia 1:16.71
Chris Witty  Stany Zjednoczone 1:17.28
4. Andrea Nuyt  Holandia 1:17.36
5. Edel Therese Høiseth  Norwegia 1:17.38
6. Sabine Völker  Niemcy 1:17.52
7. Eriko Sanmiya  Japonia 1:17.94
8. Susan Auch  Kanada 1:18.27
9. Annamarie Thomas  Holandia 1:18.32
10. Aki Tonoike  Japonia 1:18.34
11. Catriona Le May Doan  Kanada 1:18.36
12. Chiara Simionato  Włochy 1:18.38
13. Swietłana Żurowa  Rosja 1:18.42
14. Amy Sannes  Stany Zjednoczone 1:18.56
15. Cindy Klassen  Kanada 1:18.85
16. Tomomi Okazaki  Japonia 1:18.86
17. Marion Wohlrab  Niemcy 1:19.70
18. Krisztina Egyed  Węgry 1:19.72
19. Wang Manli  Chiny 1:19.77
20. Anżalika Kaciuha  Białoruś 1:19.83
21. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 1:20.07
22. Hedvig Bjelkevik  Norwegia 1:20.98
23. Katarzyna Wójcicka  Polska 1:21.59
DNF Wang Hong  Chiny DNF

1500 m

  • Data: 5 marca 2000

DNS – nie wystartowała, JWR – rekord świata juniorów

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Claudia Pechstein  Niemcy 1:58.43
Anni Friesinger  Niemcy 1:58.62
Emese Hunyady  Austria 1:58.97
4. Song Li  Chiny 1:59.38 JWR
5. Swietłana Bażanowa  Rosja 1:59.46
6. Annamarie Thomas  Holandia 1:59.61
7. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 1:59.99
8. Chris Witty  Stany Zjednoczone 2:00.15
9. Maki Tabata  Japonia 2:02.38
10. Renate Groenewold  Holandia 2:00.42
11. Edel Therese Høiseth  Norwegia 2:00.83
12. Cindy Klassen  Kanada 2:01.15
13. Chiara Simionato  Włochy 2:01.19
14. Chiharu Nozaki  Japonia 2:01.46
15. Warwara Baryszewa  Rosja 2:01.49
16. Judith Straathof  Holandia 2:01.65
17. Cindy Overland  Kanada 2:01.81
18. Eriko Seo  Japonia 2:02.05
19. Kristina Groves  Kanada 2:02.71
20. Amy Sannes  Stany Zjednoczone 2:02.73
21. Krisztina Egyed  Węgry 2:03.39
22. Hedvig Bjelkevik  Norwegia 2:05.04
23. Swietłana Wysokowa  Rosja 2:05.23
DNS Katarzyna Wójcicka  Polska DNS

3000 m

  • Data: 3 marca 2000
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Claudia Pechstein  Niemcy 4:05.68
Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 4:05.75
Maki Tabata  Japonia 4:09.18
4. Tonny de Jong  Holandia 4:09.20
5. Anni Friesinger  Niemcy 4:09.34
6. Renate Groenewold  Holandia 4:10.46
7. Swietłana Bażanowa  Rosja 4:12.02
8. Barbara de Loor  Holandia 4:13.47
9. Warwara Baryszewa  Rosja 4:13.78
10. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 4:13.91
11. Cindy Klassen  Kanada 4:13.91
12. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 4:14.18
13. Cindy Overland  Kanada 4:14.68
14. Eriko Seo  Japonia 4:16.26
15. Song Li  Chiny 4:16.81
16. Aki Narita  Japonia 4:17.13
17. Swietłana Wysokowa  Rosja 4:18.93
18. Kristina Groves  Kanada 4:20.42
19. Katarzyna Wójcicka  Polska 4:21.50
20. Hedvig Bjelkevik  Norwegia 4:22.86
21. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 4:23.04
22. Shana Sundstrom  Stany Zjednoczone 4:24.94

5000 m

  • Data: 4 marca 2000

DNS – nie wystartowała

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 6:58.71
Claudia Pechstein  Niemcy 7:00.68
Tonny de Jong  Holandia 7:06.30
4. Carien Kleibeuker  Holandia 7:09.15
5. Swietłana Bażanowa  Rosja 7:13.12
6. Anni Friesinger  Niemcy 7:13.23
7. Maki Tabata  Japonia 7:13.75
8. Barbara de Loor  Holandia 7:15.47
9. Eriko Seo  Japonia 7:17.99
10. Swietłana Wysokowa  Rosja 7:25.23
11. Kristina Groves  Kanada 7:30.92
12. Nami Nemoto  Japonia 7:32.73
13. Nicole Slot  Kanada 7:36.86
14. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 7:44.80
DNS Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan DNS

Mężczyźni

500 m

  • Data: 4 marca 2000

DNF – nie ukończył, f – wywrócił się

Pozycja Zawodnik Kraj 500 m 500 m Suma
Hiroyasu Shimizu  Japonia 35.30 (1.) 35.19 (1.) 1:10.49
Mike Ireland  Kanada 35.80 (4.) 35.34 (2.) 1:11.14
Jeremy Wotherspoon  Kanada 35.75 (2.) 35.62 (3.) 1:11.38
4. Grunde Njøs  Norwegia 35.76 (3.) 35.81 (4.) 1:11.56
=5. Jan Bos  Holandia 35.89 (6.) 35.99 (6.) 1:11.88
=5. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 35.84 (5.) 36.04 (10.) 1:11.88
=7. Michael Künzel  Niemcy 36.00 (7.) 36.00 (7.) 1:12.00
=7. Toyoki Takeda  Japonia 36.05 (8.) 35.95 (5.) 1:12.00
9. Pat Bouchard  Kanada 36.06 (10.) 36.02 (8.) 1:12.08
10. Erben Wennemars  Holandia 36.17 (11.) 36.14 (12.) 1:12.31
11. Ermanno Ioriatti  Włochy 36.33 (16.) 36.03 (9.) 1:12.36
12. Paweł Abratkiewicz  Polska 36.25 (13.) 36.28 (14.) 1:12.53
13. Kip Carpenter  Stany Zjednoczone 36.46 (18.) 36.10 (11.) 1:12.56
14. Choi Jae-bong  Korea Południowa 36.42 (17.) 36.23 (13.) 1:12.65
=15. Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 36.05 (8.) 36.62 (20.) 1:12.67
=15. Tomasz Świst  Polska 36.27 (14.) 36.40 (16.) 1:12.67
17. Li Yu  Chiny 36.55 (19.) 36.37 (15.) 1:12.92
18. Janne Hänninen  Finlandia 36.65 (21.) 36.51 (18.) 1:13.16
19. Gerard van Velde  Holandia 36.57 (20.) 36.68 (21.) 1:13.25
20. Magnus Enfeldt  Szwecja 36.73 (23.) 36.60 (19.) 1:13.33
21. Jan Waterstradt  Niemcy 36.96 (24.) 36.41 (17.) 1:13.37
22. Dino Gillarduzzi  Włochy 36.70 (22.) 36.72 (22.) 1:13.42
23. Minetaka Sasabuchi  Japonia 36.32 (15.) 54.24f (23.) 1:30.56
DNF Dmitrij Dorofiejew  Rosja 36.22 (12.) DNF

1000 m

  • Data: 5 marca 2000
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Ådne Søndrål  Norwegia 1:09.96
Jan Bos  Holandia 1:09.98
Mike Ireland  Kanada 1:10.58
4. Jeremy Wotherspoon  Kanada 1:10.65
5. Jason Parker  Kanada 1:10.77
6. Erben Wennemars  Holandia 1:10.83
7. Hiroyasu Shimizu  Japonia 1:10.84
8. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 1:11.02
9. Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 1:11.21
10. Christian Breuer  Niemcy 1:11.26
11. Yūsuke Imai  Japonia 1:11.39
12. Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 1:11.42
13. Michael Künzel  Niemcy 1:11.47
14. Nick Pearson  Stany Zjednoczone 1:11.57
15. Choi Jae-bong  Korea Południowa 1:11.70
16. Petter Andersen  Norwegia 1:11.79
17. Siergiej Cybienko  Kazachstan 1:11.95
18. Paweł Abratkiewicz  Polska 1:12.15
19. Janne Hänninen  Finlandia 1:12.26
20. Joey Cheek  Stany Zjednoczone 1:12.67
21. Ermanno Ioriatti  Włochy 1:12.94
22. Magnus Enfeldt  Szwecja 1:13.16
23. Toyoki Takeda  Japonia 1:13.42
23. Dino Gillarduzzi  Włochy 1:13.66

1500 m

  • Data: 4 marca 2000
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Ids Postma  Holandia 1:47.98
Ådne Søndrål  Norwegia 1:48.61
Jan Bos  Holandia 1:48.66
4. Hiroyuki Noake  Japonia 1:48.99
5. Jason Parker  Kanada 1:49.41
6. Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 1:49.47
7. Aleksandr Kibałko  Rosja 1:49.65
8. Christian Breuer  Niemcy 1:49.68
9. Steven Elm  Kanada 1:49.78
10. Derek Parra  Stany Zjednoczone 1:49.92
11. Roberto Sighel  Włochy 1:49.93
12. Yūsuke Imai  Japonia 1:50.42
13. Takahiro Nozaki  Japonia 1:50.60
14. Siergiej Cybienko  Kazachstan 1:50.66
15. Cédric Kuentz  Francja 1:50.77
16. Kevin Marshall  Kanada 1:50.95
17. Iwan Djakow  Rosja 1:51.06
18. Petter Andersen  Norwegia 1:51.09
19. Sebastian Falk  Szwecja 1:51.27
20. Nick Pearson  Stany Zjednoczone 1:51.29
21. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 1:51.40
22. Nikołaj Ulanin  Kazachstan 1:51.63
23. Erik Bouwman  Czechy 1:51.88
24. Eskil Ervik  Norwegia 1:52.51

5000 m

  • Data: 3 marca 2000
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gianni Romme  Holandia 6:23.31
Bob de Jong  Holandia 6:25.40
Keiji Shirahata  Japonia 6:31.16
4. Frank Dittrich  Niemcy 6:32.62
5. Sicco Janmaat  Holandia 6:34.18
6. Bart Veldkamp  Belgia 6:34.33
7. Lasse Sætre  Norwegia 6:36.16
8. Roberto Sighel  Włochy 6:36.92
9. Hiroyuki Noake  Japonia 6:40.69
10. Takahiro Nozaki  Japonia 6:41.03
11. Remi Hereide  Norwegia 6:41.56
12. Derek Parra  Stany Zjednoczone 6:41.63
13. Mark Knoll  Kanada 6:41.64
14. Martin Feigenwinter  Szwajcaria 6:42.23
15. Paweł Zygmunt  Polska 6:42.91
16. Alexander Baumgärtel  Niemcy 6:43.89
17. Eskil Ervik  Norwegia 6:44.10
18. Knut Morgenstern  Niemcy 6:44.17
19. Cédric Michaud  Francja 6:44.62
20. Kevin Marshall  Kanada 6:45.43
21. Iwan Djakow  Rosja 6:47.16
22. Steven Elm  Kanada 6:47.27
23. Sebastian Falk  Szwecja 6:49.43
24. Jondon Trevena  Stany Zjednoczone 6:52.64

10000 m

  • Data: 5 marca 2000
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gianni Romme  Holandia 13:12.27
Bob de Jong  Holandia 13:21.74
Frank Dittrich  Niemcy 13:27.93
4. Lasse Sætre  Norwegia 13:35.46
5. Bart Veldkamp  Belgia 13:35.47
6. Keiji Shirahata  Japonia 13:38.14
7. Roberto Sighel  Włochy 13:46.10
8. Takahiro Nozaki  Japonia 13:48.32
9. Alexander Baumgärtel  Niemcy 13:48.62
10. Knut Morgenstern  Niemcy 13:49.12
11. Carl Verheijen  Holandia 13:50.23
12. Wadim Sajutin  Rosja 13:53.04
13. Martin Feigenwinter  Szwajcaria 13:54.05
14. Jaromir Radke  Polska 13:55.75
15. Toshihiko Itokawa  Japonia 13:59.37
16. Derek Parra  Stany Zjednoczone 14:10.39

Klasyfikacje medalowe

Kobiety

Miejsce Zawodniczka Państwo
Razem
1. Claudia Pechstein  Niemcy 2 1 0 3
2. Monique Garbrecht  Niemcy 2 0 0 2
3. Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 1 1 0 2
  =4. Anni Friesinger  Niemcy 0 1 0 1
  =4. Swietłana Żurowa  Rosja 0 1 0 1
  =4. Marianne Timmer  Holandia 0 1 0 1
  =7. Emese Hunyady  Austria 0 0 1 1
  =7. Tonny de Jong  Holandia 0 0 1 1
  =7. Catriona Le May Doan  Kanada 0 0 1 1
  =7. Maki Tabata  Japonia 0 0 1 1
  =7. Chris Witty  Stany Zjednoczone 0 0 1 1

Mężczyźni

Miejsce Zawodnik Państwo
Razem
1. Gianni Romme  Holandia 2 0 0 2
2. Ådne Søndrål  Norwegia 1 1 0 2
  =3. Ids Postma  Holandia 1 0 0 1
  =3. Hiroyasu Shimizu  Japonia 1 0 0 1
5. Bob de Jong  Holandia 0 2 0 2
  =6. Jan Bos  Holandia 0 1 1 2
  =6. Mike Ireland  Kanada 0 1 1 2
  =8. Frank Dittrich  Niemcy 0 0 1 1
  =8. Keiji Shirahata  Japonia 0 0 1 1
  =8. Jeremy Wotherspoon  Kanada 0 0 1 1

Państwa

Miejsce Państwo
Razem
1.  Niemcy 5 3 1 9
2.  Holandia 3 4 2 9
3.  Norwegia 1 1 0 2
4.  Japonia 1 0 2 3
5.  Kanada 0 1 3 4
6.  Rosja 0 1 0 1
  =7.  Austria 0 0 1 1
  =7.  Stany Zjednoczone 0 0 1 1

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2000
Listen to this article