Mistrzostwa Europy Mikstów w Curlingu 2013
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Mistrzostwa Europy Mikstów w Curlingu 2013 odbyły się między 14 a 21 września, w Edynburgu, na lodowisku Murrayfield Curling Rink.
Tytułu mistrzowskiego broniła reprezentacja Szkocji. W zawodach udział brało 25 reprezentacji. Do rywalizacji powróciły zespoły z Polski, Rumunii i Walii, z gry zrezygnowali Chorwaci i Holendrzy.
Planowo mecze miały zacząć się 14 września o godzinie 19:30, jednak z powodu problemów technicznych pierwsza sesja gier rozpoczęła się 15 września o 21:00.
Tytuły mistrzów Europy wywalczyli reprezentanci Niemiec (Andreas Kapp), którzy w finale pokonali 5:4 obrońców złotych medali i gospodarzy (Ewan MacDonald). Po raz pierwszy medale mistrzostw Europy mikstów zdobyli Węgrzy (György Nagy), którzy w meczu o 3. miejsce zwyciężyli 6:3 nad Finami (Tomi Rantamäki).
Spis treści |
---|
Reprezentacje |
Eliminacje w Polsce |
Grupy Round Robin: Klasyfikacja grupowa - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 Tie-breaker Play-off: Mecz kwalifikacyjny - Ćwierćfinały - Półfinały - Mały finał - Finał Klasyfikacja końcowa |
Linki zewnętrzne – Zobacz też |
2012 ← 2013 → 2014 |
Kraj | Czwarty/-a | Trzeci/-a | Drugi/-a | Otwierający/-a | Rezerwowy/-a |
---|---|---|---|---|---|
Anglia | John Sharp | Lorna Rettig | Nigel Patrick | Alison Hemmings | |
Austria | Sebastian Wunderer | Constanze Hummelt | Mathias Genner | Andrea Höfler | |
Białoruś | Ekaterina Kirillova | Dmitry Kirilov | Alina Pavlyuchik | George Kirillov | |
Czechy | Miloš Hoferka | Lenka Kitzbergerova | Martin Štěpánek | Michaela Nádherová | |
Dania | Joel Ostrowski | Camilla Jensen | Søren Jensen | Pavla Rubasova | |
Estonia | Erkki Lill | Maile Mölder | Harri Lill | Küllike Ustav | |
Finlandia | Tomi Rantamäki | Anne Malmi | Pekka Peura | Tiina Suuripää | |
Francja | Lionel Roux | Hélène Grieshaber | Xavier Bibollet | Florence Richard | |
Hiszpania | Sergio Vez Labrador | Irantzu Garciz Vez | Alberto Vez | Estrella Labrador Amo | |
Irlandia | Robin Gray | Louise Ker | Johnjo Kenny | Hazel Gormley-Leahy | |
Łotwa | Arnis Veidemanis | Iluta Linde | Rihards Jeske | Sabīne Jeske | |
Niemcy | Andreas Kapp | Petra Tschetsch | Holger Höhne | Pia-Lisa Schöll | Almut Hege-Schöll |
Norwegia | Hans Roger Tømmervold | Marte Bakk | Simon Valvik | Pia Trulsen | |
Polska | Michał Janowski | Aneta Lipińska | Szymom Molski | Karolina Florek | |
Rumunia | Allen Coliban | Teodora Adumitroaei | Valentin Gheorghe Anghelinei | Zsuzsanna Berecki | |
Rosja | Roman Kutuzow | Waleria Shelkova | Wadim Raew | Maria Duiunowa | |
Słowacja | Pavol Pitonak | Daniela Matulova | Frantisek Pitonak | Zuzana Axamitova | |
Słowenia | Irena Manček | Matevž Javornik | Gaja Palzl | Urban Zelinka | |
Szkocja | Ewan MacDonald | Kay Adams | Euan Byers | Karen Barthelemy | |
Szwajcaria | Marc Pfister | Carole Howald | Kevin Wunderlin | Nora Baumann | |
Szwecja | Towe Lundman | Gustav Eskilsson | Anna Gustafsson | Jesper Johansson | |
Turcja | Öznur Polat | Alican Karatas | Muhammet Oguz Zengin | Elif Kizilkaya | |
Walia | Adrian Meikle | Dawn Watson | Andrew Tanner | Laura Beever | |
Węgry | György Nagy | Ildikó Szekeres | Zsolt Kiss | Ágnes Szentannai | |
Włochy | Federica Apollonio | Marcello Pachner | Stefania Menardi | Malko Tondella |
Początkowo Mistrzostwa Polski Mikstów 2013 miały odbyć się między 24 a 26 maja 2013 na warszawskim Torwarze II, później proponowano termin pod koniec sierpnia. Turniej nie odbył się z powodu zbyt małej liczby chętnych drużyn.
Zarząd Polskiego Związku Curlingu przyjął wnioskowane przez dyrektora sportowego, Mirosława Wodzyńskiego, kryteria nominacji reprezentacji na Mistrzostwa Europy Mikstów 2013. Zawodnikom przyznano punkty za rezultaty osiągnięte podczas Mistrzostw Polski 2013 i Mistrzostw Polski Juniorów 2013.
W tak utworzonej klasyfikacji najwięcej punktów zdobyły drużyny:
- CCC Warszawa (Michał Janowski, Aneta Lipińska, Szymom Molski, Karolina Florek)
- RKC Ruda Śląska (Krystyna Beniger, Barbara Karwat, Adam Sterczewski, Maciej Cesarz)
- POS Łódź (Aleksandra Przybyt, Magda Strączek, Jeremi Telak, Marcin Kłos)
Drużyny podzielono na 3 grupy:
- Po sesji 16.
Grupa czerwona | |||||||||
# | Kraj | Mecze | Endy | Kamienie | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | P | W | P | R | Prz | W | P | ||
1 | Niemcy | 7 | 1 | 32 | 20 | 4 | 13 | 68 | 29 |
Szkocja | 7 | 1 | 30 | 18 | 3 | 15 | 65 | 24 | |
3 | Węgry | 6 | 2 | 30 | 23 | 4 | 11 | 48 | 37 |
4 | Czechy | 4 | 4 | 26 | 24 | 5 | 13 | 46 | 35 |
Łotwa | 4 | 4 | 22 | 28 | 9 | 7 | 34 | 40 | |
6 | Białoruś | 3 | 5 | 29 | 26 | 2 | 7 | 42 | 50 |
Francja | 3 | 5 | 25 | 28 | 4 | 9 | 37 | 44 | |
8 | Polska | 2 | 6 | 23 | 27 | 5 | 7 | 29 | 54 |
9 | Rumunia | 0 | 8 | 13 | 36 | 1 | 4 | 16 | 72 |