Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012.

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012
Londyn
2008 2016
Miejsce Aquatics Centre
Hyde Park (Serpentine)
Data 28.074.08.2012[a]
9.0810.08.2012[b]
Liczba konkurencji 34

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie rozgrywane było w Aquatics Centre. Zawody w basenie odbywały się w dniach 28 lipca–4 sierpnia, a na otwartym akwenie w dniach 9-10 sierpnia w Hyde Parku, na jeziorze Serpentine.

Konkurencje

Rozgrywane były 32 konkurencje w pływaniu w basenie i 2 na otwartym akwenie.

Basen

Kobiety

Mężczyźni

Otwarty akwen

Kobiety

Mężczyźni

Kwalifikacje

 Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 – zasady kwalifikacji.

Wyniki

Basen

Mężczyźni

Konkurencja:
Złoto:
Czas
Srebro:
Czas
Brąz:
Czas
Styl dowolny
50 m
(szczegóły)
Francja Florent Manaudou 21.34 Stany Zjednoczone Cullen Jones 21.54 Brazylia César Cielo 21.59
100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Nathan Adrian 47.52 Australia James Magnussen 47.53 Kanada Brent Hayden 47.80
200 m
(szczegóły)
Francja Yannick Agnel 1:43.14 Korea Południowa Park Tae-hwan
Sun Yang
1:44.93 [c]
400 m
(szczegóły)
Sun Yang 3:40.14
Korea Południowa Park Tae-hwan 3:42.06 Stany Zjednoczone Peter Vanderkaay 3:44.69
1500 m
(szczegóły)
Sun Yang 14:31.02
Kanada Ryan Cochrane 14:39.63
Tunezja Oussama Mellouli 14:40.31
Styl grzbietowy
100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Matthew Grevers 52.16
Stany Zjednoczone Nick Thoman 52.92 Japonia Ryōsuke Irie 52.97
200 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Tyler Clary 1:53.41
Japonia Ryōsuke Irie 1:53.78 Stany Zjednoczone Ryan Lochte 1:53.94
Styl klasyczny
100 m
(szczegóły)
Południowa Afryka Cameron van der Burgh 58.46
Australia Christian Sprenger 58.93 Stany Zjednoczone Brendan Hansen 59.49
200 m
(szczegóły)
Węgry Dániel Gyurta 2:07.28
Wielka Brytania Michael Jamieson 2:07.43 Japonia Ryō Tateishi 2:08.29
Styl motylkowy
100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Michael Phelps 51.21 Południowa Afryka Chad le Clos
Rosja Jewgienij Korotyszkin
51.44 [c]
200 m
(szczegóły)
Południowa Afryka Chad le Clos 1:52.96
Stany Zjednoczone Michael Phelps 1:53.01 Japonia Takeshi Matsuda 1:53.21
Styl zmienny
200 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Michael Phelps 1:54.27 Stany Zjednoczone Ryan Lochte 1:54.90 Węgry László Cseh 1:56.22
400 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Ryan Lochte 4:05.18 Brazylia Thiago Pereira 4:08.86 Japonia Kōsuke Hagino 4:08.94
Sztafety
4 × 100 m dowolnym
(szczegóły)
 Francja
Amaury Leveaux, Fabien Gilot[d],
Clément Lefert, Yannick Agnel[d],
Alain Bernard[e], Jérémy Stravius[e]
3:09.93  Stany Zjednoczone
Nathan Adrian[d], Michael Phelps[d],
Cullen Jones[d], Ryan Lochte[d],
James Feigen[e], Matthew Grevers[e],
Ricky Berens[e], Jason Lezak[e]
3:10.38  Rosja
Andriej Grieczin, Nikita Łobincew,
Władimir Morozow[d], Daniła Izotow[d],
Jewgienij Łagunow[e], Siergiej Fiesikow[e]
3:11.41
4 × 200 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Ryan Lochte[d], Conor Dwyer,
Ricky Berens[d], Michael Phelps[d],
Charlie Houchin[e], Matthew McLean[e],
Davis Tarwater[e]
6:59.70  Francja
Amaury Leveaux, Grégory Mallet,
Clément Lefert, Yannick Agnel[d],
Jérémy Stravius[e]
7:02.77  Chiny
Hao Yun[d], Li Yunqi,
Jiang Haiqi, Sun Yang[d],
Lü Zhiwu[e], Dai Jun[e]
7:06.30
4 × 100 m zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Matthew Grevers[d], Brendan Hansen[d]
Michael Phelps[d], Nathan Adrian[d]
Nick Thoman[e], Eric Shanteau[e]
Tyler McGill[e], Cullen Jones[e]
3:29.35  Japonia
Ryōsuke Irie, Kōsuke Kitajima
Takeshi Matsuda, Takurō Fuji'i
3:31.26  Australia
Hayden Stoeckel, Christian Sprenger
Matt Targett, James Magnussen
Brenton Rickard[e], Tommaso D’Orsogna
[e]
3:31.58

Kobiety

Konkurencja:
Złoto:
Czas
Srebro:
Czas
Brąz:
Czas
Styl dowolny
50 m
(szczegóły)
Holandia Ranomi Kromowidjojo 24.05
Białoruś Alaksandra Hierasimienia 24.28 Holandia Marleen Veldhuis 24.39
100 m
(szczegóły)
Holandia Ranomi Kromowidjojo 53.00
Białoruś Alaksandra Hierasimienia 53.38 Tang Yi 53.44
200 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Allison Schmitt 1:53.61
Francja Camille Muffat 1:55.58 Australia Bronte Barratt 1:55.81
400 m
(szczegóły)
Francja Camille Muffat 4:01.45
Stany Zjednoczone Allison Schmitt 4:01.77
Wielka Brytania Rebecca Adlington 4:03.01
800 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Katie Ledecky 8:14.63 Hiszpania Mireia Belmonte 8:18.76 Wielka Brytania Rebecca Adlington 8:20.32
Styl grzbietowy
100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Melissa Franklin 58.33
Australia Emily Seebohm 58.68 Japonia Aya Terakawa 58.83
200 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Melissa Franklin 2:04.06
Rosja Anastasija Zujewa 2:05.92 Stany Zjednoczone Elizabeth Beisel 2:06.55
Styl klasyczny
100 m
(szczegóły)
Litwa Rūta Meilutytė 1:05.47 Stany Zjednoczone Rebecca Soni 1:05.55 Japonia Satomi Suzuki 1:06.46
200 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Rebecca Soni 2:19.59
Japonia Satomi Suzuki 2:20.72
Rosja Julija Jefimowa 2:20.92
Styl motylkowy
100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Dana Vollmer 55.98
Lu Ying 56.87 Australia Alicia Coutts 56.94
200 m
(szczegóły)
Jiao Liuyang 2:04.06
Hiszpania Mireia Belmonte 2:05.25 Japonia Natsumi Hoshi 2:05.48
Styl zmienny
200 m
(szczegóły)
Ye Shiwen 2:07.57
Australia Alicia Coutts 2:08.15 Stany Zjednoczone Caitlin Leverenz 2:08.95
400 m
(szczegóły)
Ye Shiwen 4:28.43
Stany Zjednoczone Elizabeth Beisel 4:31.27 Li Xuanxu 4:32.91
Sztafety
4 × 100 m dowolnym
(szczegóły)
 Australia
A. Coutts[d], C. Campbell[d],
B. Elmslie, M. Schlanger[d],
E. Seebohm[e], Y. Kukla[e],
L. Trickett[e]
3:33.15
 Holandia
I. Dekker, M. Veldhuis,
F. Heemskerk, R. Kromowidjojo[d],
H. Schreuder[e]
3:33.79  Stany Zjednoczone
M. Franklin[d], J. Hardy[d],
L. Neal, A. Schmitt,
A. Weir[e], N. Coughlin[e]
3:34.24
4 × 200 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
M. Franklin[d], D. Vollmer,
S. Vreeland, A. Schmitt[d],
L. Perdue[e], A. Anderson[e]
7:42.92
 Australia
B. Barratt[d], M. Schlanger[d],
K. Palmer[d], A. Coutts[d],
B. Elmslie[e], A. Bainbridge[e],
J. Neilsen[e], B. Evans[e]
7:44.41  Francja
C. Muffat, Ch. Bonnet[d],
O. C. Etienne, C. Balmy[d],
M. Farrell[e], M. Lazare[e]
7:47.49
4 × 100 m zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Missy Franklin, Rebecca Soni
Dana Vollmer, Allison Schmitt
Rachel Bootsma[e], Breeja Larson[e]
Claire Donahue[e], Jessica Hardy[e]
3:52.05
 Australia
Emily Seebohm, Leisel Jones
Alicia Coutts, Melanie Schlanger
Brittany Elmslie[e]
3:54.02  Japonia
Aya Terakawa, Satomi Suzuki
Yuka Katō, Haruka Ueda
3:55.73

Otwarty akwen

Mężczyźni

Konkurencja:
Złoto:
Czas
Srebro:
Czas
Brąz:
Czas
10 km
(szczegóły)
Tunezja Oussama Mellouli 1:49:55.1 Niemcy Thomas Lurz 1:49:58.5 Kanada Richard Weinberger 1:50:00.3

Kobiety

Konkurencja:
Złoto:
Czas
Srebro:
Czas
Brąz:
Czas
10 km
(szczegóły)
Węgry Éva Risztov 1:57:38.2 Stany Zjednoczone Haley Anderson 1:57.38.6 Włochy Martina Grimaldi 1:57.41.8

Tabela medalowa

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Stany Zjednoczone 16 9 6 31
2.  Chiny 5 2 3 10
3.  Francja 4 2 1 7
4.  Holandia 2 1 1 4
5.  Południowa Afryka 2 1 0 3
6.  Węgry 2 0 1 3
7.  Australia 1 6 3 10
8.  Tunezja 1 0 1 2
9.  Litwa 1 0 0 1
10.  Japonia 0 3 8 11
11.  Rosja 0 2 2 4
12.  Białoruś 0 2 0 2
 Hiszpania 0 2 0 2
 Korea Południowa 0 2 0 2
15.  Wielka Brytania 0 1 2 3
 Kanada 0 1 2 3
17.  Brazylia 0 1 1 2
18.  Niemcy 0 1 0 1
19.  Włochy 0 0 1 1
Razem 34 36 32 102

Uwagi

  1. Zawody rozgrywane w basenie.
  2. Zawody rozgrywane na otwartym akwenie.
  3. a b Przyznano dwa srebrne medale.
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af Tylko w wyścigu finałowym.
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am Tylko w wyścigu eliminacyjnym.

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012
Listen to this article