For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016.

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Ilustracja
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Rio de Janeiro
2012 2020
Miejsce

Olympic Aquatics Stadium i Fort Copacabana

Data

6-16 sierpnia 2016

Liczba konkurencji

34

Liczba zawodników

950

Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Sample picture of the event (unofficial)
Styl dowolny
50 m   mężczyźni   kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Otwarty akwen
10 km mężczyźni kobiety

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro rozgrywane były w Olympic Aquatics Stadium i w Fort Copacabana. Zawody w basenie odbywały się w dniach 6–13 sierpnia, a na otwartym akwenie w dniach 15-16 sierpnia.

Konkurencje

Rozgrywane były 32 konkurencje w pływaniu w basenie i 2 na otwartym akwenie.

Basen

Kobiety

Mężczyźni

Otwarty akwen

Kobiety

Mężczyźni

Kwalifikacje

Zasady kwalifikacji[1][2][3]

Kwalifikację uzyskali zawodnicy, którzy osiągnęli minimum kwalifikacyjne (OQT). W każdej konkurencji jedno miejsce przyznane zostało również zawodnikowi, który uzyskał drugie minimum (OST).

Mężczyźni Kobiety
Konkurencja OQT OST Konkurencja OQT OST
50 m stylem dowolnym 22,27 23,05 50 m stylem dowolnym 25,28 26,17
100 m stylem dowolnym 48,99 50,70 100 m stylem dowolnym 54,43 56,34
200 m stylem dowolnym 1:47,97 1:51,75 200 m stylem dowolnym 1:58,96 2:03,13
400 m stylem dowolnym 3:50,44 3:58,51 400 m stylem dowolnym 4:09,08 4:17,80
800 m stylem dowolnym 8:33,97 8:51,96
1500 m stylem dowolnym 15:14,77 15:46,79
100 m stylem grzbietowym 54,36 56,26 100 m stylem grzbietowym 1:00,25 1:02,36
200 m stylem grzbietowym 1:58,22 2:02,36 200 m stylem grzbietowym 2:10,60 2:15.17
100 m stylem klasycznym 1:00,57 1:02,69 100 m stylem klasycznym 1:07,85 1:10,22
200 m stylem klasycznym 2:11,66 2:16,27 200 m stylem klasycznym 2:26,94 2:32,08
100 m stylem motylkowym 52,36 54,19 100 m stylem motylkowym 58,74 1:00,80
200 m stylem motylkowym 1:56,97 2:01,06 200 m stylem motylkowym 2:09,33 2:13,86
200 m stylem zmiennym 2:00,28 2:04,39 200 m stylem zmiennym 2:14,26 2:18,96
400 m stylem zmiennym 4:16,71 4:25,69 400 m stylem zmiennym 4:43,46 4:53,38

Sztafety zostały zakwalifikowane na podstawie wyników z mistrzostw świata. Zawodnicy rywalizujący na otwartym akwenie kwalifikację mogli uzyskać podczas mistrzostw świata, turnieju kwalifikacyjnego i zawodów kontynentalnych.

Wyniki

Basen

Mężczyźni

Konkurencja:
Gold medal olympic.svg
Złoto:
Czas
Silver medal olympic.svg
Srebro:
Czas
Bronze medal olympic.svg
Brąz:
Czas
Styl dowolny
50 m
(szczegóły)
Anthony Ervin
 Stany Zjednoczone
21,40 Florent Manaudou
 Francja
21,41 Nathan Adrian
 Stany Zjednoczone
21,49
100 m
(szczegóły)
Kyle Chalmers
 Australia
47,58 WJ Pieter Timmers
 Belgia
47,80 NR Nathan Adrian
 Stany Zjednoczone
47,85
200 m
(szczegóły)
Sun Yang
 Chiny
1:44,65 Chad le Clos
 Południowa Afryka
1:45,20 AF Conor Dwyer
 Stany Zjednoczone
1:45,23
400 m
(szczegóły)
Mack Horton
 Australia
3:41,55 Sun Yang
 Chiny
3:41,68 Gabriele Detti
 Włochy
3:43,69
1500 m
(szczegóły)
Gregorio Paltrinieri
 Włochy
14:34,57 Connor Jaeger
 Stany Zjednoczone
14:39,48 AM Gabriele Detti
 Włochy
14:40,86
Styl grzbietowy
100 m
(szczegóły)
Ryan Murphy
 Stany Zjednoczone
51,97 OR Xu Jiayu
 Chiny
52,31 David Plummer
 Stany Zjednoczone
52,40
200 m
(szczegóły)
Ryan Murphy
 Stany Zjednoczone
1:53,62 Mitch Larkin
 Australia
1:53,96 Jewgienij Ryłow
 Rosja
1:53,97 ER
Styl klasyczny
100 m
(szczegóły)
Adam Peaty
 Wielka Brytania
57,13 WR Cameron van der Burgh
 Południowa Afryka
58,69 Cody Miller
 Stany Zjednoczone
58,87 AM
200 m
(szczegóły)
Dmitrij Bałandin
 Kazachstan
2:07,46 NR Josh Prenot
 Stany Zjednoczone
2:07,53 Anton Czupkow
 Rosja
2:07,70 NR
Styl motylkowy
100 m
(szczegóły)
Joseph Schooling
 Singapur
50,39 OR, AS Michael Phelps
 Stany Zjednoczone
Chad le Clos
 Południowa Afryka
László Cseh
 Węgry
51,14 [a]
200 m
(szczegóły)
Michael Phelps
 Stany Zjednoczone
1:53,36 Masato Sakai
 Japonia
1:53,40 Tamás Kenderesi
 Węgry
1:53,62
Styl zmienny
200 m
(szczegóły)
Michael Phelps
 Stany Zjednoczone
1:54,66 Kōsuke Hagino
 Japonia
1:56,61 Wang Shun
 Chiny
1:57,05
400 m
(szczegóły)
Kōsuke Hagino
 Japonia
4:06,05 AS Chase Kalisz
 Stany Zjednoczone
4:06,75 Daiya Seto
 Japonia
4:09,71
Sztafety
4 × 100 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Caeleb Dressel[b] (48,10)
Michael Phelps[b] (47,12)
Ryan Held (47,43)
Nathan Adrian[b] (46,97)
Jimmy Feigen[c]
Blake Pieroni[c]
Anthony Ervin[c]
3:09,92  Francja
Mehdy Metella (48,08)
Fabien Gilot (48,20)
Florent Manaudou[b] (47,14)
Jérémy Stravius[b] (47,11)
Clément Mignon[c]
William Meynard[c]
3:10,53  Australia
James Roberts (48,88)
Kyle Chalmers (47,38)
James Magnussen (48,11)
Cameron McEvoy[b] (47,00)
Matthew Abood[c]
3:11,37
4 × 200 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Conor Dwyer[b] (1:45,23)
Townley Haas[b] (1:44,14)
Ryan Lochte (1:46,03)
Michael Phelps[b] (1:45,26)
Clark Smith[c]
Jack Conger[c]
Gunnar Bentz[c]
7:00,66  Wielka Brytania
Stephen Milne (1:46,97)
Duncan Scott (1:45,05)
Daniel Wallace (1:46,26)
James Guy[b] (1:44,85)
Robbie Renwick[c]
7:03,13 NR  Japonia
Kōsuke Hagino (1:45,34)
Naito Ehara (1:46,11)
Yuki Kobori (1:45,71)
Takeshi Matsuda (1:46,34)
7:03,50
4 × 100 m zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Ryan Murphy[b] (51,85) WR
Cody Miller[b] (59,03)
Michael Phelps[b] (50,33)
Nathan Adrian[b] (46,74)
David Plummer[c]
Kevin Cordes[c]
Tom Shields[c]
Caeleb Dressel[c]
3:27,95 OR  Wielka Brytania
Chris Walker-Hebborn (53,68)
Adam Peaty (56,59)
James Guy (51,35)
Duncan Scott (47,62)
3:29,24 NR  Australia
Mitch Larkin (53,19)
Jake Packard (58,84)
David Morgan (51,18)
Kyle Chalmers[b] (46,72)
Cameron McEvoy[c]
3:29,93

Kobiety

Konkurencja:
Gold medal olympic.svg
Złoto:
Czas
Silver medal olympic.svg
Srebro:
Czas
Bronze medal olympic.svg
Brąz:
Czas
Styl dowolny
50 m
(szczegóły)
Pernille Blume
 Dania
24,07 NR Simone Manuel
 Stany Zjednoczone
24,09 Alaksandra Hierasimienia
 Białoruś
24,11
100 m
(szczegóły)
Simone Manuel
 Stany Zjednoczone
Penny Oleksiak
 Kanada
52,70 OR, AM
52,70 OR, AM, WJ
[a] Sarah Sjöström
 Szwecja
52,99
200 m
(szczegóły)
Katie Ledecky
 Stany Zjednoczone
1:53,73 Sarah Sjöström
 Szwecja
1:54,08 NR Emma McKeon
 Australia
1:54,92
400 m
(szczegóły)
Katie Ledecky
 Stany Zjednoczone
3:56,46 WR Jazmin Carlin
 Wielka Brytania
4:01,23 Leah Smith
 Stany Zjednoczone
4:01,32
800 m
(szczegóły)
Katie Ledecky
 Stany Zjednoczone
8:04,79 WR Jazmin Carlin
 Wielka Brytania
8:16,17 Boglárka Kapás
 Węgry
8:16,37 NR
Styl grzbietowy
100 m
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
58,45 Kathleen Baker
 Stany Zjednoczone
58,75 Kylie Masse
 Kanada
Fu Yuanhui
 Chiny
58,76 NR
58,76 NR
200 m
(szczegóły)
Madeline Dirado
 Stany Zjednoczone
2:05,99 Katinka Hosszú
 Węgry
2:06,05 Hilary Caldwell
 Kanada
2:07,54
Styl klasyczny
100 m
(szczegóły)
Lilly King
 Stany Zjednoczone
1:04,93 OR Julija Jefimowa
 Rosja
1:05,50 Katie Meili
 Stany Zjednoczone
1:05,69
200 m
(szczegóły)
Rie Kaneto
 Japonia
2:20,30 Julija Jefimowa
 Rosja
2:21,97 Shi Jinglin
 Chiny
2:22,28
Styl motylkowy
100 m
(szczegóły)
Sarah Sjöström
 Szwecja
55,48 WR Penny Oleksiak
 Kanada
56,46 WJ, NR Dana Vollmer
 Stany Zjednoczone
56,63
200 m
(szczegóły)
Mireia Belmonte Garcia
 Hiszpania
2:04,85 Madeline Groves
 Australia
2:04,88 Natsumi Hoshi
 Japonia
2:05,20
Styl zmienny
200 m
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
2:06,58 OR Siobhan-Marie O’Connor
 Wielka Brytania
2:06,88 NR Madeline Dirado
 Stany Zjednoczone
2:08,79
400 m
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
4:26,36 WR Madeline Dirado
 Stany Zjednoczone
4:31,15 Mireia Belmonte Garcia
 Hiszpania
4:32,39
Sztafety
4 × 100 m dowolnym
(szczegóły)
 Australia
Emma McKeon[b] (53,41)
Brittany Elmslie (53,12)
Bronte Campbell (52,12)
Cate Campbell (51,97)
Madison Wilson[c]
3:30,65 WR  Stany Zjednoczone
Simone Manuel[b] (53,36)
Abbey Weitzeil[b] (52,56)
Dana Vollmer[b] (53,18)
Katie Ledecky (52,79)
Amanda Weir[c]
Lia Neal[c]
Allison Schmitt[c]
3:31,89 AM  Kanada
Sandrine Mainville (53,86)
Chantal van Landeghem (53,12)
Taylor Ruck (53,19)
Penny Oleksiak[b] (52,72)
Michelle Williams[c]
3:32,89 NR
4 × 200 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Allison Schmitt (1:56,21)
Leah Smith[b] (1:56,69)
Madeline Dirado[b] (1:56,39)
Katie Ledecky[b] (1:53,74)
Missy Franklin[c]
Melanie Margalis[c]
Cierra Runge[c]
7:43,03  Australia
Leah Neale (1:57,95)
Emma McKeon[b] (1:54,64)
Bronte Barratt (1:55,81)
Tamsin Cook (1:56,47)
Jessica Ashwood[c]
7:44,87  Kanada
Katerine Savard (1:57,91)
Taylor Ruck (1:56,18)
Brittany MacLean[b] (1:56,36)
Penny Oleksiak[b] (1:54,94)
Emily Overholt[c]
Kennedy Goss[c]
7:45,39 NR
4 × 100 m zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Kathleen Baker[b] (59,00)
Lilly King[b] (1:05,70)
Dana Vollmer[b] (56,00)
Simone Manuel[b] (52,43)
Olivia Smoliga[c]
Katie Meili[c]
Kelsi Worrell[c]
Abbey Weitzeil[c]
3:53,13  Australia
Emily Seebohm[b] (58,83)
Taylor McKeown (1:07,05)
Emma McKeon[b] (56,95)
Cate Campbell[b] (52,17)
Madison Wilson[c]
Madeline Groves[c]
Brittany Elmslie[c]
3:55,00  Dania
Mie Nielsen (58,75)
Rikke Møller Pedersen (1:06,62)
Jeanette Ottesen (56,43)
Pernille Blume (53,21)
3:55,01 ER

Otwarty akwen

Mężczyźni

Konkurencja:
Gold medal olympic.svg
Złoto:
Czas
Silver medal olympic.svg
Srebro:
Czas
Bronze medal olympic.svg
Brąz:
Czas
10 km
(szczegóły)
Ferry Weertman
 Holandia
1:52:59,8 Spiridon Janiotis
 Grecja
1:52:59,8 Marc-Antoine Olivier
 Francja
1:53:02,0

Kobiety

Konkurencja:
Gold medal olympic.svg
Złoto:
Czas
Silver medal olympic.svg
Srebro:
Czas
Bronze medal olympic.svg
Brąz:
Czas
10 km
(szczegóły)
Sharon van Rouwendaal
 Holandia
1:56:32,1 Rachele Bruni
 Włochy
1:56:49,5 Poliana Okimoto
 Brazylia
1:56:51,4

Legenda: WJ – rekord świata juniorów/juniorek

Tabela medalowa

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Stany Zjednoczone 16 8 9 33
2.  Australia 3 4 3 10
3.  Węgry 3 2 2 7
4.  Japonia 2 2 3 7
5.  Holandia 2 0 0 2
6.  Wielka Brytania 1 5 0 6
7.  Chiny 1 2 3 6
8.  Kanada 1 1 4 6
9.  Włochy 1 1 2 4
10.  Szwecja 1 1 1 3
11.  Dania 1 0 1 2
 Hiszpania 1 0 1 2
13.  Kazachstan 1 0 0 1
 Singapur 1 0 0 1
15.  Południowa Afryka 0 3 0 3
16.  Rosja 0 2 2 4
17.  Francja 0 2 1 3
18.  Belgia 0 1 0 1
 Grecja 0 1 0 1
20.  Białoruś 0 0 1 1
 Brazylia 0 0 1 1
Razem 35 35 34 104

Rekordy

Podczas zawodów ustanowiono następujące rekordy świata i rekordy olimpijskie.

Rekordy świata

Data Konkurencja Ustanowiony dla Czas Zawodnik / Zawodniczka Reprezentacja
6 sierpnia 100 m stylem klasycznym mężczyzn – eliminacje (tej samej konkurencji) 57,55 Adam Peaty  Wielka Brytania
400 m stylem zmiennym kobiet – finał (tej samej konkurencji) 4:26,36 Katinka Hosszú  Węgry
4 × 100 m stylem dowolnym kobiet – finał (tej samej konkurencji) 3:30,65 Emma McKeon (53,41)
Brittany Elmslie (53,12)
Bronte Campbell (52,15)
Cate Campbell (51,97)
 Australia
7 sierpnia 100 m stylem motylkowym kobiet – finał (tej samej konkurencji) 55,48 Sarah Sjöström  Szwecja
100 m stylem klasycznym mężczyzn – finał (tej samej konkurencji) 57,13 Adam Peaty  Wielka Brytania
400 m stylem dowolnym kobiet – finał (tej samej konkurencji) 3:56,46 Katie Ledecky  Stany Zjednoczone
12 sierpnia 800 m stylem dowolnym kobiet – finał (tej samej konkurencji) 8:04,79 Katie Ledecky  Stany Zjednoczone
13 sierpnia 4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn – finał 100 m stylem grzbietowym 51,85 (sz) Ryan Murphy  Stany Zjednoczone

Rekordy olimpijskie

Data Konkurencja Czas Zawodnik / Zawodniczka Reprezentacja
6 sierpnia 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet – eliminacje 3:32,39 Madison Wilson (54,11)
Brittany Elmslie (53,22)
Bronte Campbell (53,26)
Cate Campbell (51,80)
 Australia
100 m stylem motylkowym kobiet – półfinał 55,84 Sarah Sjöström  Szwecja
7 sierpnia 400 m stylem dowolnym kobiet – eliminacje 3:58,71 Katie Ledecky  Stany Zjednoczone
8 sierpnia 200 m stylem zmiennym kobiet – eliminacje 2:07,45 Katinka Hosszú  Węgry
100 m stylem grzbietowym mężczyzn – finał 51,97 Ryan Murphy  Stany Zjednoczone
100 m stylem klasycznym kobiet – finał 1:04,93 Lilly King  Stany Zjednoczone
9 sierpnia 200 m stylem klasycznym mężczyzn – półfinał 2:07,22 Ippei Watanabe  Japonia
200 m stylem zmiennym kobiet – finał 2:06,58 Katinka Hosszú  Węgry
10 sierpnia 100 m stylem dowolnym kobiet – eliminacje 52,78 Cate Campbell  Australia
100 m stylem dowolnym kobiet – półfinał 52,71 Cate Campbell  Australia
11 sierpnia 800 m stylem dowolnym kobiet – eliminacje 8:12,86 Katie Ledecky  Stany Zjednoczone
100 m stylem dowolnym kobiet – finał 52,70 Simone Manuel
Penny Oleksiak
 Stany Zjednoczone
 Kanada
12 sierpnia 100 m stylem motylkowym mężczyzn – finał 50,39 Joseph Schooling  Singapur
13 sierpnia 4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn – finał 3:27,95 Ryan Murphy (51,85)
Cody Miller (59,03)
Michael Phelps (50,33)
Nathan Adrian (46,74)
 Stany Zjednoczone

Uwagi

  1. a b Nie przyznano.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag Tylko w wyścigu finałowym.
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag Tylko w wyścigu eliminacyjnym.

Przypisy

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.