For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Remo Fischer.

Remo Fischer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Remo Fischer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 sierpnia 1981
Bäretswil, Szwajcaria

Klub

SC Arve Mols

Debiut w PŚ

7.12 2002, Davos
(80. miejsce – 15 km)

Pierwsze punkty w PŚ

18.12 2004, Ramsau
(23. miejsce – 30 km)

Pierwsze podium w PŚ

8.03 2008, Oslo
(3. miejsce – 50 km)

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria
Biathlon
Biathlon pictogram.svg
Zimowe igrzyska wojskowe
złoto Annecy 2013 patrol wojskowy (drużynowo 25 km)
srebro Dolina Aosty 2010 patrol wojskowy (drużynowo 25 km)
Strona internetowa

Remo Fischer (ur. 13 sierpnia 1981 w Bäretswil) – szwajcarski biegacz narciarski, zawodnik klubu SC Arve Mols.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Remo Fischer pojawił się 5 grudnia 1999 roku w Ulrichen w zawodach FIS Race, zajmując drugie miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną. W 2000 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Štrbskim Plesie, gdzie zajął między innymi 28. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Szklarskiej Porębie jego najlepszym wynikiem było 17. miejsce na dystansie 30 km techniką dowolną. W Pucharze Świata zadebiutował 7 grudnia 2002 roku w Davos, zajmując 80. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył blisko dwa lata później - 18 grudnia 2004 roku w Ramsau zajął 23 miejsce na dystansie 30 km. Pierwsze i jak dotąd jedyne pucharowe podium wywalczył 8 marca 2008 roku w Oslo, gdzie rywalizację na dystansie 50 km stylem dowolnym ukończył na trzeciej pozycji. W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik osiągnął w sezonie 2007/2008, który ukończył na 60. pozycji.

W 2006 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie był między innymi siódmy w sztafecie, a bieg na 50 km stylem dowolnym ukończył na 21. pozycji. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Vancouver, uplasował się na dziesiątej pozycji w sztafecie i piętnastej w biegu na 15 km stylem dowolnym. Kilkakrotnie startował na mistrzostwach świata, najlepszy indywidualny wynik osiągając podczas MŚ w Oberstdorfie w 2005 roku, gdzie był szesnasty w biegu na 15 km stylem dowolnym. Ponadto na mistrzostwach śwaita w Val di Fiemme w 2013 roku Szwajcarzy z Fischerem w składzie zajęli szóste miejsce w sztafecie.

Srebrny medalista Zimowych igrzysk wojskowych w Dolinie Aosty (2010), w drużynowym biegu patrolowym na 25 km[1]. W 2013 w Annecy zdobył złoty medal w biegu patrolowym na 25 km.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie
Olympic rings.svg

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
36. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 2x15 km łączony 1:17:00,8 h +3:18,9 min Rosja Jewgienij Diemientjew
7. 19 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x10 km[2] 1:43:45,7 h +1:25,2 min  Włochy
21. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km stylem dowolnym 2:06:11.8 h +29,1 s Włochy Giorgio Di Centa
15. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 min +1:14,8 min Szwajcaria Dario Cologna
44. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 h +7:40,7 min Szwecja Marcus Hellner
10. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[3] 1:45:05,4 min +2:51,8 s Szwecja Szwecja
7. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [4] 1:28:42,0 h +1:51,8 min  Szwecja
22. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 h +49,0 s Rosja Aleksandr Legkow

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
21. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 34:49,7 min +59,1 s Włochy Pietro Piller Cottrer
46. 20 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x15 km łączony 1:19:20,5 h +5:48,9 min Francja Vincent Vittoz
DNF 24 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sztafeta 4x10 km [5] 1:39:04,4 h -  Norwegia
12. 23 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint drużynowy stylem dowolnym [6] 17:50,6 min -  Włochy
45. 28 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 min +3:03,5 min Norwegia Lars Berger
48. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 h +4:33,0 min Norwegia Petter Northug
7. 27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[7] 1:41:50,6 h +2:43,8 min Norwegia Norwegia
19. 1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:59:38,1 h +19,0 s Norwegia Petter Northug
33. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 h +2:55,7 min Norwegia Petter Northug
9. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x5 km[8] 1:40:10,2 h +3:10,7 min  Norwegia
37. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09.0 h +7:20,3 min Norwegia Petter Northug
34. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 35:58,2 min +2:55,2 min Norwegia Petter Northug
6. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[9] 1:41:37,2 h +13,0 s  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
28. 25 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso 10 km stylem dowolnym 25:37,8 min +2:46,9 min Niemcy Ron Spanuth
33. 29 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso Sprint stylem dowolnym ? - Rosja Siergiej Nowikow
32. 30 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso 30 km stylem klasycznym 1:36:37,5 h +9:11,7 min Niemcy René Reisshauer
17. 30 stycznia 2001 Polska Szklarska Poręba 30 km stylem dowolnym 1:29:55,6 h +3:15,4 min Finlandia Sami Jauhojärvi
35. 1 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba 10 km stylem klasycznym 29:00,2 min +2:04,6 min Norwegia Kristian Horntvedt
59. 3 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sprint stylem dowolnym ? ? Niemcy Johannes Bredl

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 8 marca 2008 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolynm 2:11:44,7 h +3:02,0 min 3. Szwecja Anders Södergren

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2013/2014

Sezon 2002/2003
Düsseldorf 26.10 (SP F)
Kiruna 23.11 (10 km F)
Ruka 30.11 (15 km C)
Davos 7.12 (15 km F)
Clusone 11.12 (SP F)
Cogne 14.12 (30 km C)
Cogne 15.12 (SP C)
Linz 19.12 (SP F)
Ramsau 21.12 (2x10 km)
Kawgołowo 4.01 (10 km F)
Otepää 12.01 (30 km C)
Nové Město 18.01 (15 km F)
Oberhof 25.01 (15 km C)
Reit im Winkl 12.02 (SP F)
Asiago 15.02 (10 km C)
Oslo 6.03 (SP C)
Oslo 8.03 (50 km C)
Drammen 11.03 (SP C)
Lahti 16.03 (15 km F)
Borlänge 20.03 (SP F)
Falun 22.03 (2x10 km)
punkty
- - - 80 - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2003/2004
Düsseldorf 25.10 (SP F)
Beitostølen 22.11 (15 km F)
Ruka 28.11 (15 km C)
Ruka 29.11 (2x15 km)
Dobbiaco 6.12 (30 km F)
Davos 13.12 (15 km C)
Val di Fiemme 16.12 (SP C)
Ramsau 20.12 (2x15 km)
Ramsau 21.12 (10 km F)
Falun 6.01 (2x15 km)
Otepää 10.01 (30 km C)
Nové Město 17.01 (15 km C)
Nové Město 18.01 (SP F)
Val di Fiemme 25.01 (70 km C)
La Clusaz 6.02 (15 km F)
Oberstdorf 13.02 (2x15 km)
Sztokholm 18.02 (SP C)
Umea 21.02 (15 km C)
Trondheim 24.02 (SP F)
Drammen 26.02 (SP C)
Oslo 28.02 (50 km F)
Lahti 5.03 (SP F)
Lahti 7.03 (15 km C)
Pragelato 12.03 (SP F)
Pragelato 14.03 (30 km F)
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - dnf 0
Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F)
Gällivare 20.11 (15 km C)
Ruka 27.11 (15 km F)
Ruka 28.11 (15 km C)
Berno 4.12 (SP F)
Lago di Tesero 11.12 (2x15 km)
Asiago 14.12 (SP C)
Ramsau 18.12 (30 km F)
Otepää 8.01 (15 km C)
Nové Město 15.01 (15 km F)
Nové Město 16.01 (SP F)
Pragelato 22.01 (2x15 km)
Reit im Winkl 12.02 (15 km F)
Reit im Winkl 13.02 (SP C)
Lahti 5.03 (SP C)
Lahti 6.03 (15 km F)
Drammen 9.03 (SP C)
Oslo 12.03 (50 km C)
Göteborg 16.03 (SP F)
Falun 19.03 (2x15 km)
punkty
- - - - - - - 23 - 47 - 38 - - - - - - - 47 8
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F)
Beitostølen 19.11 (15 km C)
Ruka 26.11 (15 km C)
Ruka 27.11 (15 km F)
Vernon 10.12 (2x15 km)
Vernon 11.12 (SP F)
Canmore 15.12 (15 km F)
Canmore 17.12 (30 km C)
Nové Město 30.12 (SP F)
Nové Město 31.12 (15 km F)
Otepää 7.01 (15 km C)
Otepää 8.01 (SP C)
Lago di Tesero 14.01 (30 km F)
Oberstdorf 21.01 (2x15 km)
Oberstdorf 22.01 (SP C)
Davos 4.02 (SP F)
Davos 5.02 (15 km C)
Mora 5.03 (90 km C)
Borlänge 7.03 (SP F)
Falun 8.03 (2x10 km)
Drammen 9.03 (SP C)
Oslo 11.03 (50 km F)
Changchun 15.03 (SP F)
Sapporo 19.03 (2x15 km)
punkty
- 72 - 54 50 - 54 - - - - - 31 34 - - 65 - - - - 26 - - 5
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F)
Gällivare 18.11 (15 km F)
Ruka 25.11 (SP C)
Ruka 26.11 (15 km C)
Cogne 13.12 (15 km C)
La Clusaz 16.12 (30 km F)
Monachium 31.12 (SP F)
Oberstdorf 2.01 (2x10 km)
Oberstdorf 3.01 (15 km C)
Asiago 5.01 (SP F)
Cavalese 6.01 (30 km C)
Cavalese 6.01 (11 km F)
TdS
Rybińsk 20.01 (30 km F)
Rybińsk 21.01 (SP F)
Otepää 27.01 (15 km C)
Otepää 28.01 (SP C)
Davos 3.02 (15 km F)
Changchun 15.02 (SP C)
Changchun 16.02 (15 km F)
Lahti 10.03 (SP F)
Lahti 11.03 (15 km C)
Drammen 14.03 (SP C)
Oslo 17.03 (50 km C)
Sztokholm 21.03 (SP C)
Falun 24.03 (2x15 km)
punkty
- 37 - - - dnf - - - - - - - - - - - 5 - - - - - - - 47 45
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F)
Beitostølen 24.11 (15 km F)
Ruka 1.12 (SP C)
Ruka 2.12 (15 km C)
Davos 8.12 (15 km C)
Rybińsk 15.12 (30 km F)
Rybińsk 16.12 (SP F)
Nové Město 28.12 (4.5 km C)
Nové Město 29.12 (15 km F)
Praga 30.12 (SP F)
Nové Město 1.01 (15 km F)
Nové Město 2.01 (15 km C)
Asiago 4.01 (SP F)
Val di Fiemme 5.01 (20 km C)
Val di Fiemme 6.01 (10 km F)
TdS
Canmore 22.01 (2x15 km)
Canmore 23.01 (SP C)
Canmore 25.01 (15 km F)
Canmore 26.01 (SP F)
Otepää 9.02 (15 km C)
Otepää 10.02 (SP C)
Liberec 16.02 (11.4 km F)
Falun 23.02 (2x15 km)
Sztokholm 27.02 (SP C)
Lahti 1.03 (SP F)
Lahti 2.03 (15 km C)
Drammen 5.03 (SP C)
Oslo 8.03 (50 km F)
Bormio 14.03 (3.3 km F)
Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F)
punkty
- 24 - - 49 7 - 66 29 55 49 dns - - - - 32 - 35 - - - 28 50 - - - - 3 34 36 106
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F)
Ruka 29.11 (SP C)
Ruka 30.11 (15 km C)
La Clusaz 6.12 (30 km F)
Davos 13.12 (15 km C)
Davos 14.12 (SP F)
Düsseldorf 20.12 (SP F)
Oberhof 27.12 (3.75 km F)
Oberhof 28.12 (15 km C)
Praga 29.12 (SP F)
Nové Město 31.12 (15 km C)
Nové Město 1.01 (SP F)
Val di Fiemme 3.01 (20 km C)
Val di Fiemme 4.01 (10 km F)
TdS
Whistler 16.01 (SP C)
Whistler 17.01 (2x15 km)
Otepää 24.01 (15 km C)
Otepää 25.01 (SP C)
Rybińsk 30.01 (15 km F)
Rybińsk 31.01 (SP F)
Valdidentro 13.02 (SP F)
Valdidentro 14.02 (15 km C)
Lahti 07.03 (SP F)
Lahti 08.03 (15 km F)
Trondheim 12.03 (SP C)
Trondheim 14.03 (50 km C)
Sztokholm 18.03 (SP C)
Falun 20.03 (3.3 km F)
Falun 21.03 (2x10 km)
Falun 22.03 (15 km F)
FPŚ punkty
21 - - 32 43 - - - - - - - - - - - - - - 42 - - - - 26 - - 73 34 42 20 34 26
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F)
Ruka 28.11 (SP C)
Ruka 29.11 (15 km C)
Düsseldorf 5.12 (SP F)
Davos 12.12 (15 km F)
Davos 13.12 (SP F)
Rogla 19.12 (SP C)
Rogla 20.12 (30 km C)
Oberhof 1.01 (3.7 km F)
Oberhof 2.01 (15 km C)
Oberhof 3.01 (SP C)
Praga 4.01 (SP F)
Dobbiaco 6.01 (35 km F)
Dobbiaco 7.01 (10 km C)
Val di Fiemme 9.01 (20 km C)
Val di Fiemme 10.01 (10 km F)
TdS
Otepää 16.01 (15 km C)
Otepää 17.01 (SP C)
Rybińsk 22.01 (SP F)
Rybińsk 23.01 (2x15 km)
Canmore 5.02 (15 km F)
Canmore 6.02 (SP C)
Lahti 6.03 (2x15 km)
Drammen 11.03 (SP C)
Oslo 13.03 (50 km F)
Oslo 14.03 (SP F)
Sztokholm 17.03 (SP C)
Falun 19.03 (3.3 km C)
Falun 20.03 (2x10 km)
FPŚ punkty
10 - - - 11 - - - - - - - - - - - - - - - - 16 - - - 21 - - - - - 75
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F)
Ruka 26.11 (SP C)
Ruka 27.11 (10 km C)
Ruka 28.11 (15 km F)
RT
Düsseldorf 4.12 (SP F)
Davos 11.12 (15 km C)
Davos 12.12 (SP F)
La Clusaz 18.12 (30 km F)
Oberhof 31.12 (3.75 km F)
Oberhof 1.01 (15 km C)
Oberstdorf 2.01 (SP C)
Oberstdorf 3.01 (2x10 km)
Toblach 5.01 (SP F)
Cortina-Toblach 6.01 (35 km F)
Val di Fiemme 8.01 (20 km C)
Val di Fiemme 9.01 (9 km F)
TdS
Liberec 15.01 (SP F)
Otepää 22.01 (15 km C)
Otepää 23.01 (SP C)
Rybińsk 4.02 (2x10 km)
Rybińsk 5.02 (SP F)
Drammen 19.02 (15 km C)
Drammen 20.02 (SP F)
Lahti 12.03 (2x10 km)
Lahti 13.03 (SP C)
Sztokholm 16.03 (SP C)
Falun 18.03 (3.3 km C)
Falun 19.03 (2x10 km)
FPŚ punkty
18 98 47 22 28 - 31 80 21 46 63 56 24 31 33 24 15 22 - 46 - - - - - 49 - - - - - 104
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F)
Ruka 25.11 (SP C)
Ruka 26.11 (10 km F)
Ruka 27.11 (15 km C)
RT
Düsseldorf 3.12 (SP F)
Davos 10.12 (30 km F)
Davos 11.12 (SP F)
Rogla 17.12 (15 km C)
Rogla 18.12 (SP F)
Oberhof 29.12 (3.75 km F)
Oberhof 30.12 (15 km C)
Oberstdorf 31.12 (SP C)
Oberstdorf 1.01 (2x10 km)
Toblach 3.01 (5 km C)
Toblach 4.01 (SP F)
Cortina-Toblach 5.01 (35 km F)
Val di Fiemme 7.01 (20 km C)
Val di Fiemme 8.01 (9 km F)
TdS
Mediolan 14.01 (SP F)
Otepää 21.01 (SP C)
Otepää 22.01 (15 km C)
Moskwa 2.02 (SP F)
Rybińsk 4.02 (15 km F)
Rybińsk 5.02 (2x15 km)
Nové Město 11.02 (30 km C)
Szklarska Poręba 17.02 (SP F)
Szklarska Poręba 18.02 (15 km C)
Lahti 3.03 (2x15 km)
Lahti 4.03 (SP C)
Drammen 7.03 (SP C)
Oslo 10.03 (50 km C)
Sztokholm 14.03 (SP C)
Falun 16.03 (3.3 km F)
Falun 17.03 (2x10 km)
FPŚ punkty
6 109 9 59 36 - 38 58 - - 33 70 78 59 55 36 50 dnf - - - - - 41 40 - - - - - - - - - - - 68
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F)
Ruka 30.11 (SP C)
Ruka 1.12 (10 km F)
Ruka 2.12 (15 km C)
RT
Quebec 8.12 (SP F)
Canmore 13.12 (15 km C)
Canmore 15.12 (SP F)
Canmore 16.12 (2x15 km)
Oberhof 29.12 (3.75 km F)
Oberhof 30.12 (15 km C)
Val Müstair 1.01 (SP F)
Toblach 3.01 (35 km F)
Toblach 4.01 (5 km C)
Val di Fiemme 5.01 (20 km C)
Val di Fiemme 6.01 (9 km F)
TdS
Liberec 12.01 (SP C)
La Clusaz 19.01 (15 km C)
Soczi 1.02 (SP F)
Soczi 2.02 (2x15 km)
Davos 16.02 (SP C)
Davos 17.02 (15 km F)
Lahti 9.03 (SP F)
Lahti 10.03 (15 km C)
Drammen 13.03 (SP C)
Oslo 16.03 (50 km C)
Sztokholm 20.03 (SP C)
Falun 22.03 (3.75 km F)
Falun 23.03 (15 km C)
FPŚ punkty
46 92 42 62 55 - - - - 34 50 31 30 55 45 12 29 - - - - - 32 - - - 28 - - - - 46
Sezon 2013/2014
Ruka 29.11 (SP C)
Ruka 30.11 (10 km C)
Ruka 1.12 (15 km F)
RT
Lillehammer 7.12 (15 km C)
Davos 14.12 (30 km F)
Davos 15.12 (SP F)
Asiago 21.12 (SP C)
Oberhof 28.12 (4 km F)
Oberhof 29.12 (SP F)
Lenzerheide 31.12 (SP F)
Lenzerheide 1.01 (15 km C)
Cortina-Toblach 3.01 (35 km F)
Val di Fiemme 4.01 (10 km C)
Val di Fiemme 5.01 (9 km F)
TdS
Nové Město na Moravě 11.01 (SP F)
Szklarska Poręba 18.01 (SP F)
Szklarska Poręba 19.01 (15 km C)
Toblach 1.02 (15 km C)
Toblach 2.02 (SP F)
Lahti 1.03 (SP F)
Lahti 2.03 (15 km F)
Drammen 5.03 (SP C)
Oslo 9.03 (50 km C)
Falun 14.03 (SP C)
Falun 15.03 (2 × 15 km)
FPŚ punkty
86 70 18 33 - 17 - - 35 77 79 75 dns - - - - - - - - - 31 - - - - - 27
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Przypisy

  1. 1st CISM Winter Military World Games. Team Result. Men 25 km Patrol. (ang.). cism-milsport.org. s. 19. [dostęp 2013-02-10].
  2. Skład drużyny: Reto Burgermeister, Christian Stebler, Toni Livers, Remo Fischer
  3. Skład drużyny: Toni Livers, Curdin Perl, Remo Fischer, Dario Cologna
  4. Skład drużyny: Curdin Perl, Jonas Baumann, Remo Fischer, Toni Livers
  5. Skład drużyny: Beat Koch, Reto Burgermeister, Gion-Andrea Bundi, Remo Fischer
  6. Skład drużyny: Christoph Eigenmann, Remo Fischer
  7. Skład drużyny: Dario Cologna, Remo Fischer, Toni Livers, Curdin Perl
  8. Skład drużyny: Toni Livers, Dario Cologna, Remo Fischer, Curdin Perl
  9. Skład drużyny: Curdin Perl, Dario Cologna, Toni Livers, Remo Fischer,

Linki zewnętrzne

Przypisy

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Remo Fischer
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.