Zawodnicy o mistrzostwo olimpijskie w slalomie gigancie równoległym walczyli 27 lutego w Cypress Mountain Resort położonym w północnym Vancouver. Faworytami zawodów byli mistrz świata w gigancie równoległym z 2009 r. Kanadyjczyk Jasey-Jay Anderson, mistrz świata w slalomie równoległym z 2009 r. Austriak Benjamin Karl, kolejny Austriak Andreas Prommegger, który dobrze spisywał się w Pucharze Świata oraz Szwajcar Simon Schoch - wicemistrz olimpijski z Turynu, którego brat Philipp będący dwukrotnym mistrzem olimpijskim w tej konkurencji i zarazem obrońcą tytułu nie startował w Vancouver. Polacy również nie startowali.

Szybkie fakty Złoty medal, Srebrny medal ...

Zamknij

W kwalifikacjach najlepszy okazał się Prommegger. W czołówce byli także Schoch, Karl, Francuz Sylvain Dufour - dwukrotny wicemistrz świata z 2009 r., oraz Kanadyjczyk Matthew Morison - brązowy medalista MŚ 2009. Anderson był dziesiąty. W 1/8 finału Prommegger przegrał z Amerykaninem Chrisem Klugiem, a Słoweniec Rok Flander pokonał Dufoura. Swe pojedynki wygrali także Anderson, Stanisław Dietkow z Rosji, Schoch, Karl, Słoweniec Žan Košir oraz Francuz Mathieu Bozzetto. W ćwierćfinałach Bozzetto pokonał Kluga, który nie ukończył przejazdu, Karl pokonał Košira, który został zdyskwalifikowany podobnie jak Simon Schoch. Dzięki dyskwalifikacji Szwajcara do półfinału awansował Dietkow. W ostatnim ćwierćfinale Anderson bardzo wyraźnie pokonał Słoweńca Flandera.

W pierwszym półfinale Benjamin Karl spotkał się z Mathieu Bozzetto. Austriak pewnie pokonał Francuza i awansował do finału. W drugim półfinale Anderson zmierzył się z Dietkowem, który nie sprostał utytułowanemu Kanadyjczykowi. W wyścigu o trzecie miejsce Bozzetto i Dietkowa Francuz wygrał pierwszy przejazd o 0,96 sekundy. Podczas drugiego przejazdu, w wyniku problemów z sygnałem dźwiękowym startu Dietkow wystartował za wcześnie i przewrócił się o bramkę startową, tym samym przekreślając swe szanse na brązowy medal, który trafił do Bozzetto. W walce o złoto spotkali się dwaj główni faworyci: Benjamin Karl oraz Jasey-Jay Anderson. Po pierwszym biegu Karl prowadził o 0,76 sekundy. Pomimo ponownych problemów z sygnałem startowym Anderson wystartował perfekcyjnie, co pozwoliło mu dogonić i wyprzedzić Austriaka tuż przed metą i z przewagą 0,35 sekundy Kanadyjczyk sięgnął po olimpijskie złoto[1].