Tatjana Mannima - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tatjana Mannima.

Tatjana Mannima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tatjana Mannima
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1980
Kiviõli, ZSRR
Klub Kiviõli Ski Club
Wzrost 158 cm
Debiut w PŚ 7.01 2006, Otepää
(32. miejsce - 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 17.03 2007, Oslo
(28. miejsce - 30 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Estonia
FIS Marathon Cup
Kryształowa kula
2012/2013
Kryształowa kula
2014/2015
2. miejsce
2019

Tatjana Mannima (ur. 10 stycznia 1980 r. w Kiviõli) – estońska biegaczka narciarska, dwukrotna zwyciężczyni FIS Marathon Cup.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Tatjana Mannima pojawiła się w 2000 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Štrbskim Plesie. Na imprezie tej jej najlepszym wynikiem było 44. miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Trzy lata później, 9 lutego 2003 roku zajęła trzecie miejsce w największym estońskim maratonie narciarskim - Tartu Maraton. Było to jej pierwsze podium w zawodach należących do cyklu FIS Marathon Cup. W kolejnych latach jeszcze kilkakrotnie stawała na podium maratonów, najlepsze wyniki osiągając w sezonie 2012/2013, który ukończyła na pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej, mimo iż nie wygrała żadnego biegu. W Pucharze Świata zadebiutowała 7 stycznia 2006 roku w Otepää, zajmując 32. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Pierwsze pucharowe punkty zdobyła ponad rok później - 17 marca 2007 roku Oslo, gdzie zajęła 28. pozycję na dystansie 30 km klasykiem. W sezonie 2006/2007 punktowała jeszcze tylko raz i ostatecznie zajęła 95. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 2006 roku wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie jej najlepszym wynikiem było siedemnaste miejsce w sztafecie. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Vancouver najlepiej wypadła w biegu na 30 km stylem klasycznym, który ukończyła na 41. miejscu. Na mistrzostwach świata najlepsze wyniki osiągnęła podczas MŚ 2013 w Val di Fiemme, gdzie była trzynasta w sztafecie, a indywidualnie zajęła 31. miejsce na dystansie 30 km techniką klasyczną.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
51. 16 lutego 2006 Włochy Pragelato 10 km stylem klasycznym 27:51,4 min +3:55,4 min Estonia Kristina Šmigun
17. 21 lutego 2006 Włochy Pragelato bieg sztafetowy 4×5 km[a] 54:47,7 min +5:36,7 min Rosja Rosja
41. 22 lutego 2006 Włochy Pragelato Sprint stylem dowolnym Kanada Chandra Crawford
41. 24 lutego 2006 Włochy Pragelato 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:22:25,4 h +8:16,7 min Czechy Kateřina Neumannová
57. 15 lutego 2010 Kanada Whistler 10 km stylem dowolnym 24:58,4 min +3:14,6 min Szwecja Charlotte Kalla
43. 19 lutego 2010 Kanada Whistler 15 km bieg łączony 39:58,1 min +4:26,1 min Norwegia Marit Bjørgen
41. 27 lutego 2010 Kanada Whistler 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:30:33,7 h +10:17,6 min Polska Justyna Kowalczyk
56. 10 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km bieg łączony 40:44,9 min +5:56,8 min Szwecja Charlotte Kalla
39. 13 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:03,84 min Szwecja Stina Nilsson
50. 15 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 10 km stylem dowolnym 25:00,5 min +3:36,5 min Norwegia Ragnhild Haga
28. 25 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:22:17,6 h +12:10,1 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
43. 22 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint stylem klasycznym 2:50.9 min - Norwegia Astrid Jacobsen
56. 27 lutego 2007 Japonia Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58.4 min +3:38.0 min Czechy Kateřina Neumannová
15. 1 marca 2007 Japonia Sapporo bieg sztafetowy 4×5 km[b] 54:18.6 min +5:22.0 min  Finlandia
41. 19 lutego 2009 Czechy Liberec 10 km stylem klasycznym 28:12.8 min +3:06.1 min Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
45. 21 lutego 2009 Czechy Liberec 2x7,5 km bieg łączony 40:55.3 min +4:37.6 min Polska Justyna Kowalczyk
14. 26 lutego 2009 Czechy Liberec bieg sztafetowy 4×5 km[c] 54:24.3 min +3:45.7 min  Finlandia
34. 28 lutego 2009 Czechy Liberec 30 km stylem dowolnym 1:16:10.6 h +5:22.6 min Polska Justyna Kowalczyk
13. 28 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[d] 1:00:36.5 h +8:34.2 min  Norwegia
31. 2 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:27:19.9 h +10:52.9 min Norwegia Marit Bjørgen
13. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[1] 49:04,7 min LPD  Norwegia
14. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[e] 52:21,5 min +7:09,6 min  Norwegia
43. 4 marca 2017 Finlandia Lahti 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:08:36,8 h +8:00,2 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
66. 25 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso 5 km stylem dowolnym 14:35.3 min +3:21.7 min Rosja Jekatierina Sczastliwa
59. 29 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso Sprint stylem dowolnym ? - Finlandia Pirjo Manninen
44. 30 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso 15 km stylem klasycznym 50:48.1 min +6:15.7 min Niemcy Evi Sachenbacher

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2005/2006 niesklasyfikowana
2006/2007 95.
2007/2008 86.
2008/2009 niesklasyfikowana
2009/2010 niesklasyfikowana
2011/2012 niesklasyfikowana
2012/2013 niesklasyfikowana
2013/2014 niesklasyfikowana
2014/2015 niesklasyfikowana
2016/2017 niesklasyfikowana
2017/2018 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2017/2018

Sezon 2005/2006
punkty
- - - - - - - - - - 32 33 - - - 46 49 - 40 - 36 - - - 0
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
54 67 - 60 - - - - - - - - - - - 34 49 - - - 40 34 40 28 38 25 9
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 60 50 49 44 - - 46 47 23 48 44 39 40 37 41 - - - - 34 41 54 48 - 57 47 - DNF 57 41 8
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
59 - 49 - 48 - - 45 44 33 40 35 36 31 36 - - 47 38 44 37 - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 35 45 - - - - - - 40 - - - - - 0
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - 41 66 33 - 57 48 41 50 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 35 - - - - 0
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
- 67 56 48 48 - - - - 48 39 52 55 50 34 46 46 - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
86 77 81 81 - DNF - - 70 77 64 61 50 45 39 42 - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 62 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 53 - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - 54 - - - - - - - - - - 59 - 55 58 - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 9 lutego 2003 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 3:20:26.6 h +1:05.4 min 3. Rosja Swietłana Frizen
2. 24 stycznia 2010 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym 1:56:15.2 h +6:58.7 min 3. Szwecja Jenny Hansson
3. 18 stycznia 2012 Czechy Jizerská Padesátka 50 km stylem klasycznym 2:42:19.7 h +4:19.2 min 2. Norwegia Sara Svendsen
4. 12 lutego 2012 Francja Transjurassienne 50 km stylem dowolnym 2:33:14.5 h +6:48.3 min 3. Ukraina Wałentyna Szewczenko
5. 25 lutego 2012 Finlandia Finlandia-hiihto 50 km stylem klasycznym 2:35:38.5 h +2:25.6 min 2. Ukraina Wałentyna Szewczenko
6. 20 stycznia 2013 Austria Dolomitenlauf 50 km stylem dowolnym 2:02:37.1 h +6:22.4 min 3. Rosja Olga Michajłowa
7. 23 lutego 2013 Stany Zjednoczone American Birkenbeiner 52 km stylem dowolnym 2:28:56.9 h +0.4 s 2. Stany Zjednoczone Caitlin Gregg
8. 7 lutego 2015 Francja Transjurassienne 56 km stylem klasycznym 3:09:29.9 h - 1. -
9. 15 lutego 2015 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 3:10:00.7 h - 1. -
10. 21 lutego 2015 Stany Zjednoczone American Birkenbeiner 50 km stylem dowolnym 2:34:51.8 h +1:59.9 min 3. Stany Zjednoczone Holly Brooks
11. 28 lutego 2015 Polska Bieg Piastów 50 km stylem klasycznym 2:43:05.8 h - 1. -
12. 5 lutego 2017 Niemcy König-Ludwig-Lauf 50 km stylem klasycznym 1:37:13,6 h + 39,2 3. Francja Aurélie Dabudyk
13. 26 lutego 2017 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 1:42:23,9 h + 1:02,3 min 2. Francja Aurélie Dabudyk
14. 20 stycznia 2019 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym bd. bd. 2. Szwecja Maria Gräfnings
15. 3 lutego 2019 Niemcy König-Ludwig-Lauf 50 km stylem klasycznym bd. bd. 3. Szwecja Lina Korsgren
16. 17 lutego 2019 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym bd. bd. 2. Szwecja Maria Gräfnings

Bibliografia

Uwagi

  1. Skład drużyny: Piret Pormeister, Silja Suija, Kaili Sirge, Tatjana Mannima
  2. Skład drużyny: Piret Pormeister, Tatjana Mannima, Kaili Sirge, Kristina Šmigun
  3. Skład zespołu: Kaija Udras, Triin Ojaste, Tatjana Mannima, Kaili Sirge
  4. Skład zespołu: Triin Ojaste, Tatjana Mannima, Kaija Vahtra, Heidi Raju
  5. Skład zespołu: Laura Alba, Anette Veerpalu, Tatjana Mannima, Mariel Merlii Pulles.

Przypisy

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tatjana Mannima
Listen to this article