Tour Down Under 2018 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tour Down Under 2018.

Tour Down Under 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tour Down Under 2018
2017 2019
Data 16 – 21 stycznia 2018
Etapów 6
Dystans 809,8 km
Czas zwycięzcy 20h 03' 34"
Podium
Pierwsze miejsce Południowa Afryka Daryl Impey
Drugie miejsce Australia Richie Porte
Trzecie miejsce Holandia Tom-Jelte Slagter
Pozostałe klasyfikacje
Górska Południowa Afryka Nicholas Dlamini
Punktowa Słowacja Peter Sagan
Młodzieżowa Kolumbia Egan Bernal
Drużynowa Bahrajn Bahrain-Merida
Oficjalna strona WWW

20. edycja wyścigu Santos Tour Down Under odbyła się w dniach 16-21 stycznia 2018 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 809,8 km. Był to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI World Tour 2018, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.

Lista startowa

Na starcie tego wyścigu stanęło 19 ekip, osiemnaście drużyn jeżdżących w UCI World Tour i jeden zespół zaproszony przez organizatorów z tzw. "dziką kartą".

Numery Kod Drużyna
1-7 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
11-17 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
21-27 MTS Australia Mitchelton-Scott
31-37 LTS Belgia Lotto Soudal
41-47 UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
51-57 DDD Południowa Afryka Dimension Data
61-67 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
71-77 EFD Stany Zjednoczone EF Education First–Drapac
81-87 SUN Niemcy Team Sunweb
91-97 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
Numery Kod Drużyna
101-107 AST Kazachstan Astana Pro Team
111-117 KAT Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
121-127 FDJ Francja FDJ
131-137 MOV Hiszpania Movistar Team
141-147 QST Belgia Quick-Step Floors
151-157 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
161-167 SKY Wielka Brytania Team Sky
171-177 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
181-187 AUS Australia Reprezentacja Australii

Etapy

Etap Data Start - meta Typ Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider
1. 16 stycznia Adelaide - Lyndoch
Płaski
145 Niemcy André Greipel Niemcy André Greipel
2. 17 stycznia Unley - Stirling
Pagórkowaty
148,6 Australia Caleb Ewan Australia Caleb Ewan
3. 18 stycznia Glenelg - Victor Harbor
Płaski
146,5 Włochy Elia Viviani Australia Caleb Ewan
4. 19 stycznia Norwood - Uraidla
Pagórkowaty
128,2 Słowacja Peter Sagan Słowacja Peter Sagan
5. 20 stycznia McLaren Vale - Willunga
Pagórkowaty
151,5 Australia Richie Porte Południowa Afryka Daryl Impey
6. 21 stycznia Adelaide
Płaski
90 Niemcy André Greipel Południowa Afryka Daryl Impey

Etap 1 – 16.01 : Adelaide > Lyndoch – 145 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy André Greipel Belgia LTS 3h 50' 21"
2. Australia Caleb Ewan Australia MTS + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 0"
120. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 24"
128. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1' 57"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy André Greipel Belgia LTS 3h 50' 11"
2. Australia Caleb Ewan Australia MTS + 4"
3. Australia William Clarke Stany Zjednoczone EFD + 4"
121. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 34"
129. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 2' 07"

Etap 2 – 17.01 : Unley > Stirling – 148,6 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Caleb Ewan Australia MTS 4h 03' 55"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 0"
3. Australia Jay McCarthy Niemcy BOH + 0"
102. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 7' 21"
119. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 11' 09"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Caleb Ewan Australia MTS 7h 54' 00"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 10"
3. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 12"
105. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 8' 01"
119. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 13' 22"

Etap 3 – 18.01 : Glenelg > Victor Harbor – 146,5 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Belgia QST 3h 04' 40"
2. Niemcy Phil Bauhaus Niemcy SUN + 0"
3. Australia Caleb Ewan Australia MTS + 0"
86. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 0"
112. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1' 04"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Caleb Ewan Australia MTS 10h 58' 36"
2. Włochy Elia Viviani Belgia QST + 10"
3. Południowa Afryka Daryl Impey Południowa Afryka MTS + 14"
102. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 8' 05"
119. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 14' 30"

Etap 4 – 19.01 : Norwood > Uraidla – 128,2 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH 3h 21' 07"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 0"
3. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 0"
109. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 15' 26"
112. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 17' 15"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH 14h 19' 49"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 2"
3. Australia Jay McCarthy Niemcy BOH + 9"
111. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 25' 14"
119. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 29' 50"

Etap 5 – 20.01 : McLaren Vale > Willunga Hill – 151,5 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC 3h 42' 22"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 8"
3. Holandia Tom-Jelte Slagter Południowa Afryka DDD + 10"
83. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 8' 45"
84. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 8' 45"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS 18h 02' 15"
2. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 0"
3. Holandia Tom-Jelte Slagter Południowa Afryka DDD + 16"
101. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 33' 55"
113. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 38' 31"

Etap 6 – 21.01 : Adelaide – 90 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy André Greipel Belgia LTS 2h 01' 19"
2. Australia Caleb Ewan Australia MTS + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 0"
21. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 0"
113. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1' 20"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS 20h 03' 34"
2. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 0"
3. Holandia Tom-Jelte Slagter Południowa Afryka DDD + 16"
100. Polska Łukasz Wiśniowski Belgia QST + 33' 55"
112. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 39' 51"

Liderzy klasyfikacji po etapach

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Klasyfikacja górska
Klasyfikacja punktowa
Klasyfikacja młodzieżowa
Klasyfikacja drużynowa
1 André Greipel André Greipel Nicholas Dlamini André Greipel Caleb Ewan Bora-Hansgrohe
2 Caleb Ewan Caleb Ewan Caleb Ewan Bahrain-Merida
3 Elia Viviani
4 Peter Sagan Peter Sagan Peter Sagan Egan Bernal
5 Richie Porte Daryl Impey
6 André Greipel
Klasyfikacja końcowa Daryl Impey Nicholas Dlamini Peter Sagan Egan Bernal Bahrain-Merida

Klasyfikacje końcowe

Klasyfikacja generalna

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey
Mitchelton-Scott 20h 03' 34"
2. Australia Richie Porte BMC Racing Team + 0"
3. Holandia Tom-Jelte Slagter Dimension Data + 16"
4. Włochy Diego Ulissi UAE Team Emirates + 20"
5. Belgia Dries Devenyns Quick-Step Floors + 20"
6. Kolumbia Egan Bernal
Team Sky + 20"
7. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrain-Merida + 20"
8. Hiszpania Luis León Sánchez Astana Pro Team + 23"
9. Portugalia Ruben Guerreiro Trek-Segafredo + 23"
10. Holandia Robert Gesink Team LottoNL-Jumbo + 24"
100. Polska Łukasz Wiśniowski Quick-Step Floors + 33' 55"
112. Polska Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 39' 51"

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tour Down Under 2018
Listen to this article