Tour de Suisse 2018 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tour de Suisse 2018.

Tour de Suisse 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tour de Suisse 2018
2017 2019
Data 9 – 17 czerwca 2018
Etapów 9
Dystans 1 215,4 km
Czas zwycięzcy 29h 28' 06"
Zgłoszenia 147 kolarzy
Ukończyło wyścig 137 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Australia Richie Porte
Drugie miejsce Dania Jakob Fuglsang
Trzecie miejsce Kolumbia Nairo Quintana
Pozostałe klasyfikacje
Górska Wielka Brytania Mark Christian
Punktowa Słowacja Peter Sagan
Młodzieżowa Kolumbia Enric Mas
Drużynowa Kazachstan Astana Pro Team
Oficjalna strona WWW

82. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Suisse odbyła się od 9 czerwca do 17 czerwca 2018 roku. Trasa tego wieloetapowego wyścigu liczyła dziewięć etapów, o łącznym dystansie 1 215,4 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2018.

Uczestnicy

Na starcie wyścigu stanęło 21 ekip. Wśród nich wszystkie osiemnaście ekip UCI World Tour 2018 oraz trzy inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-7 KAT Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
11-17 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
21-27 MTS Australia Mitchelton-Scott
31-37 SUN Niemcy Team Sunweb
41-47 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
51-57 AST Kazachstan Astana Pro Team
61-67 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
71-77 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
81-87 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
91-97 GFC Francja Groupama–FDJ
101-107 LTS Belgia Lotto Soudal
Numery Kod Drużyna
111-117 MOV Hiszpania Movistar Team
121-127 QST Belgia Quick-Step Floors
131-137 DDD Południowa Afryka Dimension Data
141-147 EFD Stany Zjednoczone EF Education First–Drapac
151-157 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
161-167 SKY Wielka Brytania Team Sky
171-177 UAD Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
181-187 ABS Irlandia Aqua Blue Sport
191-197 DEN Francja Direct Énergie
201-207 NIP Włochy Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini

Etapy

Etap Data Start – Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1 9 czerwca Frauenfeld 18,3 TTT
BMC Racing Team Szwajcaria Stefan Küng
2. 10 czerwca FrauenfeldFrauenfeld 155
Pagórkowaty
Słowacja Peter Sagan Szwajcaria Stefan Küng
3. 11 czerwca Oberstammheim – Gansingen 182,8
Pagórkowaty
Włochy Sonny Colbrelli Szwajcaria Stefan Küng
4. 12 czerwca GansingenGstaad 189,2
Pagórkowaty
Dania Christopher Juul-Jensen Szwajcaria Stefan Küng
5. 13 czerwca Gstaad – Leukerbad 155,7
Górski
Włochy Diego Ulissi Australia Richie Porte
6. 14 czerwca Fiesch – Gommiswald 186
Górski
Dania Søren Kragh Andersen Australia Richie Porte
7. 15 czerwca Eschenbach – Arosa 170,5
Górski
Kolumbia Nairo Quintana Australia Richie Porte
8. 16 czerwca Bellinzona - Bellinzona 123,8
Płaski
Francja Arnaud Démare Australia Richie Porte
9. 18 czerwca Bellinzona 34,1 ITT
Szwajcaria Stefan Küng Australia Richie Porte

Etap 1 – 9.06 : Frauenfeld, 18,3 km

Wyniki
Poz. Zespół Czas
1. BMC Racing Team 20' 18"
2. Team Sunweb + 20"
3. Quick-Step Floors + 27"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Szwajcaria Stefan Küng Stany Zjednoczone BMC 20' 18"
2. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 0"
3. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC + 0"
18. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 27"
125. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 2' 41"

Etap 2 – 10.06 : Frauenfeld - Frauenfeld, 155 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH 3h 50' 09"
2. Kolumbia Fernando Gaviria Belgia QST + 0"
3. Australia Nathan Haas Szwajcaria KAT + 0"
80. Polska Michał Gołaś Wielka Brytania SKY + 2' 02"
106. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 2' 02"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Szwajcaria Stefan Küng Stany Zjednoczone BMC 4h 10' 24"
2. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC + 3"
3. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 3"
62. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 2' 32"
108. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 4' 46"

Etap 3 – 11.06 : Oberstammheim - Gansingen, 182,8 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Sonny Colbrelli Bahrajn TBM 4h 39' 51"
2. Kolumbia Fernando Gaviria Belgia QST + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 0"
69. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 1' 14"
147. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 9' 09"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Szwajcaria Stefan Küng Stany Zjednoczone BMC 8h 50' 15"
2. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC + 3"
3. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 3"
89. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 6' 00"
120. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 11' 41"

Etap 4 – 12.06 : Gansingen - Gstaad, 189,2 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Dania Christopher Juul-Jensen Australia MTS 4h 35' 56"
2. Australia Michael Matthews Niemcy SUN + 8"
3. Belgia Yves Lampaert Belgia QST + 8"
76. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 2' 07"
144. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 12' 46"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Szwajcaria Stefan Küng Stany Zjednoczone BMC 13h 26' 19"
2. Belgia Greg Van Avermaet Stany Zjednoczone BMC + 3"
3. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 3"
78. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 7' 59"
134. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 24' 19"

Etap 5 – 13.06 : Gstaad - Leukerbad, 155,7 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Diego Ulissi Zjednoczone Emiraty Arabskie UAD 3h 37' 31"
2. Hiszpania Enric Mas Belgia QST + 0"
3. Holandia Tom-Jelte Slagter Południowa Afryka DDD + 0"
87. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 19' 27"
132. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 24' 19"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC 17h 03' 53"
2. Holandia Wilco Kelderman Niemcy SUN + 20"
3. Holandia Sam Oomen Niemcy SUN + 20"
77. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 27' 23"
134. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 48' 35"

Etap 6 – 14.06 : Fiesch - Gommiswald, 186 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Dania Søren Kragh Andersen Niemcy SUN 4h 59' 53"
2. Australia Nathan Haas Szwajcaria KAT + 10"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 24"
82. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 5' 10"
114. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 15' 51"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC 22h 04' 13"
2. Holandia Wilco Kelderman Niemcy SUN + 32"
3. Holandia Sam Oomen Niemcy SUN + 32"
73. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 32' 06"
122. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1h 03' 59"

Etap 7 – 15.06 : Eschenbach - Arosa, 170,5 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV 4h 01' 39"
2. Dania Jakob Fuglsang Kazachstan AST + 22"
3. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC + 22"
86. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 25' 52"
139. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 29' 57"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC 26h 06' 10"
2. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 17"
3. Holandia Wilco Kelderman Niemcy SUN + 52"
77. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 57' 40"
123. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1h 33' 38"

Etap 8 – 16.06 : Bellinzona - Bellinzona, 123,8 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Arnaud Démare Francja GFC 2h 41' 07"
2. Kolumbia Fernando Gaviria Belgia QST + 0"
3. Norwegia Alexander Kristoff Zjednoczone Emiraty Arabskie UAD + 0"
55. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 0"
94. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1' 04"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC 28h 47' 17"
2. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 17"
3. Holandia Wilco Kelderman Niemcy SUN + 52"
76. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 57' 40"
122. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1h 34' 42"

Etap 9 – 17.06 : Bellinzona, 34,1 km

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Szwajcaria Stefan Küng Stany Zjednoczone BMC 39' 44"
2. Dania Søren Kragh Andersen Niemcy SUN + 19"
3. Stany Zjednoczone Tejay van Garderen Stany Zjednoczone BMC + 23"
4. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 26"
127. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 5' 32"
Klasyfikacja generalna po 9. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone BMC 29h 28' 05"
2. Dania Jakob Fuglsang Kazachstan AST + 1' 02"
3. Kolumbia Nairo Quintana Hiszpania MOV + 1' 12"
77. Polska Michał Gołaś Polska SKY + 1h 02' 08"
116. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 1h 34' 04"

Liderzy klasyfikacji po etapach

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Klasyfikacja górska
Klasyfikacja punktowa
Klasyfikacja młodzieżowa
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 BMC Racing Team Stefan Küng Sam Oomen BMC Racing Team
2 Peter Sagan Filippo Zaccanti Calvin Watson
3 Sonny Colbrelli
4 Christopher Juul-Jensen Calvin Watson
5 Diego Ulissi Richie Porte Romain Sicard Movistar Team
6 Søren Kragh Andersen Mark Christian
7 Nairo Quintana Michael Matthews Sam Oomen Astana Pro Team
8 Arnaud Démare Peter Sagan
9 Stefan Küng
Klasyfikacja końcowa Richie Porte Mark Christian Peter Sagan Enric Mas Astana Pro Team

Klasyfikacje końcowe

Klasyfikacja generalna

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte
BMC Racing Team 29h 28' 05"
2. Dania Jakob Fuglsang Astana Pro Team + 1' 02"
3. Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 1' 12"
4. Hiszpania Enric Mas
Quick-Step Floors + 1' 20"
5. Holandia Wilco Kelderman Team Sunweb + 1' 21"
6. Słowenia Simon Špilak Team Katusha-Alpecin + 1' 47"
7. Holandia Sam Oomen Team Sunweb + 1' 52"
8. Holandia Steven Kruijswijk Team LottoNL-Jumbo + 1' 59"
9. Włochy Diego Ulissi UAE Team Emirates + 2' 27"
10. Francja Arthur Vichot Groupama–FDJ + 2' 41"
77. Polska Michał Gołaś Team Sky + 1h 02' 08"
116. Polska Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 1h 34' 04"

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tour de Suisse 2018
Listen to this article