V8 Supercar Championship Series 2001 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for V8 Supercar Championship Series 2001.

V8 Supercar Championship Series 2001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sezon 2001 Mistrzostw V8 Supercar Championship Series
Inauguracja 24 marca
Zakończenie 2 grudnia
Liczba wyścigów 15
Mistrzowie
Kierowcy Mark Skaife
Poprzedni sezonNastępny sezon

Sezon 2001 w V8 Supercar Championship Series był trzecim sezonem australijskiej serii V8 Supercars. Wcześniej seria funkcjonowała pod nazwą Australian Touring Car Championship.

Sezon rozpoczął się 25 marca, a zakończył 2 grudnia. Składał się z trzynastu rund, z których dwie były pojedynczymi wyścigami długodystansowymi. Po raz pierwszy jedna z rund odbyła się poza Australią - w Nowej Zelandii.

Tytuł mistrzowski zdobył po raz czwarty w karierze Mark Skaife.

Kalendarz

Runda Wyścig Zwycięzca
1 Phillip Island
24-25 marca, Australia Phillip Island Grand Prix Circuit
Mark Skaife
2 Clipsal 500
6-8 kwietnia, Australia Adelaide Street Circuit
Jason Bright
3 Eastern Creek
28-29 kwietnia, Australia Eastern Creek Raceway
Mark Skaife
4 Hidden Valley
12-13 maja, Australia Hidden Valley Raceway
Marcos Ambrose
5 GMC 400
9-10 czerwca, Australia Canberra Street Circuit
Steven Johnson
6 Barbagallo
22-24 czerwca, Australia Barbagallo Raceway
Paul Radisich
7 Calder Park
14-15 lipca, Australia Calder Park Raceway
Paul Morris
8 Oran Park
28-29 lipca, Australia Oran Park Raceway
Mark Skaife
9 VIP Petfoods Queensland 500
24-26 sierpnia, Australia Queensland Raceway
Paul Radisich
Steven Johnson
10 Winton
8-9 września, Australia Winton Motor Raceway
Russell Ingall
11 V8 Supercar 1000
4-7 października, Australia Mount Panorama Circuit
Mark Skaife
Tony Longhurst
12 Boost Mobile V8 International
9-11 listopada, Nowa Zelandia Pukekohe Park Raceway
Greg Murphy
13 Australian V8 Ultimate
1-2 grudnia, Australia Sandown International Raceway
Todd Kelly

Lista startowa

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Holden Racing Team Holden VX Commodore 1 Australia Mark Skaife Australia Tony Longhurst
Australia Tomas Mezera
2 Australia Jason Bright
255 Australia Rick Kelly
Lansvale Racing Team Holden VX Commodore 3 Australia Cameron McConville Australia Rick Bates
Holden VS Commodore 23 Australia Trevor Ashby
Australia Steve Reed
Stone Brothers Racing Ford AU Falcon 4 Australia Marcos Ambrose Australia Greg Crick*
Australia Wayne Wakefield**
9 Australia David Besnard Australia Matthew White
Glenn Seton Racing
(Ford Tickford Racing)
Ford AU Falcon 5 Australia Glenn Seton Australia Dean Canto
Nowa Zelandia Jim Richards
6 Nowa Zelandia Steven Richards
Gibson Motor Sport
(00 Motorsport)
Ford AU Falcon 7 Australia Rodney Forbes Australia David Parsons
00 Australia Craig Lowndes Australia Neil Crompton
Perkins Engineering Holden VX Commodore 8 Australia Russell Ingall Australia Luke Youlden
Australia Adam Macrow
11 Australia Larry Perkins
Larkham Motor Sport Ford AU Falcon 10 Australia Mark Larkham Australia Wayne Gardner
Imrie Motor Sport Holden VX Commodore 14 Australia Greg Ritter
Australia Tomas Mezera
Australia Christian D’Agostin
Australia Tony Ricciardello
Australia James Brock
Australia Steve Owen
HSV Dealer Team
(K-mart Racing Team)
Holden VX Commodore 15 Australia Todd Kelly Australia Rick Kelly
Australia Nathan Pretty
51 Nowa Zelandia Greg Murphy
McDougall Motorsport Holden VT Commodore 16 Australia Dugal McDougall Australia Andrew Miedecke
Dick Johnson Racing
(Shell Helix Racing)
Ford AU Falcon 17 Australia Steven Johnson Australia Greg Ritter
Australia Paul Stokell*
Australia Cameron McLean**
18 Nowa Zelandia Paul Radisich
Eastern Creek Kart Racing Ford EL Falcon 20 Australia Garry Holt Australia Kevin Mundy
Brad Jones Racing Ford AU Falcon 21 Australia Brad Jones Wielka Brytania John Cleland
Team Kiwi Racing Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
021 Nowa Zelandia Jason Richards
777 Nowa Zelandia Angus Fogg
Romano Racing Holden VT Commodore 24 Australia Paul Romano Australia Owen Kelly
Terry Wyhoon Racing Ford AU Falcon 25 Australia Terry Wyhoon
Australia Rod Salmon
Paul Morris Motorsport Holden VT Commodore 29 Australia Paul Morris Nowa Zelandia Ashley Stitchbury**
Holden VX Commodore 67 Wielka Brytania Matt Neal
Australia Paul Morris
Steven Ellery Racing Ford AU Falcon 31 Australia Steven Ellery Australia Geoff Brabham
Tomas Mezera Motorsport Holden VX Commodore 32 Australia Tomas Mezera
Garry Rogers Motorsport Holden VX Commodore 34 Australia Garth Tander Australia Paul Dumbrell
Australia Leanne Ferrier
35 Australia Jason Bargwanna
Scotty Taylor Racing Holden VS Commodore 37 Australia Bill Attard
Australia Roger Hurd
Paragon Motorsport Ford AU Falcon 40 Australia Cameron McLean
Paul Weel Racing Ford AU Falcon 43 Australia Paul Weel Australia Tim Leahey
RPM International Racing Ford AU Falcon 45 Australia Dean Canto Australia Phillip Scifleet
Australia Aaron McGill*
Australia Christian D’Agostin**
John Faulkner Racing Holden VT Commodore 46 Nowa Zelandia John Faulkner Nowa Zelandia Craig Baird*
Australia Peter Doulman**
Melbournes Cheapest Cars Holden VT Commodore 48 Australia Eddie Abelnica
Clive Wiseman Racing Holden VT Commodore 50 Australia Tyler Mecklem
Australia Michael Donaher
Australia Layton Crambrook
M3 Motorsport Holden VT Commodore 52 Australia Peter Doulmann
Rod Nash Racing Holden VT Commodore 54 Australia Tony Longhurst Australia Rod Nash
Australia Tony Ricciardello
Sieders Racing Team Ford EL Falcon 56 Australia Luke Sieders
Halliday Motor Sport Ford AU Falcon 61 Australia Ross Halliday Australia Greg Crick**
Paul Little Racing Ford AU Falcon 75 Australia Anthony Tratt Australia Alan Jones
Matthew White Racing Holden VS Commodore 76 Australia Matthew White
V8 Racing Holden VS Commodore 77 Australia Steve Williams
Miller Racing Holden VS Commodore 84 Australia Daniel Miller
Harris Racing Ford AU Falcon 88 Australia Craig Harris Australia Dale Brede*
Australia Michael Simpson**
Ric Shaw Motorsport Holden VS Commodore 90 Australia Ric Shaw
Australia Mike Conway
GM Motorsport Holden VS Commodore 111 Australia Phonsy Mullan
Power Racing Ford AU Falcon 500 Australia Alan Heath Australia Dale Brede**
Briggs Motor Sport Ford AU Falcon 600 Australia John Bowe
Nowa Zelandia Simon Wills
Prancing Horse Racing Ford AU Falcon 888 Australia Mark Noske**
Nowa Zelandia Craig Baird**

* = Startował tylko w Queensland 500 (runda 9)
** = Startował tylko w Bathurst 1000 (runda 11)

Wyniki i klasyfikacja

Miejsce Kierowca Nr Marka PHI ADE EAS HID CAN BAR CAL ORA QLD WIN BAT PUK SAN Kary Suma punktów
1 Mark Skaife 1
288 340 262 218 282 252 108 286 264 228 552 240 188 -30 3478
2 Russell Ingall 8
156 464 93 176 190 189 228 179 333 273 314 125 155 0 2875
3 Jason Bright 2
235 468 237 222 214 157 200 199 264 205 133 181 184 -80 2819
4 Greg Murphy 51
201 210 213 211 77 209 127 75 288 231 432 288 162 0 2724
5 Steven Johnson 17
153 455 108 72 294 176 230 204 370 161 59 164 92 0 2532
6 Todd Kelly 15
163 334 136 106 119 174 47 187 288 90 432 155 248 0 2479
7 Paul Radisich 18
133 65 201 58 232 288 208 120 370 161 59 110 104 0 2109
8 Marcos Ambrose 4
200 243 165 232 146 82 194 66 82 201 30 232 213 0 2086
9 Steve Ellery 31
132 220 54 118 187 104 156 126 232 148 333 126 137 0 2073
10 Garth Tander 34
104 238 108 84 288 108 150 146 144 109 356 142 70 0 2047
11 Craig Lowndes 00
238 213 172 32 180 188 123 219 16 51 192 125 242 0 1991
12 Steven Richards 6
191 284 77 172 205 134 148 105 33 105 304 50 104 0 1912
13 Tony Longhurst 54, 2, 1
57 256 108 62 36 102 80 102 262 29 552 168 80 0 1894
14 Larry Perkins 11
93 264 72 156 134 49 86 54 333 66 314 132 103 0 1856
15 Jason Bargwanna 35
105 248 62 134 136 88 82 90 144 126 356 124 144 0 1839
16 Glenn Seton 5
150 304 142 132 172 94 78 120 33 75 304 94 102 0 1800
17 Paul Morris 29, 67
66 76 141 72 166 68 274 99 195 184 252 22 86 0 1701
18 Brad Jones 21
81 84 144 104 94 64 70 123 40 54 480 72 132 0 1542
19 Mark Larkham 10
54 160 69 165 178 54 127 51 143 87 84 96 62 0 1330
20 Paul Weel 43
78 32 105 102 112 102 76 81 216 93 132 100 78 0 1307
21 Cameron McConville 3
54 NU 75 96 122 134 134 163 112 21 276 48 40 0 1275
22 John Bowe 600
54 108 209 59 232 120 76 84 108 102 118 0 1270
23 David Besnard 9
57 4 45 177 64 58 102 242 96 84 60 52 112 0 1153
24 Jason Richards 021
NZ 136 NZ 68 110 64 42 75 160 69 204 108 110 0 1146
25 Cameron McLean 40, 18
108 NU 144 132 20 114 52 57 NU 105 396 0 1128
26 Anthony Tratt 75
9 180 60 44 96 52 50 NZ 128 114 216 72 44 0 1065
27 Paul Romano 24
30 104 27 68 100 30 36 192 72 240 60 10 0 969
28 Tomas Mezera 32, 14, 2
48 176 NZ 50 57 262 133 94 78 0 898
29 Rodney Forbes 7
66 NU NW 68 142 70 78 69 NU 30 144 116 70 0 853
30 John Faulkner 46
51 252 42 34 52 48 NZ 48 56 63 NU 70 94 0 810
31 Dugal McDougall 16
54 88 108 42 22 32 NZ 176 57 156 46 0 781
32 Dean Canto 45, 6
NZ 92 42 NZ 30 NZ 200 379 0 743
33 Trevor Ashby 23
51 208 33 74 264 0 630
34 Greg Ritter 14
18

NZ 128 72 396 0 596
35 Jim Richards 6
200 379 0 579
36 Geoff Brabham 31
232 333 0 565
37 John Cleland 21
40 480 0 520
38 Angus Fogg 777
52 160 204 48 0 464
39 Owen Kelly 24
192 240 0 432
40 Steve Reed 23
50 116 264 0 430
41 Simon Wills 600
108 118 76 114 0 416
42 Rick Bates 3
112 276 0 388
43 Tim Leahey 43
216 132 0 348
44 Alan Jones 75
128 216 0 344
45 Tyler Mecklem 50
NZ 180 12 32 112 NZ 0 336
46 Andrew Miedecke 16
176 156 0 332
47 Rick Kelly 51, 255
NU 228 80 0 308
48 Matthew White 76
9

51 24 NZ 38 96 60 16 0 285
49 Ashley Stichbury 29
252 0 252
50 Alan Heath 500
56 180 0 236
51 Dale Brede 88, 500
48 180 0 228
Nathan Pretty 51
NU 228 0
53 Wayne Gardner 10
143 84 0 227
54 Neil Crompton 00
16 192 0 208
55 Phillip Scifleet 45
32 168 0 200
56 Matt Neal 67, 29
NW 195 0 195
57 Tony Ricciardello 14, 54
24 120 36 0 180
58 James Brock 14
104 66 NU 0 170
59 Christian D’Agostin 14
45

NZ 168 0 168
Paul Dumbrell 35
168 NU 0
Leanne Ferrier 35
168 NU 0
62 Michael Donaher 50
15 152 NU 0 167
63 Adam Macrow 8
88 72 0 160
Luke Youlden 8
88 72 0
65 Rod Nash 54
120 36 0 156
66 Layton Crambrook 50
152 NU NZ 0 152
67 Craig Harris 88
48 96 0 144
David Parsons 7
NU 144 0
69 Ross Halliday 61
116 NU 0 116
70 Steve Owen 14
104 NU 0 104
71 Michael Simpson 88
96 0 96
72 Garry Holt 20
48 45 NU 0 93
73 Greg Crick 4, 61
82 NU 0 82
74 Paul Stokell 18
72 0 72
75 Eddie Abelnica 48
57 0 57
76 Craig Baird 46
888

56 NU 0 56
77 Peter Doulman 52, 46
48 NZ NU 0 48
78 Daniel Miller 84
42 0 42
79 Rod Salmon 25
16 24 0 40
Terry Wyhoon 25
16 24 0
81 Aaron McGill 45
32 0 32
82 Wayne Wakefield 4
30 0 30
Miejsce Kierowca Nr Marka PHI ADE EAS HID CAN BAR CAL ORA QLD WIN BAT PUK SAN Kary Suma punktów
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
kwalifikacje 18 16 14 13 12 11 10 9 8 7
standardowy - 3 wyścigi 90 80 72 66 62 58 54 50 48 46 44 42 40 38 36 34 32 30 28 26 24 22 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2
2 wyścigi 135 120 108 99 93 87 81 75 72 69 66 63 60 57 54 51 48 45 42 39 36 33 30 27 24 21 18 15 12 9 6 3

Większość rund składała się z dwóch lub trzech wyścigów. W niektórych z nich wprowadzono obowiązkowe zjazdy do boksu. Wprowadzono także dodatkowe punkty dla najlepszej dziesiątki w kwalifikacjach. Dwie rundy składały się z pojedynczych wyścigów długodystansowych. W każdym z nich dwóch kierowców zmieniało się w jednym samochodzie podczas wyścigu na dystansie 500 lub 1000 km i otrzymywali taką samą liczbę punktów za zajęte miejsce.

  • Rundy 1, 3, 8, 10 - po 2 wyścigi (punktacja według tabeli)
  • Rundy 4, 6, 7, 12, 13 - po 3 wyścigi (punktacja standardowa według tabeli)
  • Runda 2 - 2 wyścigi - w pierwszym dwukrotność punktacji standardowej, w drugim czterokrotność
  • Runda 5 - 3 wyścigi - w pierwszych dwóch punktacja standardowa, w trzecim dwukrotność standardowej
  • Runda 9 - 1 wyścig długodystansowy - czterokrotność punktacji standardowej
  • Runda 11 - 1 wyścig długodystansowy - sześciokrotność punktacji standardowej

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
V8 Supercar Championship Series 2001
Listen to this article