V8 Supercar Championship Series 2002 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for V8 Supercar Championship Series 2002.

V8 Supercar Championship Series 2002

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sezon 2002 Mistrzostw V8 Supercar Championship Series
Inauguracja 14 marca
Zakończenie 1 grudnia
Liczba wyścigów 15
Mistrzowie
Kierowcy Mark Skaife
Poprzedni sezonNastępny sezon

Sezon 2002 w V8 Supercar Championship Series – czwarty sezon australijskiej serii V8 Supercars.

Sezon rozpoczął się 16 marca, a zakończył 1 grudnia. Składał się z trzynastu rund, z których dwie były pojedynczymi wyścigami długodystansowymi.

Tytuł mistrzowski zdobył po raz piąty w karierze Mark Skaife.

Kalendarz

Runda Wyścig Zwycięzca
1 Clipsal 500
14-17 marca, Australia Adelaide Street Circuit
Mark Skaife
2 Phillip Island
12-14 kwietnia, Australia Phillip Island Grand Prix Circuit
Mark Skaife
3 Eastern Creek
26-28 kwietnia, Australia Eastern Creek Raceway
Mark Skaife
4 Hidden Valley
17-19 maja, Australia Hidden Valley Raceway
Mark Skaife
5 Stegbar 400
7-9 czerwca, Australia Canberra Street Circuit
Mark Skaife
6 VB 300
28-30 czerwca, Australia Barbagallo Raceway
Jason Bright
7 Oran Park
26-28 lipca, Australia Oran Park Raceway
Mark Skaife
8 Winton
16-18 sierpnia, Australia Winton Motor Raceway
Jason Bright
9 VIP Petfoods Queensland 500
13-15 sierpnia, Australia Queensland Raceway
David Besnard
Simon Wills
10 Bob Jane T-Marts 1000
10-13 października, Australia Mount Panorama Circuit
Mark Skaife
Jim Richards
11 Gillette V8 Supercar Challenge
25-27 października, Australia Surfers Paradise Street Circuit
Jason Bargwanna
12 Boost Mobile V8 International
8-10 listopada, Nowa Zelandia Pukekohe Park Raceway
Greg Murphy
13 Betta Electrical V8 Ultimate
29 listopada-1 grudnia, Australia Sandown International Raceway
Marcos Ambrose

Lista startowa

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Holden Racing Team Holden VX Commodore 1 Australia Mark Skaife Nowa Zelandia Jim Richards
Australia Tomas Mezera
2 Australia Jason Bright
02 Australia Rick Kelly Australia Nathan Pretty
Lansvale Racing Team Holden VX Commodore 3 Australia Cameron McConville Australia Warren Luff
23 Australia Trevor Ashby
Stone Brothers Racing Ford AU Falcon 4 Australia Marcos Ambrose Australia Paul Weel
9 Australia David Besnard Nowa Zelandia Simon Wills*
36 Australia Wayne Gardner
Glenn Seton Racing Ford AU Falcon 5 Australia Glenn Seton Australia Owen Kelly*
Australia David Besnard**
Rod Nash Racing
(Team Brock)
Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
05 Australia Mark Noske*
Australia Peter Brock**
54 Nowa Zelandia Craig Baird
Gibson Motor Sport
(00 Motorsport)
Ford AU Falcon 7 Australia Rodney Forbes Australia Neal Bates
27 Australia Neil Crompton
00 Australia Craig Lowndes
Perkins Engineering Holden VX Commodore 8 Australia Russell Ingall Australia Paul Dumbrell
11 Australia Larry Perkins
16 Nowa Zelandia Steven Richards
Larkham Motor Sport Ford AU Falcon 10 Australia Mark Larkham Australia Will Power
Imrie Motor Sport Holden VX Commodore 13 Australia Christian D’Agostin
Australia Daryl Beattie
Australia Tyler Mecklem**
Australia David Krause**
14 Australia Tomas Mezera
Australia Steve Owen
Australia Stephen White
Australia Wayne Wakefield
Nowa Zelandia Simon Wills
HSV Dealer Team
(K-mart Racing Team)
Holden VX Commodore 15 Australia Todd Kelly Francja Yvan Muller
Wielka Brytania Andy Priaulx
51 Nowa Zelandia Greg Murphy
Dick Johnson Racing
(Shell Helix Racing)
Ford AU Falcon 17 Australia Steven Johnson Australia Alan Jones
18 Nowa Zelandia Paul Radisich
71 Australia Greg Ritter
Brad Jones Racing Ford AU Falcon 20 Wielka Brytania John Cleland
Australia Tim Leahey
Australia Andrew Jones**
Australia Matthew Coleman**
21 Australia Brad Jones
888 Australia John Bowe
Team Kiwi Racing Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
021 Nowa Zelandia Jason Richards Nowa Zelandia John McIntyre*
Nowa Zelandia Simon Wills**
McDougall Motorsport Holden VX Commodore 22 Australia Dugal McDougall Australia Alan Gurr
Romano Racing Holden VX Commodore 24 Australia Paul Romano
M3 Motorsport Holden VX Commodore 24 Australia Peter Doulman**
Australia Bob McDonald**
Matthew White Racing
(VIP Petfoods Racing)
Holden VT Commodore 24 Australia Matthew White
76 Australia Andrew Miedecke*
Wielka Brytania Tony Quinn*
Paul Morris Motorsport Holden VX Commodore 29 Australia Paul Morris Australia Wayne Wakefield
Steven Ellery Racing Ford AU Falcon 31 Australia Steven Ellery Australia Luke Youlden
Garry Rogers Motorsport Holden VX Commodore 34 Australia Garth Tander Australia Jamie Whincup
Australia Max Dumesny*
Australia Mark Noske**
35 Australia Jason Bargwanna
427 Australia Garth Tander
Paragon Motorsport Ford AU Falcon 40 Australia Cameron McLean Australia Tony Scott
Paul Weel Racing Ford AU Falcon 43 Australia Paul Weel Australia Geoff Full
Nowa Zelandia Mark Porter
John Faulkner Racing Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
46 Nowa Zelandia John Faulkner Australia Rick Bates
Clive Wiseman Racing Holden VX Commodore 50 Australia Stephen White
Michael Simpson Racing Ford AU Falcon 56 Australia Michael Simpson**
Australia Kevin Mundy**
Phoenix Motorsport Holden VT Commodore 59 Australia Ron Searle**
Australia Jamie Miller**
Halliday Motor Sport Ford AU Falcon 61 Australia Ross Halliday Australia Phillip Scifleet
161 Australia Greg Crick
Briggs Motor Sport Ford AU Falcon 65 Brazylia Max Wilson
66 Australia Tony Longhurst Australia Matthew White
600 Nowa Zelandia Simon Wills
Australia Steve Owen
Australia Greg Ritter
Australia Dean Canto
Australia Dale Brede
Paul Little Racing
(Toll Racing)
Ford AU Falcon 75 Australia Anthony Tratt
Australia Paul Stokell
Nilsson Motorsport Ford AU Falcon 87 Australia Allan Grice**
Australia Peter Doulmann**
Australia Ross Halliday**

* = Startował tylko w Queensland 500 (runda 9)
** = Startował tylko w Bathurst 1000 (runda 10)

Wyniki i klasyfikacja

Miejsce Kierowca Nr Marka ADE PHI EAS HID CAN BAR ORA WIN QLD BAT SUR PUK SAN Kary Suma punktów
1 Mark Skaife 1
400 180 240 224 340 109 200 82 NU 200 9 80 163 0 2227
2 Greg Murphy 51
320 16 106 135 125 182 10 108 56 44 115 186 166 0 1569
3 Marcos Ambrose 4
128 100 170 110 105 64 132 132 88 24 80 125 240 0 1498
4 Jason Bright 2
88 82 49 208 117 208 144 200 NU 128 66 106 83 -20 1459
5 Todd Kelly 15
108 144 89 118 266 77 NU 144 56 44 100 157 42 0 1345
6 Steven Richards 16
216 13 66 103 165 52 116 60 160 160 88 79 32 0 1310
7 Craig Lowndes 00
208 24 139 32 195 56 60 8 80 NU 144 50 55 0 1051
8 David Besnard 9
22 54 62 88 159 122 54 58 200 NU 30 30 109 0 988
9 Russell Ingall 8
96 34 45 24 157 42 88 70 160 160 NU 67 30 0 973
10 Garth Tander 34
160 49 119 73 58 42 58 84 128 NU 69 19 26 0 885
11 Tony Longhurst 66
102 76 44 35 109 69 52 16 18 80 60 62 69 0 792
12 John Bowe 888
92 41 70 38 122 93 24 58 60 34 25 34 88 0 779
13 Jason Bargwanna 35
116 NU 36 66 70 61 5 35 128 NU 144 49 55 0 765
14 Steven Johnson 17
120 60 53 40 138 18 8 6 44 NU 56 26 57 0 626
15 Brad Jones 21
54 25 38 68 87 71 5 56 60 34 8 73 42 0 621
16 Rick Kelly 02
NU 57 39 21 0 49 50 58 NU 104 11 115 70 0 574
17 Neil Crompton 27
NU 39 55 38 71 67 64 37 80 NU 32 65 21 0 569
18 Larry Perkins 11
92 40 33 37 47 19 36 72 88 38 64 32 -30 568
19 Jason Richards 021
60 8 39 24 125 39 23 23 22 52 52 36 41 0 544
20 Simon Wills 600, 9
021, 14

34 39 26 28 38 40 34 200 52 5 0 496
21 Steve Ellery 31
NU 20 44 38 23 37 72 13 40 60 26 37 68 0 478
22 Paul Weel 43, 4
44 34 18 32 20 40 NU 1 88 24 43 56 68 0 468
23 Mark Larkham 10
92 14 32 52 63 14 21 14 52 30 23 26 31 0 464
24 Glenn Seton 5
30 60 35 67 19 38 52 19 NU NU 17 32 49 0 418
25 Cameron McLean 40
18 NZ 17 27 49 57 14 32 36 64 34 37 19 0 404
26 Paul Radisich 18
NU 100 67 22 26 26 35 16 44 NU 58 NU 4 0 398
27 Craig Baird 54
48 42 20 36 93 22 16 32 NU 20 24 15 12 0 380
28 Cameron McConville 3
NU 78 42 28 31 69 20 16 NU 36 38 15 2 0 375
29 John Faulkner 46
NU NU 83 8 96 35 31 14 NU 56 15 13 14 0 365
30 Rodney Forbes 7
70 NU 14 1 9 33 11 35 48 40 16 24 36 0 337
31 Anthony Tratt 75
54 NZ NZ 27 58 15 27 2 24 48 30 36 0 321
32 Max Wilson 65
NU 15 32 45 16 53 9 19 NU NU 32 63 35 0 319
33 Jim Richards 2, 1
104 200 0 304
34 Tomas Mezera 14, 2
NZ 104 128 0 232
35 Paul Morris 29
16 NZ NZ 13 40 64 20 17 14 NU 6 0 190
36 Greg Ritter 71, 18, 600
NZ 36 64 72 13 0 185
37 Paul Dumbrell 11
72 88 0 160
38 Alan Jones 18
64 72 0 136
39 Nathan Pretty 02
NU 104 0 104
40 Tony Scott 40
36 64 0 100
40 Luke Youlden 31
40 60 0 100
42 Matthew White 76, 24
66

NZ 18 80 NU 0 98
44 Neal Bates 7
48 40 0 88
45 Dean Canto 65, 600
NU NU 52 34 0 86
46 Will Power 10
52 30 0 82
47 Paul Stokell 75
24 48 9 0 81
48 Steve Owen 14
600

NZ 10 28 32 0 70
48 Wayne Wakefield 14, 29
26 23 7 14 NU 0 70
50 Wayne Gardner 36, 9
36 NZ 26 NW 0 62
51 Dale Brede 600
28 32 0 60
51 John Cleland 888
32 28 0 60
51 Tim Leahey 888
32 28 0 60
54 Rick Bates 46
NU 56 0 56
55 Stephen White 50, 14
32 NZ 11 0 43
56 Dugal McDougall 22
24 NZ 9 8 NU NU 0 41
57 Christian D’Agostin 14, 13
16 22 0 38
58 Warren Luff 3
NU 36 0 36
59 Greg Crick 161
34 NU 0 34
59 Phillip Scifleet 161
34 NU 0 34
61 Geoff Full 43
30 NU 0 30
61 Mark Porter 43
30 NU 0 30
63 Jamie Whincup 35
26 NU 0 26
63 Max Dumesny 35
26 0 26
63 Ron Searle 59
26 0 26
63 Jamie Miller 59
26 0 26
67 David Krause 13
22 0 22
67 John McIntyre 021
22 0 22
69 Peter Brock 05
20 0 20
69 Andrew Miedecke 76
20 0 20
69 Tony Quinn 76
20 0 20
72 Michael Simpson 56
18 0 18
72 Kevin Mundy 56
18 0 18
74 Daryl Beattie 14
16 NU 0 16
Andy Priaulx 15
NU NU 0 0
Yvan Muller 15
NU NU 0 0
Mark Noske 54, 35
NU NU 0 0
Alan Gurr 22
NU NU 0 0
Owen Kelly 5
NU NW 0 0
Allan Grice 87
NU 0 0
Peter Doulman 87
NU 0 0
Andrew Jones 20
NU 0 0
Matthew Coleman 20
NU 0 0
Tyler Mecklem 14
NU 0 0
Ross Halliday 61, 87
NZ NW 0 0
Bob McDonald 24
NW 0 0
Trevor Ashby 23
NZ 0 0
Paul Romano 24
32 14 NZ 22 12 12 -150 -58
Miejsce Kierowca Nr Marka ADE PHI EAS HID CAN BAR ORA WIN QLD BAT SUR PUK SAN Kary Suma punktów
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
standardowy – 2 wyścigi 100 80 64 52 44 40 36 32 30 28 26 24 22 20 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
3 wyścigi 80 64 51 42 35 32 29 26 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Większość rund składała się z dwóch lub trzech wyścigów. Dwie rundy składały się z pojedynczych wyścigów długodystansowych. W każdym z nich dwóch kierowców zmieniało się w jednym samochodzie podczas wyścigu na dystansie 500 lub 1000 km i otrzymywali taką samą liczbę punktów za zajęte miejsce.

  • Runda 1 – 2 wyścigi – dwukrotność punktacji standardowej
  • Rundy 2, 7, 8, 11 – po 2 wyścigi (punktacja standardowa według tabeli)
  • Rundy 3, 4, 6, 12 – po 3 wyścigi (punktacja według tabeli)
  • Runda 5 – 3 wyścigi – w pierwszych dwóch punktacja jak dla trzech wyścigów, w trzecim 2,4-krotność standardowej
  • Rundy 9, 10 – 1 wyścig długodystansowy – dwukrotność punktacji standardowej
  • Runda 13 – 2 wyścigi – w pierwszym punktacja jak dla trzech wyścigów, w drugim 1,6-krotność standardowej

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
V8 Supercar Championship Series 2002
Listen to this article