V8 Supercar Championship Series 2008 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for V8 Supercar Championship Series 2008.

V8 Supercar Championship Series 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sezon 2008 Mistrzostw V8 Supercar Championship Series
Inauguracja 21 lutego
Zakończenie 7 grudnia
Liczba wyścigów 16
Mistrzowie
Kierowcy Jamie Whincup
Poprzedni sezonNastępny sezon

Artykuł dotyczy sezonu 2008 wyścigów V8 Supercar Championship Series. Rozpoczął się on 23 lutego na torze Adelaide Street Circuit a zakończył 7 grudnia na torze Oran Park Raceway. Składał się z czternastu rund, z których dwie były pojedynczymi wyścigami długodystansowymi.

Start do wyścigu na torze Eastern Creek Raceway
Start do wyścigu na torze Eastern Creek Raceway

Tytuł mistrzowski zdobył Jamie Whincup.

Kalendarz

Runda Wyścig Zwycięzca
1 Clipsal 500
21-24 lutego, Australia Adelaide Street Circuit
Jamie Whincup
2 Eastern Creek
7-9 marca, Australia Eastern Creek Raceway
Will Davison
3 Hamilton 400
18-20 kwietnia, Nowa Zelandia Hamilton Street Circuit
Garth Tander
4 BigPond 400
9-11 maja, Australia Barbagallo Raceway
Mark Winterbottom
5 Midas 400
7-9 czerwca, Australia Sandown International Raceway
Jamie Whincup
6 Skycity Triple Crown
4-6 lipca, Australia Hidden Valley Raceway
Steven Richards
7 City of Ipswich 400
18-20 lipca, Australia Queensland Raceway
Mark Winterbottom
8 Winton
1-3 sierpnia, Australia Winton Motor Raceway
Garth Tander
9 L&H 500
12-14 września, Australia Phillip Island Grand Prix Circuit
Garth Tander
Mark Skaife
10 Supercheap Auto Bathurst 1000
9-12 października, Australia Mount Panorama Circuit
Craig Lowndes
Jamie Whincup
11 The Coffee Club V8 Supercar Challenge
23-26 października, Australia Surfers Paradise Street Circuit
Jamie Whincup
12 Gulf Air Desert 400
6-8 listopada, Bahrajn Bahrain International Circuit
Jamie Whincup
13 Falken Tasmania Challenge
21-23 listopada, Australia Symmons Plains Raceway
Jamie Whincup
14 NRMA Motoring & Services Grand Finale
4-7 grudnia, Australia Oran Park Raceway
Garth Tander

Lista startowa

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Holden Racing Team Holden VE Commodore 1 Australia Garth Tander Australia Glenn Seton
Nowa Zelandia Craig Baird
2 Australia Mark Skaife
Tasman Motorsport Holden VE Commodore 3 Nowa Zelandia Jason Richards Australia Mark Noske
Australia Dale Wood
51 Nowa Zelandia Greg Murphy
Stone Brothers Racing Ford BF Falcon 4 Australia James Courtney Australia David Besnard
9 Nowa Zelandia Shane Van Gisbergen Australia Jonathon Webb
Ford Performance Racing Ford BF Falcon 5 Australia Mark Winterbottom Australia Luke Youlden
Australia Dean Canto
6 Nowa Zelandia Steven Richards
120
Perkins Engineering Holden VE Commodore 7 Australia Todd Kelly Australia Nathan Pretty
Australia Jack Perkins
11 Australia Shane Price
Australia Jack Perkins
Brad Jones Racing Holden VE Commodore 12 Australia Andrew Jones Australia Brad Jones
Brazylia Max Wilson
14 Australia Cameron McConville
HSV Dealer Team Holden VE Commodore 1 Australia Rick Kelly Nowa Zelandia Paul Radisich
16 Australia Paul Dumbrell Australia David Reynolds
Dick Johnson Racing Ford BF Falcon 17 Australia Steven Johnson Australia Steve Owen
Australia Warren Luff
18 Australia Will Davison
Team Kiwi Racing Ford BF Falcon 021 Nowa Zelandia Kayne Scott
Nowa Zelandia Chris Pither
Australia Steve Owen
Bahrajn Fahad Al Musalam
Nowa Zelandia Daniel Gaunt
Britek Motorsport Ford BF Falcon 25 Australia Jason Bright Australia Adam Macrow
26 Australia Marcus Marshall Nowa Zelandia Matt Halliday
Garry Rogers Motorsport Holden VE Commodore 33 Australia Lee Holdsworth Australia Greg Ritter
Australia Steven Ellery
34 Australia Michael Caruso
Paul Morris Motorsport Holden VE Commodore 39 Australia Russell Ingall Stany Zjednoczone Boris Said
Wielka Brytania Matt Neal
67 Australia Paul Morris
Paul Weel Racing Holden VE Commodore 50 Australia Andrew Thompson Australia Paul Weel
Rod Nash Racing
Tony D’Alberto Racing
Holden VE Commodore 55 Australia Tony D’Alberto Australia Jason Bargwanna
Triple Eight Race Engineering Ford BF Falcon 88 Australia Jamie Whincup Włochy Fabrizio Giovanardi
Wielka Brytania Marc Hynes
888 Australia Craig Lowndes
Paul Cruickshank Racing Ford BF Falcon 111 Nowa Zelandia Fabian Coulthard Nowa Zelandia John McIntyre
Australia Alex Davison
Ford Rising Stars Racing Ford BF Falcon 777 Australia Michael Patrizi Australia Grant Denyer
Australia Karl Reindler

Wyniki i klasyfikacja

Miejsce Kierowca Nr Marka ADE
Australia
EAS
Australia
HAM
Nowa Zelandia
BAR
Australia
SAN
Australia
HID
Australia
QLD
Australia
WIN
Australia
PHI
Australia
BAT
Australia
SUR
Australia
BAH
Bahrajn
SYM
Australia
ORA
Australia
Kary Suma punktów
1 Jamie Whincup 88
300 240 NW 236 286 214 210 272 258 300 300 300 292 124 0 3332
2 Mark Winterbottom 5
138 244 190 300 252 278 292 138 211 240 258 188 246 104 0 3079
3 Garth Tander 1
84 242 300 270 176 272 240 272 252 138 276 114 164 260 -12 3048
4 Craig Lowndes 888
129 210 138 234 186 154 124 190 258 300 180 264 252 252 0 2871
5 Will Davison 18
96 260 82 202 112 186 216 272 235 204 168 120 222 120 0 2495
6 James Courtney 4
57 114 252 154 234 140 260 132 201 258 104 230 88 222 0 2446
7 Rick Kelly 15
192 240 240 210 146 180 104 194 196 90 142 112 148 236 0 2430
8 Steven Richards 6
171 80 270 200 118 284 176 96 211 240 154 190 36 202 -12 2416
9 Russell Ingall 39
63 192 48 70 212 212 264 128 173 102 198 246 102 226 0 2236
10 Steven Johnson 17
186 94 104 128 170 108 114 128 235 204 194 172 192 134 0 2163
11 Lee Holdsworth 33
258 168 154 46 134 118 138 184 199 NU 168 192 172 134 0 2065
12 Todd Kelly 7
180 128 132 116 170 108 122 160 123 108 212 98 272 124 0 2053
13 Fabian Coulthard 111
123 116 192 138 102 90 166 122 128 156 86 102 156 146 0 1823
14 Mark Skaife 2
138 184 104 92 112 114 182 46 252 138 118 36 82 46 0 1644
15 Shane Van Gisbergen 9
180 88 98 98 228 142 100 114 160 NU 80 134 74 118 0 1614
16 Greg Murphy 51
174 156 44 114 92 112 84 72 52 276 88 118 126 64 0 1572
17 Jason Richards 3
156 116 128 26 102 132 110 80 52 276 128 NU 128 114 0 1548
18 Michael Caruso 34
72 80 116 74 86 124 116 90 199 NU 96 118 108 160 0 1439
19 Jason Bright 25
78 86 138 86 82 34 54 142 152 168 22 112 112 172 0 1438
20 Paul Morris 67
57 86 92 106 90 92 56 130 173 102 52 150 110 140 0 1436
21 Paul Dumbrell 16
NU 140 90 104 106 126 126 152 22 90 98 128 102 114 0 1398
22 Cameron McConville 14
129 120 172 104 138 84 142 80 49 NU 72 92 82 106 0 1370
23 Marcus Marshall 26
114 44 76 94 50 86 NU 78 99 126 72 106 90 78 0 1113
24 Andrew Jones 12
120 50 122 132 114 68 82 92 49 NU 60 68 84 30 0 1071
25 Tony D’Alberto 55
54 54 96 82 60 98 74 102 38 NU 56 90 54 32 0 890
26 Michael Patrizi 777
60 90 18 80 64 72 102 96 54 72 92 48 0 848
27 Shane Price 11
42 88 60 66 98 70 88 100 123 108 0 843
28 Andrew Thompson 50
45 88 40 68 68 36 48 74 84 WD 56 34 66 64 0 771
29 Jack Perkins 11
158 180 98 72 46 66 0 620
30 David Besnard 4
201 258 0 459
31 Kayne Scott 021
102 66 46 66 42 40 NW NU 0 362
32 Steve Owen 17, 021
115 144 92 0 351
33 Brad Jones 14
121 222 0 343
33 Max Wilson 14
121 222 0 343
35 Nathan Pretty 11
158 180 0 338
36 Adam Macrow 25
152 168 0 320
37 Warren Luff 17
115 144 0 259
38 Dean Canto 5
60 192 0 252
38 Luke Youlden 5
60 192 0 252
40 Steven Ellery 34
131 114 0 245
40 Greg Ritter 34
131 114 0 245
42 Mark Noske 51
94 132 0 226
42 Dale Wood 51
94 132 0 226
44 Matt Halliday 26
99 126 0 225
45 Fabrizio Giovanardi 88
102 120 0 222
45 Marc Hynes 88
102 120 0 222
47 Paul Radisich 15
196 WD 0 196
48 Jonathon Webb 9
160 NU 0 160
49 Alex Davison 111
156 0 156
50 Chris Pither 021
58 72 NW NU 0 130
51 John McIntyre 111
128 0 128
52 Craig Baird 2
118 NU 0 118
52 Glenn Seton 2
118 NU 0 118
54 Daniel Gaunt 021
64 48 0 112
55 Grant Denyer 777
102 0 102
56 Karl Reindler 777
96 0 96
57 Matt Neal 67
94 NU 0 94
57 Boris Said 67
94 NU 0 94
59 Paul Weel 50
84 WD 0 84
60 Fahad Al Musalam 021
46 0 46
61 Jason Bargwanna 55
38 NU 0 38
62 David Reynolds 16
22 WD 0 22
Miejsce Kierowca Nr Marka ADE
Australia
EAS
Australia
HAM
Nowa Zelandia
BAR
Australia
SAN
Australia
HID
Australia
QLD
Australia
WIN
Australia
PHI
Australia
BAT
Australia
SUR
Australia
BAH
Bahrajn
SYM
Australia
ORA
Australia
Kary Suma punktów
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
standardowy 100 92 86 80 74 68 64 60 56 52 48 46 44 42 40 38 36 34 32 30 28 26 24 22 20 18 16 14 12
Clipsal 500 150 138 129 120 111 102 96 90 84 78 72 69 66 63 60 57 54 51 48 45 42 39 36 33 30 27 24 21 18
L&H 500 kwalifikacyjny 50 46 43 40 37 34 32 30 28 26 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6
L&H 500 główny 200 184 172 160 148 136 128 120 112 104 96 92 88 84 80 76 72 68 64 60 56 52 48 44 40 36 32 28 24
Bathurst 300 276 258 240 222 204 192 180 168 156 144 138 132 126 120 114 108 102 96 90 84 78 72 66 60 54 48 42 36

Punkty przyznawane były kierowcom którzy przejechali dystans minimum 75% wyścigu i przejechali ostatnie okrążenie. We wszystkie weekendy wyścigowe odbywały się po trzy wyścigi, a punkty były przyznawane według klucza standardowego z trzema wyjątkami:

  • Zawody Clipsal 500 składały się z dwóch wyścigów na dystansie 250 km każdy i miały osobną punktację.
  • Zawody L&H 500 na torze Phillip Island były podzielone na dwa wyścigi kwalifikacyjne i wyścig główny. W każdym z wyścigów kwalifikacyjnych występował jeden z kierowców zespołu, a następnie zmieniali się oni podczas wyścigu głównego na dystansie 500 km. Obaj kierowcy otrzymywali zsumowane punkty zdobyte w tych trzech wyścigach.
  • Zawody w Bathurst – dwóch kierowców zmieniało się w jednym samochodzie podczas jednego wyścigu na dystansie 1000 km i otrzymali taką samą liczbę punktów za zajęte miejsce.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
V8 Supercar Championship Series 2008
Listen to this article