Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1960
Kod MKOl URS
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1960
Rzym
Chorąży Jurij Własow
Liczba zawodników 283 w 145 konkurencjach w 17 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
43
Srebro
29
Brąz
31
Razem
103[1]

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 reprezentowało 283 zawodników (233 mężczyzn i 50 kobiet). Był to 3 start reprezentacji ZSRR na letnich igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Konkurencja Rezultat
Boks
Złoto
Oleg Grigorjew waga kogucia W finale pokonał reprezentanta Włoch
Primo Zampariniego 297:296
[2]
Srebro
Siergiej Siwko waga musza W finale przegrał z reprezentantem Węgier
Gyula Törökiem 294:295
[3]
Srebro
Jurij Radoniak waga półśrednia W finale przegrał z reprezentantem Włoch
Giovanni Benvenutiem 288:297
[4]
Brąz
Boris Łagutin waga lekkośrednia W półfinale przegrał z reprezentantem USA
Wilbertem McClure’m 294:296
[4]
Brąz
Jewgienij Fieofanow waga średnia W półfinale przegrał z reprezentantem Polski
Tadeuszem Walaskiem 291:295
[4]
Gimnastyka
Złoto
Boris Szachlin wielobój indywidualnie 115,95 pkt[5]
Złoto
Boris Szachlin skok przez konia 19,350 pkt[6]
Złoto
Boris Szachlin ćwiczenia na poręczach 19,40 pkt[7]
Złoto
Boris Szachlin ćwiczenia na koniu z łękami 19,375 pkt[7]
Złoto
Albert Azarian ćwiczenia na kółkach 19,725 pkt[8]
Złoto
Łarysa Łatynina wielobój indywidualnie 77,031 pkt[9]
Złoto
Łarysa Łatynina ćwiczenia wolne 19,583 pkt[9]
Złoto
Margarita Nikołajewa skok przez konia 19,316 pkt[10]
Złoto
Polina Astachowa ćwiczenia na poręczach 19,616 pkt[9]
Złoto
Łarysa Łatynina
Margarita Nikołajewa
Polina Astachowa
Sofja Muratowa
Lidija Kalinina-Iwanowa
Tamara Liuchina-Zamojtałowa
wielobój drużynowo 382,320 pkt[6]
Srebro
Jurij Titow ćwiczenia wolne 19,316 pkt[7]
Srebro
Boris Szachlin ćwiczenia na kółkach 19,500 pkt[8]
Srebro
Boris Szachlin
Jurij Titow
Albert Azarian
Władimir Portnoj
Nikołaj Miligulo
Walery Kerdemelidi
wielobój drużynowo 572,70 pkt[5]
Srebro
Sofja Muratowa wielobój indywidualnie 76,696 pkt[9]
Srebro
Sofja Muratowa skok przez konia 19,049 pkt[10]
Srebro
Polina Astachowa ćwiczenia wolne 19,532 pkt[9]
Srebro
Łarysa Łatynina ćwiczenia na poręczach 19,416 pkt[9]
Srebro
Łarysa Łatynina ćwiczenia na równoważni 19,233 pkt[9]
Brąz
Jurij Titow wielobój indywidualnie 115,60 pkt[5]
Brąz
Władimir Portnoj skok przez konia 19,225 pkt[6]
Brąz
Boris Szachlin ćwiczenia na drążku 19,475 pkt[8]
Brąz
Polina Astachowa wielobój indywidualnie 76,164 pkt[9]
Brąz
Tamara Liuchina-Zamojtałowa ćwiczenia wolne 19,449 pkt[9]
Brąz
Tamara Liuchina-Zamojtałowa ćwiczenia na poręczach 19,399 pkt[9]
Brąz
Łarysa Łatynina skok przez konia 19,016 pkt[10]
Brąz
Sofja Muratowa ćwiczenia na równoważni 19,232 pkt[9]
Jeździectwo
Złoto
Siergiej Fiłatow ujeżdżenie 2144 pkt[11]
Kajakarstwo
Złoto
Leanid Hiejsztar
Siergiej Makarienko
C-2 1000 m 4:17,04[12]
Złoto
Antonina Sieriedina K-1 500 m 2:08,08[13]
Złoto
Antonina Sieriedina
Marija Szubina
K-2 500 m 1:54,76[13]
Srebro
Aleksandr Silajew C-1 1000 m 4:34,01[14]
Kolarstwo
Złoto
Wiktor Kapitonow wyścig indywidualny
ze startu wspólnego
4:20:3,07[15]
Brąz
Aleksiej Pietrow
Wiktor Kapitonow
Jewgienij Klewcow
Jurij Mielichow
wyścig drużynowy na 100 km 2:18:41,67[15]
Brąz
Rostisław Wargaszkin 1 km ze startu zatrzymanego 1:08,86[13]
Brąz
Władimir Leonow
Boris Wasiljew
tandemy wygrana
walkowerem[16]
Brąz
Arnold Belgardt
Łeonid Kołumbet
Stanisław Moskwin
Wiktor Romanow
4 km drużynowo na dochodzenie 4:34,05[16]
Koszykówka
Srebro
Giennadij Wołnow
Aleksandr Pietrow
Wiktor Zubkow
Jurij Korniejew
Jänis Krümiṇš
Michaił Siemionow
Władimir Ugrechelidze
Guram Minaszwili
Albert Valtin
Maigonis Valdmanis
Cēzars Ozers
Valdis Muižnieks
turniej mężczyzn W finałowej grupie wygrali z reprezentacją Brazylii 64:62, reprezentacją Włoch 78:70 i przegrali z reprezentacją USA[17]
Lekkoatletyka
Złoto
Piotr Bołotnikow bieg na 10 000 m 28:32,2[18]
Złoto
Wołodymyr Hołubnyczy chód na 20 km 1:34:07,2[19]
Złoto
Robert Szawłakadze skok wzwyż 2,16 m[20]
Złoto
Wasilij Rudienkow rzut młotem 67,10 m[21]
Złoto
Wiktor Cybułenko rzut oszczepem 84,64 m[22]
Złoto
Ludmiła Szewcowa bieg na 800 m 2:04,3[23]
Złoto
Irina Press bieg na 80 m przez płotki 10,8[24]
Złoto
Wira Krepkina skok w dal 6,37 m[25]
Złoto
Tamara Press pchnięcie kulą 17,32 m[25]
Złoto
Nina Romaszkowa-Ponomariowa rzut dyskiem 55,10 m[25]
Złoto
Elvīra Ozoliņa rzut oszczepem 55,98 m[26]
Srebro
Nikołaj Sokołow bieg na 3000 m z przeszkodami 8:36,4[27]
Srebro
Gusman Kosanow
Łeonid Barteniew
Jurij Konowałow
Edwin Ozolin
sztafeta 4 × 100 m 40,1[28]
Srebro
Władimir Goriajew trójskok 16,63 m[29]
Srebro
Walerij Brumel skok wzwyż 2,16 m[20]
Srebro
Tamara Press rzut dyskiem 52,59 m[25]
Brąz
Siemion Rżyszczyn bieg na 3000 m z przeszkodami 8:42,2[27]
Brąz
Igor Ter-Owanesian skok w dal 8,04 m[29]
Brąz
Witold Kriejer trójskok 16,43 m[29]
Brąz
Wasilij Kuzniecow dziesięciobój 7809 pkt[22]
Brąz
Birutė Kalėdienė rzut oszczepem 53,45 m[26]
Pięciobój nowoczesny
Srebro
Igor Nowikow
Nikołaj Tatarinow
Hanno Selg
drużynowo 14 309 pkt[30]
Piłka wodna
Srebro
Petre Mszwenieradze
Borys Gojchman
Wiktor Agiejew
Wiaczesław Kuriennoj
Leri Gogoladze
Giwi Czikjanaja
Anatolij Kartaszow
Jurij Grigorowski
Władimir Siemionow
Jewgienij Salcyn
Władimir Nowikow
turniej mężczyzn W finałowej grupie wygrali z reprezentacją Jugosławii 4:3 i zremisowali z reprezentacją Węgier 3:3[31]
Podnoszenie ciężarów
Złoto
Jewgienij Minajew kategoria wagowa 56 – 60 kg 372,5 kg[32]
Złoto
Wiktor Buszujew kategoria wagowa 60 – 67,5 kg 397,5 kg[32]
Złoto
Aleksandr Kurynow kategoria wagowa 67,5 – 75 kg 437,5 kg[32]
Złoto
Arkadij Worobjow kategoria wagowa 82,5 – 90 kg 472,5 kg[33]
Złoto
Jurij Własow kategoria wagowa ponad 90 kg 537,5 kg<[34]
Srebro
Trofim Łomakin kategoria wagowa 82,5 – 90 kg 457,5 kg[33]
Skoki do wody
Brąz
Ninel Krutowa wieża – 10 m 86,99 pkt[35]
Strzelectwo
Złoto
Aleksiej Guszczin pistolet dowolny 50 m 560 pkt<[36]
Złoto
Wiktor Szamburkin karabin małokalibrowy
3 postawy 50 m
1149 pkt[37]
Srebro
Machmud Umarow pistolet dowolny 50 m 552 pkt[36]
Srebro
Marat Nyýazow karabin małokalibrowy
3 postawy 50 m
1145 pkt[37]
Brąz
Aleksandr Zabielin pistolet szybkostrzelny 25 m 587 pkt[37]
Brąz
Wasilij Borisow karabin dowolny
3 postawy 300 m
1127 pkt[38]
Brąz
Siergiej Kalinin trap 190 pkt[39]
Szermierka
Złoto
Wiktor Żdanowicz floret indywidualnie 7 wygranych walk[40]
Złoto
Wiktor Żdanowicz
Jurij Sisikin
Mark Midler
German Swesznikow
Jurij Rudow
floret drużynowo 9 wygranych walk[41]
Złoto
Walentina Rastworowa
Galina Gorochowa
Tatjana Pietrenko
Ludmiła Sziszowa
Walentina Prudskowa
Aleksandra Zabielina
floret drużynowo 9 wygranych walk[42]
Srebro
Jurij Sisikin floret indywidualnie 4 wygrane walki[40]
Srebro
Walentina Rastworowa floret indywidualnie 5 wygranych walk[42]
Brąz
Bruno Habārovs szpada indywidualnie 4 wygrane walki[40]
Brąz
Bruno Habārovs
Guram Kostawa
Arnold Czernuszewicz
Walentin Czernikow
Aleksandr Pawłowski
szpada drużynowo 6 wygranych walk[41]
Wioślarstwo
Złoto
Wiaczesław Iwanow jedynka 7:13,96[43]
Złoto
Walentin Boriejko
Oleg Gołowanow
dwójka bez
sternika
7:02,01[30]
Srebro
Aleksandr Bierkutow
Jurij Tiukałow
dwójka podwójna 6:50,49[30]
Srebro
Antanas Bagdonavičius
Zigmas Jukna
Igor Rudakow
dwójka ze sternikiem 7:30,17[30]
Brąz
Igor Achriemczik
Jurij Baczurow
Walentin Morkowkin
Anatolij Tarabrin
czwórka bez sternika 6:29,62[44]
Zapasy
Złoto
Oleg Karawajew waga kogucia w stylu klasycznym W finale pokonał reprezentanta Rumunii Iona Cerneę[45]
Złoto
Awtandił Koridze waga lekka w stylu klasycznym W finale pokonał reprezentanta Jugosławii Branko Martinovića[45]
Złoto
Iwan Bogdan waga ciężka w stylu klasycznym W finale pokonał reprezentanta Niemiec Wilfrieda Dietricha[46]
Srebro
Władimir Sinjawskij waga lekka w stylu wolnym W finale przegrał z reprezentantem USA Shelbym Wilsonem[47]
Srebro
Georgij Skirtladze waga średnia w stylu wolnym W finale przegrał z reprezentantem Turcji Hasanem Güngörem[48]
Brąz
Konstantin Wyrupajew waga piórkowa w stylu klasycznym W ostatniej rundzie wygrał z reprezentantem Włoch Umberto Trippem[45]
Brąz
Giwi Kartozia waga półciężka w stylu klasycznym W rundzie przegrał z reprezentantem Turcji Tevfikiem Kışem[49]
Brąz
Władimir Rubaszwili waga piórkowa w stylu wolnym W ostatniej rundzie wygrał z reprezentantem Bułgarii Stancho Ivanovem[47]
Brąz
Anatolij Albul waga półciężka w stylu wolnym W ostatniej rundzie poddał się reprezentantowi Szwecji Vikingowi Palmowi[48]
Brąz
Sawkuds Dżarasow waga ciężka w stylu wolnym W ostatniej rundzie przegrał z reprezentantem Niemiec Wilfrieda Dietricha[50]
Żeglarstwo
Złoto
Timir Pinegin
Fiodor Szutkow
klasa Star 7,619 pkt[51]
Srebro
Aleksander Tšutšelov klasa Finn 6,520 pkt[52]

Przypisy

  1. Miller 2008 ↓, s. 615.
  2. Miller 2008 ↓, s. 519.
  3. Miller 2008 ↓, s. 518.
  4. a b c Miller 2008 ↓, s. 521.
  5. a b c Miller 2008 ↓, s. 540.
  6. a b c Miller 2008 ↓, s. 543.
  7. a b c Miller 2008 ↓, s. 541.
  8. a b c Miller 2008 ↓, s. 542.
  9. a b c d e f g h i j k Miller 2008 ↓, s. 544.
  10. a b c Miller 2008 ↓, s. 545.
  11. Miller 2008 ↓, s. 533.
  12. Miller 2008 ↓, s. 526.
  13. a b c Miller 2008 ↓, s. 527.
  14. Miller 2008 ↓, s. 525.
  15. a b Miller 2008 ↓, s. 530.
  16. a b Miller 2008 ↓, s. 529.
  17. Miller 2008 ↓, s. 517.
  18. Miller 2008 ↓, s. 502.
  19. Miller 2008 ↓, s. 505.
  20. a b Miller 2008 ↓, s. 506.
  21. Miller 2008 ↓, s. 508.
  22. a b Miller 2008 ↓, s. 509.
  23. Miller 2008 ↓, s. 510.
  24. Miller 2008 ↓, s. 511.
  25. a b c d Miller 2008 ↓, s. 513.
  26. a b Miller 2008 ↓, s. 514.
  27. a b Miller 2008 ↓, s. 503.
  28. Miller 2008 ↓, s. 504.
  29. a b c Miller 2008 ↓, s. 507.
  30. a b c d Miller 2008 ↓, s. 552.
  31. Miller 2008 ↓, s. 577.
  32. a b c Miller 2008 ↓, s. 582.
  33. a b Miller 2008 ↓, s. 583.
  34. Miller 2008 ↓, s. 584.
  35. Miller 2008 ↓, s. 576.
  36. a b Miller 2008 ↓, s. 560.
  37. a b c Miller 2008 ↓, s. 561.
  38. Miller 2008 ↓, s. 564.
  39. Miller 2008 ↓, s. 562.
  40. a b c Miller 2008 ↓, s. 536.
  41. a b Miller 2008 ↓, s. 537.
  42. a b Miller 2008 ↓, s. 538.
  43. Miller 2008 ↓, s. 551.
  44. Miller 2008 ↓, s. 554.
  45. a b c Miller 2008 ↓, s. 589.
  46. Miller 2008 ↓, s. 591.
  47. a b Miller 2008 ↓, s. 586.
  48. a b Miller 2008 ↓, s. 587.
  49. Miller 2008 ↓, s. 590.
  50. Miller 2008 ↓, s. 588.
  51. Miller 2008 ↓, s. 558.
  52. Miller 2008 ↓, s. 556.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960
Listen to this article