Ténéré
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Ténéré (tamašek jezici: Tiniri, u značenju "pustoš", "divljina") je pustinja u južnom dijelu središnje Sahare; veliko prostranstvo pješćanih dina od sjeveroistočnog Nigera do zapadnog Čada, veličine od 154.440 km². Okružena je planinama Air na zapadu, Hoggar na sjeveru, visoravni Džado na sjeveroistoku, planinama Tibesti na istoku i dolinom jezera Čada na jugu. Središnji dio pustinje Tenere je erg (pješčano more dina) Bilma.
Remove ads
Njegova pustinjska vruća i suha klima za posljedicu ima gotovo potpuni izostanak biljnog života. Temperature dosežu 42 °C ljeti, a količine padalina su manje od 25 mm godišnje. Do vode se jako teško dolazi, nema je ni u tlu, osim u podzemnim bunarima koji su stotinama kilometara udaljeni jedni od drugih. Biolozi su identificirali 350 različitih vrsta biljaka, 40 vrsta sisavaca, 165 vrsta ptica i 18 vrsta gmazova. Populacija Adaksove i Mendesove antilope povećana je sa samo 15 životinja krajem 1970-ih na današnjih stotinjak. Dorka gazela unutar parka ima više od 12 000, a park je stanište i za 70 grivastih pavijana i 500 patas majmuna.[1]
Rezervat prirode Tenere, zajedno s Rezervatom prirode planine Air, upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Africi 1991. godine, a na popis ugroženih mjesta svjetske baštine je dospio odmah slijedeće godine zbog opadanja u broju zaštićenih vrsta životinja i općem gubitku vegetacije usljed vojniha sukoba pobunjenih Tuarega i građanskih nemira.[2] Ovo područje je najveće zaštićeno područje u Africi, veličine oko 7.7 milijuna hektara, a zauzima tek šestinu područja vulkanske planine Air i sahelske pustinje Tenere.
Satelitska fotografija erga Bilma u pustinji Tenere Seguedine Agadem Gobero Prapovijesni petroglifi kod Tiguidita
Remove ads
Povezano
Ostali lokaliteti prapovijesnih slikarija u Africi:
Reference
Literatura
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads