8. 1. - Rat za austrijsko naslijeđe (RzAN): Varšavski ugovor stvara četvornu alijansu Britanije, Habsburškog carstva, Saske i Nizozemske republike protivu Pruske.
20. 1. - Umire sveti rimski car Karlo VII, kao izborni knez Bavarske ga nasleđuje Maximilian III. Joseph (do 1777), koji ubrzo izlazi iz rata.
23. 2. - Kraljevsko venčanje u Versaju: francuski prestolonaslednik se ženi španskom princezom (ona umire već sledeće godine a on 1765, pre oca).
25. 2. - Na maskenbalu u Versaju, kralj Louis XV objavljuje svoju privrženost Jeanne Antoinette Poisson, ubrzo proizvedenoj u markizu de Pompadour (zvanična ljubavnica do 1751, uticajna kao miljenica do smrti 1764).
April/Travanj – Jun/Lipanj
15. 4. - RzAN, Bitka kod Pfaffenhofena: Austrijanci hrvatskog bana Batthyánya odlučujuće poražavaju franko-bavarske snage u Gornjoj Bavarskoj, što vodi brzom izlasku te zemlje iz rata.
22. 4. - Ugovorom iz Füssena se okončava rat između Bavarske i Austrije: Bavarska se odriče pretenzija na Češku, priznaje Pragmatičku sankciju i podržaće izbor supruga Marije Terezije za svetog rimskog cara.
1. 5. - Ugovor iz Aranjueza o alijansi i subvenciji između Francuske, Napulja, Španije i Đenove.
maj - Po svedočenju Simeona Piščevića, njegova landmilicija je krenula iz zimovnika u Gornjem Pfalcu - krenuli su u Češku, ali im je zatim naređeno da se vrate u Slavoniju, gde stižu u julu.[1]
18. 5. - Lajpciški ugovor Austrije i Saksonije, s namerom povratka Šlezije od Pruske.
27. 6. (16. 6. po j.k.) - Rat kralja Georgea: Britanci nakon šestonedeljne opsade zauzimaju Louisbourg, glavni grad francuske provincije Île-Royale, dan. Otok Cape Breton u Kanadi (do 1748).
Jul/Srpanj – Septembar/Rujan
1. 7. - Marija Terezija rešava da se srpske privilegije u Slavoniji i Sremu moraju držati, uprkos inkorporaciji kao ugarskih županija.[2]
9. 7. - Bitka kod Mellea: Francuzi su presreli i odbili saveznički kontigent koji je trebao ojačati Ghent.
15. 7. - Francuska vojska grofa von Löwendala zauzima Ghent u dan. Belgiji, važnu bazu Pragmatičke armije.
20. 7. - Princ Charles Edward Stuart plovi sa dva broda prema škotskim Spoljnim Hebridima, presreće ih britanski brod - princ gubi jedan od dva svoja broda, ali se kasnije iskrcava na Eriskay.
avgust - Osnovana Ilirska dvorska komisija[3] (delegacija 1747-77) - pitanje samouprave u vezi sa privilegijama srpske crkve. Mađarska protivljenja dovode do pretvaranja komisije 1747. u Dvorsku Deputaciju za erdeljske, banatske i "ilirske" stvari.[4]
avgust - Francuzi zauzimaju Ostend u Austrijskoj Nizozemskoj nakon kraće opsade, kralj Louis XV stiže 3. 9..
9 - 19. 8. - Osmansko-persijski rat: Nader-šah Afšar je potukao osmansku vojsku kod Karsa. U isto vreme Osmanlije je potukao i princ Nassrollah Mirza kod Mosula. Slede pregovori o miru u kojima su Osmanlije u lošijem položaju.
30. 9. - Bitka kod Soora, tj. Hajnice na severu Češke: Fridrih Veliki je porazio mnogobrojniju austro-saksonsku vojsku Karla Lorenskog.
druga pol. god. - Reorganizovanje granice:
rasformirani graničarski šančevi Subotica, Sombor, Brestovac, Palanka i Petrovaradinski u Bačkoj;
takođe i svi šančevi u Podunavskoj granici, na sremskoj strani Dunava, graničari koji nisu hteli pod županijsku vlast su preseljeni u novu Podunavsku granicu (Petrovaradin-Zemun). Osnovan je Komorski dominijum (Šid, Čalma, Čerević itd).[5]
Titel i Kovilj zadržali graničarski status, uključeni u Potisku granicu.
Počinje reorganizacija Savske granice (produženje do Zemuna). Mitrovačko vlastelinstvo sa 15 naselja pripojeno Vojnoj krajini.[6]
1. 11. - Papina bula Vix pervenit osuđuje naplatu kamate na zajmove.
8. 11. - Jakobitske trupe ulaze u Englesku.
21. 11. - Korzikanski pobunjenici Domenica Rivarole zauzimaju Bastiju uz pomoć Austro-sardinaca i britanske flote - Đenovljani se vraćaju sledeće godine.
23. 11. - Bitka kod Hennersdorfa u donjoj Šleskoj pruska je pobjeda nad Saksoncima.
24. 11. - Japanski šogunTokugawa Yoshimune abdicira u korist sina Tokugawa Ieshigea (šogun do 1760), mada nastavlja voditi poslove.
28. 11. - Rat kralja Georgea: Franko-indijanske snage uništavaju Fort Saratogu, današnji Schuylerville, New York.
4. 12. - Jakobitski ustanak 1745: Jakobitske trupe su doprle sve do Derbyja u centralnoj Engleskoj, izazivajući paniku u Londonu. Međutim, dva dana kasnije počinju povlačenje iz Engleske natrag u Škotsku, pošto nema niti engleskih jakobitskih pojačanja, niti francuskog iskrcavanja.
15. 12. - Bitka kod Kesselsdorfa, blizu Dresdena u Saskoj, pruska je pobjeda. Saski vojnici bezglavo bježe, tako da Fridrih ulazi u Dresden 18-tog.
krajem god. - Inkorporaciona komisija (Engelshofen, Patačić, Vajaj) stiže u Slavoniju i Srem.[2] Kao što je Marija Terezija navijestila 1741, obnovljeno županijsko uređenje Slavonije formiranjem Virovitičke, Požeške i Srijemske županije. U "upravnim i provincijalnim poslovima" su podređene hrvatskom banu, a "u poslovima kontribucije" ugarskom namjesničkom vijeću. Ova Slavonija je Varaždinskom krajinom odvojena od Hrvatske,[7] a posavski dio je vojna granica. Rastu žalbe seljaka na vlastelu, što će kulminirati pobunom 1755.[8]
Ali-paša Hećimoglu, poslije pet godina, ponovo u Bosni: uvodi velike poreze jer je državna blagajna prazna, dolazi do otpora, pobune muslimanskih seljaka u gornjoj Hercegovini,[9] pa je premješten iste godine (slično se događa i 1747).[10] Nasleđuje ga Bostandži Sulejman-paša (do 1747), ali otpor se nastavlja, sada s centrom u Sarajevu.
Baron Marko Aleksandar Pejačević odlučio napraviti novo naselje u ataru sela Ruma.[11]
Georgije Stojanović je napravio bakrorez Pećke patrijaršije.[12]
Bavarski pivar Sebastian Kreizesen otvorio prvu pivarsku radionicu u Bečkereku (Zrenjaninu).
Amnestija razbojnika u Slavoniji, mnogi se odazivaju; mnogi su i poginuli u Trenkovim pandurima (koji i ove godine regrutuje u Sremu) tako da ta pojava slabi.
Naredba vladike Pavla Nenadovića parohijanima o stavljanju krstova na grobove, a ne kao što je običaj "prostaja drvesa i preslici vozdružiti i nekije šari pregraždenija djelati".[14]
Stjepan Badrić: Ukazanje istine među Carkvom istočnom i zapadnom.
Pravilnik Dubrovačke Republike o nacionalnoj plovidbi.
Pripremljen je francuski prevod ChambersoveCyclopædije, pojavio se i prospekt koji najavljuje novo delo: čuvena Encyclopédie, objavljena 1751-72.
Umro džungarski kan Galdan Tseren, nasleđuje ga srednji sin Tsewang Dorji Namjal, ali dolazi do sukoba sa dvojicom njegove braće, kanat je fatalno oslabljen.