55è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 55è Festival Internacional de Cinema de Canes.

55è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment55è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 55è Festival de Canes.[1]
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data2002 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició55 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

El 55è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 15 al 26 de maig de 2002. La Palma d'Or fou atorgada a la coproducció franco-britànico-germànico-polonesa The Pianist dirigida per Roman Polanski.[2][3][4][5]

El festival va obrir amb Hollywood Ending, dirigida per Woody Allen[6] i va tancar amb And Now... Ladies and Gentlemen, dirigida per Claude Lelouch.[7][8][9] Virginie Ledoyen va ser la mestressa de cerimònies.[10]

El director Woody Allen es va presentar també amb la Palma d'Or honorària inaugural donada a un director que havia aconseguit un treball notable, però que mai no va guanyar una palma d'or competitiva.[11]

Jurat

David Lynch, president del jurat
David Lynch, president del jurat
Anne Fontaine, president del jurat Un Certain Regard
Anne Fontaine, president del jurat Un Certain Regard

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 2002:[12]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 2002:

  • Anne Fontaine (directora) President
  • David Tran (crític)
  • Fabienne Bradfer (crític)
  • Fabrice Pliskin (crític)
  • Jean-Sébastien Chauvin (crític)
  • Louis Guichard (crític)
  • Pierre Vavasseur (crític)

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 2002:

  • Géraldine Chaplin (actriu) President
  • Bahman Ghobadi (director)
  • Marthe Keller (actriu)
  • Murali Nair (director)
  • Romain Goupil (director)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[13]

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[13]

  • Fararishtay kifti rost de Jamshed Usmonov
  • Balzac et la Petite Tailleuse Chinoise de Dai Sijie
  • Sud sanaeha d'Apichatpong Weerasethakul
  • Sunduq al-dunyâ d'Usama Muhammad
  • El Bonaerense de Pablo Trapero
  • Carnages de Delphine Gleize
  • Itiraf de Zeki Demirkubuz
  • Ku Qi De Nü Ren de Liu Bingjian
  • Shuang tong de Chen Kuo-fu
  • Yazgi de Zeki Demirkubuz
  • La chatte à deux têtes de Jacques Nolot
  • Long Way Home de Peter Sollett
  • Madame Satã de Karim Aïnouz
  • Avazhayé Sarzaminé Madariyam de Bahman Ghobadi
  • Une part du ciel de Bénédicte Liénard
  • Rachida de Yamina Bachir
  • 17 fois Cécile Cassard de Christophe Honoré
  • Ten Minutes Older de Spike Lee, Aki Kaurismäki, Chen Kaige, Jim Jarmusch, Werner Herzog, Víctor Erice, Wim Wenders
  • Terra incognita de Ghassan Salhab
  • Bemani de Dariush Mehrjui
  • Tomorrow La Scala! de Francesca Joseph
  • Heremakono d'Abderrahmane Sissako

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[13]

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[13]

  • 17 minute intarziere de Catalin Mitulescu (Romania)
  • Chogyeoul Jumshim de Byung-Hwa Kang (Corea del Sud)
  • Honey Moon de Sung-Jin Park (Corea del Sud)
  • K-G I Nod Och Lust de Jens Jonsson (Suècia)
  • Khoj de Tridib Poddar (Índia)
  • La derniere journee d'Alfred Maassen de David Lammers (Països Baixos)
  • La mort en exil de Ayten Mutlu Saray (Suissa)
  • P.S. de Arni Asgeirsson (Polònia)
  • Um Sol Alaranjado d'Eduardo Valente (Brasil)
  • Questions d'un ouvrier mort d'Aya Somech (Israel)
  • Request de Jinoh Park (Corea del Sud)
  • Seule maman a les yeux bleus d'Eric Forestier (France)
  • Shearing d'Eicke Bettinga (Gran Bretanya)
  • Soshuu no neko de Masaaki Uchida (Japó)
  • The Look Of Happiness de Marianela Maldonado (Gran Bretanya)
  • Vals d'Edgar Bartenev (Rússia)

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[13]

  • A Very Very Silent Film de Manish Jha
  • Esö után de Péter Mészáros
  • Daughter d'Eduardo Rodríguez
  • Le chaperon noir de Yannis Yapanis
  • Retenir son souffle d'Anthony Lucas
  • Speel Met Me d'Esther Rots
  • Tai Tai de Nicholas Chin
  • Tango de l'oubli d'Alexis Mital Toledo
  • The Stone of Folly de Jesse Rosensweet
  • Vol 404 de Bruce Terris
  • Yoake a Chewing-Gum Story de Roland Zumbühl

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la quaranta-unena Setmana de la Crítica (41e Semaine de la Critique):[14]

Competició de pel·lícules

  • Respiro de Emanuele Crialese (Itàlia)
  • Filles perdues, cheveux gras de Claude Duty (França)
  • Rana’s Wedding de Hany Abu-Assad (Palestina)
  • Jukeodo joha de Park Jin-pyo (Corea del Sud)
  • Les Fils de Marie de Carole Laure (Canadà - França)
  • Kabala de Assane Kouyaté (Mali/França)
  • Chicken Heart de Hiroshi Shimizu (Japó)

Competició de curtmetratges

  • Le Jour où je suis né de Kunitoshi Manda (Japó)
  • Lettre au fils de Philippe Welsh (França)
  • Malcom de Baker Karim (Suècia)
  • Möte med ondskan de Reza Parsa (Suècia)
  • 2 Minutter de Jacob Tschernia (Dinamarca)
  • Le Vigile de Frédéric Pelle (França)
  • De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Lubezki & Alejandro Lubezki (Mèxic)

Exhibicions especials

  • Intacto de Juan Carlos Fresnadillo (Espanya) (pel·lícula d'apertura)
  • More de Barbet Schroeder (Luxemburg) (La séance du Parrain)
  • Bella Ciao de Roberto Torelli, Marco Giusti (Italy) (Documental)
  • Intimisto de Licia Eminenti (França) (Prix de la Critique)
  • Anxiety de Christoffer Boe (Dinamarca (Prix de la Critique)
  • Da Zero a Dieci de Luciano Ligabue (Itàlia) (pel·lícula de clausura)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 2002 (Quinzaine des Réalizateurs):[15]

  • Abouna de Mahamat-Saleh Haroun (Txad, França)
  • Angela de Roberta Torre (Itàlia)
  • Apartment 5C de Raphaël Nadjari (França. Israel. Estats Units)
  • Blue Gate Crossing de Chih-yen Yee (Taiwan, França)
  • Bord de mer de Julie Lopes-Curval (França)
  • L'imbalsamatore de Matteo Garrone (Itàlia)
  • Ingmar Bergman: Intermezzo (doc.) de Gunnar Bergdahl (Suècia)
  • István Bibó, fragments de Péter Forgács (Hongria)
  • Japón de Carlos Reygadas (Mèxic, Espanya, Alemanya)
  • Matir Moina de Tareque Masud (França, Bangladesh)
  • Laurel Canyon de Lisa Cholodenko (Estats Units)
  • Morvern Callar de Lynne Ramsay (Gran Bretanya)
  • Monrak Transistor de Pen-ek Ratanaruang (Taiàndia)
  • Nada+ de Juan Carlos Cremata Malberti (Cuba, França, Espanya, Itàlia)
  • Occident de Cristian Mungiu (Romania)
  • Once Upon a Time in the Midlands de Shane Meadows (U.K., Alemanya)
  • Only the Strong Survive (doc.) de D.A. Pennebaker, Chris Hegedus (USA)
  • Un oso rojo d'Israel Adrián Caetano (Argentina, França, Espanya)
  • Otello di Carmelo Bene de Carmelo Bene (Itàlia)
  • Le pays du chien qui chante de Yann Dedet (França)
  • Sex Is Comedy de Catherine Breillat (França)
  • Deux de Werner Schroeter (França, Alemanya)
  • Une pure coïncidence de Romain Goupil (França)
  • Welcome to Collinwood de Joseph i Anthony Russo (USA)
Curtmetratges
  • A-20 de Geoff Hughes, Brad Warren (Estats Units)
  • Après l'enfance de Thomas Lilti (França)
  • Bang Nhau… Egaux de Stéfan Sao Nélet (França)
  • Bob the slob de Nate Theis (Estats Units)
  • Bus 44 de Dayyan Eng (Hong Kong - Estats Units)
  • L'Arrivée de Peter Tscherkassky (Àustria)
  • Comme ça j’entends la mer de Hélène Milano (França)
  • Comme un seul homme de Jean-Louis Gonnet (França)
  • Deux cents dirham] de Laila Marrakchi (França - Marroc)
  • Entering indifference de Vincent Dieutre (França)
  • Fish in the Sea is Not Thirsty de Soopum Sohn (Corea del Sud - Estats Units)
  • Insomniac de Matt Woo], Vanja Varasac (Estats Units)
  • La Vie sur un fil de Steven Lippman (Estats Units)
  • Mémoires incertaines de Michale Boganim (França - Gran Bretanya)
  • Mexicano de Toby McDonald (Gran Bretanya)
  • Muno de Bouli Lanners (Bèlgica)
  • Next Door de Jeff Rich (Estats Units)
  • Présent inachevé de Johan Van der Keuken (Netherlands)
  • Phantom de Matthias Müller (Alemanya)
  • Portraits filmés 2002 de Valérie Mréjen (França)
  • Samson de Graham Dubose (Estats Units)
  • The Girl in the Red Dress d'Aletta Collins (Gran Bretanya)

Premis

Roman Polanski, Palma d'Or
Roman Polanski, Palma d'Or
Aki Kaurismäki, Grand Prix
Aki Kaurismäki, Grand Prix

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 2002 foren:[16][2][3]

Un Certain Regard

Cinéfondation

  • Primer premi: Um Sol Alaranjado d'Eduardo Valente
  • Segon Premi: Seule maman a les yeux bleus d'Eric Forestier
  • Tercer Premi: Questions d'un ouvrier mort d'Aya Somech

Càmera d'Or

  • Caméra d'Or: Bord de mer de Julie Lopes-Curval
  • Caméra d'Or - Menció especial: Japón de Carlos Reygadas

Curtmetratges

  • Palma d'Or al millor curtmetratge: Esö után de Péter Mészáros
  • Premi del Jurat al Curtmetratge: A Very Very Silent Film de Manish Jha i The Stone of Folly de Jesse Rosensweet

Premis independents

Premis FIPRESCI[18][19]

  • Matir Moina de Tareque Masud (Quinzena dels Directors)
  • Yadon ilaheyya d'Elia Suleiman (En competició)
  • Heremakono d'Abderrahmane Sissako (Un Certain Regard)

Jurat Ecumènic[20][3]

Premi de la Joventut[3]

  • Pel·lícula estrangers: Morvern Callar de Lynne Ramsay
  • Pel·lícula francesa: Carnages de Delphine Gleize

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[21]

  • Gran Premi de la Setmana Internacional de la Crítica: Respiro d'Emanuele Crialese
  • Grand Rail d'Or: Filles perdues, cheveux gras de Claude Duty
  • Petit Rail d'Or: De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Aguirre, Alejandro Lubezki
  • Premi Canal+: De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Aguirre, Alejandro Lubezki[17]
  • Premi dels Joves Crítics – Millor curt: Möte med ondskan de Reza Parsa
  • Premi dels Joves Crítics – Millor pel·lícula: Respiro d'Emanuele Crialese[17]
  • Premi Kodak al curtmetratge: De Mesmer, con amor o Té para dos de Salvador Aguirre, Alejandro Lubezki[17]

'Premis en el marc de la Quinzena dels Directors[17]

  • Premi C.I.C.A.E.: Morvern Callar de Lynne Ramsay
  • Premi Gras Savoye: Mémoires incertaines de Michale Boganim

Association Prix François Chalais

Referències

  1. «Posters 2002». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 11 novembre 2013.
  2. 2,0 2,1 «55ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 20 juny 2017].
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 «Cannes 2002 Chroniques» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 20 juny 2017].
  4. «Cannes Film Festival Winners Announced». hollywood.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  5. «2002 Cannes Film Festival». [Consulta: 25 maig 2017].
  6. «Hollywood Ending gets its international fest premiere before Cannes at San Francisco». screendaily.com. [Consulta: 25 maig 2017]. «needs subscription»
  7. «Festivals: 2002 Cannes Film Festival Special Screenings Lineup». indiewire.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  8. «Lelouch ‘Ladies’ to end Cannes». Variety.com [Consulta: 25 maig 2017].
  9. «Cannes 2002 – A Preview». urbancinefile.com. [Consulta: 25 maig 2017].
  10. «Ledoyen to reign again». Variety.com [Consulta: 25 maig 2017].
  11. «A Honorary Palme at the opening ceremony of the Festival de Cannes». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 24 gener 2016.
  12. «All Juries 2002». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
  13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 «Official Selection 2002: All the Selection». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 desembre 2013.
  14. «41e Selecion de la Semaine de la Critique - 2002». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 21 juny 2017].
  15. «Quinzaine 2002». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 20 juny 2017].
  16. «Awards 2002: All Awards». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 21 gener 2015.
  17. 17,0 17,1 17,2 17,3 17,4 17,5 17,6 «Cannes Film Festival, Awards per 2002». imdb.com. [Consulta: 23 juny 2017].
  18. «A web resource on Tareque Masud and his film "Matir Moyna" compiling many of his film reviews and interviews». Ctmasud.web.aplus.net. [Consulta: 25 maig 2017].
  19. «FIPRESCI Awards 2002». ipresci.org. [Consulta: 22 juny 2017].
  20. «Jury Œcuménique Palmarés 2002». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 23 juny 2017].
  21. «41e Semaine internationale de la critique : Palmarès» (en francès). UniFrança. [Consulta: 23 juny 2017].

Mèdia

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
55è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article