Premis Oscar de 1938 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Premis Oscar de 1938.

Premis Oscar de 1938

De Viquipèdia

Infotaula d'esdevenimentPremis Oscar de 1938
Tipuscerimònia dels Oscars Modifica el valor a Wikidata
Data23 febrer 1939 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició11 Modifica el valor a Wikidata (1938 Modifica el valor a Wikidata)
LocalitzacióMillennium Biltmore Hotel (en) Tradueix
Los Angeles Modifica el valor a Wikidata

Lloc weboscars.org… Modifica el valor a Wikidata
IMDB: ev0000003/1939 Modifica els identificadors a Wikidata

Els Premis Oscar de 1938 (en anglès: 11th Academy Awards) foren presentats el 23 de febrer de 1939 en una cerimònia realitzada al Biltmore Hotel de Los Angeles.

Aquesta fou la primera edició en la qual no hi hagué un presentador fix.

Curiositats

Aquesta fou la primera edició en la qual una pel·lícula de parla no anglesa (La Grande Illusion de Jean Renoir) optà al premi a la millor pel·lícula.

Amb la victòria aconseguida per Frank Capra com a millor director per No us l'endureu pas es convertí en el primer director a aconseguir tres premis. Posteriorment el seguiren John Ford (que acabaria guanyant-ne quatre) i William Wyler.

Aquesta fou la primera de les dues úniques vegades en la història dels guardons on tres dels quatre premis d'interpretació van ser guanyats per anteriors guanyadors del premi, únicament Fay Bainter guanyà per primera vegada. L'altre altra vegada que això ha succeït fou en l'edició de 1994. Així mateix Fay Bainter fou la primera actriu a rebre en un mateix any dues nominacions en diferents categories interpretatives, i Spencer Tracy es convertí en el primer dels dos actors principals a guanyar dos anys consecutius; l'altre fou Tom Hanks i ho aconseguí també el 1994.

Premis

Millor pel·lícula Millor director
Millor actor Millor actriu
Millor actor secundari Millor actriu secundària
Millor història Millor guió adaptat
  • George Bernard Shaw, Ian Dalrymple, Cecil Lewis i W. P. Lipscomb per Pygmalion (sobre obra teatre de G.B. Shaw)
    • Lenore Coffee i Julius J. Epstein per Four Daughters (sobre hist. de Fannie Hurst)
    • Ian Dalrymple, Elizabeth Hill i Frank Wead per The Citadel (sobre hist. de A. J. Cronin)
    • John Meehan and Dore Schary per Boys Town (sobre hist. E. Griffin i D. Schary)
    • Robert Riskin per No us l'endureu pas (sobre obra teatre de George S. Kaufman i Moss Hart)
Millor banda sonora Millor cançó original
  • Ralph Rainger (música); Leo Robin (lletra) per The Big Broadcast of 1938 ("Thanks for the Memory")
    • Edward Ward (música); Chet Forrest i Bob Wright (lletra) per Mannequin ("Always and Always")
    • Irving Berlin (música i lletra) per Amanda ("Change Partners")
    • Lionel Newman (música); Arthur Quenzer (lletra) per The Cowboy and the Lady ("The Cowboy and the Lady")
    • Johnny Marvin (música i lletra) per Under Western Stars ("Dust")
    • Harry Warren (música); Johnny Mercer (lletra) per Going Places ("Jeepers Creepers")
    • Phil Charig (música); Arthur Quenzer (lletra) per Merrily We Live ("Merrily We Live")
    • Ben Oakland (música); Oscar Hammerstein II (lletra) per The Lady Objects ("A Mist Over the Moon")
    • Jimmy McHugh (música); Harold Adamson (lletra) per That Certain Age ("My Own")
    • Irving Berlin (música i lletra) per Alexander's Ragtime Band ("Now It Can Be Told")
Millor curtmetratge d'animació Millor banda sonora - Adaptació
  • Ferdinand the Bull de Walt Disney i RKO Radio
    • Brave Little Tailor de Walt Disney i RKO Radio
    • Good Scouts de Walt Disney i RKO Radio
    • Hunky and Spunky de Paramount
    • Mother Goose Goes Hollywood de Walt Disney i RKO Radio
Millor direcció artística Millor fotografia
  • Joseph Ruttenberg per The Great Waltz
    • Norbert Brodine per Merrily We Live
    • Robert de Grasse per Vivacious Lady
    • Ernest Haller per Jezebel
    • James Wong Howe per Algiers
    • Peverell Marley per Suez
    • Ernest Miller i Harry Wild per Army Girl
    • Victor Milner per The Buccaneer
    • Leon Shamroy per The Young in Heart
    • Joseph Valentine per Mad About Music
    • Joseph Walker per No us l'endureu pas
Millor so Millor muntatge
Millor curtmetratge, un carret Millor curtmetratge, dos carrets
  • Declaration of Independence de Warner Bros.
    • Swingtime in the Movies de Warner Bros.
    • They're Always Caught de MGM

Oscar honorífic

Walt Disney en una imatge presentant Blancaneus i els set nans.
Walt Disney en una imatge presentant Blancaneus i els set nans.
  • Walt Disney - per a Blancaneus i els set nans reconeguda com una gran innovació de la pantalla, que ha encantat milions i ha estat pionera d’un nou camp d'entreteniment en el cinema de dibuixos animats. [una estatueta i set estatuetes en miniatura sobre una base]
  • J. Arthur Ball - per les seves destacades contribucions al progrés de la fotografia en color. [certificat]
  • Harry Warner - en reconeixement de servei patriòtic en la producció de curtmetratges històrics, presentant importants episodis de la primera lluita del poble americà a la recerca de la llibertat. [certificat]
  • Gordon Jennings, Jan Domela, Devereaux Jennings, Irmin Roberts, Art Smith, Farciot Edouart, Loyal Griggs, Loren L. Ryder, Harry D. Mills, Louis Mesenkop, Walter Oberst - per l'assoliment excepcional en la creació d'efectes especials, fotogràfics i de so de la producció Spawn of the North. [placa]
  • Oliver T. Marsh i Allen M. Davey - per la fotografia en color de la producció Sweethearts. [placa]

Premi Irving G. Thalberg

  • Hal B. Wallis

Oscar Juvenil

  • Deanna Durbin i Mickey Rooney - per la seva contribució significativa a portar a la pantalla l'esperit i la personificació de la joventut, i com a actors joves establint un alt nivell de capacitat i el rendiment. [estatueta en miniatura]

Múltiples nominacions i premis

Les següents pel·lícules van rebre diverses nominacions:

  • 7 nominacions: No us l'endureu pas
  • 6 nominacions: Alexander's Ragtime Band
  • 5 nominacions: Boys Town, Four Daughters, Jezebel i Merrily We Live
  • 4 nominacions: Les aventures de Robin Hood, Algiers, The Citadel, If I Were King, Mad About Music, Maria Antonieta i Pygmalion
  • 3 nominacions: Angels with Dirty Faces, Army Girl, Amanda, The Cowboy and the Lady, The Great Waltz, Suez, Test Pilot i The Young in Heart
  • 2 nominacions: Bloqueig, The Goldwyn Follies, Sweethearts, That Certain Age i Vivacious Lady


Les següents pel·lícules van rebre més d'un premi:

  • 3 premis: Les aventures de Robin Hood
  • 2 premis: Boys Town, Jezebel i No us l'endureu pas


Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Premis Oscar de 1938
Listen to this article