bemyndiga
From Wiktionary, the free dictionary
Ruotsi
Verbi
bemyndiga (1)
Taivutus
| Taivutus – bemyndiga | ||
|---|---|---|
| Persoonamuodot | ||
| muoto | aktiivi | passiivi |
| preesens | bemyndigar[luo] | bemyndigas |
| imperfekti | bemyndigade | bemyndigades |
| supiini | bemyndigat | bemyndigats |
| imperatiivi | bemyndiga | – |
- Nominaalimuodot
- aktiivin infinitiivi: bemyndiga
- passiivin infinitiivi: bemyndigas
- aktiivin part. prees: bemyndigande[luo]
- passiivin part. prees: bemyndigandes
- part. perf.: yl. bemyndigad, n. bemyndigat, määr./mon. bemyndigade
Liittyvät sanat
- auktorisera
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.