EuroLeague - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for EuroLeague.

EuroLeague

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Turkish Airlines EuroLeague
Land FIBA Europe leden
Regio Europa
Bond ULEB
Opgericht 1957
Aantal teams 38 (voorronde)
24 (groepsfase)
Huidige kampioen
CSKA Moskou
Recordkampioen
Real Madrid
(10 keer)
Topscorer
Juan Carlos Navarro
Website EuroLeague Officiële Website
Portaal 
 
Sport
Basketbal

De Turkish Airlines EuroLeague (officieel ULEB Turkish Airlines EuroLeague) is de hoogste professionele basketbalcompetitie in Europa voor herenteams. De huidige kampioen is CSKA Moskou uit Rusland.

In tegenstelling tot de EuroLeague Women wordt de competitie georganiseerd door ULEB in plaats van FIBA Europe. Sinds 1988 spelen de beste vier ploegen van het seizoen in één weekend de eindronde. Ze spelen in een van tevoren aangewezen speelstad. De EuroLeague titel is gewonnen door 21 verschillende clubs, 13 clubs hebben die titel vaker gewonnen. De meest succesvolle club is Real Madrid, met tien titels. De huidige kampioen is CSKA Moskou, die won van Anadolu Efes in de finale van 2019, en de club zo zijn achtste titel behaalde.

De teams

Op dit moment zijn elf van de achttien club zeker van deelnamen aan de EuroLeague. Ze hebben een langlopende Licentie. De clubs met zo'n langlopende licentie zijn:

De verschillende namen voor het toernooi

  • 1958 tot 1991 - FIBA European Champions Cup
  • 1991 tot 1996 - FIBA European League (FIBA Euro League)
  • 1996 tot 2000 - FIBA EuroLeague
  • 2000 tot 2001 - FIBA SuproLeague
  • 2000 tot 2016 - Euroleague
  • 2016 tot heden - EuroLeague (vanaf 2010: Turkish Airlines EuroLeague)

Winnaars

Jaar Plaats Winnaar Uitslag Tegenstander 3e Uitslag 4e
1958 -
SKA Riga
170 - 152
(86-81 / 71-84)
Akademik Sofia
Real Madrid
Budapesti Honvéd
1959 -
SKA Riga
148 - 125
(79-58 / 67-69)
Akademik Sofia
KKS Lech Poznań
OKK Belgrado
1960 -
SKA Riga
130 - 113
(51-61 / 69-62)
Dinamo Tbilisi
Slovan Orbis Praag
MKS Polonia Warschau
1961 -
CSKA Moskou
148 - 128
(87-62 / 66-61)
SKA Riga
BC Steaua Boekarest
Real Madrid
1962 Genève
Dinamo Tbilisi
90 - 83
Real Madrid
CSKA Moskou
AŠK Olimpija Ljubljana
1963 -
CSKA Moskou
259 - 240
(86-69 / 91-74 / 99-80)
Real Madrid
Dinamo Tbilisi
TJ Spartak ZJŠ Brno
1964 -
Real Madrid
183 - 174
(110-99 / 84-64)
TJ Spartak ZJŠ Brno
Simmenthal Milano
OKK Belgrado
1965 -
Real Madrid
157 - 150
(88-81 / 76-62)
CSKA Moskou
OKK Belgrado
Ignis Varese
1966 Bologna
Simmenthal Milano
77 - 72
Slavia VŠ Praag
CSKA Moskou
85 - 62
AEK Athene BC
1967 Madrid
Real Madrid
91 - 83
Simmenthal Milano
AŠK Olimpija Ljubljana
88 - 83
Slavia VŠ Praag
1968 Lyon
Real Madrid
98 - 95
TJ Spartak ZJŠ Brno
KK Zadar
Simmenthal Milano
1969 Barcelona
CSKA Moskou
103 - 99 (2OT)
Real Madrid
TJ Spartak ZJŠ Brno
Standard Luik BC
1970 Sarajevo
Ignis Varese
79 - 74
CSKA Moskou
Real Madrid
Slavia VŠ Praag
1971 Antwerpen
CSKA Moskou
67 - 53
Ignis Varese
Slavia VŠ Praag
Real Madrid
1972 Tel Aviv
Ignis Varese
70 - 69
Jugoplastika Split
Panathinaikos BC
Real Madrid
1973 Luik
Ignis Varese
71 - 66
CSKA Moskou
Simmenthal Milano
Rode Ster Belgrado
1974 Nantes
Real Madrid
84 - 82
Ignis Varese
Berck BC
Radnički Belgrado
1975 Antwerpen
Ignis Varese
79 - 66
Real Madrid
Berck BC
KK Zadar
1976 Genève
Mobilgirgi Varese
81 - 74
Real Madrid
Forst Cantù
ASVEL Lyon-Villeurbanne
1977 Belgrado
Maccabi Elite Tel Aviv BC
78 - 77
Mobilgirgi Varese
CSKA Moskou
groepsfase
Real Madrid
1978 München
Real Madrid
75 - 67
Mobilgirgi Varese
Maccabi Elite Tel Aviv BC
groepsfase
ASVEL Lyon-Villeurbanne
1979 Grenoble
Bosna Sarajevo
96 - 93
Emerson Varese
Maccabi Elite Tel Aviv BC
groepsfase
Real Madrid
1980 Berlijn
Real Madrid
89 - 85
Maccabi Elite Tel Aviv BC
Bosna Sarajevo
groepsfase
Sinudyne Bologna
1981 Straatsburg
Maccabi Elite Tel Aviv BC
80 - 79
Sinudyne Bologna
Nashua Den Bosch
groepsfase
Bosna Sarajevo
1982 Keulen
Squibb Cantù
86 - 80
Maccabi Elite Tel Aviv BC
KK Partizan
groepsfase
FC Barcelona
1983 Grenoble
Ford Cantù
69 - 68
Billy Milano
Real Madrid
groepsfase
CSKA Moskou
1984 Genève
Banco di Roma
79 - 73
FC Barcelona
Jollycolombani Cantù
groepsfase
Bosna Sarajevo
1985 Athene
Cibona Zagreb
87 - 78
Real Madrid
Maccabi Elite Tel Aviv BC
groepsfase
CSKA Moskou
1986 Boedapest
Cibona Zagreb
94 - 82
Žalgiris Kaunas
Simac Milano
groepsfase
Real Madrid
1987 Lausanne
Tracer Milano
71 - 69
Maccabi Elite Tel Aviv BC
Élan Béarnais Pau-Orthez
groepsfase
KK Zadar
1988 Gent
Philips Milano
90 - 84
Maccabi Elite Tel Aviv BC
KK Partizan
105 - 93
Aris BC
1989 München
Jugoplastika Split
75 - 69
Maccabi Elite Tel Aviv BC
Aris BC
88 - 71
FC Barcelona
1990 Zaragoza
Jugoplastika Split
72 - 67
FC Barcelona
Limoges CSP
103 - 91
Aris BC
1991 Parijs
Pop 84 Split
70 - 65
FC Barcelona
Maccabi Elite Tel Aviv BC
83 - 81
Scavolini Pesaro
1992 Istanboel
KK Partizan
71 - 70
Montigalà Joventut Badalona
Philips Milano
99 - 81
Estudiantes Caja Postal
1993 Athene
Limoges CSP
59 - 55
Benetton Treviso
PAOK Saloniki BC
76 - 70
Real Madrid Teka
1994 Tel Aviv
7 Up Joventut Badalona
59 - 57
Olympiakos Piraeus BC
Panathinaikos BC
100 - 83
FC Barcelona Banca Catalana
1995 Zaragoza
Real Madrid Teka
73 - 61
Olympiakos Piraeus BC
Panathinaikos BC
91 - 77
Limoges CSP
1996 Parijs
Panathinaikos BC
67 - 66
FC Barcelona Banca Catalana
CSKA Moskou
74 - 73
Real Madrid Teka
1997 Rome
Olympiakos Piraeus BC
73 - 58
FC Barcelona Banca Catalana
Smelt Olimpija Ljubljana
86 - 79
ASVEL Lyon-Villeurbanne
1998 Barcelona
Kinder Bologna
58 - 44
AEK Athene BC
Benetton Treviso
96 - 89
KK Partizan
1999 München
Žalgiris Kaunas
82 - 74
Kinder Bologna
Olympiakos Piraeus BC
74 - 63
Teamsystem Bologna
2000 Thessaloniki
Panathinaikos BC
73 - 67
Maccabi Elite Tel Aviv BC
Efes Pilsen
75 - 69
FC Barcelona
2001 Parijs
Maccabi Elite Tel Aviv BC
86 - 80
Panathinaikos BC
Efes Pilsen
91 - 85
CSKA Moskou
¹ -
Kinder Bologna
3 - 2
(65-78 / 94-73 / 60-80
96-79 / 82-74)
Tau Cerámica Vítoria
Paf Wennington Bologna
AEK Athene BC
2002 Bologna
Panathinaikos BC
89 - 83
Kinder Bologna
Benetton Treviso
Maccabi Elite Tel Aviv BC
2003 Barcelona
FC Barcelona
76 - 65
Benetton Treviso
Montepaschi Siena
79 - 78
CSKA Moskou
2004 Tel Aviv
Maccabi Elite Tel Aviv BC
118 - 74
Skipper Bologna
CSKA Moskou
97 - 94
Montepaschi Siena
2005 Moskou
Maccabi Elite Tel Aviv BC
90 - 78
Tau Cerámica Vítoria
Panathinaikos BC
94 - 91
CSKA Moskou
2006 Praag
CSKA Moskou
73 - 69
Maccabi Elite Tel Aviv BC
Tau Cerámica Vítoria
87 - 82
Winterthur FC Barcelona
2007 Athene
Panathinaikos BC
93 - 91
CSKA Moskou
Unicaja Málaga
76 - 74
Tau Cerámica Vítoria
2008 Madrid
CSKA Moskou
91 - 77
Maccabi Elite Tel Aviv BC
Montepaschi Siena
97 - 93
Tau Cerámica Vítoria
2009 Berlijn
Panathinaikos BC
73 - 71
CSKA Moskou
Regal FC Barcelona
95 - 79
Olympiakos Piraeus BC
2010 Parijs
Regal FC Barcelona
86 - 68
Olympiakos Piraeus BC
CSKA Moskou
90 - 88
KK Partizan
2011 Barcelona
Panathinaikos BC
78 - 70
Maccabi Electra Tel Aviv BC
Montepaschi Siena
80 - 62
Real Madrid
2012 Istanboel
Olympiakos Piraeus BC
62 - 61
CSKA Moskou
FC Barcelona Regal
74 - 69
Panathinaikos BC
2013 Londen
Olympiakos Piraeus BC
100 - 88
Real Madrid
CSKA Moskou
74 - 73
FC Barcelona Regal
2014 Milaan
Maccabi Electra Tel Aviv BC
98 - 86 (OT)
Real Madrid
FC Barcelona
93 - 78
CSKA Moskou
2015 Madrid
Real Madrid
78 - 59
Olympiakos Piraeus BC
CSKA Moskou
86 - 80
Fenerbahçe Ülker
2016 Berlijn
CSKA Moskou
101 - 96 (OT)
Fenerbahçe
Lokomotiv-Koeban Krasnodar
85 - 75
Laboral Kutxa
2017 Istanboel
Fenerbahçe
80 - 64
Olympiakos Piraeus BC
CSKA Moskou
94 - 70
Real Madrid
2018 Belgrado
Real Madrid
85 - 80
Fenerbahçe Doğuş
Žalgiris Kaunas
79 - 77
CSKA Moskou
2019 Vitoria-Gasteiz
CSKA Moskou
91 - 83
Anadolu Efes
Real Madrid
94 - 75
Fenerbahçe Beko
2020 Keulen competitie gestaakt en later definitief beëindigd vanwege de Coronapandemie

¹ opmerking: 2001 was een overgangsjaar, met de beste Europese teams verdeeld over twee competities, de SuproLeague werd gehouden door FIBA met als winnaar Maccabi Elite Tel Aviv BC, en de EuroLeague werd gehouden door ULEB met als winnaar Kinder Bologna.

Winnaars aller tijden

Cups Club In
10 Real Madrid 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995, 2015, 2018
8 CSKA Moskou 1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008, 2016, 2019
6 Maccabi Tel Aviv BC 1977, 1981, 2001, 2004, 2005, 2014
6 Panathinaikos BC 1996, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011
5 Pallacanestro Varese 1970, 1972, 1973, 1975, 1976
3 SKA Riga 1958, 1959, 1960
3 Pallacanestro Olimpia Milano 1966, 1987, 1988
3 KK Split 1989, 1990, 1991
3 Olympiakos Piraeus BC 1997, 2012, 2013
2 Pallacanestro Cantù 1982, 1983
2 Cibona Zagreb 1985, 1986
2 Kinder Bologna 1998, 2001
2 FC Barcelona 2003, 2010
1 Dinamo Tbilisi 1962
1 Bosna Sarajevo 1979
1 Pallacanestro Virtus Roma 1984
1 KK Partizan 1992
1 Limoges CSP 1993
1 Joventut Badalona 1994
1 Žalgiris Kaunas 1999
1 Fenerbahçe 2017

Per land

Cups x clubs Land
13 5
 Italië
13 3
 Spanje
9 2
 Griekenland
8 3
 Sovjet-Unie
6 1
 Israël
7 4
 Joegoslavië
4 1
 Rusland
1 1
 Frankrijk
1 1
 Litouwen
1 1
 Turkije
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
EuroLeague
Listen to this article