cover image

Wereldbevolking

het totaal aantal mensen op aarde / Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De wereldbevolking is het totaal aantal levende mensen op aarde. De Verenigde Naties (VN) schatten dat de mondiale populatie eind 2022 de 8 miljard zal passeren, met een jaarlijkse toename van 83 miljoen, zo'n 1,1%. Elke dag komen er circa 227.000 mensen bij. Daarmee is de groei wat afgenomen ten opzichte van 2007, toen deze rond de 1,24% lag. De piek van de bevolkingsgroei lag tussen 1965 en 1970 toen deze 2,05% was.

Bevolkingsdichtheid

Zo'n 60% van de huidige wereldbevolking leeft in Azië, waarbij China met 1,4 miljard (19%) en India met 1,3 miljard (18%) verreweg de grootste bevolking hebben. Afrika is het snelst groeiende continent, met Nigeria als een van de grotere landen met de snelst groeiende bevolking. De verwachting is dat de helft van de bevolkingsgroei vanaf 2017 (7,6 miljard mensen) tot 2050 (circa 9 miljard mensen) afkomstig zal zijn van slechts negen landen, respectievelijk India, Nigeria, Congo-Kinshasa, Pakistan, Ethiopië, Tanzania, de Verenigde Staten, Uganda en Indonesië.

Wereldwijd is er een afname van het vruchtbaarheidscijfer, met uitzondering van Europa. Tussen 2010 en 2015 lag dit in 83 landen onder de 2,1 die nodig is voor een stabiel bevolkingsaantal. Deze denataliteit kan leiden tot bevolkingsdaling en in combinatie met de stijgende levensverwachting ook vergrijzing en ontgroening. Migratie compenseert dit ten dele, maar niet volledig. De netto-migratie naar landen met een hoger inkomen daalde in de periode 2010-15 naar 3,2 miljoen per jaar van een piek in de periode 2005-10 van 4,5 miljoen per jaar.

De historische wereldbevolking is slechts een schatting waarbij de aangenomen aantallen sterk kunnen variëren bij publicaties van verschillende auteurs. Overeenkomsten zijn veelal het gevolg van het overnemen van aannames van anderen en cirkelredeneringen tussen groei en aantallen.

Table info: No., Land, 1955, 1970, 1985...
Grootste dertig landen (duizenden)[1]
No. Land 1955 1970 1985 2000 2015
1China610.834824.7881.070.8631.283.1991.397.029
2India409.269553.579781.6671.053.0511.309.054
3Verenigde Staten171.784209.588240.824281.983319.929
4Indonesië77.328114.835165.012211.540258.162
5Brazilië62.56995.327135.676175.288205.962
6Pakistan40.42458.09192.219138.523189.381
7Nigeria41.08655.98183.613122.352181.182
8Bangladesh42.12265.04893.200131.581161.201
9Rusland111.355130.123142.971146.397143.888
10Japan89.018104.926121.894127.534127.975
11Mexico32.60552.03077.361101.720125.891
12Filipijnen22.17935.80554.32477.992101.716
13Ethiopië19.94728.41540.80066.53799.873
14Egypte23.52335.04650.20569.90693.778
15Vietnam28.14843.40761.04980.28693.572
16Duitsland71.53878.57377.71781.48881.708
17Iran19.29428.51447.34366.13279.360
18Turkije24.27134.87649.13463.24078.271
19Congo-Kinshasa13.51820.01029.88347.07676.197
20Thailand23.71136.88552.04162.95868.658
21Verenigd Koninkrijk51.12455.63556.46658.95165.397
22Frankrijk43.52850.84455.39759.60864.457
23Italië48.37353.57957.01257.29459.504
24Zuid-Afrika15.37722.83933.73045.72855.291
25Tanzania8.74113.60621.83734.17853.880
26Myanmar18.86826.38137.22246.09552.404
27Zuid-Korea21.53132.20940.80947.38650.594
28Colombia14.22522.06131.01240.40448.229
29Kenia6.98011.25219.65131.45047.236
30Spanje29.12533.98038.83640.90446.398
Close