Wereldkampioenschappen zwemmen 1973 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wereldkampioenschappen zwemmen 1973.

Wereldkampioenschappen zwemmen 1973

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

De eerste wereldkampioenschappen zwemmen vonden plaats van 31 augustus tot 9 september 1973 in Belgrado. Er werden 18 wereldrecords en 21 Europese records gezwommen.

Vooral de successen van de Oost-Duitse zwemmers en zwemsters vielen op. Ze wonnen meer wedstrijden dan de Amerikaanse, en vaak met "onwaarschijnlijke tijden".[1] Daarbij werden toen ook al vraagtekens geplaatst. "Wat denkt men echter als een Italiaanse dokter van oordeel is, dat de spiervorming van [de 14-jarige] Kornelia Ender niet vrouwelijk is en de spiervorming bij de andere meisjes bovenmatig", schreef het Leidsch Dagblad. "Dan valt het woord anabolica. Een vage beschuldiging, die niet - zeker vooralsnog niet - waar kan worden gemaakt."[2] (de ware omvang van het nationale dopingprogramma van de Oost-Duitse sport zou pas na de Duitse hereniging aan het licht komen). Enith Brigitha bezorgde Nederland twee medailles.

Mannen

Vrije slag

100 m vrije slag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 USA
James Montgomery 51,70
2
 FRA
Michel Rousseau 52,08
3
 AUS
Mike Wenden 52,22

200 m Vrije slag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 USA
James Montgomery 1.53,02
2
 USA
Kurt Krumpholz 1.53,61
3
 GDR
Roger Pyttel 1.53,97

400 m Vrije slag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 USA
Rick DeMont 3.58,18 [WR]
2
 AUS
Bradford Cooper 3.58,70
3
 SWE
Bengt Gingsjö 4.01,27

1500 m Vrije slag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 AUS
Stephen Holland 15.31,85 [WR]
2
 USA
Rick DeMont 15.35,44
3
 AUS
Bradford Cooper 15.45,04

Holland en DeMont waren zodanig geconcentreerd op hun duel dat ze na de 1500 meter nog twee banen verder streden, vooraleer ze doorhadden dat de wedstrijd erop zat.

Vlinderslag

100 m Vlinderslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 CAN
Bruce Robertson 55,69
2
 USA
Joe Bottom 56,37
3
 USA
Robin Backhaus 56,42

200 m Vlinderslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 USA
Robin Backhaus 2.03,32
2
 USA
Steven Gregg 2.03,58
3
 GDR
Hartmut Flöckner 2.03,84

Rugslag

100 m rugslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 GDR
Roland Matthes 57,47
2
 USA
Mike Stamm 58,77
3
 GDR
Lutz Wanja 59,08

200 m Rugslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 GDR
Roland Matthes 2.01,87 [WR]
2
 HUN
Zoltán Verrasztó 2.05,89
3
 USA
John Naber 2.06,91

Schoolslag

100 m Schoolslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 USA
John Hencken 1.04,02 [WR]
2
 URS
Mikhail Khryukin 1.04,61 [ER]
3
 JPN
Nobutaka Taguchi 1.05,61

200 m Schoolslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 GBR
David Wilkie 2.19,28 [WR]
2
 USA
John Hencken 2.19,95
3
 JPN
Nobutaka Taguchi 2.23,11

Wisselslag

200 m Wisselslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 SWE
Gunnar Larsson 2.08,36
2
 USA
Stan Carper 2.08,43
3
 GBR
David Wilkie 2.08,84

400 m Wisselslag

Plaats Land Atleet Tijd
1
 HUN
András Hargitay 4.31,11 [ER]
2
 USA
Rod Strachan 4.33,50
3
 USA
Rick Colella 4.34,68

Aflossing

4 x 100 m vrije slag

Plaats Land Atleten Tijd
1
 USA
Mel Nash
Joe Bottom
James Montgomery
John Murphy
3.27,18
2
 URS
Igor Grivennikov
Viktor Aboymov
Vladimir Krivtsov
Vladimir Boere
3.31,36
3
 GDR
Roland Matthes
Roger Pyttel
Peter Bruch
Hartmut Flöckner
3.32,03

4 x 200 m vrije slag

Plaats Land Atleten Tijd
1
 USA
Kurt Krumpholz
Robin Backhaus
Rick Klatt
James Montgomery
7.33,22 [WR]
2
 AUS
John Kulasalu
Stephen Badger
Bradford Cooper
Mike Wenden
7.43,65
3
 FRG
Klaus Steinbach
Werner Lampe
Peter Nocke
Folkert Meeuw
7.43,68

4 x 100 m wisselslag

Plaats Land Atleten Tijd
1
 USA
Mike Stamm
John Hencken
Joe Bottom
James Montgomery
3.49,49
2
 GDR
Roland Matthes
Jürgen Glas
Hartmut Flöckner
Roger Pyttel
3.53,24
3
 CAN
Ian MacKenzie
Peter Hrdlitschka
Bruce Robertson
Brian Philipps
3.56,37

Vrouwen

De nog geen 15-jarige Kornelia Ender (hier bij de Europacup in 1973) was een van de sterren van het DDR-zwemteam
De nog geen 15-jarige Kornelia Ender (hier bij de Europacup in 1973) was een van de sterren van het DDR-zwemteam

Vrije slag

100 m Vrije slag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Kornelia Ender 57,54 [WR]
2
 USA
Shirley Babashoff 58,87
3
 Nederland
Enith Brigitha 58,87

200 m Vrije slag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 USA
Keena Rothhammer 2.04,99
2
 USA
Shirley Babashoff 2.05,33
3
 GDR
Andrea Eife 2.05,52

400 m Vrije slag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 USA
Heather Greenwood 4:20,28
2
 USA
Keena Rothhammer 4.21,50
3
 ITA
Novella Calligaris 4.21,79 [ER]

800 m Vrije slag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 ITA
Novella Calligaris 8.52,97 [WR]
2
 USA
Jo Harshbarger 8.55,56
3
 GDR
Gudrun Wegner 9.01,82

In dit nummer werd geen finale gezwommen. De drie snelste zwemsters uit de reeksen ontvingen de medailles.

Vlinderslag

100 m Vlinderslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Kornelia Ender 1.02,53
2
 GDR
Rosemarie Kother 1.02,68
3
 JPN
Mayumi Aoki 1.03,73

200 m Vlinderslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Rosemarie Kother 2.13,76 [WR]
2
 GDR
Roswitha Beier 2.16,77
3
 USA
Lynn Colella 2.19,53

Rugslag

100 m Rugslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Ulrike Richter 1:05,42
2
 USA
Melissa Belote 1.06,11
3
 CAN
Wendy Cook 1.06,27

Ulrike Richter had in de reeksen met 1:04.99 een nieuw wereld- en Europees record gezwommen.

200 m Rugslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 USA
Melissa Belote 2:20,52
2
 Nederland
Enith Brigitha 2.22,15
3
 HUN
Andrea Gyarmati 2.22,48

Schoolslag

100 m Schoolslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Renate Vogel 1.13,74 [ER]
2
 URS
Ljoebov Roesanova 1.15,42
3
 GDR
Brigitte Schuchardt 1.15,82

200 m Schoolslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Renate Vogel 2.40,01 [ER]
2
 GDR
Hannelore Anke 2.40,49
3
 USA
Lynn Colella 2.41,71

Wisselslag

200 m Wisselslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Andrea Hübner 2.20,51 [WR]
2
 GDR
Kornelia Ender 2.21,21
3
 USA
Kathy Heddy 2.23,84

400 m Wisselslag

Plaats Land Atlete Tijd
1
 GDR
Gudrun Wegner 4.57,51 [WR]
2
 GDR
Angela Franke 5.00,37
3
 ITA
Novella Calligaris 5.02,02

Aflossing

4 x 100 m vrije slag

Plaats Land Atleten Tijd
1
 GDR
Kornelia Ender
Andrea Eife
Andrea Hübner
Sylvia Eichner
3.52,45 [WR]
2
 USA
Kim Peyton
Kathy Heddy
Heather Greenwood
Shirley Babashoff
3.55,52
3
 FRG
Jutta Weber
Heidemarie Reineck
Gudrun Beckmann
Angela Steinbach
3.58,88

4 x 100 m wisselslag

Plaats Land Atleten Tijd
1
 GDR
Ulrike Richter
Renate Vogel
Rosemarie Kother
Kornelia Ender
4.16,84 [WR]
2
 USA
Melissa Belote
Marcia Morey
Deanna Dearduff
Shirley Babashoff
4:.25,80
3
 FRG
Angelika Grieser
Petra Nows
Gudrun Beckmann
Jutta Weber
4.26,57
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wereldkampioenschappen zwemmen 1973
Listen to this article