For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994.

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994
Albertville 1992 Nagano 1998
Data

13 - 25.02 1994

Gospodarz

Lillehammer

Łyżwiarstwo szybkie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994
Speed skating pictogram.svg
500 m kobiety mężczyźni
1 000 m kobiety mężczyźni
1 500 m kobiety mężczyźni
3 000 m kobiety
5 000 m kobiety mężczyźni
10 000 m mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994.

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 odbywały się w dniach 13 lutego – 25 lutego 1994 roku. Zarówno mężczyźni i kobiety walczyli w pięciu konkurencjach: na 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m dla mężczyzn oraz 500 m, 1000 m, 1500 m i 3000 m dla kobiet. Łącznie rozdanych zostało zatem dziesięć kompletów medali. Zawody odbywały się na torze lodowym w hali Vikingskipet.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Gold medal.svg
Złoto
Silver medal.svg
Srebro
Bronze medal.svg
Brąz
13 lutego 1994 Lillehammer 5000 m mężczyzn Norwegia Johann Olav Koss Norwegia Kjell Storelid Holandia Rintje Ritsma
14 lutego 1994 Lillehammer 500 m mężczyzn Rosja Aleksandr Gołubiew Rosja Siergiej Klewczenia Japonia Manabu Horii
16 lutego 1994 Lillehammer 1500 m mężczyzn Norwegia Johann Olav Koss Holandia Rintje Ritsma Holandia Falko Zandstra
17 lutego 1994 Lillehammer 3000 m kobiet Rosja Swietłana Bażanowa Austria Emese Hunyady Niemcy Claudia Pechstein
18 lutego 1994 Lillehammer 1000 m mężczyzn Stany Zjednoczone Dan Jansen Białoruś Ihar Żalazouski Rosja Siergiej Klewczenia
19 lutego 1994 Lillehammer 500 m kobiet Stany Zjednoczone Bonnie Blair Kanada Susan Auch Niemcy Franziska Schenk
20 lutego 1994 Lillehammer 10 000 m mężczyzn Norwegia Johann Olav Koss Norwegia Kjell Storelid Holandia Bart Veldkamp
21 lutego 1994 Lillehammer 1500 m kobiet Austria Emese Hunyady Rosja Swietłana Fiedotkina Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
23 lutego 1994 Lillehammer 1000 m kobiet Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Anke Baier Ye Qiaobo
25 lutego 1994 Lillehammer 5000 m kobiet Niemcy Claudia Pechstein Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Japonia Hiromi Yamamoto

Mężczyźni

500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Rosja Aleksandr Gołubiew 36,33 OR
Silver medal icon.svg
 Rosja Siergiej Klewczenia 36,39 +0,06
Bronze medal icon.svg
 Japonia Manabu Horii 36,53 +0,20
4.  Chiny Liu Hongbo 36,54 +0,21
5.  Japonia Hiroyasu Shimizu 36,60 +0,27
6.  Japonia Junichi Inoue 36,63 +0,30
7.  Norwegia Grunde Njøs 36,66 +0,33
8.  Stany Zjednoczone Dan Jansen 36,68 +0,35
9.  Japonia Yasunori Miyabe 36,72 +0,39
10.  Białoruś Ihar Żalazouski 36,73 +0,40

Data: 14 lutego 1994

1000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Stany Zjednoczone Dan Jansen 1:12,43 WR
Silver medal icon.svg
 Białoruś Ihar Żalazouski 1:12,72 +0,29
Bronze medal icon.svg
 Rosja Siergiej Klewczenia 1:12,85 +0,42
4.  Chiny Liu Hongbo 1:13,47 +1,04
5.  Kanada Sylvain Bouchard 1:13,56 +1,13
6.  Kanada Patrick Kelly 1:13,67 +1,24
7.  Norwegia Roger Strøm 1:13,74 +1,31
8.  Japonia Junichi Inoue 1:13,75 +1,32
9.  Holandia Gerard van Velde 1:13,81 +1,38
10.  Kanada Kevin Scott 1:13,82 +1,39

Data: 18 lutego 1994

1500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Norwegia Johann Olav Koss 1:51,29 OR
Silver medal icon.svg
 Holandia Rintje Ritsma 1:51,99 +0,70
Bronze medal icon.svg
 Holandia Falko Zandstra 1:52,38 +1,09
4.  Norwegia Ådne Søndrål 1:53,13 +1,84
5.  Rosja Andriej Anufrienko 1:53,16 +1,87
6.  Niemcy Peter Adeberg 1:53,50 +2,21
7.  Kanada Neal Marshall 1:53,56 +2,27
8.  Holandia Martin Hersman 1:53,59 +2,30
9.  Holandia Jeroen Straathof 1:53,70 +2,41
10.  Ukraina Jurij Szulha 1:54,28 +2,99
11.  Polska Paweł Jaroszek 1:54,49 +3,20
. . .
40.  Polska Paweł Zygmunt 2:05,21 +13,92
DNF  Polska Artur Szafrański - -

Data: 16 lutego 1994

5000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Norwegia Johann Olav Koss 6:34,96 OR
Silver medal icon.svg
 Norwegia Kjell Storelid 6:42,68 7,72
Bronze medal icon.svg
 Holandia Rintje Ritsma 6:43,94 +8,98
4.  Holandia Falko Zandstra 6:44,58 +9,62
5.  Holandia Bart Veldkamp 6:49,00 +14,04
6.  Japonia Toshihiko Itokawa 6:49,36 +14,40
7.  Polska Jaromir Radke 6:50,40 +15,44
8.  Niemcy Frank Dittrich 6:52,27 +17,31
9.  Austria Michael Hadschieff 6:53,02 +18,06
10.  Austria Christian Eminger 6:53,18 +18,22
. . .
18.  Polska Paweł Zygmunt 6:58,91 +23,95

Data: 13 lutego 1994

10 000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Norwegia Johann Olav Koss 13:30,55 WR
Silver medal icon.svg
 Norwegia Kjell Storelid 13:49,25 +18,70
Bronze medal icon.svg
 Holandia Bart Veldkamp 13:56,73 +26,18
4.  Holandia Falko Zandstra 13:58,25 +27,70
5.  Polska Jaromir Radke 14:03,84 +33,29
6.  Niemcy Frank Dittrich 14:04,33 +33,78
7.  Holandia Rintje Ritsma 14:09,28 +38,73
8.  Szwecja Jonas Schön 14:10,15 +39,60
9.  Austria Michael Hadschieff 14:12,09 +41,54
10.  Austria Christian Eminger 14:15,14 +44,59

Data: 20 lutego 1994

Kobiety

500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Stany Zjednoczone Bonnie Blair 39,25
Silver medal icon.svg
 Kanada Susan Auch 39,61 +0,36
Bronze medal icon.svg
 Niemcy Franziska Schenk 39,70 +0,45
4.  Chiny Xue Ruihong 39,71 +0,46
5.  Korea Południowa Yu Seon-hui 39,92 +0,67
6.  Niemcy Monique Garbrecht 39,95 +0,70
7.  Rosja Swietłana Bojarkina 40,17 +0,92
8.  Norwegia Edel Therese Høiseth 40,20 +0,95
9.  Chiny Jin Hua 40,23 +0,98
10.  Japonia Kyoko Shimazaki 40,26 +1,01

Data: 19 lutego 1994

1000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Stany Zjednoczone Bonnie Blair 1:18,74
Silver medal icon.svg
 Niemcy Anke Baier 1:20,12 +1,38
Bronze medal icon.svg
 Chiny Ye Qiaobo 1:20,22 +1,48
4.  Niemcy Franziska Schenk 1:20,25 +1,51
5.  Niemcy Monique Garbrecht 1:20,32 +1,58
6.  Japonia Shiho Kusunose 1:20,37 +1,63
7.  Austria Emese Hunyady 1:20,42 +1,68
8.  Kanada Susan Auch 1:20,72 +1,98
9.  Rosja Oksana Rawiłowa 1:20,82 +2,08
10.  Rosja Natalja Połozkowa 1:20,84 +2,10

Data: 23 lutego 1994

1500 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Austria Emese Hunyady 2:02,18
Silver medal icon.svg
 Rosja Swietłana Fiedotkina 2:02,69 +0,51
Bronze medal icon.svg
 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 2:03,41 +1,23
4.  Stany Zjednoczone Bonnie Blair 2:03,44 +1,26
5.  Holandia Annemarie Thomas 2:03,70 +1,52
6.  Rosja Swietłana Bażanowa 2:03,99 +1,81
7.  Rosja Natalja Połozkowa 2:04,00 +1,82
8.  Rumunia Mihaela Dascălu 2:04,02 +1,84
9.  Japonia Seiko Hashimoto 2:04,98 +2,80
10.  Holandia Tonny de Jong 2:05,18 +3,00
. . .
18.  Polska Ewa Borkowska-Wasilewska 2:07,44 +5,26

Data: 21 lutego 1994

3000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Rosja Swietłana Bażanowa 4:17,43
Silver medal icon.svg
 Austria Emese Hunyady 4:18,14 +0,71
Bronze medal icon.svg
 Niemcy Claudia Pechstein 4:18,34 +0,91
4.  Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 4:19,33 +1,90
5.  Holandia Annemarie Thomas 4:19,82 +2,39
6.  Japonia Seiko Hashimoto 4:22,07 +4,64
7.  Japonia Hiromi Yamamoto 4:22,37 +4,94
8.  Rumunia Mihaela Dascălu 4:22,42 +4,99
9.  Holandia Carla Zijlstra 4:23,42 +5,99
10.  Japonia Miki Ogasawara 4:25,27 +7,84
. . .
16.  Polska Ewa Borkowska-Wasilewska 4:28,86 +11,43

Data: 17 lutego 1994

5000 m

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
Gold medal icon.svg
 Niemcy Claudia Pechstein 7:14,37
Silver medal icon.svg
 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 7:14,88 +0,51
Bronze medal icon.svg
 Japonia Hiromi Yamamoto 7:19,68 +5,31
4.  Włochy Elena Belci 7:20,33 +5,96
5.  Rosja Swietłana Bażanowa 7:22,68 +8,61
6.  Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 7:28,58 +14,21
7.  Holandia Carla Zijlstra 7:29,42 +16,05
8.  Japonia Seiko Hashimoto 7:29,79 +16,42
9.  Japonia Miki Ogasawara 7:32,39 +18,02
10.  Holandia Annamarie Thomas 7:36,07 +21,70

Data: 25 lutego 1994

Tabela medalowa

Lp. Kraj
Gold medal.svg
złoto
Silver medal.svg
srebro
Bronze medal.svg
brąz
GoldSilverBronze medals.svg
razem
1.  Norwegia 3 2 0 5
2.  Stany Zjednoczone 3 0 0 3
3.  Rosja 2 2 1 5
4.  Niemcy 1 2 3 6
5.  Austria 1 1 0 2
7.  Holandia 0 1 3 4
8.  Białoruś 0 1 0 1
8.  Kanada 0 1 0 1
9.  Japonia 0 0 2 2
10.  Chiny 0 0 1 1

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.