Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2016 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2016.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2016
2015 2017

Włoch polskiego pochodzenia Jakub Mareczko, brązowy medalista wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23.
Data 9–16 października 2016
Gospodarz Katar Doha, Katar
Organizator UCI
Liczba konkurencji 12
Liczba zawodników 914
(247 kobiet i
667 mężczyzn)
Liczba reprezentacji 86
Strona internetowa

89. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 9–16 października 2016 w stolicy Kataru, Dosze. Były to pierwsze w historii kolarskie mistrzostwa świata zorganizowane w tym kraju oraz na Bliskim Wschodzie. Jedynym zawodnikiem, który obronił tytuł mistrza świata był Słowak Peter Sagan w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego. Wśród multimedalistów najlepszym okazał się zdobywca dwóch złotych medali, Niemiec Tony Martin, który triumfował w jeździe indywidualnej i drużynowej na czas. Polacy w mistrzostwach nie zdobyli żadnego medalu.

Kalendarium zawodów

Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2016[1]
Konkurencja (dystans) Data
9.10 10.10 11.10 12.10 13.10 14.10 15.10 16.10
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (257,3 km) 10:30–16:35
Jazda indywidualna na czas (40,0 km) 13:45–16:05
Jazda drużynowa na czas (40,0 km) 15:20–16:40
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (165,7 km) 12:00–15:55
Jazda indywidualna na czas (28,9 km) 11:30–15:50
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (135,3 km) 13:15–16:30
Jazda indywidualna na czas (28,9 km) 9:00–12:30
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (134,1 km) 12:45–16:20
Jazda indywidualna na czas (28,9 km) 13:15–16:30
Jazda drużynowa na czas (40,0 km) 14:10–15:15
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (74,5 km) 8:30–10:30
Jazda indywidualna na czas (13,7 km) 9:30–10:40

Lista uczestniczących reprezentacji

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 914 osób (247 kobiet i 667 mężczyzn) z 86 reprezentacji[2]. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Włochy (42 osoby), Belgia (39) i Holandia (38). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI dla jazd drużynowych oraz przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w pozostałych konkurencjach[3][4].

Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2016
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Albania (0 / 4) – 4
2.  Algieria (0 / 11) – 11
3.  Arabia Saudyjska (0 / 7) – 7
4.  Argentyna (0 / 7) – 7
5.  Aruba (0 / 1) – 1
6.  Australia (11 /22) – 33
7.  Austria (2 / 13) – 15
8.  Azerbejdżan (1 / 8) – 9
9.  Bahrajn (0 / 4) – 4
10.  Belgia (9 / 30) – 39
11.  Białoruś (1 / 10) – 11
12.  Bośnia i Hercegowina (0 / 1) – 1
13.  Bułgaria (0 / 1) – 1
14.  Chile (0 / 1) – 1
15.  Chiny (5 / 3) – 8
16.  Chińskie Tajpej (1 / 0) – 1
17.  Chorwacja (3 / 6) – 9
18.  Cypr (0 / 1) – 1
19.  Czechy (3 / 13) – 16
20.  Dania (6 / 19) – 25
21.  Egipt (1 / 1) – 2
22.  Erytrea (3 / 14) – 17
23.  Estonia (1 / 8) – 9
24.  Etiopia (3 / 2) – 5
25.  Finlandia (4 / 1) – 5
26.  Francja (11 / 26) – 37
27.  Grecja (1 / 3) – 4
28.  Gruzja (0 / 1) – 1
29.  Gwatemala (1 / 0) – 1
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
30.  Hiszpania (7 / 19) – 26
31.  Holandia (15 / 23) – 38
32.  Hongkong (4 / 5) – 9
33.  Indie (0 / 2) – 2
34.  Iran (0 / 4) – 4
35.  Irlandia (1 / 11) – 12
36.  Izrael (2 / 4) – 6
37.  Japonia (5 / 6) – 11
38.  Kanada (10 / 16) – 26
39.  Katar (0 / 3) – 3
40.  Kazachstan (2 / 21) – 23
41.  Kolumbia (2 / 12) – 14
42.  Kosowo (0 / 3) – 3
43.  Kostaryka (0 / 8) – 8
44.  Kuwejt (3 / 5) – 8
45.  Liban (0 / 2) – 2
46.  Litwa (2 / 4) – 6
47.  Luksemburg (5 / 12) – 17
48.  Łotwa (0 / 6) – 6
49.  Macedonia Północna (0 / 1) – 1
50.  Makau (0 / 2) – 2
51.  Maroko (0 / 7) – 7
52.  Meksyk (6 / 3) – 9
53.  Monako (0 / 1) – 1
54.  Mongolia (0 / 5) – 5
55.  Namibia (0 / 1) – 1
56.  Niemcy (13 / 23) – 36
57.  Norwegia (6 / 21) – 27
58.  Nowa Zelandia (3 / 7) – 10
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
59.  Oman (0 / 2) – 2
60.  Pakistan (0 / 2) – 2
61.  Panama (0 / 1) – 1
62.  Polska (10 / 15) – 25
63.  Południowa Afryka (8 / 8) – 16
64.  Portugalia (0 / 9) – 9
65.  Rosja (9 / 18) – 27
66.  Rumunia (0 / 3) – 3
67.  Rwanda (1 / 5) – 6
68.  Serbia (1 / 5) – 6
69.  Słowacja (0 / 11) – 11
70.  Słowenia (5 / 15) – 20
71.  Stany Zjednoczone (15 / 16) – 31
72.  Sudan (0 / 1) – 1
73.  Szwajcaria (4 / 19) – 23
74.  Szwecja (6 / 6) – 12
75.  Tajlandia (3 / 3) – 6
76.  Trynidad i Tobago (0 / 1) – 1
77.  Tunezja (0 / 2) – 2
78.  Turcja (0 / 5) – 5
79.  Ukraina (4 / 14) – 18
80.  Urugwaj (0 / 2) – 2
81.  Uzbekistan (0 / 3) – 3
82.  Węgry (0 / 3) – 3
83.  Wielka Brytania (10 / 16) – 26
84.  Wietnam (1 / 1) – 2
85.  Włochy (17 / 25) – 42
86.  Zjednoczone Emiraty Arabskie (0 / 1) – 1

Zawodnicy i zawodniczki polscy

Wstępnie do mistrzostw świata w kolarstwie szosowym Polska zgłosiła 35 osób[a]. Ostatecznie do wyścigów indywidualnych skład reprezentacji Polski ogłosił Polski Związek Kolarski, zgłaszając 24 osoby (14 zawodników oraz 10 zawodniczek)[5]. Dodatkowo angielska grupa Team Sky zgłosiła jeszcze jednego polskiego zawodnika do wyścigu drużynowego[b][6].

Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2016[c]
Lp. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1 Adrian Banaszek Verva ActiveJet Pro Cycling Team start wspólny
2 Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
3 Marcin Białobłocki ONE Pro Cycling ind. jazda na czas
4 Maciej Bodnar Tinkoff ind. jazda na czas, start wspólny
5 Karol Domagalski ONE Pro Cycling start wspólny
6 Przemysław Kasperkiewicz Klein Constantia ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
7 Mikołaj Konieczny KKS Gostyń start wspólny juniorów
8 Szymon Krawczyk KTK Kalisz start wspólny juniorów
9 Michał Kwiatkowski Team Sky druż. jazda na czas
10 Filip Maciejuk KS Pogoń Mostostal Puławy ind. jazda na czas juniorów
11 Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas, start wspólny
12 Maciej Paterski CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas, start wspólny
13 Szymon Rekita GFDD Altopack A.S.D ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
14 Bartosz Rudyk Stal Ocetix Iglotex Grudziądz start wspólny juniorów
15 Łukasz Wiśniowski Etixx-Quick Step start wspólny
Kobiety
1 Eugenia Bujak BTC City Lublana druż. jazda na czas, start wspólny
2 Marta Lach MAT ATOM Sobótka start wspólny
3 Aurela Nerlo Atom Boxmet Dzierżoniów ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
4 Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Woman Cycling Team druż. jazda na czas, start wspólny
5 Katarzyna Pawłowska Boels-Dolmans Cycling Team ind. jazda na czas, start wspólny
6 Karolina Perekitko Pacific Nestle Fitnes Cycling Team start wspólny juniorek
7 Wiktoria Pikulik BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
8 Anna Plichta BTC City Lublana druż. jazda na czas, start wspólny
9 Alicja Ratajczak Mróz Jedynka Kórnik start wspólny
10 Nikola Różyńska Stal Ocetix Iglotex Grudziądz start wspólny juniorek

Obrońcy tytułów

Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Słowacja Peter Sagan
miejsce
Jazda indywidualna na czas Białoruś Wasil Kiryjenka
miejsce
Jazda drużynowa na czas Stany Zjednoczone BMC Racing Team
miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Francja Kevin Ledanois nie startował
Jazda indywidualna na czas Dania Mads Würtz Schmidt nie startował
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Austria Felix Gall nie ukończył
Jazda indywidualna na czas Niemcy Leo Appelt nie startował
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Wielka Brytania Elizabeth Deignan 4. miejsce
Jazda indywidualna na czas Nowa Zelandia Linda Villumsen nie startowała
Jazda drużynowa na czas Niemcy Velocio-SRAM Pro Cycling
miejsce
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Stany Zjednoczone Chloe Dygert[d] nie startowała
Jazda indywidualna na czas Stany Zjednoczone Chloe Dygert[d] nie startowała

Premie

Nagrody pieniężne[e][7]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Elita Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / juniorki Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / juniorki
33.333 3.833 € 3.067 € 767 € 7.667 € 3.833 € 1.533 €
20.833 € 2.300 € 1.533 € 383 € 5.367 € 2.683 € 1.150 €
16.666 € 1.633 € 767 € 230 € 3.067 € 1.533 € 767 €
4 8.333 €
5 4.166 €

Medaliści

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto:
Czas
(prędkość)
Srebro:
Czas Brąz:
Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[8]
257,3 km – (16 października)
(199 zaw. z 48 rep.)
Słowacja Peter Sagan
5:40:43
(45,310 km/h)
Wielka Brytania Mark Cavendish + 0:00 Belgia Tom Boonen + 0:00
Jazda indywidualna na czas[9]
40,0 km – (12 października)
(70 zaw. z 43 rep.)
Niemcy Tony Martin
44:42,99
(53,671 km/h)
Białoruś Wasil Kiryjenka + 45,05 Hiszpania Jonathan Castroviejo + 1:10,91
Jazda drużynowa na czas[10]
40,0 km – (9 października)
(17 druż. – 102 zaw. z 35 rep.)
Belgia Etixx-Quick Step 42:32,39
(56,418 km/h)
Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 11,69 Australia Orica-BikeExchange + 37,12
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[11]
165,7 km – (13 października)
(188 zaw. z 55 rep.)
Norwegia Kristoffer Halvorsen
3:40:53
(45,010 km/h)
Niemcy Pascal Ackermann + 0:00 Włochy Jakub Mareczko + 0:00
Jazda indywidualna na czas[12]
28,9 km – (10 października)
(74 zaw. z 44 rep.)
Niemcy Marco Mathis
34:08,09
(50,799 km/h)
Niemcy Maximilian Schachmann + 18,63 Australia Miles Scotson + 37,98
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego[13]
135,3 km – (14 października)
(185 zaw. z 60 rep.)
Dania Jakob Egholm
2:58:19
(45,526 km/h)
Niemcy Niklas Märkl + 0:07 Szwajcaria Reto Müller + 0:07
Jazda indywidualna na czas[14]
28,9 km – (11 października)
(85 zaw. z 49 rep.)
Stany Zjednoczone Brandon McNulty
34:42,29
(49,964 km/h)
Dania Mikkel Bjerg + 35,18 Stany Zjednoczone Ian Garrison + 53,08
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[15]
134,1 km – (15 października)
(146 zaw. z 46 rep.)
Dania Amalie Dideriksen
3:10:27
(42,247 km/h)
Holandia Kirsten Wild + 0:00 Finlandia Lotta Lepistö + 0:00
Jazda indywidualna na czas[16]
28,9 km – (11 października)
(41 zaw. z 29 rep.)
Stany Zjednoczone Amber Neben
36:37,04
(47,355 km/h)
Holandia Eleonora van Dijk + 5,99 Australia Katrin Garfoot + 8,32
Jazda drużynowa na czas[17]
40,0 km – (9 października)
(8 druż. – 48 zaw. z 19 rep.)
Holandia Boels-Dolmans Cycling Team 48:41,62
(49,288 km/h)
Niemcy Canyon-SRAM Racing + 48,24 Niemcy Cervélo-Bigla Pro Cycling Team + 1:56,47
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego[18]
74,5 km – (14 października)
(81 zaw. z 28 rep.)
Włochy Elisa Balsamo
1:53:04
(39,534 km/h)
Stany Zjednoczone Skylar Schneider + 0:00 Norwegia Susanne Andersen + 0:00
Jazda indywidualna na czas[19]
13,7 km – (10 października)
(40 zaw. z 23 rep.)
Holandia Karlijn Swinkels
18:21,77
(44,764 km/h)
Włochy Lisa Morzenti + 7,35 Francja Juliette Labous + 21,35

Szczegóły

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Peter Sagan  Słowacja 5:40:43
Mark Cavendish  Wielka Brytania + 0:00
Tom Boonen  Belgia + 0:00
4 Michael Matthews  Australia + 0:00
5 Giacomo Nizzolo  Włochy + 0:00
6 Edvald Boasson Hagen  Norwegia + 0:00
7 Alexander Kristoff  Norwegia + 0:00
8 William Bonnet  Francja + 0:00
9 Niki Terpstra  Holandia + 0:00
10 Greg Van Avermaet  Belgia + 0:00
40 Maciej Bodnar  Polska + 5:26

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Amalie Dideriksen  Dania 3:10:27
Kirsten Wild  Holandia + 0:00
Lotta Lepistö  Finlandia + 0:00
4 Elizabeth Deignan  Wielka Brytania + 0:00
5 Marta Bastianelli  Włochy + 0:00
6 Roxane Fournier  Francja + 0:00
7 Chloe Hosking  Australia + 0:00
8 Sheyla Gutiérrez  Hiszpania + 0:00
9 Joëlle Numainville  Kanada + 0:00
10 Jolien D’Hoore  Belgia + 0:00
13 Katarzyna Pawłowska  Polska + 0:00
31 Eugenia Bujak  Polska + 0:04
35 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 0:04
84 Anna Plichta  Polska + 0:39

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Tony Martin  Niemcy 44:42,99
Wasil Kiryjenka  Białoruś + 45,05
Jonathan Castroviejo  Hiszpania + 1:10,91
4 Maciej Bodnar  Polska + 1:16,77
5 Ryan Mullen  Irlandia + 1:21,75
6 Rohan Dennis  Australia + 1:27,12
7 Yves Lampaert  Belgia + 1:45,11
8 Jos van Emden  Holandia + 1:45,41
9 Reto Hollenstein  Szwajcaria + 1:51,51
10 Bob Jungels  Luksemburg + 1:56,59
14 Marcin Białobłocki  Polska + 2:15,30

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Amber Neben  Stany Zjednoczone 36:37,04
Eleonora van Dijk  Holandia + 5,99
Katrin Garfoot  Australia + 8,32
4 Olga Zabielinska  Rosja + 11,52
5 Annemiek van Vleuten  Holandia + 25,79
6 Lisa Brennauer  Niemcy + 57,59
7 Trixi Worrack  Niemcy + 1:11,14
8 Ann-Sophie Duyck  Belgia + 1:27,96
9 Katarzyna Pawłowska  Polska + 1:36,49
10 Alena Amialusik  Białoruś + 1:41,59

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Belgia Etixx-Quick Step Luksemburg Bob Jungels
Niemcy Marcel Kittel
Belgia Yves Lampaert
Niemcy Tony Martin
Holandia Niki Terpstra
Belgia Julien Vermote
42:32,39
Stany Zjednoczone BMC Racing Team Australia Rohan Dennis
Szwajcaria Stefan Küng
Włochy Daniel Oss
Stany Zjednoczone Taylor Phinney
Włochy Manuel Quinziato
Stany Zjednoczone Joseph Rosskopf
+ 11,69
Australia Orica-BikeExchange Australia Luke Durbridge
Australia Alexander Edmondson
Australia Michael Hepburn
Południowa Afryka Daryl Impey
Australia Michael Matthews
Kanada Svein Tuft
+ 37,12
4 Wielka Brytania Team Sky Białoruś Wasil Kiryjenka
Polska Michał Kwiatkowski
Irlandia Nicolas Roche
Wielka Brytania Ben Swift
Wielka Brytania Geraint Thomas
Holandia Danny van Poppel
+ 54,28
5 Holandia Team LottoNL-Jumbo Belgia Victor Campenaerts
Holandia Wilco Kelderman
Holandia Thomas Leezer
Słowenia Primož Roglič
Holandia Timo Roosen
Holandia Jos van Emden
+ 54,79
6 Hiszpania Movistar Team Kostaryka Andrey Amador
Hiszpania Jonathan Castroviejo
Wielka Brytania Alex Dowsett
Hiszpania Imanol Erviti
Portugalia Nelson Oliveira
Niemcy Jasha Sütterlin
+ 1:11,02
7 Niemcy Team Giant-Alpecin Dania Søren Kragh Andersen
Niemcy John Degenkolb
Holandia Tom Dumoulin
Stany Zjednoczone Chad Haga
Austria Georg Preidler
Holandia Ramon Sinkeldam
+ 1:26,30
8 Rosja Team Katusha Norwegia Sven Erik Bystrøm
Norwegia Alexander Kristoff
Rosja Wiaczesław Kuzniecow
Dania Michael Mørkøv
Niemcy Nils Politt
Rosja Anton Worobjow
+ 2:01,35
9 Kazachstan Astana Pro Team Włochy Dario Cataldo
Dania Jakob Fuglsang
Ukraina Andrij Hriwko
Estonia Tanel Kangert
Kazachstan Aleksiej Łucenko
Łotwa Gatis Smukulis
+ 2:21,46
10 Belgia Veranda's Willems Cycling Team Belgia Sander Cordeel
Belgia Jan Ghyselinck
Litwa Aidis Kruopis
Belgia Christophe Prémont
Belgia Elias Van Breussegem
Belgia Stef Van Zummeren
+ 3:39,46
13 Polska CCC Sprandi Polkowice Hiszpania Víctor de la Parte
Austria Felix Großschartner
Bułgaria Nikołaj Michajłow
Polska Łukasz Owsian
Polska Maciej Paterski
Białoruś Branisłau Samojłau
+ 4:26,17

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Holandia Boels-Dolmans Cycling Team Holandia Chantal Blaak
Kanada Karol-Ann Canuel
Wielka Brytania Elizabeth Deignan
Luksemburg Christine Majerus
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens
Holandia Eleonora van Dijk
48:41,62
Niemcy Canyon-SRAM Racing Białoruś Alena Amialusik
Wielka Brytania Hannah Barnes
Niemcy Lisa Brennauer
Włochy Elena Cecchini
Niemcy Mieke Kröger
Niemcy Trixi Worrack
+ 48,24
Niemcy Cervélo-Bigla Pro Cycling Team Wielka Brytania Ciara Horne
Niemcy Lisa Klein
Finlandia Lotta Lepistö
Południowa Afryka Ashleigh Moolman-Pasio
Kanada Joëlle Numainville
Niemcy Stephanie Pohl
+ 1:56,47
4 Włochy BePink Stany Zjednoczone Amber Neben
Włochy Francesca Pattaro
Włochy Ilaria Sanguineti
Włochy Silvia Valsecchi
Nowa Zelandia Georgia Williams
Rosja Olga Zabielinska
+ 2:46,03
5 Stany Zjednoczone TWENTY16-Ridebiker Stany Zjednoczone Kristin Armstrong
Stany Zjednoczone Allie Dragoo
Stany Zjednoczone Chloe Dygert
Kanada Annie Foreman-Mackey
Kanada Alison Jackson
Stany Zjednoczone Leah Thomas
+ 2:46,73
6 Norwegia Team Hitec Products Niemcy Charlotte Becker
Norwegia Cecilie Gotaas Johnsen
Dania Julie Leth
Norwegia Emilie Moberg
Norwegia Thea Thorsen
Holandia Kirsten Wild
+ 3:23,52
7 Słowenia BTC City Lublana Słowenia Polona Batagelj
Polska Eugenia Bujak
Niemcy Corinna Lechner
Azerbejdżan Olena Pawlukina
Polska Anna Plichta
Chorwacja Mia Radotić
+ 3:43,10
8 Holandia Rabo Liv Women Cycling Team Australia Shara Gillow
Holandia Roxane Knetemann
Holandia Anouska Koster
Polska Katarzyna Niewiadoma
Holandia Moniek Tenniglo
Holandia Anna van der Breggen
+ 6:03,33

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Kristoffer Halvorsen  Norwegia 3:40:53
Pascal Ackermann  Niemcy + 0:00
Jakub Mareczko  Włochy + 0:00
4 Phil Bauhaus  Niemcy + 0:00
5 Amund Grøndahl  Norwegia + 0:00
6 Jason Lowndes  Australia + 0:00
7 Iván García Cortina  Hiszpania + 0:00
8 Aksel Nõmmela  Estonia + 0:00
9 Jonathan Dibben  Wielka Brytania + 0:00
10 Alan Banaszek  Polska + 0:00
51 Szymon Rekita  Polska + 0:08
122 Przemysław Kasperkiewicz  Polska + 5:13

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Marco Mathis  Niemcy 34:08,09
Maximilian Schachmann  Niemcy + 18,63
Miles Scotson  Australia + 37,98
4 Lennard Kämna  Niemcy + 42,30
5 Kasper Asgreen  Dania + 50,58
6 Neilson Powless  Stany Zjednoczone + 54,17
7 Geoffrey Curran  Stany Zjednoczone + 1:05,45
8 Tom Bohli  Szwajcaria + 1:16,24
9 Eddie Dunbar  Irlandia + 1:21,59
10 Callum Scotson  Australia + 1:22,30
32 Szymon Rekita  Polska + 2:53,23
35 Przemysław Kasperkiewicz  Polska + 3:17,64

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Jakob Egholm  Dania 2:58:19
Niklas Märkl  Niemcy + 0:07
Reto Müller  Szwajcaria + 0:07
4 Luca Mozzato  Włochy + 0:07
5 Žiga Horvat  Słowenia + 0:07
6 Žiga Jerman  Słowenia + 0:07
7 Ide Schelling  Holandia + 0:07
8 Jaka Primožič  Słowenia + 0:07
9 Sedrik Ullebø  Norwegia + 0:07
10 Harry Sweeny  Australia + 0:07
31 Bartosz Rudyk  Polska + 1:45

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Elisa Balsamo  Włochy 1:53:04
Skylar Schneider  Stany Zjednoczone + 0:00
Susanne Andersen  Norwegia + 0:00
4 Karolina Perekitko  Polska + 0:00
5 Letizia Paternoster  Włochy + 0:00
6 Emma Norsgaard  Dania + 0:00
7 Franziska Brauße  Niemcy + 0:00
8 Sandra Alonso Domínguez  Hiszpania + 0:00
9 Liane Lippert  Niemcy + 0:00
10 Simone Eg  Dania + 0:00
12 Nikola Różyńska  Polska + 0:00
25 Aurela Nerlo  Polska + 0:00
27 Wiktoria Pikulik  Polska + 0:00

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Brandon McNulty  Stany Zjednoczone 34:42,29
Mikkel Bjerg  Dania + 35,18
Ian Garrison  Stany Zjednoczone + 53,08
4 Julius Johansen  Dania + 1:02,55
5 Ruben Apers  Belgia + 1:24,05
6 Iver Knotten  Norwegia + 1:32,99
7 Awet Habtom  Erytrea + 1:40,02
8 Marc Hirschi  Szwajcaria + 1:43,70
9 Jaka Primožič  Słowenia + 1:53,95
10 Jarno Mobach  Holandia + 2:00,53
39 Filip Maciejuk  Polska + 3:30,85

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Karlijn Swinkels  Holandia 18:21,77
Lisa Morzenti  Włochy + 7,35
Juliette Labous  Francja + 21,35
4 Skylar Schneider  Stany Zjednoczone + 30,03
5 Hannah Arensman  Stany Zjednoczone + 34,05
6 Franziska Brauße  Niemcy + 34,26
7 Simone Eg  Dania + 38,41
8 Alessia Vigilia  Włochy + 42,13
9 Madeleine Fasnacht  Australia + 43,60
10 Elena Pirrone  Włochy + 43,67
14 Aurela Nerlo  Polska + 1:01,32
24 Wiktoria Pikulik  Polska + 1:22,01

Klasyfikacja medalowa i punktowa oraz multimedaliści

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja

Złoto

Srebro

Brąz

Razem
1.  Niemcy 2 4 1 7
2.  Stany Zjednoczone 2 2 1 5
3.  Holandia 2 2 0 4
4.  Dania 2 1 0 3
5.  Włochy 1 1 1 3
6.  Belgia 1 0 1 2
 Norwegia 1 0 1 2
8.  Słowacja 1 0 0 1
9.  Białoruś 0 1 0 1
 Wielka Brytania 0 1 0 1
11.  Australia 0 0 3 3
12.  Finlandia 0 0 1 1
 Francja 0 0 1 1
 Hiszpania 0 0 1 1
 Szwajcaria 0 0 1 1
Multimedaliści
L.p. Zawodnik / Zawodniczka

Złoto

Srebro

Brąz

Razem
1. Niemcy Tony Martin 2 0 0 2
2. Holandia Eleonora van Dijk 1 1 0 2
3. Finlandia Lotta Lepistö 0 0 2 2
Tabela punktowa[f][20]
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 970
2.  Stany Zjednoczone 674
3.  Holandia 642
4.  Włochy 612
5.  Dania 607
6.  Australia 529
7.  Norwegia 453
8.  Belgia 362
9.  Wielka Brytania 298
10.  Hiszpania 237
11.  Polska 224
12.  Francja 210
13.  Słowacja 208
14.  Białoruś 180
15.  Szwajcaria 174
16.  Słowenia 131
17.  Finlandia 130
18.  Rosja 107
19.  Irlandia 105
20.  Kanada 70
21.  Luksemburg 40
22.  Erytrea 38
23.  Estonia 30
24.  Południowa Afryka 14
25.  Szwecja 11
Miejsce Reprezentacja Punkty
26.  Japonia 10
 Ukraina 10
28.  Kolumbia 8
 Portugalia 8
 Serbia 8
31.  Chorwacja 6
32.  Azerbejdżan 5
 Czechy 5
 Kazachstan 5
 Litwa 5
 Łotwa 5
 Maroko 5
38.  Austria 3
 Iran 3
 Węgry 3
41.  Meksyk 2
 Nowa Zelandia 2
43.  Argentyna 1

Uwagi

  1. Dziesięć osób: Monika Brzeźna, Paulina Brzeźna-Bentkowska, Dawid Czubak, Michał Gołaś, Mateusz Grabiś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Michał Paluta, Mateusz Taciak i Katarzyna Wilkos mimo wstępnego zgłoszenia, ostatecznie nie zostało powołanych.
  2. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  3. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych[5].
  4. a b Amerykanka Chloe Dygert przekroczyła granicę wieku dla juniorek. Z tego względu nie broniła tytułu mistrzyni świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego i w jeździe indywidualnej na czas.
  5. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.
  6. Prowadzona tabela punktowa obejmuje tylko konkurencje indywidualne. Punkty przyznawane są za miejsca od 1 do 25 (→ UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races ↓, s. (Special regulation. Article 11 Ranking by nations)).

Przypisy

  1. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races. (Programme of events). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-17)].
  2. 2016 Road World Championships. (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race – Start List) (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2016-10-15].
  3. QUALIFICATION SYSTEM FOR THE 2016 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-06)].
  4. QUALIFICATION SYSTEM FOR THE 2016 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS AND ACCREDITATIONS. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-26)].
  5. a b Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ w Doha (pol.). pzkol.pl, 2016-09-28. [dostęp 2016-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-11)].
  6. 2016 Road World Championships. Men’s Time Trial. Start List (ang.). uci.ch. [dostęp 2016-10-08].
  7. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races. (Special regulation. Article 12 Prizes). (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-09-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-17)].
  8. 2016 Road World Championships. (Final Results, Man Elite Road Race) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-16. [dostęp 2016-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-18)].
  9. 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Elite Individual Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-12. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-12)].
  10. 2016 Road World Championships. (Final Results, Men’s Team Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-09. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)].
  11. 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Under 23 Road Race) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-13. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-21)].
  12. 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Under 23 Individual Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-10. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-11)].
  13. 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Juniors Road Race) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-14. [dostęp 2016-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-18)].
  14. 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Juniors Individual Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-11. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-12)].
  15. 2016 Road World Championships. (Final Results, Woman Elite Road Race) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-15. [dostęp 2016-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-18)].
  16. 2016 Road World Championships. (Final Results, Women Elite Individual Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-11. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-12)].
  17. 2016 Road World Championships. (Final Results, Woman’s Team Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-09. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)].
  18. 2016 Road World Championships. (Final Results, Women Juniors Road Race) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-14. [dostęp 2016-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-18)].
  19. 2016 Road World Championships. (Final Results, Women Juniors Individual Time Trial) (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2016-10-10. [dostęp 2016-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-11)].
  20. 2016 Road World Championships. Ranking by Nation. (PDF) (ang.). uci.ch. [dostęp 2016-10-11].

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2016
Listen to this article