V8 Supercar Championship Series 2000 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for V8 Supercar Championship Series 2000.

V8 Supercar Championship Series 2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sezon 2000 Mistrzostw V8 Supercar Championship Series
Inauguracja 11 lutego
Zakończenie 19 listopada
Liczba wyścigów 15
Mistrzowie
Kierowcy Mark Skaife
Poprzedni sezonNastępny sezon

Sezon 2000 w V8 Supercar Championship Series (nazywanej także Shell Championship Series ze względu na głównego sponsora) był drugim sezonem australijskiej serii V8 Supercars. Wcześniej seria funkcjonowała pod nazwą Australian Touring Car Championship.

Sezon rozpoczął się 13 lutego na torze Phillip Island a zakończył 19 listopada wyścigiem Bathurst 1000. Składał się z trzynastu rund, z których dwie były pojedynczymi wyścigami długodystansowymi.

Tytuł mistrzowski zdobył po raz trzeci w karierze Mark Skaife.

Lista startowa

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Holden Racing Team Holden VT Commodore 1 Australia Craig Lowndes Australia Nathan Pretty
Wielka Brytania Jason Plato
Francja Yvan Muller
2 Australia Mark Skaife
15 Australia Todd Kelly
Lansvale Racing Team Holden VS Commodore 3 Australia Trevor Ashby Australia Geoff Full
Australia Phillip Scifleet
23 Australia Steve Reed
Stone Brothers Racing Ford AU Falcon 4 Nowa Zelandia Craig Baird Nowa Zelandia Simon Wills
9 Australia Tony Longhurst Australia David Besnard
Glenn Seton Racing
(Ford Tickford Racing)
Ford AU Falcon 5 Australia Glenn Seton Australia Neal Bates
Australia Dean Canto*
Australia Wayne Gardner**
6 Australia Neil Crompton
Gibson Motor Sport Holden VT Commodore 7 Nowa Zelandia Steven Richards Australia Darren Hossack
Australia Terry Finnigan*
Australia David Parsons**
Wielka Brytania John Cleland
12 Nowa Zelandia Greg Murphy
13 Australia Rodney Forbes
28
Perkins Engineering Holden VT Commodore 8 Australia Russell Ingall Australia Luke Youlden
Singapur Christian Murchison
11 Australia Larry Perkins
Larkham Motor Sport Ford AU Falcon 10 Australia Mark Larkham Australia Geoff Brabham*
Szwajcaria Alain Menu**
Imrie Motor Sport Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
14 Australia Mike Imrie
Australia Greg Ritter
Australia Daniel Miller
Australia Anthony Robson*
Australia Rodney Crick**
McDougall Motorsport Holden VT Commodore 16 Australia Dugal McDougall Australia Andrew Miedecke
Dick Johnson Racing
(Shell Helix Racing)
Ford AU Falcon 17 Australia Steven Johnson Australia Cameron McLean
Australia Dick Johnson*
Australia Jason Bright**
18 Nowa Zelandia Paul Radisich
Eastern Creek Kart Racing Ford EL Falcon 20 Australia Garry Holt Australia Garry Willmington
Brad Jones Racing Ford AU Falcon 21 Australia Brad Jones Australia Tomas Mezera
Colourscan Motorsport Ford AU Falcon 22 Australia Danny Osborne
Australia Matthew Coleman
Australia Brett Peters
Australia Rick Bates
Romano Racing Holden VS Commodore 24 Australia Paul Romano Australia James Brock*
Australia David Parsons**
Terry Wyhoon Racing Holden VS Commodore 25 Australia James Brock**
Australia Rod Salmon**
M3 Motorsport Holden VT Commodore 26 Australia Peter Doulman
Australia John Cotter
Paul Morris Motorsport Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
29 Australia Paul Morris Stany Zjednoczone Kevin Schwantz*
Wielka Brytania Matt Neal**
Holden VT Commodore 67 Australia Owen Kelly**
Australia Aaron McGill**
Harris Racing Ford AU Falcon 30 Australia Craig Harris**
Australia Stephen Voight**
Steven Ellery Racing Ford AU Falcon 31 Australia Steven Ellery Australia Paul Stokell
Tomas Mezera Motorsport Holden VT Commodore 32 Australia Tomas Mezera
Garry Rogers Motorsport Holden VT Commodore 34 Australia Garth Tander Australia Greg Ritter
Australia Tim Leahey
35 Australia Jason Bargwanna
Schembri Motorsport Ford EL Falcon 36 Australia Neil Schembri**
Australia Gary Quartly**
Scotty Taylor Racing Holden VS Commodore 37 Australia Bill Attard**
Australia Roger Hurd**
South Pacific Motor Sport Holden VS Commodore 38 Australia Peter Field**
Australia Shane Howison**
Challenge Motorsport Holden VT Commodore 39 Australia Chris Smerdon
Australia Peter Gazzard
Greenfield Mowers Racing Ford AU Falcon 40 Australia Cameron McLean
Sieders Racing Team Ford EL Falcon 42 Australia Bill Sieders**
Australia Luke Sieders**
56 Australia Rob Russell**
Australia Steve Coulter**
Paul Weel Racing Ford AU Falcon 43 Australia Paul Weel Australia Greg Crick
Mal Rose Racing Holden VS Commodore 44 Australia Mal Rose**
Australia Christian D’Agostin**
Dean Canto Racing Ford EL Falcon
Ford AU Falcon
45 Australia Dean Canto Australia Ian Moncrieff**
John Faulkner Racing Holden VT Commodore 46 Nowa Zelandia John Faulkner Australia Adam Macrow
Holden VS Commodore 96 Australia Ryan McLeod**
Australia Wayne Wakefield**
Daily Planet Racing Holden VS Commodore 47 Australia John Trimbole
Clive Wiseman Racing Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
50 Australia Michael Donaher
Australia Tyler Mecklem
Holden VS Commodore 150 Australia Dean Lindstrom**
Australia Melinda Price**
Rod Nash Racing Holden VT Commodore 54 Australia Cameron McConville Australia Geoff Brabham
Australia Paul Dumbrell
55 Australia Rod Nash
Trevor Crittenden Motorsport Holden VS Commodore 57 Nowa Zelandia Chris Butler
Nowa Zelandia Miles Pope
Power Racing Ford EL Falcon 59 Australia Layton Crambrook**
Australia Gary Baxter**
Ford EL Falcon
Ford AU Falcon
500 Australia Alan Heath Australia Terry Finnigan**
Halliday Motor Sport Ford EL Falcon 61 Australia Ross Halliday
Australia Adam Wallis
James Rosenberg Racing Holden VT Commodore 66 Australia Mark Poole
Paul Little Racing
John Sidney Racing
Ford AU Falcon 75 Australia Anthony Tratt Australia Alan Jones
Matthew White Racing Holden VS Commodore 76 Australia Matthew White Australia Terry Wyhoon*
Australia Steve Owen**
V8 Racing Holden VS Commodore 77 Australia Richard Mork**
Australia Steve Williams**
Cadillac Productions Ford EL Falcon 79 Australia Mike Conway
Rod Salmon Ford AU Falcon 87 Australia Rod Salmon
Australia Damien White
Graphic Skills Racing Holden VS Commodore 97 Australia Wayne Wakefield Australia Ryan McLeod*
Australia Shane Beikoff**
Australia Tim Sipp**
Motorsport Engineering Services Holden VT Commodore 99 Australia Derek van Zelm
Australia Christian D’Agostin
PAE Motorsport Ford AU Falcon 600 Australia John Bowe Nowa Zelandia Jim Richards
Team Kiwi Racing Holden VT Commodore 777 Nowa Zelandia Jason Richards**
Nowa Zelandia Angus Fogg**

* = Startował tylko w Queensland 500 (runda 11)
** = Startował tylko w Bathurst 1000 (runda 13)

Kalendarz

Runda Tor Data Zwycięzca
1 Australia Phillip Island Grand Prix Circuit 11-13 lutego Garth Tander
2 Australia Barbagallo Raceway 17-19 marca Craig Lowndes
3 Australia Adelaide Street Circuit 6-9 kwietnia Garth Tander
4 Australia Eastern Creek Raceway 28-30 kwietnia Mark Skaife
5 Australia Hidden Valley Raceway 19–21 maja Mark Skaife
6 Australia Canberra Street Circuit 9-11 czerwca Steven Richards
7 Australia Queensland Raceway 30 czerwca-2 lipca Craig Lowndes
8 Australia Winton Motor Raceway 14-16 lipca Jason Bargwanna
9 Australia Oran Park Raceway 28-30 lipca Mark Skaife
10 Australia Calder Park Raceway 18-20 sierpnia Steven Richards
11 Australia Queensland Raceway 8-10 września Craig Lowndes
Mark Skaife
12 Australia Sandown International Raceway 6-8 października Paul Radisich
13 Australia Mount Panorama Circuit 16-19 listopada Garth Tander
Jason Bargwanna

Wyniki i klasyfikacja

Miejsce Kierowca Nr Marka PHI BAR ADE EAS HID CAN QLD1 WIN ORA CAL QLD2 SAN BAT Kary Suma punktów
1 Mark Skaife 2
102 106 160 112 116 168 108 46 117 101 160 106 168 0 1570
2 Garth Tander 34
108 102 212 54 108 0 92 80 106 101 144 86 240 0 1433
3 Craig Lowndes 1
60 120 80 74 36 171 120 68 68 96 160 104 168 -15 1310
4 Paul Radisich 18
87 88 148 72 8 120 58 90 34 110 112 117 216 0 1260
5 Glenn Seton 5
90 18 176 92 100 162 76 84 101 46 104 84 0 1133
6 Greg Murphy 12
0 60 168 45 76 84 66 74 98 27 136 32 204 -10 1108
7 Jason Bargwanna 35
0 56 188 12 10 75 44 102 67 61 144 55 240 0 1054
8 Steven Richards 7
57 22 88 56 0 189 34 21 42 110 136 32 204 0 991
9 Russell Ingall 8
0 98 112 102 48 72 80 50 63 46 128 46 108 0 953
10 Tony Longhurst 9
36 66 124 80 56 75 66 36 84 80 96 77 NU -10 866
11 Steven Johnson 17
36 68 152 10 46 99 60 56 39 31 NU 42 192 0 831
12 Neil Crompton 6
48 0 64 72 48 171 24 60 40 41 104 73 84 0 829
13 Larry Perkins 11
46 24 72 18 34 129 54 NU 64 66 128 29 108 -20 752
14 Mark Larkham 10
75 82 56 19 96 36 94 24 21 100 NU 91 24 0 718
15 Craig Baird 4
93 28 68 46 64 NU 22 52 25 7 80 61 156 0 702
16 John Bowe 600
24 0 160 84 4 63 30 48 36 36 120 74 NU 0 679
17 Todd Kelly 15
48 36 12 159 44 65 31 NU 180 0 575
18 John Faulkner 46
48 18 88 20 78 27 NU 0 73 17 64 27 NU 0 460
19 Paul Morris 29
24 64 44 40 14 61 6 34 33 26 NU 11 96 0 453
20 Cameron McLean 40, 18, 17
12 22 8 0 1 30 0 44 NU 11 112 192 0 432
21 Steve Ellery 31
21 20 NU 14 54 0 10 40 24 59 56 108 NU 0 406
22 Paul Weel 43
39 44 0 14 8 51 38 18 28 27 NU 64 72 0 403
23 Dugal McDougall 16
30 20 8 0 42 72 8 0 0 7 NU 0 144 0 331
24 Brad Jones 21
18 8 NU 54 50 87 12 0 57 0 NU 11 NU 0 297
25 Simon Wills 4
80 156 0 236
26 Jason Bright 18
216 0 216
27 Cameron McConville 54
6 1 24 24 NU 18 10 14 5 35 40 24 NU 0 201
28 Rodney Forbes 13, 28
39 0 NU 9 6 0 0 44 28 9 48 0 NU 0 183
29 Nathan Pretty 2, 15
NU 180 0 180
30 Andrew Miedecke 16
NU 144 0 144
31 David Parsons 12
132 0 132
Darren Hossack 12
NU 132 0
33 Jim Richards 600
120 NU 0 120
Yvan Muller 2
120 0
Jason Plato 2
120 0
36 Steve Reed 23
0 3 16 0 8 36 0 11 12 21 NU 7 NU 0 114
37 Trevor Ashby 3
0 0 20 0 14 48 11 0 14 0 NU 0 NU 0 107
38 Mark Poole 66
5 NU 2 6 90 0 103
39 Rick Bates 22
0 0 0 16 24 60 0 100
40 David Besnard 9
96 NU 0 96
Matt Neal 29
96 0
42 Greg Ritter 14, 35
0 88 NU 0 88
Tim Leahey 35
88 NU 0
44 Brett Peters 22
5 16 60 0 81
45 Mick Donaher 50
0 0 6 12 1 NU 11 5 0 42 NU 0 77
46 Matthew White 76
72 0 0 72
Terry Wyhoon 76, 25
72 NU 0
Greg Crick 43
NU 72 0
49 Adam Macrow 46
64 NU 0 64
50 Paul Stokell 31
56 NU 0 56
51 John Cleland 28
48 NU 0 48
Jason Richards 777
48 0
Angus Fogg 777
48 0
54 Rod Nash 55
0 NW 0 40 0 NU 0 40
55 Rod Salmon 87
0 NU 36 0 36
Damien White 87
NU NU 36 0
Tomas Mezera 32
21

0 6 16 0 2 0 NW NU 12 NU 0
58 Geoff Full 23
32 NU 0 32
Phillip Scifleet 23
32 NU 0
60 Peter Doulman 26
0 NW 4 0 NU 0 24 NU 0 28
61 John Cotter 26
0 0 24 NU 0 24
Alain Menu 10
24 0
63 Anthony Tratt 75
0 0 0 NU 12 1 1 8 0 0 NU 0 NU 0 22
64 Shane Beikoff 97
12 0 12
Tim Sipp 97
12 0
66 Garry Holt 20
NU 8 NU 0 8
Garry Willmington 20
8 NU 0
68 Dean Lindstrom 150
6 0 6
Melinda Price 150
6 0
70 Chris Smerdon 39
0 0 4 0 0 4
Daniel Miller 14
4 0
Anthony Robson 14
4 0
73 Paul Romano 24
1 0 NU 0 0 0 1 NW NW 0 0 NU 0 2
74 Alan Heath 500
0 0 1 0 0 0 NW 0 1
- Danny Osborne 22
0 0 0
Matthew Coleman 22
NW 0 0
Wayne Wakefield 97, 96
0 0 NU 0
Dean Canto 45, 6
0 NU NU 0
Mike Imrie 14
0 NU 0 NU 0
Layton Crambrook 59
0 0
Gary Baxter 59
0 0
Neil Schembri 36
0 0
Gary Quartly 36
0 0
Steve Owen 76
0 0
Peter Field 38
0 0
Shane Howison 38
0 0
Mike Conway 79
NU 0
Neal Bates 6
NU NU 0
Geoff Brabham 10
54

NU NU 0
Alan Jones 75
NU NU 0
Dick Johnson 17
NU 0
Terry Finnigan 12
500

NU NW 0
David Parsons 24
NU 0
Wayne Gardner 6
NU 0
Craig Harris 30
NU 0
Miejsce Kierowca Nr Marka PHI BAR ADE EAS HID CAN QLD1 WIN ORA CAL QLD2 SAN BAT Kary Suma punktów

Rundy 11 i 13 składały się z pojedynczych wyścigów długodystansowych na torach w Ipswich (Queensland 500) i Bathurst (Bathurst 1000). W każdym z nich dwóch kierowców zmieniało się w jednym samochodzie podczas wyścigu na dystansie 500 lub 1000 km i otrzymywali taką samą liczbę punktów za zajęte miejsce.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
V8 Supercar Championship Series 2000
Listen to this article