Vuelta a España 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

66. edycja Vuelta a España odbyła się w dniach od 20 sierpnia do 11 września 2011 roku. Wyścig rozpoczął się drużynową czasówką w Benidorm na dystansie 13.5 km, a zakończył się tradycyjnie w Madrycie. Łącznie kolarze przejechali 3300 km, w tym 13,5 km w jeździe drużynowej na czas i 47 km w jeździe indywidualnej na czas. Podczas tegorocznej Vuelty kolarze pokonali 9 górskich etapów, 4 pagórkowate i 8 płaskich.

Quick facts: Data, Etapów, Dystans, Czas zwycięzcy, Zgłosz...

Close

Zwycięzcą wyścigu został niespodziewanie kolarz gospodarzy Juan José Cobo, który okazał się lepszy o 13 sekund od kolarza z Wielkiej Brytanii Chrisa Froome'a. Trzecie miejsce wywalczył Bradley Wiggins.

W wyścigu wystartowało czterech Polaków: Przemysław Niemiec z grupy Lampre-ISD, Michał Gołaś z teamu Vacansoleil-DCM, oraz dwóch kolarzy grupy Saxo Bank-SunGard Rafał Majka i Jarosław Marycz. Do mety Vuelty dotarło tylko dwóch polskich kolarzy - Przemysław Niemiec, który ukończył wyścig na 54. pozycji ze stratą do zwycięzcy prawie dwóch godzin, oraz Jarosław Marycz, który zajął odległą 149. lokatę ze stratą cztery i pół godziny do Juana José Cobo. Michał Gołaś i Rafał Majka wycofali się z powodu obrażeń jakich doznali w kraksach, przy czym Rafał Majka przed kraksą zajmował 29. pozycję w klasyfikacji generalnej.