Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.

Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Wielka Brytania
Kod MKOl GBR
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920
Antwerpia
Chorąży Philip Noel-Baker
Liczba zawodników 234 w 21 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 3.
Złoto
15
Srebro
15
Brąz
13
Razem
43

Wielką Brytanię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1920 w Antwerpii reprezentowało 235 sportowców (219 mężczyzn i 16 kobiet) startujących w 21 dyscyplinach. Był to szósty start reprezentacji Wielkiej Brytanii na letnich igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Harry Mallin
Boks
waga średnia (do 72,58 kg) w finle pokonał Kanadyjczyka Georgesa Prud'Homme
Złoto
Ron Rawson
Boks
waga ciężka (powyżej 79,38 kg) w finale pokonał Duńczyka Sørena Petersena
Złoto
Harry Haslam,John Bennett, Charles Atkin, Harold Cooke, Eric Crockford, Cyril Wilkinson, William Smith, Stanley Shoveller, Reginald Crummack, Arthur Leighton, Sholto Marcon, George McGrath, John McBryan, Harold Cassels, Colin Campbell
Hokej na trawie
turniej mężczyzn
Złoto
Harry Ryan, Thomas Lance
Kolarstwo
sprint tandemy
Złoto
Albert Hill
Lekkoatletyka
bieg na 800 m mężczyzn 1:53,40 min[1]
Złoto
Albert Hill
Lekkoatletyka
bieg na 1500 m mężczyzn 4:01,8 min[1]
Złoto
Percy Hodge
Lekkoatletyka
bieg na 3000 m z przeszkodami mężczyzn 10:00,40 min[1]
Złoto
Cecil Griffiths, Robert Lindsay, John Ainsworth-Davis, Guy Butler
Lekkoatletyka
sztafeta 4 × 400 m mężczyzn 3:22,20[1]
Złoto
Charles Smith, Noel Purcell, Chris Jones, Charles Bugbee, Billy Dean, Paul Radmilovic, Bill Peacock
Piłka wodna
turniej mężczyzn w finale pokonali zespół Belgii 3:2[2]
Złoto
Tim Melvill, Frederick Barrett, Jack, Lord Wodehouse, Vivian Lockett
Polo
turniej mężczyzn w finale pokonali zespół Hiszpanii 13-11[3]
Złoto
George Canning, Fred Holmes, Frederick Humphreys, Edwin Mills, John Sewell, James Shepherd, Harry Stiff, Ernest Thorne
Przeciąganie liny
turniej mężczyzn
Złoto
Winifred McNair, Kathleen McKane Godfree
Tenis ziemny
gra podwójna kobiet w finale pokonały debel Geraldine Beamish – Dorothy Holman 2:0 (8:6, 6:4)[4]
Złoto
Noel Turnbull, Max Woosnam
Tenis ziemny
gra podwójna mężczyzn w finale pokonali Japończyków Ichiya KumagaeSeiichiro Kashio 3:1 (6:2, 5:7, 7:5, 7:5)[5]
Złoto
Cyril Wright, Dorothy Wright, Robert Coleman, William Maddison
Żeglarstwo
klasa 7 metrowa formuła 1907 na jachcie Ancora[3]
Srebro
Alex Ireland
Boks
waga półśrednia (do 66,68 kg) w finałowej walce uległ Kanadyjczykowi Bertowi Schneiderowi
Srebro
Thomas Johnson
Kolarstwo torowe
sprint mężczyzn
Srebro
Albert White, Thomas Johnson, Jock Stewart, Cyril Alden
Kolarstwo torowe
wyścig na 4000 m na dochodzenie drużynowo
Srebro
Cyril Alden
Kolarstwo torowe
wyścig na 50 km
Srebro
Guy Butler
Lekkoatletyka
bieg na 400 m mężczyzn 49, 6 s[1]
Srebro
Philip Noel-Baker
lekkoatletyka
bieg na 1500 m mężczyzn 4:02,3 min[1]
Srebro
Joe Blewitt, Albert Hill, William Seagrove, James Hatton, Duncan McPhee, Percy Hodge
Lekkoatletyka
bieg na 3000 m drużynowo
Srebro
James Wilson, Anton Hegarty, Alfred Nichols, Christopher Vose, Walter Freeman, Larry Cummins
Lekkoatletyka
bieg przełajowy drużynowo
Srebro
Hilda James, Constance Jeans, Charlotte Radcliffe, Grace McKenzie
Pływanie
sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet 5:40,80 min[6]
Srebro
Eileen Armstrong
Skoki do wody
wieża kobiet 166,0 pkt[7]
Srebro
Dorothy Holman
Tenis ziemny
gra pojedyncza kobiet w finale przegrała z Francuzką Suzanne Lenglen 2:0 (3:6, 0:6)[8]
Srebro
Geraldine Beamish, Dorothy Holman
Tenis ziemny
gra podwójna kobiet w finale uległy rodaczkom Winifred McNairKathleen McKane Godfree 0:2 (6:8, 4:6)[4]
Srebro
Kathleen McKane, Maxwell Woosnam
Tenis ziemny
gra mieszana w finale ulegli parze francuskiej Suzanne LenglenMax Décugis 0:2 (4:6, 2:6)[9]
Srebro
Jack Beresford
Wioślarstwo
jedynki mężczyzn 7:36,0 min[10]
Srebro
Ewart Horsfall, Guy Oliver Nickalls, Richard Lucas, Walter James, John Campbell, Sebastian Earl, Ralph Shove, Sidney Swann, Robin Johnstone
Wioślarstwo
ósemka mężczyzn 6:05,80 min[10]
Brąz
William Cuthbertson
Boks
waga musza (do 50,8 kg)
Brąz
George McKenzie
Boks
waga kogucia (do 53,53 kg)
Brąz
Harold Franks
Boks
waga półciężka (do 79,38 kg)
Brąz
Harry Ryan
Kolarstwo torowe
sprint mężczyzn
Brąz
Harry Edward
Lekkoatletyka
bieg na 100 m mężczyzn 10,9 s[1]
Brąz
Harry Edward
Lekkoatletyka
bieg na 200 m mężczyzn 22,1 s[1]
Brąz
James Wilson
Lekkoatletyka
bieg na 10 000 m mężczyzn 31:50,80 min[1]
Brąz
Charles Gunn
Lekkoatletyka
chód na 10 km mężczyzn 49:43 min[1]
Brąz
Phyllis Johnson, Basil Williams
Łyżwiarstwo figurowe
pary 25 pkt[11]
Brąz
Leslie Savage, Percy Peter, Henry Taylor, Harold Annison
Pływanie
sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn 10:37,20 min[12]
Brąz
Kathleen McKane Godfree
Tenis ziemny
gra pojedyncza kobiet w meczu o brązowy medal pokonała Szwedkę Sigrid Fick 2:0 (6:2, 6:0)[8]
Brąz
Philip Bernard
Zapasy
styl wolny waga do 60 kg
Brąz
Peter Wright
Zapasy
styl wolny waga do 67,5 kg

Skład kadry

Boks

Mężczyźni

  • William Cuthbertson waga musza do 50,8 kg - 3. miejsce,
  • Frederic Virtue waga musza do 50,8 kg - 9. miejsce,
  • George McKenzie waga kogucia do 53,5 kg - 3. miejsce,
  • Dan Bowling waga kogucia do 53,5 kg - 9. miejsce,
  • James Cater waga piórkowa do 57,1 kg - 5. miejsce,
  • Fred Adams waga piórkowa do 57,1 kg - 9. miejsce,
  • Fred Grace waga lekka do 61,23 kg - 5. miejsce,
  • James Gilmour waga lekka do 61,23 kg - 9. miejsce,
  • Alex Ireland waga półśrednia do 66,78 kg - 2. miejsce,
  • Frederick Whitbread waga półśrednia do 66,78 kg - 9. miejsce,
  • Harry Mallin waga średnia do 72,57 kg - 1. miejsce,
  • Ted White waga średnia do 72,57 kg - 9. miejsce,
  • Harold Franks waga półciężka do 79,38 kg - 3. miejsce,
  • Hugh Brown waga półciężka do 79,38 kg - 4. miejsce,
  • Ron Rawson waga ciężka powyżej 79,38 kg - 1. miejsce,
  • Frank Dove waga ciężka powyżej 79,38 kg - 5. miejsce,

Gimnastyka

Mężczyźni

  • Sidney Andrew, Albert Betts, A.E. Cocksedge, J. Cotterell, William Cowhig, Sidney Cross, Horace Dawswell, J. E. Dingley, Sidney Domville, H.W. Doncaster, Reginald Edgecombe, W. Edwards, Henry Finchett, Bernard Franklin, J. Harris, Samuel Hodgetts, Stanley Leigh, G. Masters, Ronald McLean, O. Morris, E. P. Ness, A. E. Page, A. O. Pinner, E. Pugh, H.W. Taylor, J.A. Walker, Ralph Yandell – wielobój drużynowo - 5. miejsce,

Hokej na trawie

Mężczyźni

Kolarstwo

Mężczyźni

  • Harry Genders – kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego - 9. miejsce,
  • Leon Meredith – kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego - 18. miejsce,
  • Dave Marsh – kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego - 26. miejsce,
  • Edward Newell – kolarstwo szosowe wyścig ze startu wspólnego - nie ukończył wyścigu,
  • Harry Genders, Leon Meredith, Dave Marsh, Edward Newell - kolarstwo szosowe - wyścig drużynowy na czas - nie sklasyfikowani[13]
  • Thomas Johnson
kolarstwo torowe - sprint - 2. miejsce,
kolarstwo torowe - wyścig na 50 km - nie ukończył wyścigu,
  • Harry Ryan – kolarstwo torowe - sprint - 3. miejsce,
  • Albert White – kolarstwo torowe - sprint - odpadł w półfinale,
  • Thomas Lance – kolarstwo torowe - sprint - odpadł w repesażach,
  • Harry Ryan, Thomas Lance - kolarstwo torowe - tandemy sprint - 1. miejsce,
  • Jock Stewart, Cyril Alden – kolarstwo torowe - tandemy sprint - 4. miejsce,
  • William Ormston, Henry Lee – kolarstwo torowe - tandemy sprint - odpadli w eliminacjach,
  • Albert White, Thomas Johnson, Jock Stewart, Cyril Alden - kolarstwo torowe - wyścig na 4000 m na dochodzenie drużynowo - 2. miejsce,
  • Cyril Alden – kolarstwo torowe - wyścig na 50 km,
  • Jock Stewart – kolarstwo torowe - wyścig na 50 km - 8. miejsce,
  • Thomas Harvey – kolarstwo torowe - wyścig na 50 km - 8. miejsce,

Lekkoatletyka

Mężczyźni

bieg na 100 m3. miejsce,
bieg na 200 m3. miejsce,
  • William Hill
bieg na 100 m - odpadł w półfinale,
bieg na 200 m - odpadł w ćwierćfinale,
bieg na 100 m - odpadł w ćwierćfinale,
bieg na 200 m - odpadł w eliminacjach,
bieg na 100 m - odpadł w ćwierćfinale,
bieg na 200 m - odpadł w ćwierćfinale,
skok w dal - 20. miejsce,
bieg na 800 m1. miejsce,
bieg na 1500 m1. miejsce,
bieg na 800 m - odpadł w eliminacjach,
bieg na 1500 m - 2. miejsce,
bieg na 5000 m - 8. miejsce,
bieg przełajowy indywidualnie - 12. miejsce,
  • Herbert Irwin – bieg na 5000 m - 12. miejsce,
  • James Wilson
bieg na 10 000 m3. miejsce,
bieg przełajowy indywidualnie - 4. miejsce,
  • James Hatton – bieg na 10 000 m - 5. miejsce,
  • Charles Clibbon – bieg na 10 000 m - nie ukończył biegu finałowego,
  • Albert Mills – maraton – 14. miejsce,
  • George Piper – maraton - 29. miejsce,
  • Leslie Housden – maraton - 31. miejsce,
  • Eric Robertson – maraton - 35. miejsce,
  • George Gray
bieg na 110 m przez płotki – odpadł w półfinale,
bieg na 400 m przez płotki – odpadł w eliminacjach,
  • William Hunter
bieg na 110 m przez płotki - odpadł w półfinale,
skok wzwyż – nie sklasyfikowany - nie zaliczył żadnej wysokości,
skok w dal – 13. miejsce,
chód na 3000 m - 6. miejsce,
chód na 10 km - nie ukończył konkurencji,
  • William Hehir
chód na 3000 m - 7. miejsce,
chód na 10 km - 5. miejsce,
chód na 3000 m - 10. miejsce,
chód na 10 km3. miejsce,
  • Anton Hegarty – bieg przełajowy indywidualnie - 5. miejsce,
  • Christopher Vose – bieg przełajowy indywidualnie - 19. miejsce,
  • Walter Freeman – bieg przełajowy indywidualnie - 22. miejsce,
  • Larry Cummins – bieg przełajowy indywidualnie - 26. miejsce,
  • James Wilson, Anton Hegarty, Alfred Nichols, Christopher Vose, Walter Freeman, Larry Cummins - bieg przełajowy drużynowo - 2. miejsce,
  • Howard Baker
skok wzwyż - 6. miejsce,
trójskok – 8. miejsce,
  • Timothy Carroll – skok wzwyż - 9. miejsce,
  • Eric Dunbar – skok wzwyż - nie sklasyfikowany - nie zaliczył żadnej wysokości,
  • Charles Lively
skok w dal - 22. miejsce,
trójskok - 14. miejsce,

Łyżwiarstwo figurowe

  • Phyllis Johnson – solistki - 4. miejsce,
  • Basil Williams – soliści - 7. miejsce,
  • MacDonald Beaumont – soliści - 9. miejsce,
  • Phyllis Johnson, Basil Williams - pary - 3. miejsce
  • Ethel Muckelt, Sydney Wallwork – pary - 5. miejsce,
  • MacDonald Beaumont, Madeleine Beaumont – pary - 8. miejsce,

Pięciobój nowoczesny

Mężczyźni

  • Edward Clarke – indywidualnie - 11. miejsce,
  • Hugh Boustead – indywidualnie - 14. miejsce,
  • Thomas Wand-Tetley – indywidualnie - 17. miejsce,
  • Edward Gedge – indywidualnie - 21. miejsce,

Piłka nożna

Mężczyźni

  • James Mitchell, Arthur Knight, Kenneth Hunt, George Atkinson, Charles Harbridge, Frederick Nicholas, Herbert Prince, Richard Sloley, Kenneth Hegan, John Payne, Charles Bunyan – 8. miejsce,

Piłka wodna

Mężczyźni

Pływanie

Kobiety

100 m stylem dowolnym – 4. miejsce,
300 m stylem dowolnym - 4. miejsce,
100 m stylem dowolnym - odpadła w półfinale,
300 m stylem dowolnym - odpadła w półfinale,
100 m stylem dowolnym - odpadła w półfinale,
100 m stylem dowolnym - odpadła w półfinale,
300 m stylem dowolnym - odpadła w półfinale,
300 m stylem dowolnym - odpadła w półfinale,

Mężczyźni

  • John Dickin – 100 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
  • Harold Annison
100 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
400 m stylem dowolnym - odpadł w półfinale,
1500 m stylem dowolnym – odpadł w półfinale,
  • Albert Dickin – 100 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
  • Leslie Savage – 100 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
  • Henry Taylor
400 m stylem dowolnym – odpadł w półfinale,
1500 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
  • Jack Hatfield
400 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
1500 m stylem dowonym - odpadł w eliminacjach,
  • Percy Peter
400 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
1500 m stylem dowolnym - odpadł w eliminacjach,
100 m stylem grzbietowym - odpadł w półfinale,
200 m stylem klasycznym - odpadł w eliminacjach,
400 m stylem klasycznym - odpadł w eliminacjach,
200 m stylem klasycznym - odpadł w eliminacjach,
400 m stylem klasycznym - odpadł w eliminacjach
  • Ernest Parker – 200 m stylem klasycznym - odpadł w eliminacjach,

Podnoszenie ciężarów

Mężczyźni

  • John Paine – waga do 60 kg - 11. miejsce,
  • Percival Mills – waga do 67,5 kg - 11. miejsce,

Polo

Mężczyźni

  • Tim Melvill, Frederick Barrett, Jack, Lord Wodehouse, Vivian Lockett – 1. miejsce,

Przeciąganie liny

Mężczyźni

Skoki do wody

Kobiety

  • Eileen Armstrong – wieża - 2. miejsce,
  • Belle White – wieża - 4. miejsce,

Mężczyźni

  • Ernest Walmsley – trampolina - odpadł w eliminacjach,
  • Harold Clarke – wieża - 9. miejsce,
  • Albert Dickin – wieża - odpadł w eliminacjach,

Strzelectwo

Mężczyźni

  • George Whitaker – trap indywidualnie - 12. miejsce,
  • Enoch Jenkins – trap indywidualnie - niesklasyfikowany
  • Harry Humby, William Grosvenor, Walter Ellicott, George Whitaker, Ernest Pocock, Charles Palmer – trap drużynowo - 4. miejsce,

Szermierka

Mężczyźni

  • Thomas Wand-Tetley – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Edgar Seligman – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Roland Willoughby – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Philip Doyne – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Cecil Kershaw – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Evan James – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Robert Montgomerie – floret indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Edgar Seligman, Roland Willoughby, Philip Doyne, Robert Montgomerie, Evan James, Cecil Kershaw - floret drużynowo - 5. miejsce,
  • Roland Willoughby – szpada indywidualnie - odpadł w ćwierćfinale,
  • Robin Dalglish – szpada indywidualnie - odpadł w ćwierćfinale,
  • John Blake – szpada indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Martin Holt – szpada indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Ronald Campbell – szpada indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Robert Montgomerie – szpada indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • George Burt – szpada indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Barry Notley – szpada indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • John Blake, George Burt, Martin Holt, Robert Montgomerie, Barry Notley, Edgar Seligman - szpada drużynowo - 7. miejsce,
  • Robin Dalglish – szabla indywidualnie - 8. miejsce,
  • Cecil Kershaw – szabla indywidualnie - odpadł w półfinale,
  • Herbert Huntingdon – szabla indywidualnie - odpadł w półfinale,
  • Ronald Campbell – szabla indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Edward Startin – szabla indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Alfred Ridley-Martin – szabla indywidualnie - odpadł w eliminacjach,
  • Alfred Ridley-Martin, William Marsh, William Hammond, Cecil Kershaw, Ronald Campbell, Robin Dalglish, Herbert Huntingdon - szabla drużynowo - 7. miejsce,

Tenis ziemny

Kobiety

  • Dorothy Holman – gra pojedyncza - 2. miejsce,
  • Kathleen McKane Godfree – gra pojedyncza - 3. miejsce,
  • Winifred McNair – gra pojedyncza - 9. miejsce,
  • Geraldine Beamish – gra pojedyncza - 9. miejsce,
  • Winifred McNair, Kathleen McKane - gra podwójna - 1. miejsce,
  • Geraldine Beamish, Dorothy Holman - gra podwójna - 2. miejsce,

Mężczyźni

  • Noel Turnbull – gra pojedyncza - 4. miejsce,
  • Gordon Lowe – gra pojedyncza - 5. miejsce,
  • Alfred Beamish – gra pojedyncza - 9. miejsce,
  • Max Woosnam – gra pojedyncza - 17. miejsce,
  • Noel Turnbull, Max Woosnam - gra podwójna - 1. miejsce,
  • Alfred Beamish, Gordon Lowe - gra podwójna - 17. miejsce,

Miksty

  • Kathleen McKane, Max Woosnam - 2. miejsce,
  • Geraldine Beamish, Alfred Beamish - 8. miejsce,
  • Winifred McNair, Noel Turnbull - 14. miejsce,
  • Dorothy Holman, Gordon Lowe - 14. miejsce,

Wioślarstwo

Mężczyźni

  • Jack Beresford – jedynki - 2. miejsce,
  • Ewart Horsfall, Guy Oliver Nickalls, Richard Lucas, Walter James, John Campbell, Sebastian Earl, Ralph Shove, Sidney Swann, Robin Johnstone – ósemka - 2. miejsce,

Zapasy

  • Philip Bernard – styl wolny waga do 60 kg - 3. miejsce,
  • George Inman – styl wolny waga do 60 kg - 5. miejsce,
  • Peter Wright – styl wolny waga do 67,5 kg - 3. miejsce,
  • George MacKenzie – styl wolny waga do 67,5 kg - 5. miejsce,
  • Edgar Bacon – styl wolny waga do 75 kg - 9. miejsce,
  • Stanley Bacon – styl wolny waga do 75 kg - 9. miejsce,
  • Walter Wilson – styl wolny waga do 82,5 kg - 5. miejsce,
  • Noel Rhys – styl wolny waga do 82,5 kg - 9. miejsce,
  • Frederick Mason – styl wolny waga powyżej 82,5 kg - 5. miejsce,
  • Archie MacDonald – styl wolny waga powyżej 82,5 kg - 5. miejsce,

Żeglarstwo

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Athletics - Olympic Games 1920 results, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  2. Water Polo - Men's Olympic Games Final 1920 results, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  3. a b LA84 Foundation - official olympic reports, la84foundation.org [dostęp 2012-06-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-16] (ang.).
  4. a b Olympic Games Tournament Women’s Olympic Games 1920 - Doubles, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  5. Olympic Games Tournament Men's Olympic Games 1920 - Doubles, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  6. Swimming - Olympic Games 1920 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  7. Diving - Olympic Games 1920 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  8. a b Olympic Games Tournament Women’s Olympic Games 1920, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  9. Olympic Games Tournament Mixed Doubles 1920, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  10. a b Rowing - Olympic Games results, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  11. Figure skating - Olympic Games 1919/1920 results Mixed, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  12. Swimming - Olympic Games 1920 results Men, the-sports.org [dostęp 2012-06-01] (ang.).
  13. Wyniki konkurencji zostały ustalone na podstawie wyścigu indywidualnego jako suma czasów 4 najlepszych zawodników.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Listen to this article