For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924.

Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Wielka Brytania
Kod MKOl

GBR

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1924
Antwerpia
Chorąży

Arthur Hunt

Liczba zawodników

267 w 115 konkurencjach w 18 dyscyplinach

Medale
Pozycja: 4..
Złoto
9
Srebro
13
Brąz
12
Razem
34

Wielką Brytanię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 reprezentowało 267 zawodników: 239 mężczyzn i 28 kobiet. Był to siódmy start reprezentacji Wielkiej Brytanii na letnich igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Gold medal.svg
Złoto
Harry Mallin
Boxing pictogram.svg
Boks
waga średnia w finale pokonał John Elliott[1]
Gold medal.svg
Złoto
Harold Mitchell
Boxing pictogram.svg
Boks
waga półciężka w finale pokonał reprezentanta Danii Thyge Petersen
Gold medal.svg
Złoto
Harold Abrahams
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg na 100 m mężczyzn 10,6 s[2]
Gold medal.svg
Złoto
Eric Liddell
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg na 400 m mężczyzn 47,6 s[2]
Gold medal.svg
Złoto
Douglas Lowe
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg na 900 m mężczyzn 1:52,4[2]
Gold medal.svg
Złoto
Lucy Morton
Swimming pictogram.svg
Pływanie
200 m stylem klasycznym kobiet 3:33,2[3]
Gold medal.svg
Złoto
Cyril Mackworth-Praed, Philip Neame, Herbert Perry, Allen Whitty
Shooting pictogram.svg
Strzelectwo
Biegnący jeleń, strzał podwójny, 100 m, drużynowo 263 pkt[4]
Gold medal.svg
Złoto
Jack Beresford
Rowing pictogram.svg
Wioślarstwo
jedynki mężczyzn 7:49,2[5]
Gold medal.svg
Złoto
Charles Eley, James MacNabb, Robert Morrison, Terence Sanders
Rowing pictogram.svg
Wioślarstwo
czwórka bez sternika 7:08,6[5]
Silver medal.svg
Srebro
James McKenzie
Boxing pictogram.svg
Boks
waga musza w finale uległ reprezentantowi USA Fidel LaBarba
Silver medal.svg
Srebro
John Elliott
Boxing pictogram.svg
Boks
waga średnia w finale uległ Harry Mallin
Silver medal.svg
Srebro
Cyril Alden
Cycling (track) pictogram.svg
Kolarstwo
kolarstwo torowe wyścig na 50 km
Silver medal.svg
Srebro
Harold Abrahams, Wilfred Nichol, Walter Rangeley, Lancelot Royle
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
Sztafeta 4 × 100 m mężczyzn 41,2 s[2]
Silver medal.svg
Srebro
Bertram Macdonald, Herbert Johnston, George Webber
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg drużynowy na 3000 m 14 pkt[2]
Silver medal.svg
Srebro
Gordon Goodwin
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
chód na 10 km mężvzyzn 48:37,9[2]
Silver medal.svg
Srebro
Phyllis Harding
Swimming pictogram.svg
Pływanie
100 m stylem grzbietowym kobiet 1:27,4[3]
Silver medal.svg
Srebro
Florence Barker, Constance Jeans, Grace McKenzie, Iris Tanner
Swimming pictogram.svg
Pływanie
sztafeta 4 × 100 metrów dowolnym kobiet 5:17,0[3]
Silver medal.svg
Srebro
Cyril Mackworth-Praed
Shooting pictogram.svg
Strzelectwo
biegnący jeleń, strzał pojedynczy indywidualnie 39 pkt[4]
Silver medal.svg
Srebro
Cyril Mackworth-Praed
Shooting pictogram.svg
Strzelectwo
biegnący jeleń, strzał podwójny indywidualnie 72 pkt[4]
Silver medal.svg
Srebro
Gladis Davis
Fencing pictogram.svg
Szermierka
floret kobiet
Silver medal.svg
Srebro
Phyllis Covell, Kathleen McKane
Tennis pictogram.svg
Tenis ziemny
gra podwójna kobiet w finale uległy Amerykankom Hazel Wightman, Helen Wills Moody 0:2[6]
Silver medal.svg
Srebro
Ernest Roney, Edwin Jacob, Thomas Riggs, Walter Riggs, Gordon Fowler
Sailing pictogram.svg
Żeglarstwo
klasa 8 metrów
Bronze medal.svg
Brąz
Harry Wyld
Cycling (track) pictogram.svg
Kolarstwo
Kolarstwo torowe wyścig na 50 km
Bronze medal.svg
Brąz
Eric Liddell
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg na 200 m mężczyzn 21,9 s[2]
Bronze medal.svg
Brąz
Guy Butler
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg na 400 m mężczyzn 48,6 s[2]
Bronze medal.svg
Brąz
Henry Stallard
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
bieg na 1500 m mężczyzn 3:55,6[2]
Bronze medal.svg
Brąz
Edward Toms, George Renwick, Richard Ripley, Guy Butler
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
Sztafeta 4 × 400 m mężczyzn 3:17,4[2]
Bronze medal.svg
Brąz
Malcolm Nokes
Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka
rzut młotem mężczyzn 48,875 m[2]
Bronze medal.svg
Brąz
Gladys Carson
Swimming pictogram.svg
Pływanie
200 m stylem klasycznym kobiet 3:35,4[3]
Bronze medal.svg
Brąz
Frederick Barrett, Dennis Bingham, Frederick Guest, Kinnear Wise
Polo pictogram.svg
Polo
Bronze medal.svg
Brąz
Harold Clarke
Diving pictogram.svg
Skoki do wody
skoki proste z wieży 156,0 pkt[7]
Bronze medal.svg
Brąz
Kathleen McKane
Tennis pictogram.svg
Tenis ziemny
gra pojedyncza kobiet w meczu o brązowy medal pokonała Francuzkę Germaine Golding 2:1[8]
Bronze medal.svg
Brąz
Evelyn Colyer, Dorothy Shepherd-Barron
Tennis pictogram.svg
Tenis ziemny
gra podwójna kobiet w meczu o brązowy medal pokonały Francuzki Marguerite Bilfout, Yvonne Bourgeois 2:0[9]
Bronze medal.svg
Brąz
Archie MacDonald
Wrestling pictogram.svg
Zapasy
styl wolny waga ciężka

Skład kadry

Boxing pictogram.svg
Boks

Zawodnik Konkurencja 1/16 1/8 Ćwierćfinał Półfinał Finał
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Miejsce
James McKenzie waga musza BYE Holandia Leo Turksma
W
Kanada Jock MacGregor
W
Stany Zjednoczone Raymond Fee
W
Stany Zjednoczone Fidel LaBarba
P
Silver medal.svg
Ernest Warwick Stany Zjednoczone Fidel LaBarba
P
NQ
Alf Barber waga kogucia BYE Holandia Arij Smit
W
Francja Jean Ces
P
NQ
Les Tarrant BYE Stany Zjednoczone Salvatore Tripoli
P
NQ
Harry Dingley waga piórkowa BYE Belgia Karel Tuns
W
Belgia Jean Devergnies
P
NQ
Arthur Beavis Luksemburg Jean Flammang
W
Argentyna Pedro Quartucci
P
NQ
Walter White waga lekka Argentyna Alfredo Copello
P
NQ
George Shorter BYE Stany Zjednoczone Frederick Boylstein
P
NQ
Patrick O’Hanrahan waga półśrednia Francja René Dubois
W
Belgia Jean Delarge
P
NQ
Joseph Basham Irlandia Patrick Dwyer
P
NQ
Harry Mallin waga średnia Norwegia Trygve Stokstad
W
Szwajcaria Erich Siebert
W
Francja Roger Brousse
W
Belgia Joseph Beecken
W
Wielka Brytania John Elliott
W
Gold medal.svg
John Elliott BYE Szwajcaria Georges Givel
W
Kanada Harry Henning
W
Kanada Leslie Black
W
Wielka Brytania Harry Mallin
P
Silver medal.svg
Harry Mitchell waga półciężka BYE Francja Robert Foquet
W
Francja Georges Rossignon
W
Carlo Saraudi
W
Dania Thyge Petersen
W
Gold medal.svg
John Courtis BYE Luksemburg Michel Maurer
W
Carlo Saraudi
P
NQ
Cornelis O’Kelly waga ciężka N/A Riccardo Bertazzolo
P
NQ
Arthur Clifton N/A Stany Zjednoczone Eddie Eagan
W
Dania Søren Petersen
P
NQ

Gymnastics pictogram.svg
Gimnastyka

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
Stanley Leigh wielobój indywidualnie 91,266 35.
Harold Brown 87,059 40.
Henry Finchett 81,710 43.
Frank Hawkins 73,796 49.
Thomas Hopkins 72,350 54.
Edward Leigh 69,200 55.
Samuel Humphreys 64,656 64.
Albert Spencer 64,253 65.
Stanley Leigh
Harold Brown
Henry Finchett
Frank Hawkins
Thomas Hopkins
Thomas Hopkins
Edward Leigh
Samuel Humphreys
Albert Spencer
wielobój drużynowo 637,790 6.
Thomas Hopkins skok przez konia wzdłuż 9,22 16.
Harold Brown 8,92 19.
Henry Finchett 8,45 22.
Albert Spencer 5,15 55.
Stanley Leigh 5,07 56.
Samuel Humphreys 4,60 59.
Frank Hawkins 3,27 63.
Edward Leigh 0,00 67.
Stanley Leigh ćwiczenia na drążku 18,350 13.
Harold Brown 14,206 43.
Albert Spencer 12,893 51.
Henry Finchett 12,290 54.
Edward Leigh 12,120 57.
Samuel Humphreys 10,933 63.
Thomas Hopkins 10,840 64.
Frank Hawkins 9,733 68.
Stanley Leigh ćwiczenia na poręczach 20,280 23.
Frank Hawkins 18,200 49.
Harold Brown 18,200 49.
Edward Leigh 17,210 53.
Henry Finchett 16,830 58.
Thomas Hopkins 16,200 61.
Samuel Humphreys 12,360 70.
Albert Spencer 11,900 71.
Stanley Leigh skok przez konia wszerz 9,41 25.
Thomas Hopkins 9,13 31.
Henry Finchett 9,08 33.
Edward Leigh 8,17 54.
Samuel Humphreys 8,17 54.
Frank Hawkins 7,83 59.
Harold Brown 7,83 59.
Albert Spencer 7,50 65.
Stanley Leigh ćwiczenia na kółkach 18,666 25.
Edward Leigh 18,500 26.
Henry Finchett 17,760 33.
Harold Brown 15,533 47.
Samuel Humphreys 15,493 48.
Frank Hawkins 14,500 56.
Thomas Hopkins 13,750 57.
Albert Spencer 11,750 64.
Stanley Leigh ćwiczenia na koniu z łękami 17,490 25.
Henry Finchett 15,300 41.
Harold Brown 14,370 45.
Albert Spencer 14,060 46.
Frank Hawkins 13,263 47.
Edward Leigh 13,200 48.
Thomas Hopkins 11,210 53.
Samuel Humphreys 11,100 54.
Harold Brown wspinanie po linie 8 (9,4 s) 24.
Frank Hawkins 7 (9,6 s) 31.
Samuel Humphreys 2 (11,2 s) 50.
Henry Finchett 2 (11,4 s) 51.
Thomas Hopkins 2 (11,4 s) 51.
Stanley Leigh 2 (11,6 s) 55.
Albert Spencer 1 (11,8 s) 58.
Edward Leigh 0 (12,2 s) 62.

Equestrian pictogram.svg
Jeździectwo

Konkurencja Zawodnik Koń Finał
Punkty karne Miejsce
Skoki indywidualnie Philip Bowden-Smith Billy Boy 10,5 4.
Capel Brunker Peter 25,5 24.
Geoffrey Brooke Daddy Long Legs 29,75 27.
Keith Hervey Wanton DNF
Skoki drużynowo Philip Bowden-Smith
Capel Brunker
Geoffrey Brooke
Keith Hervey
jak wyżej 67,75 7.
Konkurencja Zawodnik Koń Ujeżdżenie Próba terenowa Skoki Razem Pozycja
WKKW indywidualnie Edward de Fonblanque Copper 133 1275,5 320 1728,5 6.
Keith Hervey Copper Top 129 985 240 1354 19.
Alec Tod Topsy 127 895,0 -40 982,0 22.
Philip Bowden-Smith Gipsy 134,5 933,5 -190 878,0 29.
WKKW drużynowo Edward de Fonblanque
Keith Hervey
Alec Tod
Philip Bowden-Smith
jak wyżej punktacja jak wyżej 4064,5 6.

Cycling pictogram.svg
Kolarstwo

Kolarstwo szosowe

Zawodnik Konkurencja Czas Pozycja
Andy Wilson jazda indywidualna na czas (m) 6:53:52,4 22.
Eric Pilcher 6:54:02,0 23.
Dave Marsh 6:56:52,4 24.
Samuel Hunter 7:16:35,0 34.
Andy Wilson
Eric Pilcher
Dave Marsh
Samuel Hunter
jazda drużynowa na czas (m) 20:44:46,8 7.

Kolarstwo torowe

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Repasaże Ćwierćfinał Repasaże Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce Przeciwnik Czas Miejsce
sprint Henry Fuller Szwajcaria Holger Guldager 13,8 1. N/A Guglielmo Bossi
Australia William Coppins
13,0 1. N/A Francja Lucien Michard
Guglielmo Bossi
b.d 2. NQ
George Owen Francja Jean Cugnot
Łotwa Artūrs Zeiberliņš
b.d 2. Polska Jan Łazarski
Łotwa Roberts Plūme
b.d 1. Francja Lucien Michard
Dania Holger Guldager
b.d 3. Szwajcaria Lucien Mermillod
Belgia Pierre de Bruyne
George Owen
b.d 4. NQ
tandemy Frederick Habberfield
Thomas Harvey
Dania Edmund Hansen, Dania Willy Falck Hansen b.d 2. N/A NQ
50 km Cyril Alden N/A b.d
Silver medal.svg
Harry Wyld N/A b.d
Bronze medal.svg
Wyścig drużynowy na dochodzenie Frederick Habberfield
Thomas Harvey
Henry Lee
William Stewart
 Francja b.d 2. N/A NQ

Athletics pictogram.svg
Lekkoatletyka

Konkurencje biegowe

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Ćwierćfinał Półfinał Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
100 m Lancelot Royle 11,0 1. b.d 3. NQ
Walter Rangeley 11,0 1. 11,0 3. NQ
Wilfred Nichol 11,0 1. 11,0 2. 11,3 4. NQ
Harold Abrahams 11,0 1. 10,6 OR 1. 10,6 1. 10,6
Gold medal.svg
200 m Eric Liddell 22,2 1. b.d 2. 21,8 2. 21,9
Bronze medal.svg
Wilfred Nichol 22,6 1. 22,6 2. 22,4 5. NQ
Harold Abrahams 22,2 1. 22,0 1. 21,9 3. 22,3 6.
Thomas Matthewman b.d 2. b.d 4. NQ
400 m Edward Toms 49,9 2. b.d 4. NQ
George Renwick 50,3 2. b.d 6. NQ
Eric Liddell 50,2 1. 49,3 2. 48,2 1. 47,6 WR
Gold medal.svg
Guy Butler 50,2 1. 49,8 1. 47,9 2. 48,6
Bronze medal.svg
800 m Harry Houghton 1:58,4 2. N/A 1:57,3 2. 1:58,0 9.
Edgar Mountain b.d 3. N/A b.d 7. NQ
Henry Stallard 1:57,8 1. N/A 1:54,2 1. 1:53,0 4.
Douglas Lowe 1:58,0 1. N/A 1:56,8 1. 1:52,4
Gold medal.svg
1500 m Douglas Lowe N/A 4:07,2 2. 3:57,0 4.
Sonny Spencer N/A 4:09,0 2. 4:03,7 11.
Henry Stallard N/A 4:11,8 1. 3:55,6
Bronze medal.svg
Cyril Ellis N/A 4:08,1 3. NQ
5000 m Charles Johnstone 15:27,4 5. N/A NQ
Ralph Starr b.d 6. N/A NQ
Frank Saunders 15:37,0 4. N/A 15:54,0 10.
Charles Clibbon 15:35,6 4. N/A 15:29,0 6.
10 000 m Ernest Harper N/A 31:58,0 5.
Halland Britton N/A 32:06,0 6.
Charles Clibbon N/A b.d 14.
Eddie Webster N/A DNF
3000 m z przeszkodami Evelyn Montague N/A 9:48,0 3. 9:8=58,0 5.
David Cummings N/A b.d 5. NQ
Sidney Newey N/A b.d 3. b.d 9.
110 m przez płotki Leopold Partridge b.d 3. N/A NQ
Eric Harrison b.d 2. N/A 15,7 4. NQ
Fred Gaby 15,6 1. N/A 15,7 3. NQ
David Burghley b.d 3. N/A NQ
400 m przez płotki Wilfrid Tatham 58,5 b.d N/A NQ
Fred Blackett 56,9 2. N/A 58,4 3. DSQ
sztafeta 4 × 100 m mężczyzn Harold Abrahams
Wilfred Nichol
Walter Rangeley
Lancelot Royle
42,0 WR 1. N/A 41,8 1. 41,2
Silver medal.svg
sztafeta 4 × 400 m mężczyzn Edward Toms
George Renwick
Richard Ripley
Guy Butler
3:22,0 1. N/A 3:17,4
Bronze medal.svg
bieg 3000 m drużynowo George Webber
Herbert Johnston
Bertram Macdonald
N/A 15 2. 14
Silver medal.svg
maraton Samuel Ferris N/A 2:52:26,0 5.
Arthur Farrimond N/A 3:05:15,0 17.
Jack McKenna N/A 3:30:40,0 27.
Ernest Letherland N/A DNF
Albert Mills N/A DNF
Dunky Wright N/A DNF
chód na 10 km Gordon Goodwin N/A 49:04,0 1. 48:37,9
Silver medal.svg
Ernie Clark N/A b.d 5. 49:59,2 6.
Gordon Watts N/A DSQ NQ
bieg przełajowy Ernie Harper N/A 35:45,4 4.
Arthur Sewell N/A DNF
John Benham N/A DNF
Eddie Webster N/A DNF
Joseph Williams N/A DNF
bieg przełajowy drużynowo Ernie Harper
Arthur Sewell
John Benham
Eddie Webster
Joseph Williams
N/A DNF

Konkurencje techniczne

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce
skok w dal Christopher MacKintosh 6,88 6. 6,92 6.
trójskok Harold Langley 12,74 15. NQ
John Odde 13,40 12. NQ
Jack Higginson 13,34 13. NQ
skok wzwyż Arthur Willis NM NQ
Crawford Kerr NM NQ
Robert Dickinson 1,75 15. NQ
skok o tyczce James Campbell 3,20 15. NQ
pchnięcie kulą Charles Beckwith 12,48 20. NQ
Rex Woods 11,77 24. NQ
rzut młotem Malcolm Nokes 48,875 2. 48,875
Bronze medal.svg
rzut oszczepem Jock Dalrymple 46,92 24. NQ
Henri Dauban de Silhouette 44,70 27. NQ
Zawodnik Konkurencje Wyniki Punkty Miejsce
Donald Slack pięciobój skok w dal 6,43 12 12.
rzut oszczepem 34,18 28 28.
Bieg na 200 m 23,8 8 8.
rzut dyskiem DNS
Bieg na 1500 m DNS
Finał 48 13.
Percy Spark skok w dal 5,29 30 30.
rzut oszczepem 41,19 21 21.
Bieg na 200 m 27,0 28 28.
rzut dyskiem DNS
Bieg na 1500 m DNS
Finał 79 27.
Donald Slack dziesięciobój bieg 100 m 11,6 762,0 8.
skok w dal 5,98 603,1 30.
pchnięcie kulą 8,765 342,5 33.
skok wzwyż 1,65 608 16.
bieg 400 m 55,2 736,80 22.
rzut dyskiem 24,32 206,18 23.
bieg na 110 m przez płotki 17,6 753 13.
skok o tyczce 2,60 271,0 23.
rzut oszczepem 36,11 315,525 21.
bieg na 1500 m 5:11,8 550,0 16.
Finał 5148,105 25.
Percy Spark bieg 100 m 12,8 476,4 36.
skok w dal 5,17 404,65 35.
pchnięcie kulą 10,86 552,0 16.
skok wzwyż 1,40 258 33.
bieg 400 m 59,0 593,92 32.
rzut dyskiem 33,085 539,25 11.
bieg na 110 m przez płotki DSQ
skok o tyczce DNS
rzut oszczepem DNS
bieg na 1500 m DNS
Finał DNF

Modern pentathlon pictogram.svg
Pięciobój nowoczesny

Zawodnik Konkurencja Strzelanie Pływanie Szermierka Jazda konna Bieg przełajowy Suma punktów Pozycja
Wynik M. Punkty Czas M. Punkty M. Punkty Wynik M. Punkty Czas M. Punkty
David Turquand-Young indywidualnie 168 10. 10 5:21,8 3. 3 30. 30,5 36. 13:11,0 5. 5 84,5 13.
Frederick Barton 165 16. 16 6:45,0 24. 24 37. 37,5 36. 13:25,0 9. 9 122,5 28.
George Vokins 144 24. 24 6:02,8 11. 11 10. 10 126,5 8. 8 13:35,0 11. 11,5 64,5 7.
Brian Horrocks 129 35. 35 6:12,2 14. 14 34. 34,5 123 12. 12 13:07,0 3. 3 98,5 19.

Water polo pictogram.svg
Piłka wodna

Turniej główny

1 Runda

Swimming pictogram.svg
Pływanie

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
100 m dowolnym Charles Baillee 1:08,2 4. NQ
Albert Dickin 1:06,0 5. NQ
Alfred Pycock 1:05,2 2. 1:05,0 4. NQ
400 m dowolnym John Hatfield 5:32,6 2. 5:30,4 3. 5:32,0 5.
Edward Peter 5:38,6 3. NQ
Harold Annison 5:32,6 2. 5:39,4 4. NQ
1500 m dowolnym Harold Annison 22:38,4 1. 23:11,8 4. NQ
John Taylor 23:16,6 2. 23:13,8 6. NQ
John Hatfield 22:26,8 2. 21:53,4 3. 21:55,6 4.
100 m grzbietowym James Worthington 1:23,2 3. 1:24,2 4. NQ
John McDowall 1:21,8 2. 1:22,0 5. NQ
Austin Rawlinson 1:18,8 1. 1:19,2 2. 1:20,0 5.
200 m klasycznym William Stoney 3:10,3 5. NQ
Edward Maw 3:07,0 2. 3:07,0 4. NQ
Reginald Flint 3:05,2 1. 3:06,8 5. NQ
4 × 200 m dowolnym Harold Annison
Albert Dickin
Edward Peter
Leslie Savage
10:52,4 2. 10:31,2 2. 10:19,4 5.

Kobiety

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
100 m dowolnym Iris Tanner 1:22,4 2. 1:18,6 3. 1:20,8 5.
Florence Barker 1:20,8 2. 1:21,4 5. NQ
Constance Jeans 1:16,0 1. 1:16,6 2. 1:15,4 4.
400 m dowolnym Doris Molesworth 6:28,6 2. 6:19,8 2. 6:25,4 4.
Constance Jeans 6:34,6 2. 6:37,8 4. NQ
Iris Tanner 6:35,4 2. 6:34,0 3. NQ
100 m grzbietowym Phyllis Harding 1:29,4 2. N/A 1:27,4
Silver medal.svg
Ellen King 1:38,2 4. N/A NQ
Helen Boyle 1:43,0 3. N/A NQ
200 m klasycznym Irene Gilbert N/A 3:32,8 2. 3:38,0 5.
Lucy Morton N/A 3:29,4 1. 3:33,2
Gold medal.svg
Gladys Carson N/A 3:30,0 1. 3:35,4
Bronze medal.svg
4 × 100 m dowolnym Florence Barker
Constance Jeans
Grace McKenzie
Iris Tanner
N/A 5:17,0
Silver medal.svg

Weightlifting pictogram.svg
Podnoszenie ciężarów

Konkurencja Zawodnik Wyciskanie jednorącz Podrzut jednorącz Rwanie Wyciskanie oburącz Podrzut oburącz Łącznie Pozycja
waga piórkowa Alfred Baxter 55 kg 65 kg 70 kg 75 kg 105 kg 370 kg 7.
Augustus Cummins 55 kg 65 kg 62,5 kg 67,5 kg 87,5 kg 337,5 kg 16.
Thomas Taylor 50 kg 55 kg 57,5 kg 65 kg 90 kg 317,5 kg 17.
waga lekka William Wyatt 55 kg 65 kg 65 kg 72,5 kg 95 kg 352,5 kg 17.
John Tooley 50 kg 65 kg 65 kg 70 kg 95 kg 345 kg 19.
William Randall 50 kg 60 kg 67,5 kg 65 kg 90 kg 332,5 kg 20.
waga średnia Charles Attenborough 65 kg 65 kg 80 kg 75 kg 102,5 kg 387,5 kg 17.
John Austin 55 kg 70 kg 60 kg 75 kg 100 kg 360 kg 22.
Robert Lowes 50 kg 65 kg 70 kg 70 kg 95 kg 350 kg 22.
waga ciężka Harold Wood 60 kg 75 kg 82,5 kg 90 kg 110 kg 417,5 kg 17.

Polo pictogram.svg
Polo

Wyniki

  • Wielka Brytania Wielka Brytania – Stany Zjednoczone Francja 2:10
  • Wielka Brytania Wielka Brytania – Francja Francja 16:2
  • Wielka Brytania Wielka Brytania – Hiszpania 10:3
  • Argentyna Argentyna – Wielka Brytania Wielka Brytania 9:5

Drużyna Wielkiej Brytanii zdobyła brązowy medal.

Diving pictogram.svg
Skoki do wody

Mężczyźni

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Finał
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
wieża 10 m Eric MacDonald 345,5 5. NQ
Albert Knight 394,5 4. NQ
trampolina 3m Eric MacDonald 433,2 6. NQ
Gregory Matveieff 414,1 4. NQ
skoki standard i dowolne Albert Dickin 141 6. NQ
Albert Knight 156 3. 137 7.
Harold Clarke 162 1. 158
Bronze medal.svg

Kobiety

Konkurencja Zawodnik Eliminacje Finał
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
wieża 10 m Verrall Newman 154 4. NQ
Beatrice Armstrong 141 6. NQ
Isabelle White 150 2. 140 6.
trampolina 3m Catherine O’Bryen 258,8 7. NQ
Amelia Hudson 345,2 5. NQ
Gladys Luscombe 244,0 8. NQ

Shooting pictogram.svg
Strzelectwo

Konkurencja Zawodnik Finał
Wynik Pozycja
pistolet szybkostrzelny 25 m Charles Bounton 17 9.
Charles Mackie 16 21.
Peter Griffiths 13 40.
karabin małokalibrowy 50 m David Lewis 371 49.
William Artis 369 52.
Frederick Bracegirdle 367 55.
Frederick Bracegirdle 365 57.
karabin wojskowy 600 m leżąc Alexander Martin 87 9.
Thomas Northcote 82 54.
Harry Douglas 80 34.
runda pojedyncza – sylwetka jelenia Cyril Mackworth-Praed 39
Silver medal.svg
John Faunthorpe 31 21.
Ted Ranken 30 22.
Alexander Rogers 26 26.
runda podwójna – sylwetka jelenia Cyril Mackworth-Praed 72
Silver medal.svg
Herbert Perry 59 13.
Allen Whitty 56 18.
Ted Ranken 51 22.
runda pojedyncza – sylwetka jelenia drużynowo Cyril Mackworth-Praed
Alexander Rogers
John Faunthorpe
John O’Leary
136 4.
runda podwójna – sylwetka jelenia drużynowo Cyril Mackworth-Praed
Allen Whitty
Herbert Perry
Philip Neame
263
Gold medal.svg
trap indywidualnie Enoch Jenkins 94 11.
John O’Leary 89 24.
Cyril Mackworth-Praed b.d b.d
trap drużynowo John O’Leary
Enoch Jenkins
Herbert Larsen
Cyril Mackworth-Praed
G.R. Neal
William Grosenor
328 8.

Fencing pictogram.svg
Szermierka

Konkurencja Zawodnik 1 runda 2 runda Ćwierćfinał Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik
szpada indywidualnie Charles Biscoe Stany Zjednoczone George Breed
Belgia Charles Delporte
Virgilio Mantegazza
Szwecja Carl Gripenstedt
Krikor Agathon
Urugwaj Domingo Mendy
Szwajcaria Constantin Antoniades
Czechosłowacja Josef Jungmann
Miguel Zabalza
N/A Francja Georges Buchard
Szwajcaria Eugene Empeyta
Szwecja Nils Hellsten
Virgilio Mantegazza
Belgia Ernest Gevers
Joseph Misrahi
Norwegia Sigurd Akre
Holandia Pieter von Boven
Argentyna Wenceslao Paunero
Virgilio Mantegazza
Francja Georges Buchard
Francja Armand Massard
Belgia Ernest Gevers
Dania Peter Ryefelt
Stany Zjednoczone Allan Milner
Belgia Paul Anspach
Szwajcaria Eugene Empeyta
Kuba Ramón Fonst
Domingo García
Szwecja Carl Gripenstedt
NQ
Robert Frater Francja Roger Ducret
Belgia Paul Anspach
Argentyna Pedro Nazar
Szwajcaria Frédéric Fitting
Grecja Theodoros Foustanos
Urugwaj Conrado Rolando
Kuba Eduardo Alonso
Pierwsza Republika Czechosłowacka Josef Javůrek
N/A Szwajcaria Frédéric Fitting
Renzo Compagna
Grecja Tryfon Triantafyllakos
Portugalia Mário de Lopez
Stany Zjednoczone Allan Milner
Francja Armand Massard
Holandia Willem Hubert
Urugwaj Conrado Rolando
Belgia Paul Anspach
Szwecja Bror Lagercrantz
NQ
Martin Holt Francja Armand Massard
Stany Zjednoczone Allan Milner
Szwajcaria Eugène Empeyta
Dania Ivan Osiier
Argentyna Luis Lucchetti
Kuba Ramíro Mañalich
Kuba Salvador Quesada
Urugwaj Santos Ferreira
N/A Stany Zjednoczone George Calnan
Domingo Garcia
Norwegia Raoul Heide
Argentyna Luis Lucchetti
Dania Ivan Osiier
Francja Roger Ducret
Szwecja Gustaf Lindblom
Krikor Agathon
Portugalia Frederico Paredes
Belgia Charles Delporte
NQ
Robert Montgomerie Norwegia Sigurd Akre
Portugalia Ruimondo Ferro
Holandia Willem Hubert
Argentyna Wenceslao Paunero
Francja Émile Cornereau
Stany Zjednoczone Arthur Lyon
Dania Peter Ryefelt
Czechy Jan Tille
N/A NQ
szpada drużynowo Charles Biscoe
Archibald Craig
Robert Frater
Martin Holt
Robert Montgomerie
Charles Notley
 Belgia
 Argentyna

W
N/A  Portugalia
 Hiszpania
 Kuba
P
P
NQ
floret indywidualnie Robert Montgomerie Szwajcaria Frédéric Fitting
Stany Zjednoczone Harold Bloomer
Austria Ernst Huber
P
W
W
Stany Zjednoczone George Calnan
Francja Roger Ducret
Argentyna Horacio Casco
Diego Díez
Szwajcaria John Albaret
W
P
W
W
W
Juan Delgado
Austria Kurt Ettinger
Francja Jacques Coutrot
Belgia Maurice Van Damme
Portugalia Gil de Andrade
P
P
P
W
W
NQ
Frederick Sherriff Francja Jacques Coutrot
Stany Zjednoczone Burke Boyce
Norwegia Sigurd Akre
Urugwaj Gilberto Tellechea
P
P
W
W
Argentyna Roberto Larraz
Francja Jacques Coutrot
Belgia Balthasar De Beukelaer
Norwegia Johan Falkenberg
Holandia Paul Kunze
P
P
P
P
P
NQ
Philip Doyne Francja Philippe Cattiau
Diego Díez
Zoltán Schenker
Czechy František Dvořák
P
W
W
W
Belgia Charles Crahay
Juan Delgado
Portugalia Manuel Queiróz
Szwajcaria Édouard Fitting
Austria Alois Gottfried
P
P
P
W
W
NQ
Edgar Seligman Stany Zjednoczone George Calnan
Holandia Adrianus de Jong
Dania Erik Sjøqvist
Félix de Pomés
W
W
W
W
Dania Ivan Osiier
Austria Kurt Ettinger
Szwajcaria Frédéric Fitting
Holandia Adrianus de Jong
Santiago García
W
W
W
W
W
Francja Roger Ducret
Stany Zjednoczone George Calnan
Dania Ivan Osiier
Belgia Charles Crahay
Portugalia Manuel Queiróz
W
P
W
W
W
Francja Philippe Cattiau
Francja Jacques Coutrot
Belgia Balthasar De Beukelaer
Stany Zjednoczone George Calnan
Norwegia Frithjof Lorentzen
P
W
W
W
W
DNS
floret drużynowo Philip Doyne
Robert Montgomerie
Edgar Seligman
Frederick Sherriff
Roland Willoughby
 Włochy N/A  Belgia
 Argentyna
P
P
NQ
szabla indywidualnie Cecil Kershaw N/A Urugwaj Héctor Belo
Sándor Pósta
Francja Georges Conraux
Argentyna Raúl Sola
Belgia Charles Acke
Dania Jens Berthelsen
W
P
P
P
W
W
NQ
Robin Dalglish N/A Francja Roger Ducret
Dania Ivan Osiier
Zoltán Schenker
Holandia Jan van der Wiel
Stany Zjednoczone Chauncey McPherson
Hiszpania Manuel Toledo
P
P
W
P
W
W
Francja Roger Ducret
Marcello Bertinetti
Zoltán Schenker
Holandia Adrianus de Jong
Argentyna Raúl Sola
Belgia Omer Berck
Urugwaj Domingo Mendy
Stany Zjednoczone Laurence Castner
P
P
P
P
W
P
W
W
NQ
Edgar Seligman N/A Oreste Puliti
Belgia Robert Feyerick
Urugwaj Domingo Mendy
Argentyna Arturo Ponce
Julio González
P
P
W
W
W
DNF
Archibald Corble N/A Giulio Sarrocchi
Ödön Tersztyánszky
Francja Marc Perrodon
Argentyna Carmelo Merlo
Stany Zjednoczone Arthur Lyon
Fernando Guillén
Grecja Joanis Jeorjadis
P
P
P
P
W
W
W
NQ
szabla drużynowo Edward Brookfield
Archibald Corble
Robin Dalglish
William Hammond
Cecil Kershaw
William Marsh
 Węgry
 Dania
p
P
N/A NQ

Kobiety

Konkurencja Zawodnik Ćwierćfinał Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik
floret indywidualnie Gladys Davies Szwajcaria E. Fitting
Szwecja Elsa Hellquist
Dania Ellen Osiier
Holandia Johanna Stokhuyzen-de Jong
Francja Yvonne Conte
Stany Zjednoczone Irma Hopper
'W
W
P
'
W

W
P
Dania Grete Heckscher
Gizella Tary
Francja Lucienne Prost
Szwajcaria E. Fitting
Szwecja Ellen Hamilton
W
W
W
W
W
Dania Ellen Osiier
Dania Grete Heckscher
Wielka Brytania Muriel Freeman
Dania Yutta Barding
Gizella Tary
P
W
W
W
W
Silver medal.svg
Muriel Freeman Francja Lucienne Prost
Szwajcaria Judith Morgenthaler
Szwecja Hanna Olsen
Dania Ingeborg Buhl
Holandia Adriana Admiraal-Meijerink
W
W
P
W
W
W
Dania Ellen Osiier
Wielka Brytania Gladys Daniell
Dania Yutta Barding
Szwecja Hanna Olsen
Francja Fernande Tassy
P
W
W
W
W
Dania Ellen Osiier
Wielka Brytania Gladys Davies
Dania Grete Heckscher
Dania Yutta Barding
Gizella Tary
P
P
P
W
W
.
Gladys Daniell Szwecja Ellen Hamilton
Dania Yutta Barding
Francja Michele Bory
Holandia Johanna de Boer
Polska Wanda Dubieńska
W
W
W
W
W
Dania Ellen Osiier
Wielka Brytania Muriel Freeman
Dania Yutta Barding
Szwecja Hanna Olsen
Francja Fernande Tassy
P
P
P
P
W
NQ
Alice Walker Dania Grete Heckscher
Francja Fernande Tassy
Gizella Tary
Stany Zjednoczone Adelaide Gehrig
Szwajcaria S. Bonnard
P
P
P
P
W
NQ

Tennis pictogram.svg
Tenis ziemny

Konkurencja Zawodnik 1 runda 2 runda 3 runda 4 runda Ćwierćfinały Półfinały Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Singiel (m) Patrick Wheatley BYE Japonia Masanosuke Fukuda
P 0:3
(2:6,4:6,3:6)
NQ
Algernon Kingscote Czechy Friedrich Rohrer
W 3:2
(6:3,6:4,4:6,3:6,6:3)
Szwecja Henning Müller
W 3:0
(6:2,7:5,6:2)
Finlandia Runar Granholm
W 3:0
(6:2,6:0,6:2)
Francja Jean Borotra
P 0:3
(1:6,3:6,1:6)
NQ
John Brian Gilbert Holandia Aleksandar Đurđenski
W 3:1
(8:6,6:1,2:6,6:2)
Holandia Gerard Leembruggen
W 3:0
(6:1,12:10,6:1)
Australia James Bayley
P 0:3
(5:7,7:9,1:6)
Japonia John Brian Gilbert
P 1:3
(8:10,6:2,9:11,2:6)
NQ
Max Woosnam BYE Dania Bjørn Thalbitzer
W 3:0
(6:1,6:1,6:2)
Związek Południowej Afryki Patrick Spence
P 2:3
(6:4,8:10,3:6,6:3,3:6)
NQ
debel (m) Leslie Godfree
Max Woosnam
Czechy Ernst Gottlieb
Czechy Friedrich Rohrer
P 0:3
(3:6,4:6,2:6)
NQ N/A NQ
Algernon Kingscote
John Wheatley
José Alonso
Manuel Alonso
P 0:3
(4:6,3:6,1:6)
NQ N/A NQ
singiel (k) Kathleen McKane BYE Belgia Christine de Borman
W 2:0
(6:0,6:2)
Szwecja Sigrid Fick
W 2:0
(6:1,6:1)
N/A Stany Zjednoczone Marion Jessup
W 2:0
(6:2,6:0)
Francja Julie Vlasto
P 1:2
(6:0,5:7,1:6)
Francja Germaine Golding
W 2:1
(5:7,6:3,6:0)
Bronze medal.svg
Dorothy Shepherd-Barron BYE Belgia Marie Storms
W 2:0
(6:1,6:1)
Rosetta Gagliardi
W 2:0
(6:1,6:0)
N/A Francja Julie Vlasto
P 0:2
(4:6,2:6)
NQ
Phyllis Covell Irlandia Mary Wallis
W 2:1
(3:6,6:0,6:2)
Ilona Várady-Péter
W 2:0
(6:1,6:3)
Francja Germaine Golding
P 1:2
(3:6,6:3,2:6)
N/A NQ
Phyllis Satterthwaite BYE wolny los Stany Zjednoczone Helen Wills Moody
P 0:2
(1:6,1:6)
N/A NQ
debel (k) Dorothy Shepherd-Barron
Evelyn Colyer
BYE Wolny los N/A Francja Germaine Golding
Francja Jeanne Vaussard
W 2:0
(6:2,6:2)
Stany Zjednoczone Helen Wills Moody
Stany Zjednoczone Hazel Wightman
P 1:2
(3:6,6:1,5:7)
Francja Marguerite Billout
Francja Yvonne Bourgeois
W 2:0
(6:1,6:2)
Bronze medal.svg
Phyllis Covell
Kathleen McKane
Stany Zjednoczone Marion Jessup
Stany Zjednoczone Eleanor Goss
W 2:0
(6:1,6:2)
Belgia Christine de Borman
Belgia Marie Storms
W 2:0
(6:1,6:2)
N/A Szwecja Sigrid Fick
Szwecja Lily von Essen
W 2:0
(6:2,6:3)
Francja Marguerite Billout
Francja Yvonne Bourgeois
W 2:0
(6:2,6:2)
Stany Zjednoczone Helen Wills Moody
Stany Zjednoczone Hazel Wightman
P 0:2
(5:7,6:8)
Silver medal.svg
mikst Kathleen McKane
John Brian Gilbert
BYE Giulia Perelli
Umberto De Morpurgo
W 2:1
(9:7,1:6,7:5)
N/A Irlandia Mary Wallis
Irlandia Edwin McCrea
W 2:0
(6:1,7:5)
Stany Zjednoczone Hazel Wightman
Stany Zjednoczone Richard N. Williams
P 1:2
(6:2,6:8,1:6)
Holandia Cornelia Bouman
Holandia Hendrik Timmer
P 0:2
(w/o)
.
Phyllis Covell
Leslie Godfree
Irlandia Rebecca Blair-White
Irlandia William Ireland
W 2:0
(6:2,6:4)
Grecja Helena Contostavlos
Grecja Pantelis Papadopoulos
W 2:0
(w/o)
N/A Holandia Cornelia Bouman
Holandia Hendrik Timmer
P 0:2
(1:6,5:7)
NQ

Rowing pictogram.svg
Wioślarstwo

Konkurencja Zawodnik Półfinał Repasaż Finał Pozycja
Czas M. Czas M. Czas M.
Jedynka Jack Beresford b.d 2. 8:00,4 1. 7:49,2 1.
Gold medal.svg
Dwójka bez sternika Gordon Killick
Cyril Southgate
10:10,8 2. b.d 1. DNS -
Czwórka bez sternika Charles Eley
James MacNabb
Robert Morrison
Terence Sanders
6:43,0 1. N/A 7:08,6 1.
Gold medal.svg
Czwórka ze sternikiem Harry Barnsley
Victor Bovington
Bernard Croucher
Thomas Monk
John Townend
b.d 2. b.d 2. NQ
ósemka Reginald Bare
Edward Chandler
Horace Debenham
Hugh Dulley
Ian Fairbairn
John Godwin
Arthur Long
Harold Morphy
Charles Rew
6:04,0 1. N/A b.d 4. 4.

Wrestling pictogram.svg
Zapasy

Konkurencja Zawodnik 1/16 finału 1/8 finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Miejsce
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
styl wolny waga kogucia Harry Darby N/A Piero Tordera
W
Finlandia Kustaa Pihlajamäki
p
Finlandia Kaarlo Mäkinen
p[10]
NQ
Harold Sansum N/A Kanada James Trifunov
W
Finlandia Kaarlo Mäkinen
p
Francja Gaston Ducayla
p[11]
NQ
styl wolny waga piórkowa George MacKenzie N/A Dania Rasmus Torgensen
p
NQ
George Stott N/A Australia Claude Angelo
p
NQ
styl wolny waga lekka George Gardiner N/A Estonia Osvald Käpp
W
Szwajcaria Édouard Belet
W
Finlandia Volmar Wikström p[12]
Francja Étienne Jourdain W[11]
Finlandia Arvo Haavisto
p[11]
4.
Ernest Bacon N/A Szwajcaria Édouard Belet
p
NQ
styl wolny waga półśrednia Edgar Bacon N/A Kanada Donald Stockton
P
NQ
James Davis N/A Finlandia Fridolf Lundsten
W
Stany Zjednoczone Guy Lookabough
p
Stany Zjednoczone William Johnson
p[11]
NQ
styl wolny waga średnia Bernard Rowe N/A Szwajcaria Ernst Tognetti
p
NQ
Noel Rhys N/A Szwecja Carl Nilsson
W
Szwajcaria Fritz Hagmann p[12]
Belgia Pierre Ollivier p[10]
NQ
styl wolny waga półciężka Walter Wilson N/A Stany Zjednoczone John Spellman
p
NQ Kanada George Rumple
p[10]
Szwecja Johan Svensson
p[10]
-
Victor Lay N/A Finlandia Iisak Mylläri
p
NQ
styl wolny waga ciężka Alex Sangwine N/A Szwecja Johan Richthoff
p
NQ
Andrew McDonald N/A Stany Zjednoczone Harry Steel
p
NQ Szwajcaria Henri Wernli p[10]
Bronze medal.svg
[13]

Sailing pictogram.svg
Żeglarstwo

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinały Punkty Finałowa pozycja
Wyścig I
miejsce
Wyścig II
miejsce
Wyścig III
miejsce
Wyścig I
miejsce
Wyścig II
miejsce
Gordon Fowler monotyp olimpijski 4. 2. N/A 6. 6. 12 7.
Ernest Roney
Harold Fowler
Edwin Jacob
Thomas Riggs
Walter Riggs
klasa 8 metrów 3. 1. 3. 2. 3. 7
Silver medal.svg

Przypisy

  1. Amateur Boxing – Olympic Games 1924 Results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  2. a b c d e f g h i j k Athletics – Olympic Games 1924 Results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  3. a b c d Swimming – Olympic Games 1924 Results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  4. a b c Shooting sports – Olympic Games 1924 Results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  5. a b Rowing – Olympic Games 1924 Results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  6. Tennis – Wommen's Olympic Games 1924 Doubles 1924 (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  7. Diving – Olympic Games 1924 Results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  8. Tennis – Wommen's Olympic Games 1924 (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  9. Tennis – Wommen's Olympic Games Doubles 1924 (ang.). the-sports.org. [dostęp 2017-06-22].
  10. a b c d e Walka stoczona w turnieju o srebrny medal.
  11. a b c d Walka stoczona w turnieju o brązowy medal.
  12. a b Walka stoczona w turnieju o złoty medal.
  13. Z uwagi na wycofanie się pozostałych zawodników z rywalizacji o brązowy medal.

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.