Emu

From Wikipedia, the free encyclopedia

Emu
Remove ads

Emu (lat. Dromaius novaehollandiae) je druga po veličini suvremena ptica. Uz klokana se nalazi na grbu Australije.

Kratke činjenice Naučna klasifikacija, Dvojni naziv ...
Thumb
egg of Dromaius novaehollandiae
Remove ads

Opis

Vrat i noge su dugi, ali krila su sićušna: samo 20 cm duga. Mladunci imaju uzdužne crne, smeđe i krem šare da bi se prikrili u grmlju i travi. Imaju dvostruko perje, od kojeg je drugo iste dužine kao i prvo. Nakon mitarenja ove ptice su tamne, ali kako pigmenti koji daju smeđu boju blijede na suncu, postaju svijetlije.

Hrani se dijelovima biljaka u kojima su koncentrisane hranjive materije: sjemenje, plodovi, cvijeće, mladi izdanci. Brzo se razmnožavaju i rastu.

Ženke polažu 9-20 jaja u travnju, svibnju i lipnju. Jaja koja su tek snesena su tamnozelena, ali tokom inkubacije tamne i postanu skoro crna.

Remove ads

Rasprostranjenost

Naseljava Australiju. Stanište su mu sve oblasti osim prašuma i goleti; rijetko ga se može vidjeti u pustinjama i na krajnjem sjeveru.

Odnos sa čovjekom

Do pred kraj 18. st. bilo je nekoliko vrsta i podvrsta emua. Patuljasti emui sa Kraljevskog otoka i Otoka klokana, kao i podvrste iz Tasmanije su bile istrebljene nakon dolaska europljana. Australska vlada je 1932. pokušala odstrjeliti emue trupama sa automatskim puškama. Ptice su bile izuzetno vješte u izbjegavanju metaka pa "rat protiv emua" nije uspio.

Jedini je živi predstavnik roda Dromaius.

Drugi projekti

U Wikimedijinoj ostavi ima još materijala o temi: emu
Wikivrste imaju podatke o taksonu emuu

Reference

Loading related searches...

Wikiwand - on

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Remove ads