Furlanski jezik

From Wikipedia, the free encyclopedia

Furlanski jezik
Remove ads

Фурлански (фурлански: мариленгхе, талијански: фриулано; ИСО 639-3: [2]) или фријулски језик, један је од рето-романских језика.

Kratke činjenice фурлански, Државе ...

Фурланским говори око 794.000 [1] Фурлана у талијанским провинцијама Удине, Порденоне, Горица и Трст у аутономној регији Фурланија-Јулијска крајина, на фурланском језику Фриûл-Вигнесие Јулие.

Thumb
Цестовни двојезични натписи по Фурланији

Због сиромаштва које је владало до 1960-тих година, многи су се Фурлани исељавали у друге земље, посебно у Француску, Белгију и Швицарску, и прекоморске земље;Аустралију, Канаду, Аргентину, Бразил, Америку и Јужноафричку Републику. Фурлански језик има четири дијалекта:

  • централни карактеристичан је по томе што му женске именице завршавају на - е. Говори се око Удина до Палманове на исток.
  • цонцордиесе или западни карактеристичан је по томе што му женске именице завршавају на - а. Говори се око Портогруара, зове се "цонцордиесе" због римског града Цонцордиа Сагиттариа.
  • источни или Горички карактеристичан је по томе што му женске именице завршавају на - а, и што се дуги вокали изговарају као кратки.
  • царницо карактеристичан је по томе што му женске именице завршавају на - о, има пуно дифтонга и најархаичнији је од свих фурланских дијалеката.

Фурлански језик у подручју око Горице говоре и Словенци као други или трећи језик. Већина Фурлана зна и говори стандардни талијански.

Remove ads

Фурлански и словенски

Због близине са Словенцима у фурлански је ушло доста словенских (славенских) ријечи као; цолаç (колач), цудиç (худич), бритуле (бритва) и цос (кош). Словенци су пак из фурланског презели ријечи; чебула (црни лук), пунца (дјевојка), раца (патка), фант (момак)...

Пространост

Više informacija Провинција, Опћине ...
Remove ads

Референце

Вањске везе

Библиографија

Loading related searches...

Wikiwand - on

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Remove ads