Safaridska Monarhija
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Safaridska Monarhija (perz. سلسله صفاریان) je naziv za iransku državu koja je od 9. do 11. vijeka obuhvaćala jugoistok današnjeg Irana, jugozapadni Afganistan i sjeverozapadni Pakistan. Dinastija Safavida nazvana je po njenom osnivaču Jakubu Laithu Safariju, čovjeku skromne obiteljske pozadine koji je karijeru započeo kao kovač bakra (perz. ṣaffār), a potom je krenuo u ratničke vode. U početku vojne karijere osvojio je regiju Sistan, a potom je proširio vlast na veći dio Iranske visoravni prilikom čega je pala i iranska Tahiridska Monarhija. Vladao je iz Zarandža u današnjem Afganistanu, a kraj vojne karijere obilježio je poraz protiv Abasida u bitci kraj Bagdada. Moć Safaridskog Carstva nije potrajala dugo nakon njegove smrti; njegov brat i nasljednik Amr bin Laith poražen je 900. godine u bitci protiv Ismaila Samanija, nakon čega je bio prisiljen predati kontrolu nad većinom teritorija. Safaridi su kratko nastavili vladati kao samanidski vazali, te su konačno 1003. godine potpuno politički apsorbirani u Gaznavidsku Monarhiju.
|
Remove ads
Literatura
- () Saffarid Dynasty. Encyclopædia Britannica. 2011..
- () Saffarid Dynasty. Iran Chamber. 2011..
- () Bosworth, Clifford Edmund (1994.). The History of the Saffarids of Sistan and the Maliks of Nimruz. Costa Mesa, California: Mazda Publishers. ISBN 1568590156.
- () Bosworth, Clifford Edmund (18. 6. 2010.). Saffarids. Encyclopædia Iranica. New York: Columbia University. Arhivirano iz originala na datum 2010-12-08. Pristupljeno 2012-01-06.
- Ostali projekti
![]() | U Wikimedijinoj ostavi ima još materijala o temi: Safaridska Monarhija |
Remove ads
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads