Tuvalu
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Tuvalu je otočna država u Tihom oceanu južno od Kiribatija i sjeverno od Fidžija. U prošlosti je njena teritorija bila poznata pod nazivom Otoci Ellis (engleski: ). Član je Commonwealtha, a britanska kraljica formalni je šef države. Po broju stanovnika je među posljednjim državama svijeta, a osim nje manje stanovnika imaju samo Nauru i Vatikan. Velik dio prihoda državnog proračuna dolazi od pristojbi za korištenje internetske domene Tuvalua, .tv.
Remove ads
Geografija
Tuvalu je smješten u jugozapadnom dijelu Tihog oceana. Sastoji se od 9 koraljnih otoka u nizu, od kojih je 5 atola. Klima je tropsko-oceanska. Na otocima nema izvora niti stalnih vodotoka. Vegetacija je skromna, tek kokosove palme.
Kratka povijest
Prvi stanovnici Tuvalua dolaze u 14. stoljeću sa Samoe i Tonge. Prvi Europljani koji si prolazili pokraj nekih otoka bili su Španjolci. Sredinom 19. stoljeća na otoke dolaze protestantski misionari, a 1892. godine Velika Britanija proglašava protektorat. 1. listopada. 1978. Tuvalu postaje parlamentarna monarhija u okviru Commonwealtha.
Stanovništvo
Stanovnici Tuvalua su Polinežani koji čine 94% stanovništva, dok na ostrvima Nui žive Mikronežani. Većina stanovnika su pripadnici Hrišćanske crkve Tuvalua (Ekalesia Kelisiano o Tuvalu). Život, posebno na udaljenim ostrvima, skoncentrisan je na poštovanje religije.
Jezici koji se koriste su tuvaluanski (polineziski dijalekat), i-kiribati i engleski jezik.
Klima
Klima je topla, tropska, sa malo vremenskih promena u toku godine; prosečna temperatura je oko 30 stepeni; velika količina padavina sa prosekom oko 350 i česte pojave uragana - teški cikloni su pogodili ostrva 1894, 1972 i 1990. Najviše padavina ima u novembru i februaru.
Tuvalu u svetu
Tuvalu je članica nekoliko svetskih organizacija: AsDB, Komonvelt, Ujedinjene nacije, ESCAP, Intelsat, ITU, Sparteca, UNESKO, STO, i druge.
Međunarodni odnosi
Tuvalu održava bliske odnose sa Fidžijem i Australijom. Tuvalu takođe održava diplomatske odnose sa Republikom Kinom (Tajvan), koja je i jedina nacija koja ima stalnu ambasadu na ostrvu Tuvalu i jedan je od najvećih donatora finansijske pomoći. Nijedna druga ambasada ne postoji na ostrvima. SAD ima ambasadu na ostrvu Fidži i tamošnji američki ambasador je akreditovan za diplomatske odnose i sa Tuvaluom.
Godine 2000. nacija Tuvalu je postala punopravni član Ujedinjenih nacija i ima svoju misiju u Njujorku, SAD. Jedan od glavnih prioriteta nacije Tuvalu je globalno zagrevanje i moguć rast nivoa mora. Tuvalu je jedan od glavnih pokretača Kjoto protokola i traži puno primenjivanje istog. Takođe je punopravni član Azijske banke za razvoj.
Tuvalu održava dobre odnose sa mikronacijom Nauru u kojoj oko trista državljana Tuvalua rade na privremenom radu.
Remove ads
Administrativne oblasti
Malo stanovništvo Tuvalu nacije je raštrkano na 9 ostrva, od kojih su 5 atoli. Najmanje ostrvo Niulakita je bilo nenaseljeno sve do 1949. godine kada su se doselili ljudi sa susednog ostrva Niutao.
Lokalne oblasti koje se sastoje od više od jednog ostrva:
- Funafuti
- Nanumea
- Nui
- Nukufetau
- Nikulele
- Vaitupu
Lokalne oblasti koje se sastoje od samo jednog ostrva:
- Nanumaga
- Niulakita
- Niutao
Remove ads
Reference
Vanjske veze
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads