53è Festival Internacional de Cinema de Canes - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 53è Festival Internacional de Cinema de Canes.

53è Festival Internacional de Cinema de Canes

De Viquipèdia

Infotaula d'esdeveniment53è Festival Internacional de Cinema de Canes

Pòster oficial del 53è Festival de Canes, una il·lustració original de Lorenzo Mattotti.[1]
Tipusedició d'un festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Data2000 Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició53 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

El 53è Festival Internacional de Cinema de Canes es va dur a terme del 14 al 25 de maig de 2000. El director i guionista francès Luc Besson fou el president del Jurat. La Palma d'Or fou atorgada a la pel·lícula danesa Dancer in the Dark de Lars von Trier.[2][3][4]

El festival va obrir amb Vatel, dirigida per Roland Joffé[5][6] i va tancar amb Stardom, dirigida per Denys Arcand.[7][8] Virginie Ledoyen va ser la mestressa de cerimònies.[9]

Jurat

Luc Besson, president del jurat
Luc Besson, president del jurat
Jane Birkin, presidenta del jurat Un Certain Regard
Jane Birkin, presidenta del jurat Un Certain Regard

Competició principal

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la competició principal en l'edició de 2000:[10]

Un Certain Regard

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Un Certain Regard de 2000:

  • Jane Birkin (actriu)
  • Jan Schulz-Ojala
  • José Maria Prado (Director de la Filmoteca Española)
  • Marc Voinchet (crític)
  • Marie-Noëlle Tranchant (crític)
  • Noël Tinazzi (crític)

Cinéfondation i curtmetratges

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la secció Cinéfondation i de la competició de curtmetratges:

  • Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne (directors) (Bèlgica) President
  • Abderrahmane Sissako (director) (Mauritània)
  • Claire Denis (director) (França)
  • Francesca Comencini (director) (Itàlia)
  • Mira Sorvino (actriu) (Estats Units)

Càmera d'Or

Les següents persones foren nomenades per formar part del jurat de la Càmera d'Or de 2000:

  • Otar Iosseliani (director) (Geòrgia) President
  • Caroline VIe-Toussaint (periodista) (França)
  • Céline Panzolini (cinèfil) (França)
  • Eric Moulin (representant d'indústries tècniques) (França)
  • Fabienne Bradfer (critic) (França)
  • Martial Knaebel (critic) (Alemanya)
  • Solveig Anspach (director) (França)
  • Yorgos Arvanitis (cineasta) (Grècia)

Selecció oficial

En competició – pel·lícules

Les següents pel·lícules competiren per la Palma d'Or:[11]

Un Certain Regard

Les següents pel·lícules foren seleccionades per competir a Un Certain Regard:[11]

Pel·lícules fora de competició

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[11]

Cinéfondation

Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades a la competició Cinéfondation:[11]

  • Ascension de Malgoska Szumowska (Polònia)
  • Course de nuit de Chuyên Bui Thac (Vietnam)
  • De janela pro cinema de Quia Rodrígues (Brasil)
  • Dessert de (Kinu'ach) Amit Sakomski (Israel)
  • Mi sas xefygei o dolofonos d'Anastas Haralampidis (Grècia)
  • Five Feet High and Rising de Peter Sollett (Estats Units)
  • Indien de Pernille Fischer Christensen (Dinamarca)
  • Kiss It Up to God de Caran Hartsfield (Estats Units)
  • Le vent souffle où il veut de Claire Doyon (França)
  • Leben 1, 2, 3 de Michael Schorr (Alemanya)
  • Nocturnal d'Anna Viduleja (Letònia)
  • Respirar (Debaixo d'água) d'António Ferreira (Portugal)
  • Shoot the Dog d'Ariko Kimura (Japó)

Curtmetratges en competició

Els següents curtmetratges competien per Palma d'Or al millor curtmetratge:[11]

  • 3 Minutes d'Ana Luiza Azevedo
  • Anino de Raymond Red- Guanyador de la Palma d'Or
  • Des morceaux de ma femme de Frédéric Pelle
  • Døren som ikke smakk de Jens Lien
  • Mieux ou moins bien ? de Jocelyn Cammack
  • S'Arretent d'Anthony Mullins

Seccions paral·leles

Setmana Internacional dels Crítics

Els següents llargmetratges van ser seleccionats per ser projectats per a la trenta novena Setmana de la Crítica (39e Semaine de la Critique):[12] Competició de pel·lícules

  • Amores perros de Alejandro González Iñárritu (Mèxic)
  • Hidden Whisper de Vivian Chang (Taiwan)
  • Krámpack de Cesc Gay (Espanya)
  • De l'histoire ancienne d' Orso Miret (França)
  • Good Housekeeping de Frank Novak (Estats Units)
  • Happy End de Jung Ji-woo (Corea del Sud)
  • Les Autres filles de Caroline Vignal (França)

Competició de curtmetratges

  • Faux contact d'Eric Jameux (França)
  • To Be Continued... de Linus Tunström (Suècia)
  • The Hat (Le Chapeau) de Michèle Cournoyer (Canada)
  • Les méduses de Delphine Gleize (França)
  • The Artist's Circle de Bruce Marchfelder (Canadà)
  • Not I de Neil Jordan (Irlanda / U.K.)
  • Le Dernier rêve d'Emmanuel Jespers (Bèlgica)

Quinzena dels directors

Les següents pel·lícules foren exhibides en la Quinzena dels directors de 2000 (Quinzaine des Réalizateurs):[13]

  • 27 Missing Kisses de Nana Djordjadze
  • L'Affaire Marcorelle de Serge Le Péron
  • La Captive de Chantal Akerman
  • Cuba Feliz de Karim Dridi
  • Billy Elliot de Stephen Daldry
  • Pane e tulipani de Silvio Soldini
  • La Chambre obscure de Marie-Christine Questerbert
  • Downtown 81 d'Edo Bertoglio
  • En avant ! (director no acreditat, 60 min.)
  • Faites comme si je n’étais pas là d'Olivier Jahan
  • Koroshi de Masahiro Kobayashi
  • Girlfight de Karyn Kusama
  • Grüezi wohl Frau Stirnimaa de Sonja Wyss
  • Jocelyne de Valérie Mréjen
  • Le Secret de Virginie Wagon
  • Lumumba de Raoul Peck
  • Mallboy de Vincent Giarrusso
  • Die Unberührbare d'Oskar Roehler
  • Peppermint Candy de Lee Chang-dong
  • Petite Chérie de Anne Villacèque
  • Purely Belter de Mark Herman
  • Shadow of the Vampire d'E. Elias Merhige
  • Some Voices de Simon Cellan Jones
  • 'Les fantômes des Trois Madeleine de Guylaine Dionne
  • Zamani barayé masti asbha de Bahman Ghobadi
  • Tout va bien, on s’en va de Claude Mouriéras
  • Werckmeister Harmoniak de Béla Tarr
Curtmetratges
  • A corps perdu de Isabelle Broué (França)
  • C’est bien la société de Valérie Pavia (França)
  • C'est pas si compliqué de Xavier De Choudens (França)
  • Derailed - extract from Phœnix Tape de Christoph Girardet, Matthias Müller (Alemanya)
  • Des larmes de sang de Valérie Mréjen (França)
  • Elisabeth de Valérie Mréjen (França)
  • Ferment de Tim Macmillan (Gran Bretanya)
  • Flying Boys de Didier Seynave (Bèlgica)
  • Furniture Poetry (and Other Rhymes for the Camera) de Paul Bush (Gran Bretanya)
  • Ghost de Steve Hawley (Gran Bretanya)
  • Grüezi Wohl Fraü Stirnimaa… o Malou möter Ingmar Bergman och Erland Josephson de Sonja Wyss (Suïssa – Països Baixos)
  • Head Stand de Lisa Robinson (Estats Units)
  • In Absentia de The Brothers Quay (Gran Bretanya)
  • Jocelyne de Valérie Mréjen (França)
  • La Brèche de Roland d'Arnaud & Jean-Marie Larrieu
  • La Poire de Valérie Mréjen (França)
  • La Pomme, la Figue et l'Amande de Joël Brisse
  • La Vie heureuse de Valérie Pavia (França)
  • Le mur de Faouzi Bensaïdi (França)
  • Les Oiseaux en cage ne peuvent pas voler de Luis Briceño (França)
  • Look at Me de Peter Stel (Països Baixos)
  • Love is All d'Oliver Harrison (Gran Bretanya)
  • L'Epouvantail o Pugalo d'Alexander Kott (Rússia)
  • Collision Course de Roberval Duarte (Brasil)
  • Rue Francis de François Vogel (França)
  • Salam de Souad El-Bouhati (França)
  • Still Life de Pekka Sassi (Finlàndia)
  • The Morphology of Desire de Robert Arnold (Estats Units)

Premis

Lars Von Trier, guanyador de laPalma d'Or
Lars Von Trier, guanyador de laPalma d'Or
Jiang Wen, guanyador del Grand Prix
Jiang Wen, guanyador del Grand Prix

Premis oficials

Els guardonats en les seccions oficials de 2000 foren:[14][2][3]

En Competició

Un Certain Regard

Cinéfondation

  • Primer premi: Five Feet High and Rising de Peter Sollett
  • Segon Premi: Kinu'ach d'Amit Sakomski i Kiss It Up to God de Caran Hartsfield
  • Tercer Premi: Course de nuit de Chuyên Bui Thac i Indien de Pernille Fischer Christensen

Càmera d'Or

Curtmetratges

Premis independents

Premis FIPRESCI[15]

  • Yurîka de Shinji Aoyama (En Competició)
  • Zamani barayé masti asbha de Bahman Ghobadi (Quinzena dels Directors)

Commission Supérieure Technique

Jurat Ecumènic[16]

  • Premi del Jurat Ecumènic: Yurîka de Shinji Aoyama

Premi de la Joventut[3]

  • Pel·lícula estrangera: Girlfight de Karyn Kusama
  • Pel·lícula francesa: Saint-Cyr de Patricia Mazuy
  • Premi especial: Krámpack de Cesc Gay

Premis en el marc de la Setmana Internacional de la Crítica[17]

  • Premi Canal+: To Be Continued... de Linus Tunström
  • Premi dels Joves Crítics – Millor curt: Faux contact de Eric Jameux
  • Premi dels Joves Crítics – Millor pel·lícula: Amores perros d'Alejandro González Iñárritu

Premis en el marc de la Quinzena dels Directors[17]

  • Premi Kodak al curtmetratge: Salam de Souad El-Bouhati
  • Premi Kodak al curtmetratge - Menció especial C'est pas si compliqué de Xavier De Choudens
  • Premi Gras Savoye: Le mur de Faouzi Bensaïdi

Association Prix François Chalais

Referències

  1. «Posters 2000». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 20 octubre 2013.
  2. 2,0 2,1 «53ème Festival International du Film - Cannes» (en francès). cinema-francais.fr. [Consulta: 13 juny 2017].
  3. 3,0 3,1 3,2 «Cannes 2000 Palmares» (en francès). cannes-fest.com. [Consulta: 13 juny 2017].
  4. «Dancer's surprise win at Cannes». BBC News, 21-05-2000 [Consulta: 25 maig 2017].
  5. «Review Vatel ees a disastaire». theguardian.com [Consulta: 25 maig 2017].
  6. «Joffe's Vatel to open Cannes». screendaily.com [Consulta: 25 maig 2017]. «needs subscription»
  7. «Cannes 2000 Competition & Special Screenings». iofilm.co.uk [Consulta: 25 maig 2017].
  8. «Lions Gate seals US deal on Cannes closer Stardom». screendaily.com [Consulta: 25 maig 2017]. «needs subscription»
  9. «Film world flocks to Cannes». BBC News, 10-05-2000 [Consulta: 25 maig 2017].
  10. «All Juries 2000». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 4 març 2016.
  11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 «Official Selection 2000: All the Selection». festival-cannes.fr. Arxivat de l'original el 14 desembre 2013.
  12. «39e Selecion de la Semaine de la Critique - 2000». archives.semainedelacritique.com. [Consulta: 13 juny 2017].
  13. «Quinzaine 2000». quinzaine-realisateurs.com. [Consulta: 13 juny 2017].
  14. «Awards 2000: All Awards». festival-cannes.fr.
  15. «FIPRESCI Awards 2000». fipresci.org. [Consulta: 22 juny 2017].
  16. «JuryŒcuménique Palmarés 2000». cannes.juryoecumenique.org. [Consulta: 23 juny 2017].
  17. 17,0 17,1 «Cannes Film Festival Awards per 2000». imdb.com. [Consulta: 23 juny 2017].
  18. «Cannes 2000 François Chalais». francois-chalais.fr. [Consulta: 23 juny 2017].

Mèdia

Enllaços externs

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
53è Festival Internacional de Cinema de Canes
Listen to this article