List of MPs elected in the 1818 United Kingdom general election - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for List of MPs elected in the 1818 United Kingdom general election.

List of MPs elected in the 1818 United Kingdom general election

From Wikipedia, the free encyclopedia

List of MPs elected in the United Kingdom general election, 1818

4th Parliament (1807)
5th Parliament (1812)
6th Parliament (1818)
7th Parliament (1820)
8th Parliament (1826)

This is a list of the MPs or Members of Parliament elected to the House of Commons for the constituencies of the Parliament of the United Kingdom in the 1818 United Kingdom general election , the 6th Parliament of the United Kingdom, and their replacements returned at subsequent by-elections, arranged by constituency.[1]


Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

A[edit]

Aberdeen Burghs (seat 1/1) Joseph Hume Whig
Aberdeenshire (seat 1/1) James Ferguson Tory
Abingdon (seat 1/1) John Maberly Whig
Aldborough (seat 1/2) Henry Fynes Tory
Aldborough (seat 2/2) Granville Venables Vernon Tory
Aldeburgh (seat 1/2) Samuel Walker Tory
Aldeburgh (seat 2/2) Joshua Walker Tory
Amersham (seat 1/2) William Tyrwhitt-Drake Tory
Amersham (seat 2/2) Thomas Tyrwhitt-Drake Tory
Andover (seat 1/2) Thomas Assheton Smith I Tory
Andover (seat 2/2) Newton Fellowes Whig
Anglesey (seat 1/1) Berkeley Paget Whig
Anstruther Easter Burghs (seat 1/1) Alexander Maconochie – took office
Replaced by Sir William Rae 1819
County Antrim(seat 1/2) Hon. John Bruce Richard O'Neill Tory
County Antrim (seat 2/2) Hugh Henry John Seymour Tory
Appleby (seat 1/2) George Fludyer – resigned
Replaced by Adolphus John Dalrymple 1819
Tory
Appleby (seat 2/2) Lucius Concannon Whig
Argyllshire (seat 1/1) Lord John Campbell
Armagh (seat 1/1) John Leslie Foster Tory
County Armagh (seat 1/2) Charles Brownlow Whig
County Armagh (seat 2/2) William Richardson Tory
Arundel (seat 1/2) Lord Henry Howard-Molyneux-Howard Whig
Arundel (seat 2/2) Sir Arthur Leary Piggott – died
Replaced by Robert Blake 1819
Ashburton (seat 1/2) Sir Lawrence Vaughan Palk
Ashburton (seat 2/2) John Singleton Copley
Athlone (seat 1/1) John Gordon
Aylesbury (seat 1/2) George Nugent-Grenville Whig
Aylesbury (seat 2/2) William Rickford Whig
Ayr Burghs (seat 1/1) Thomas Francis Kennedy Whig
Ayrshire (seat 1/1) James Montgomerie

B[edit]

Banbury (seat 1/1) Frederick Sylvester North Douglas – died
Replaced by Heneage Legge 1819
Bandon Augustus Clifford Whig
Banffshire (seat 1/1) The Earl Fife
Barnstaple (seat 1/2) Sir Manasseh Masseh Lopes Tory
Barnstaple (seat 2/2) Francis Ommanney
Bath (seat 1/2) Lord John Thynne
Bath (seat 2/2) Charles Palmer
Beaumaris (seat 1/1) Thomas Lewis
Bedford (seat 1/2) Lord George Russell Whig
Bedford (seat 2/2) William Henry Whitbread Whig
Bedfordshire (seat 1/2) Marquess of Tavistock Whig
Bedfordshire (seat 2/2) Sir John Osborn, 5th Bt Tory
Belfast Arthur Chichester Tory
Bere Alston (seat 1/2) Hon. Josceline Percy
Bere Alston (seat 2/2) Lord Lovaine
Berkshire (seat 1/2) Hon. Richard Neville Whig
Berkshire (seat 2/2) Charles Dundas Whig
Berwickshire (seat 1/1) Sir John Marjoribanks Tory
Berwick-upon-Tweed (seat 1/2) Alexander Allan
Berwick-upon-Tweed (seat 2/2) Henry Heneage St Paul
Beverley (seat 1/2) John Wharton Whig
Beverley (seat 2/2) Robert Christie Burton Tory
Bewdley (seat 1/1) Wilson Roberts Tory
Bishops Castle (seat 1/2) William Clive
Bishops Castle (seat 2/2) John Robinson – died
Replaced by Douglas James William Kinnaird 1819
Bletchingley (seat 1/2) Matthew Russell – sat for Saltash
Replaced by Sir William Curtis 1819
Bletchingley (seat 2/2) George Tennyson – resigned
Replaced by Marquess of Titchfield 1819
Bodmin (seat 1/2) Thomas Bradyll
Bodmin (seat 2/2) Davies Giddy
Boroughbridge (seat 1/2) Marmaduke Lawson Whig
Boroughbridge (seat 2/2) George Mundy Tory
Bossiney (seat 1/2) Hon. James Stuart-Wortley – sat for Yorkshire
Replaced by John William Ward 1819
Tory
Tory
Bossiney (seat 2/2) Sir Compton Domvile
Boston (seat 1/2) William Alexander Madocks
Boston (seat 2/2) Peter Robert Drummond Burrell
Brackley (seat 1/2) Henry Wrottesley Tory
Brackley (seat 2/2) Robert Haldane Bradshaw Tory
Bramber (seat 1/2) John Irving
Bramber (seat 2/2) William Wilberforce Independent
Brecon (seat 1/1) George Gould Morgan Tory
Breconshire (seat 1/1) Thomas Wood Tory
Bridgnorth (seat 1/2) Sir Thomas Tyrwhitt Jones
Bridgnorth (seat 2/2) Thomas Whitmore
Bridgwater (seat 1/2) William Astell
Bridgwater (seat 2/2) George Pocock
Bridport (seat 1/2) Henry Charles Sturt Tory
Bridport (seat 2/2) Sir Horace St Paul, Bt
Bristol (seat 1/2) Richard Hart Davis Tory
Bristol (seat 2/2) Edward Protheroe Whig
Buckingham (seat 1/2) Sir George Nugent, 1st Bt.
Buckingham (seat 2/2) William Henry Fremantle
Buckinghamshire (seat 1/2) Marquess of Chandos|
Buckinghamshire (seat 2/2) William Selby Lowndes
Bury St Edmunds (seat 1/2) The Earl of Euston
Bury St Edmunds (seat 2/2) Hon. Arthur Upton
Buteshire (seat 0/0) Alternated with Caithness. No representation in 1818'’

C[edit]

Caernarvon Boroughs (seat 1/1) Hon. Sir Charles Paget
Caernarvonshire (seat 1/1) Robert Williams
Caithness (seat 1/1) George Sinclair Whig
Callington (seat 1/2) Hon. Edward Pyndar Lygon Tory
Callington (seat 2/2) Sir Christopher Robinson Tory
Calne (seat 1/2) James Macdonald
Calne (seat 2/2) Hon. James Abercromby Whig
Cambridge (seat 1/2) Edward Finch – resigned
Replaced by Frederick William Trench 1819
Tory
Tory
Cambridge (seat 2/2) Robert Manners Tory
Cambridgeshire (seat 1/2) Lord Charles Manners
Cambridgeshire (seat 2/2) Lord Francis Osborne Tory
Cambridge University (seat 1/2) John Henry Smyth Whig
Cambridge University (seat 2/2) The Viscount Palmerston Tory
Camelford (seat 1/2) Mark Milbank – void Election.
. Replaced by John Stewart 1819
Whig
Tory
Camelford (seat 2/2) John Bushby Maitland Replaced by Lewis Allsopp Whig
Tory
Canterbury (seat 1/2) Edward Bligh Whig
Canterbury (seat 2/2) Stephen Rumbold Lushington Tory
Cardiff Boroughs (seat 1/1) Lord Patrick Crichton-Stuart
Cardigan Boroughs (seat 1/1) Pryse Pryse
Cardiganshire (seat 1/1) William Edward Powell Tory
Carlisle (seat 1/2) Sir James Graham, 1st Bt Tory
Carlisle (seat 2/2) John Christian Curwen Whig
Carlow (seat 1/1) Charles Harvey-Saville-Onley Tory
County Carlow (seat 1/2) Sir Ulysses Burgh Tory
County Carlow (seat 2/2) Henry Bruen Tory
Carmarthen (seat 1/1) John Frederick Campbell
Carmarthenshire (seat 1/1) Lord Robert Seymour Tory
Carrickfergus (seat 1/1) Earl of Belfast Tory
Cashel (seat 1/1) Richard Pennefather – resigned
Replaced by Ebenezer John Collett 1819
Tory
Castle Rising (seat 1/2) Earl of Rocksavage Tory
Castle Rising (seat 2/2) Fulk Greville Howard Tory
County Cavan (seat 1/2) John Maxwell-Barry Tory
County Cavan (seat 2/2) Nathaniel Sneyd Tory
Cheshire (seat 1/2) Davies Davenport
Cheshire (seat 2/2) Wilbraham Egerton Tory
Chester (seat 1/2) Viscount Belgrave
Chester (seat 2/2) Thomas Grosvenor
Chichester (seat 1/2) Earl of March – succeeded to peerage
Replaced by Lord John George Lennox 1819
Tory
Chichester (seat 2/2) William Huskisson Tory
Chippenham (seat 1/2) William Miles Tory
Chippenham (seat 2/2) Marquess of Blandford
Christchurch (seat 1/2) William Sturges Bourne Tory
Christchurch (seat 2/2) George Henry Rose Tory
Cirencester (seat 1/2) Joseph Cripps Tory
Cirencester (seat 2/2) Henry Bathurst Tory
Clackmannanshire (seat 1/1) Alternated with Kinross-shire. Unrepresented in this Parliament
County Clare (seat 1/2) William Vesey-FitzGerald Tory
County Clare (seat 2/2) Sir Edward O'Brien, 4th Baronet Whig
Clitheroe (seat 1/2) Hon. William Cust Tory
Clitheroe (seat 2/2) Hon. Robert Curzon Tory
Clonmel (seat 1/1) William Bagwell – resigned
Replaced by John Kiely 1819
Tory
Tory
Cockermouth (seat 1/2) John Henry Lowther Tory
Cockermouth (seat 2/2) Sir John Beckett Tory
Colchester (seat 1/2) Daniel Whittle Harvey Radical
Colchester (seat 2/2) James Beckford Wildman Tory
Coleraine (seat 1/1) John Poo Beresford Tory
Corfe Castle (seat 1/2) George Bankes Tory
Corfe Castle (seat 2/2) Henry Bankes Tory
Cork (seat 1/2) Sir Nicholas Colthurst, Bt Tory
Cork (seat 2/2) Hon. Christopher Hely-Hutchinson Whig
County Cork (seat 1/2) Viscount Kingsborough Whig
County Cork (seat 2/2) Viscount Ennismore
Cornwall (seat 1/2) John Hearle Tremayne Tory
Cornwall (seat 2/2) Sir William Lemon, Bt Whig
Coventry (seat 1/2) Edward Ellice Whig
Coventry (seat 2/2) Peter Moore
Cricklade (seat 1/2) Joseph Pitt
Cricklade (seat 2/2) Robert Gordon Whig
Cromartyshire (seat 1/1) Roderick Macleod
Cumberland (seat 1/2) Viscount Morpeth Tory
Cumberland (seat 2/2) John Lowther Tory

D[edit]

Dartmouth (seat 1/2) John Bastard Tory
-
Dartmouth (seat 2/2) Arthur Howe Holdsworth – resigned
Replaced by Charles Milne Ricketts 1820
Denbigh Boroughs (seat 1/1) John Wynne Griffith Whig
Denbighshire (seat 1/1) Sir Watkin Williams-Wynn, 5th Baronet
Derby (seat 1/2) Henry Cavendish Whig
Derby (seat 2/2) Thomas William Coke
Derbyshire (seat 1/2) Lord George Cavendish Whig
Derbyshire (seat 2/2) Edward Miller Mundy Tory
Devizes (seat 1/2) John Pearse
Devizes (seat 2/2) Thomas Grimston Estcourt
Devon (seat 1/2) Edmund Pollexfen Bastard Tory
Devon (seat 2/2) Viscount Ebrington Whig
County Donegal (seat 1/2) Earl of Mount Charles Tory
County Donegal (seat 2/2) George Vaughan Hart
Dorchester (seat 1/2) Samuel Shepherd – took office
Replaced by Charles Warren 1819
Dorchester (seat 2/2) Robert Williams
Dorset (seat 1/2) Edward Berkeley Portman
Dorset (seat 2/2) William Morton Pitt
Dover (seat 1/2) John Jackson
Dover (seat 2/2) Edward Bootle-Wilbraham
County Down (seat 1/2) Lord Arthur Moyses William Hill Whig
County Down (seat 2/2) Robert Stewart, Viscount Castlereagh Tory
Downpatrick Viscount Glerawly Tory
Downton (seat 1/2) Viscount Folkestone – sat for Salisbury
Replaced by Bartholomew Bouverie 1819
Whig
Whig
Downton (seat 2/2) Sir William Scott – sat for Oxford University
Replaced by Sir Thomas Brooke Pechell 1819
Tory
Tory
Drogheda Henry Meade Ogle Tory
Droitwich (seat 1/2) The Earl of Sefton Whig
Droitwich (seat 2/2) Andrew Foley – died
Replaced by Thomas Foley 1819
Whig
Whig
Dublin (seat 1/2) Robert Shaw Tory
Dublin (seat 2/2) Rt Hon. Henry Grattan Whig
County Dublin (seat 1/2) Hans Hamilton Tory
County Dublin (seat 2/2) Richard Talbot Whig
Dublin University William Plunket Whig
Dumfries Burghs (seat 1/1) Lord William Douglas
Dumfriesshire (seat 1/1) Sir William Johnstone Hope
Dunbartonshire (seat 1/1) Archibald Campbell Colquhoun
Dundalk Gerrard Callaghan Tory
Dungannon Hon. Thomas Knox
Dungarvan Hon. George Walpole Whig
Dunwich (seat 1/2) Michael Barne
Dunwich (seat 2/2) The Lord Huntingfield – resigned
Replaced by William Alexander Mackinnon 1819
Durham (City of) (seat 1/2) Richard Wharton Tory
Durham (City of) (seat 2/2) Michael Angelo Taylor Whig
Durham (County) (seat 1/2) John George Lambton Radical
Durham (County) (seat 2/2) William Vane Powlett Whig
Dysart Burghs (seat 1/1) Sir Ronald Crauford Ferguson Whig

E[edit]

East Grinstead (seat 1/2) The Hon. Charles Jenkinson
East Grinstead (seat 2/2) Lord Strathavon
East Looe (seat 1/2) Sir Edward Buller Tory
East Looe (seat 2/2) Thomas Potter Macqueen Tory
East Retford (seat 1/2) William Evans
East Retford (seat 2/2) Samuel Crompton
Edinburgh (seat 1/1) William Dundas
Edinburghshire (seat 1/1) Sir George Clerk
Elgin Burghs (seat 1/1) Robert Grant
Elginshire (seat 1/1) Francis William Grant Tory
Ennis Spencer Perceval Tory
Enniskillen Richard Magenis Tory
Essex (seat 1/2) John Archer Houblon
Essex (seat 2/2) Charles Callis Western
Evesham (seat 1/2) William Rouse-Boughton
Replaced by Sir Charles Cockerell
Evesham (seat 2/2) Humphrey Howorth Whig
Exeter (seat 1/2) William Courtenay
Exeter (seat 2/2) Robert William Newman
Eye (seat 1/2) Robert Gifford
Eye (seat 2/2) Mark Singleton

F[edit]

County Fermanagh (seat 1/2) Mervyn Archdall Tory
County Fermanagh (seat 2/2) Hon. Galbraith Lowry Cole Tory
Fife (seat 1/1) William Wemyss
Flint Boroughs (seat 1/1) William Shipley
Flintshire (seat 1/1) Sir Thomas Mostyn
Forfarshire (seat 1/1) William Maule
Fowey (seat 1/2) George Lucy – unseated on petition
Replaced by Viscount Valletort 1818 – died
Replaced by Mathias Attwood 1819 – unseated on petition
Replaced by Viscount Valletort 1819
Tory
Fowey (seat 2/2) Hon. James Hamilton Stanhope Tory

G[edit]

Galway Valentine Blake Tory
County Galway (seat 1/2) James Daly Tory
County Galway (seat 2/2) Richard Martin Tory
Gatton (seat 1/2) Abel Rous Dottin
Gatton (seat 2/2) John Fleming
Glamorganshire (seat 1/1) John Edwards
Glasgow Burghs (seat 1/1) Alexander Houstoun
Gloucester (seat 1/2) Robert Bransby Cooper Tory
Gloucester (seat 2/2) Edward Webb Whig
Gloucestershire (seat 1/2) Lord Edward Somerset Tory
Gloucestershire (seat 2/2) Sir Berkeley Guise, Bt Whig
Grampound (seat 1/2) John Innes
Grampound (seat 2/2) Alexander Robertson
Grantham (seat 1/2) Edward Cust
Grantham (seat 2/2) Sir William Earle Welby, Bt
Great Bedwyn (seat 1/2) Sir John Nicholl Tory
Great Bedwyn (seat 2/2) John Jacob Buxton Tory
Great Grimsby (seat 1/2) John Nicholas Fazakerley
Great Grimsby (seat 2/2) Charles Tennyson
Great Marlow (seat 1/2) Pascoe Grenfell Whig
Great Marlow (seat 2/2) Owen Williams Whig
Great Yarmouth (seat 1/2) Thomas William Anson – raised to peerage
Replaced by George Anson 1819
Great Yarmouth (seat 2/2) Charles Edmund Rumbold
Guildford (seat 1/2) William Draper Best –took office
Replaced by Charles Baring Wall 1819
Tory
Guildford (seat 2/2) Arthur Onslow Tory

H[edit]

Haddington Burghs (seat 1/1) Dudley North Whig
Haddingtonshire (seat 1/1) Sir James Suttie
Hampshire (seat 1/2) Thomas Freeman Heathcote
Hampshire (seat 2/2) William John Chute
Harwich (seat 1/2) Nicholas Vansittart Tory
Harwich (seat 2/2) Charles Bathurst
Haslemere (seat 1/2) Robert Ward Tory
Haslemere (seat 2/2) Charles Long Tory
Hastings (seat 1/2) James Dawkins
Hastings (seat 2/2) George Peter Holford
Haverfordwest (seat 1/1) William Henry Scourfield
Hedon (seat 1/2) Edmund Turton
Hedon (seat 2/2) Robert Farrand Whig
Helston (seat 1/2) Lord James Townshend Tory
Helston (seat 2/2) Harrington Hudson
Hereford (seat 1/2) Thomas Powell Symonds – died
Replaced by Richard Philip Scudamore 1819
Hereford (seat 2/2) Viscount Eastnor
Herefordshire (seat 1/2) Sir Robert Price, Bt Whig
Herefordshire (seat 2/2) Sir John Cotterell, Bt Tory
Hertford (seat 1/2) Viscount Cranborne Tory
Hertford (seat 2/2) Nicolson Calvert Whig
Hertfordshire (seat 1/2) Thomas Brand – succeeded to peerage
Replaced by William Lamb 1819
Whig< br>Whig
Hertfordshire (seat 2/2) Sir John Sebright, Bt Whig
Heytesbury (seat 1/2) George James Welbore Agar-Ellis
Heytesbury (seat 2/2) William Henry John Scott
Higham Ferrers (seat 1/1) William Plumer Whig
Hindon (seat 1/2) William Beckford Whig
Hindon (seat 2/2) Frederick Gough-Calthorpe Whig
Honiton (seat 1/2) Hon. Peregrine Cust
Honiton (seat 2/2) Samuel Crawley
Horsham (seat 1/2) George Phillips
Horsham (seat 2/2) Robert Hurst Whig
Huntingdon (seat 1/2) William Augustus Montagu
Huntingdon (seat 2/2) John Calvert
Huntingdonshire (seat 1/2) Lord Frederick Montagu
Huntingdonshire (seat 2/2) William Henry Fellowes
Hythe (seat 1/2) John Bladen Taylor – resigned
Replaced by Samuel Jones Loyd 1819
Hythe (seat 2/2) Sir John Perring

I[edit]

Ilchester (seat 1/2) Sir Isaac Coffin, Bt. Whig
Ilchester (seat 2/2) John William Drage Merest Whig
Inverness Burghs (seat 1/1) George Cumming Tory
Inverness-shire (seat 1/1) Charles Grant Tory
Ipswich (seat 1/2) William Newton
Ipswich (seat 2/2) Robert Alexander Crickett

K[edit]

Kent (seat 1/2) Sir Edward Knatchbull – died
Replaced by Sir Edward Knatchbull 1819
Tory
Kent (seat 2/2) William Philip Honywood Whig
County Kerry (seat 1/2) James Crosbie
County Kerry (seat 2/2) Rt Hon. Maurice Fitzgerald Whig
County Kildare (seat 1/2) Lord William Charles O'Brien Fitzgerald 1814 Whig
County Kildare (seat 2/2) Robert La Touche Whig
Kilkenny (seat 1/1) Charles Harward Blunden 1814
County Kilkenny (seat 1/2) Hon. Frederick Cavendish Ponsonby Whig
County Kilkenny (seat 2/2) Hon. James Wandesford Butler Whig
Kincardineshire (seat 1/1) George Harley Drummond
King's County (seat 1/2) John Clere Parsons Tory
King's County (seat 2/2) Thomas Bernard (senior) Tory
King's Lynn (seat 1/2) Lord Walpole
King's Lynn (seat 2/2) Sir Martin ffolkes, Bt
Kingston upon Hull (seat 1/2) John Mitchell Tory
Kingston upon Hull (seat 2/2) James Graham Whig
Kinross-shire (seat 0/0) Thomas Graham – died
Replaced by George Edward Graham 1819
Kinsale (seat 1/1) George Coussmaker
Kirkcudbright Stewartry (seat 1/1) James Dunlop
Knaresborough (seat 1/2) Sir James Mackintosh Whig
Knaresborough (seat 2/2) George Tierney Whig

L[edit]

Lanarkshire (seat 1/1) Lord Archibald Hamilton Whig
Lancashire (seat 1/2) Lord Stanley
Lancashire (seat 2/2) John Blackburne
Lancaster (seat 1/2) John Gladstone Tory
Lancaster (seat 2/2) Gabriel Doveton Whig
Launceston (seat 1/2) Pownoll Bastard Pellew Tory
Launceston (seat 2/2) James Brogden Tory
Leicester (seat 1/2) Thomas Babington
Leicester (seat 2/2) Thomas Pares
Leicestershire (seat 1/2) Lord Robert William Manners
Leicestershire (seat 2/2) Charles March Phillipps
County Leitrim (seat 1/2) Luke White
County Leitrim (seat 2/2) John La Touche
Leominster (seat 1/2) John Lubbock
Leominster (seat 2/2) Sir William Cuningham-Fairlie
Lewes (seat 1/2) George Shiffner
Lewes (seat 2/2) Sir John Shelley
Lichfield (seat 1/2) George Granville Venables Vernon Whig
Lichfield (seat 2/2) Sir George Anson Whig
Limerick John Prendergast Vereker Tory
County Limerick (seat 1/2) Hon. William Henry Quin
County Limerick (seat 2/2) Richard FitzGibbon
Lincoln (seat 1/2) Ralph Bernal
Lincoln (seat 2/2) Coningsby Waldo Sibthorp
Lincolnshire (seat 1/2) Charles Anderson-Pelham
Lincolnshire (seat 2/2) Charles Chaplin
Linlithgow Burghs (seat 1/1) Sir John Buchanan Riddell – died
Replaced by John Pringle 1819
Linlithgowshire (seat 1/1) Sir Alexander Hope
Lisburn John Leslie Foster – sat for Armagh City
Replaced by Horace Beauchamp Seymour 1819
Tory
Liskeard (seat 1/2) William Eliot Tory
Liskeard (seat 2/2) Sir William Pringle Tory
Liverpool (seat 1/2) Isaac Gascoyne Tory
Liverpool (seat 2/2) George Canning Tory
London (City of) (seat 1/4) Thomas Wilson Tory
London (City of) (seat 2/4) Robert Waithman Whig
London (City of) (seat 3/4) John Thomas Thorp Whig
London (City of) (seat 4/4) Matthew Wood Whig
Londonderry Sir George Hill, Bt Tory
County Londonderry (seat 1/2) Alexander Robert Stewart Tory
County Londonderry (seat 2/2) George Robert Dawson Tory
County Longford (seat 1/2) Sir Thomas Fetherston – died
Replaced by Sir George Ralph Fetherston 1819
Tory
County Longford (seat 2/2) Viscount Forbes Tory
Lostwithiel (seat 1/2) Sir Robert Wigram Tory
Lostwithiel (seat 2/2) Sir Alexander Cray Grant Tory
County Louth (seat 1/2) John Foster Tory
County Louth (seat 2/2) Viscount Jocelyn Tory
Ludgershall (seat 1/2) The Earl of Carhampton Tory
Ludgershall (seat 2/2) (Sir) Sandford Graham Whig
Ludlow (seat 1/2) Viscount Clive Tory
Ludlow (seat 2/2) Robert Clive
Lyme Regis (seat 1/2) Vere Fane Tory
Lyme Regis (seat 2/2) John Thomas Fane Tory
Lymington (seat 1/2) Sir Harry Burrard-Neale, Bt
Lymington (seat 2/2) Vere Fane

M[edit]

Maidstone (seat 1/2) Abraham Wildey Robarts Whig
Maidstone (seat 2/2) George Longman
Maldon (seat 1/2) Joseph Holden Strutt Tory
Maldon (seat 2/2) Benjamin Gaskell Whig
Mallow William Wrixon Becher Whig
Malmesbury (seat 1/2) (Sir) Charles Forbes Tory
Malmesbury (seat 2/2) Kirkman Finlay Tory
Malton (seat 1/2) John Ramsden Whig
Malton (seat 2/2) Viscount Duncannon Whig
Marlborough (seat 1/2) John Wodehouse
Marlborough (seat 2/2) Lord Brudenell Tory
County Mayo (seat 1/2) James Browne Tory
County Mayo (seat 2/2) Dominick Browne Whig
County Meath (seat 1/2) Thomas Taylour,Earl of Bective
County Meath (seat 2/2) Sir Marcus Somerville, Bt Whig
Merionethshire (seat 1/1) Sir Robert Williames Vaughan Tory
Middlesex (seat 1/2) George Byng Whig
Middlesex (seat 2/2) William Mellish Tory
Midhurst (seat 1/2) Samuel Smith
Midhurst (seat 2/2) John Smith Tory
Milborne Port (seat 1/2) Edward Paget Tory
Milborne Port (seat 2/2) Robert Matthew Casberd Tory
Minehead (seat 1/2) John Fownes Luttrell, junior Tory
Minehead (seat 2/2) Henry Fownes Luttrell Tory
Mitchell (seat 1/2) Sir George Staunton, Bt
Mitchell (seat 2/2) William Leake
County Monaghan (seat 1/2) Henry Westenra
County Monaghan (seat 2/2) Charles Powell Leslie II
Monmouth Boroughs (seat 1/1) Marquess of Worcester
Monmouthshire (seat 1/2) Lt Col. Sir Charles Morgan
Monmouthshire (seat 2/2) Lord Granville Somerset
Montgomery (seat 1/1) Henry Clive
Montgomeryshire (seat 1/1) Charles Williams-Wynn Tory
Morpeth (seat 1/2) William Ord Whig
Morpeth (seat 2/2) Hon. William Howard

N[edit]

Nairnshire (seat 0/0) Alternated with Cromartyshire. No representation in 1818
New Romney (seat 1/2) Andrew Strahan Tory
New Romney (seat 2/2) Richard Erle Drax Grosvenor – died
Replaced by Richard Edward Erle Drax Grosvenor 1819
-
Whig
New Ross John Carroll
New Shoreham (seat 1/2) Sir Charles Merrik Burrell, Bt Tory
New Shoreham (seat 2/2) James Lloyd
Newark (seat 1/2) Henry Willoughby Tory
Newark (seat 2/2) Sir William Henry Clinton Tory
Newcastle-under-Lyme (seat 1/2) William Shepherd Kinnersley Tory
Newcastle-under-Lyme (seat 2/2) Robert John Wilmot Tory
Newcastle-upon-Tyne (seat 1/2) Sir Matthew Ridley, Bt Whig
Newcastle-upon-Tyne (seat 2/2) Cuthbert Ellison Whig
Newport (Cornwall) (seat 1/2) William Northey Tory
Newport (Cornwall) (seat 2/2) Jonathan Raine Tory
Newport (Isle of Wight) (seat 1/2) Charles Duncombe
Newport (Isle of Wight) (seat 2/2) Leonard Thomas Worsley Holmes
Newry Francis Needham became an Irish peer
Replaced by Francis Jack Needham 1819
Tory
Tory
Newton (Lancashire) (seat 1/2) Thomas Legh
Newton (Lancashire) (seat 2/2) Thomas Claughton
Newtown (Isle of Wight) (seat 1/2) Hudson Gurney Whig
Newtown (Isle of Wight) (seat 2/2) George Anderson-Pelham Whig
Norfolk (seat 1/2) Thomas Coke Whig
Norfolk (seat 2/2) Edmund Wodehouse 1817 Tory
Northallerton (seat 1/2) Viscount Lascelles Tory
Northallerton (seat 2/2) Henry Peirse (younger) Whig
Northampton (seat 1/2) Lord Compton
Northampton (seat 2/2) Sir Edward Kerrison, Bt.
Northamptonshire (seat 1/2) Viscount Althorp Whig
Northamptonshire (seat 2/2) William Ralph Cartwright Tory
Northumberland (seat 1/2) Sir Charles Monck
Northumberland (seat 2/2) Thomas Wentworth Beaumont
Norwich (seat 1/2) William Smith Radical
Norwich (seat 2/2) Richard Hanbury Gurney
Nottingham (seat 1/2) The Lord Rancliffe
Nottingham (seat 2/2) Joseph Birch Tory
Nottinghamshire (seat 1/2) Frank Frank
Nottinghamshire (seat 2/2) Lord William Bentinck

O[edit]

Okehampton (seat 1/2) Christopher Savile – died
Replaced by The Lord Dunalley 1819
Tory
Whig
Okehampton (seat 2/2) Albany Savile Tory
Old Sarum (seat 1/2) James Alexander Tory
Old Sarum (seat 2/2) Arthur Johnston Crawford Tory
Orford (seat 1/2) John Douglas Tory
Orford (seat 2/2) Edmond Alexander MacNaghten Tory
Orkney and Shetland (seat 1/1) George Heneage Lawrence Dundas
Oxford (seat 1/2) John Atkyns-Wright
Oxford (seat 2/2) Frederick St John
Oxfordshire (seat 1/2) William Henry Ashhurst Whig
Tory
Oxfordshire (seat 2/2) John Fane Tory
Oxford University (seat 1/2) Sir William Scott Tory
Oxford University (seat 2/2) Robert Peel Tory

P[edit]

Peeblesshire (seat 1/1) James Montgomery
Pembroke Boroughs (seat 1/1) John Hensleigh Allen Whig
Pembrokeshire (seat 1/1) John Owen
Penryn (seat 1/2) Henry Swann – election voided on petition
Seat vacant 1818
Tory
Penryn (seat 2/2) Sir Christopher Hawkins Tory
Perth Burghs (seat 1/1) Archibald Campbell
Perthshire (seat 1/1) James Drummond Tory
Peterborough (seat 1/2) William Lamb – resigned
Replaced by Sir Robert Heron 1819
Whig
Peterborough (seat 2/2) William Elliot – died
Replaced by James Scarlett 1819
Whig
Petersfield (seat 1/2) Hylton Jolliffe
Petersfield (seat 2/2) George Canning II
Plymouth (seat 1/2) Sir William Congreve
Plymouth (seat 2/2) Sir Thomas Byam Martin
Plympton Erle (seat 1/2) Ranald George Macdonald
Plympton Erle (seat 2/2) Alexander Boswell
Pontefract (seat 1/2) Thomas Houldsworth
Pontefract (seat 2/2) Viscount Pollington
Poole (seat 1/2) John Dent
Poole (seat 2/2) Benjamin Lester Lester Whig
Portarlington Richard Sharp – resigned
Replaced by David Ricardo 1819
Portsmouth (seat 1/2) Sir George Cockburn, Bt Tory
Portsmouth (seat 2/2) John Carter Whig
Whig
Preston (seat 1/2) Edmund Hornby Whig
Preston (seat 2/2) Samuel Horrocks Tory

Q[edit]

Queenborough (seat 1/2) Robert Moorsom Tory
Queenborough (seat 2/2) Hon. Edmund Phipps Tory
Queen's County (seat 1/2) Hon. William Wellesley-Pole Tory
Queen's County (seat 2/2) Henry Brooke Parnell Whig

R[edit]

Radnor Boroughs (seat 1/1) Richard Price Tory
Radnorshire (seat 1/1) Walter Wilkins Whig
Reading (seat 1/2) Charles Shaw-Lefevre
Reading (seat 2/2) Charles Fyshe Palmer
Reigate (seat 1/2) Joseph Sydney Yorke Tory
Reigate (seat 2/2) John Somers-Cocks Tory
Renfrewshire (seat 1/1) John Maxwell
Richmond (Yorkshire) (seat 1/2) Thomas Dundas Whig
Richmond (Yorkshire) (seat 2/2) Viscount Maitland Whig
Ripon (seat 1/2) Frederick John Robinson Tory
Ripon (seat 2/2) George Gipps Tory
Rochester (seat 1/2) Lord Binning Tory
Rochester (seat 2/2) James Barnett
County Roscommon (seat 1/2) Arthur French Whig
County Roscommon (seat 2/2) Hon. Stephen Mahon Whig
Ross-shire (seat 1/1) Thomas Mackenzie
Roxburghshire (seat 1/1) Alexander Don
Rutland (seat 1/2) Sir Gerard Noel Noel Tory
Rutland (seat 2/2) Sir Gilbert Heathcote, Bt Whig
Rye (seat 1/2) John Maberly Charles Arbuthnot – sat for St. Germans
Replaced by Thomas Phillipps Lamb 1819 – died
Replaced by John Dodson 1819
Tory

Rye (seat 2/2) Peter Browne

S[edit]

St Albans (seat 1/2) William Tierney Robarts Whig
St Albans (seat 2/2) Lord Charles Spencer-Churchill Tory
St Germans (seat 1/2) Hon. Seymour Thomas Bathurst Tory
St Germans (seat 2/2) Charles Arbuthnot Tory
St Ives (seat 1/2) Samuel Stephens Tory
St Ives (seat 2/2) Sir Walter Stirling, 1st Baronet
St Mawes (seat 1/2) Scrope Bernard Tory
St Mawes (seat 2/2) Joseph Phillimore Tory
Salisbury (seat 1/2) Viscount Folkestone
Salisbury (seat 2/2) Wadham Wyndham
Saltash (seat 1/2) Matthew Russell Whig
Saltash (seat 2/2) James Blair
Sandwich (seat 1/2) Joseph Marryatt
Sandwich (seat 2/2) Sir George Warrender
Scarborough (seat 1/2) Charles Manners Sutton Tory
Scarborough (seat 2/2) Viscount Normanby Whig
Seaford (seat 1/2) Charles Rose Ellis Tory
Seaford (seat 2/2) George Watson-Taylor Tory
Selkirkshire (seat 1/1) William Eliott-Lockhart
Shaftesbury (seat 1/2) John Bacon Sawrey Morritt
Shaftesbury (seat 2/2) Henry John Shepherd
Shrewsbury (seat 1/2) Henry Grey Bennet Whig
Shrewsbury (seat 2/2) Richard Lyster – died
Replaced by John Mytton 1819
Tory
Tory
Shropshire (seat 1/2) John Kynaston
Shropshire (seat 2/2) John Cotes
Sligo John Bent Tory
County Sligo (seat 1/2) Edward Synge Cooper Tory
County Sligo (seat 2/2) Charles O'Hara Tory
Somerset (seat 1/2) William Gore-Langton Whig
Somerset (seat 2/2) William Dickinson Tory
Southampton (seat 1/2) William Chamberlayne
Southampton (seat 2/2) Sir William Champion de Crespigny, Bt
Southwark (seat 1/2) Sir Robert Thomas Wilson Whig
Southwark (seat 2/2) Charles Calvert Whig
Stafford (seat 1/2) Benjamin Benyon Whig
Stafford (seat 2/2) Samuel Homfray
Staffordshire (seat 1/2) Edward Littleton Tory
Staffordshire (seat 2/2) Earl Gower Whig
Stamford (seat 1/2) Lord Thomas Cecil Tory
Stamford (seat 2/2) Captain the Hon. William Percy Tory
Steyning (seat 1/2) George Philips Whig
Steyning (seat 2/2) Sir John Aubrey Whig
Stirling Burghs (seat 1/1) John Campbell – void election
Replaced by Francis Ward Primrose 1819
Stirlingshire (seat 1/1) Sir Charles Edmonstone
Stockbridge (seat 1/2) Joseph Foster Barham Whig
Stockbridge (seat 2/2) George Porter Whig
Sudbury (seat 1/2) William Heygate
Sudbury (seat 2/2) John Broadhurst
Suffolk (seat 1/2) Sir William Rowley, Bt
Suffolk (seat 2/2) Thomas Gooch
Surrey (seat 1/2) William Joseph Denison Whig
Surrey (seat 2/2) George Holme Sumner Tory
Sussex (seat 1/2) Sir Godfrey Webster, Bt Tory
Sussex (seat 2/2) Walter Burrell
Sutherland (seat 1/1) George Macpherson Grant Tory

T[edit]

Tain Burghs (seat 1/1) Sir Hugh Innes, Bt
Tamworth (seat 1/2) William Yates Peel
Tamworth (seat 2/2) Sir Robert Peel Tory
Taunton (seat 1/2) Alexander Baring
Taunton (seat 2/2) Sir William Burroughs, Bt
Tavistock (seat 1/2) Lord William Russell – resigned
Replaced by John Peter Grant 1819
Whig
Whig
Tavistock (seat 2/2) Lord John Russell Whig
Tewkesbury (seat 1/2) John Edmund Dowdeswell Tory
Tewkesbury (seat 2/2) John Martin Whig
Thetford (seat 1/2) Lord Charles FitzRoy
Thetford (seat 2/2) Nicholas Ridley-Colborne
Thirsk (seat 1/2) Robert Frankland Whig
Thirsk (seat 2/2) Robert Greenhill-Russell Whig
County Tipperary (seat 1/2) Hon. Montagu James Mathew – died
Replaced by Francis Aldborough Prittie 1819
Whig
Whig
County Tipperary (seat 2/2) Viscount Caher– became an Irish Peer
Replaced by William Bagwell 1819
-
Tory
Tiverton (seat 1/2) William Fitzhugh – resigned
Replaced by Viscount Sandon 1819
Tory
Tory
Tiverton (seat 2/2) Hon. Richard Ryder Tory
Totnes (seat 1/2) William Holmes Tory
Totnes (seat 2/2) Thomas Peregrine Courtenay
Tralee Edward Denny – resigned
Replaced by James Cuffe 1819
Tory
Tory
Tregony (seat 1/2) Viscount Barnard Whig
Tregony (seat 2/2) James O'Callaghan Whig
Truro (seat 1/2) Lord FitzRoy Somerset Tory
Truro (seat 2/2) William Edward Tomline Tory
County Tyrone (seat 1/2) John Stewart Tory
County Tyrone (seat 2/2) William Stewart Whig

W[edit]

Wallingford (seat 1/2) William Hughes Whig
Wallingford (seat 2/2) Ebenezer Fuller Maitland Tory
Wareham (seat 1/2) John Calcraft Whig
Wareham (seat 2/2) Thomas Denman Whig
Warwick (seat 1/2) Charles Mills
Warwick (seat 2/2) Sir Charles John Greville Tory
Warwickshire (seat 1/2) Dugdale Stratford Dugdale
Warwickshire (seat 2/2) Charles Mordaunt
Waterford Sir John Newport, Bt Whig
County Waterford (seat 1/2) Lord George Thomas Beresford Tory
County Waterford (seat 2/2) Richard Power II Whig
Wells (seat 1/2) Charles William Taylor Whig
Wells (seat 2/2) John Paine Tudway Tory
Wendover (seat 1/2) Robert Carrington Whig
Wendover (seat 2/2) George Smith Whig
Wenlock (seat 1/2) John Simpson
Wenlock (seat 2/2) Cecil Forester
Weobley (seat 1/2) Viscount Weymouth
Weobley (seat 2/2) Lord Frederick Cavendish Bentinck
West Looe (seat 1/2) Charles Hulse Tory
West Looe (seat 2/2) Henry Goulburn Tory
Westbury (seat 1/2) Ralph Franco – resigned
Replaced by William Leader Maberly 1819
Tory
Whig
Westbury (seat 2/2) Lord Francis Conyngham
County Westmeath (seat 1/2) Hon. Hercules Robert Pakenham Tory
County Westmeath Gustavus Hume-Rochfort Tory
Westminster (seat 1/2) Francis Burdett Whig
Westminster (seat 2/2) Sir Samuel Romilly – died
Replaced by George Lamb 1819
Whig
Tory
Westmorland (seat 1/2) Henry Cecil Lowther Tory
Westmorland (seat 2/2) Viscount Lowther Tory
Wexford Richard Nevill – resigned
Replaced by Henry Evans 1819
Tory
Tory
County Wexford (seat 1/2) Robert Carew Whig
County Wexford (seat 2/2) Caesar Colclough
Weymouth and Melcombe Regis (seat 1/4) William Williams Whig
Weymouth and Melcombe Regis (seat 2/4) Thomas Fowell Buxton Whig
Weymouth and Melcombe Regis (seat 3/4) Thomas Wallace Tory
Weymouth and Melcombe Regis (seat 4/4) Masterton Ure Tory
Whitchurch (seat 1/2) Sir Samuel Scott Tory
Whitchurch (seat 2/2) Horatio George Powys Townshend 1816 Tory
County Wicklow (seat 1/2) Granville Leveson Proby Whig
County Wicklow (seat 2/2) William Parnell Hayes
Wigan (seat 1/2) John Hodson Tory
Wigan (seat 2/2) Sir Robert Leigh Tory
Wigtown Burghs (seat 1/1) James Henry Keith Stewart Tory
Wigtownshire (seat 1/1) James Hunter Blair
Wilton (seat 1/2) Ralph Sheldon
Wilton (seat 2/2) Viscount FitzHarris
Wiltshire (seat 1/2) Paul Methuen – resigned
Replaced by John Benett 1819
Wiltshire (seat 2/2) William Pole-Tylney-Long-Wellesley Tory
Winchelsea (seat 1/2) Henry Peter Brougham Whig
Winchelsea (seat 2/2) George Galway Mills Whig
Winchester (seat 1/2) James Henry Leigh
Winchester (seat 2/2) Paulet St John-Mildmay
Windsor (seat 1/2) Edward Disbrowe – died
Replaced by The Lord Graves 1819
Tory
Tory
Windsor (seat 2/2) John Ramsbottom Whig
Woodstock (seat 1/2) Sir Henry Dashwood, Bt Tory
Woodstock (seat 2/2) Lord Robert Spencer
Wootton Bassett (seat 1/2) Richard Ellison Whig
Wootton Bassett (seat 2/2) William Taylor Money
Worcester (seat 1/2) Thomas Henry Hastings Davies Whig
Worcester (seat 2/2) Viscount Deerhurst Tory
Worcestershire (seat 1/2) William Lyttelton
Worcestershire (seat 2/2) Henry Beauchamp Lygon
Wycombe (seat 1/2) Sir Thomas Baring, Bt
Wycombe (seat 2/2) Sir John Dashwood-King, Bt Tory

Y[edit]

Yarmouth (Isle of Wight) (seat 1/2) John Taylor – resigned
Replaced by Sir Peter Pole 1819
Tory
Tory
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 2/2) William Mount – resigned
Replaced by John Wilson Croker 1819
Tory
Tory
York (seat 1/2) Lawrence Dundas Whig
York (seat 2/2) Sir Mark Masterman-Sykes Whig
Yorkshire (seat 1/2) Viscount Milton Whig
Yorkshire (seat 2/2) James Stuart-Wortley Tory
Youghal (seat 1/1) James Bernard, Viscount Bernard Tory

By-elections

See also

References

  1. ^ "Constituencies 1790–1820". History of Parliament Online. Retrieved 9 June 2016.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
List of MPs elected in the 1818 United Kingdom general election
Listen to this article