Aleksandr Bolszunow - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Aleksandr Bolszunow.

Aleksandr Bolszunow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aleksandr Bolszunow
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1996
Tiumeń
Klub SDYUSSHOR
Reprezentacja  Rosja
OAR (ZIO 2018)
RSF (MŚ 2021)
Debiut w PŚ 8.03.2017, Drammen
(9. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 8.03.2017, Drammen
(9. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 26.11.2017, Ruka (3. miejsce – Ruka Triple)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 4.03.2018, Lahti (15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Olimpijscy sportowcy z Rosji
Igrzyska olimpijskie
srebro Pjongczang 2018 Sztafeta
srebro Pjongczang 2018 Sprint druż. s.dow.
srebro Pjongczang 2018 50 km s.klasyczny
brąz Pjongczang 2018 Sprint s.klasyczny
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
srebro Seefeld 2019 30 km bieg łączony
srebro Seefeld 2019 Sprint druż. s.klas.
srebro Seefeld 2019 Sztafeta
srebro Seefeld 2019 50 km s.dowolny
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Park City 2017 15 km s.dowolnym
złoto Park City 2017 30 km b. łączony
srebro Park City 2017 Sprint s.klasycznym
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Râșnov 2016 Sztafeta
Puchar Świata
Kryształowa kula
2019/2020
Kryształowa kula
2020/2021
2. miejsce
2018/2019
Puchar świata (klasyfikacja dystansów)
Mała kryształowa kula
2018/2019
Mała kryształowa kula
2019/2020
Mała kryształowa kula
2020/2021
Puchar świata (klasyfikacja sprintów)
3. miejsce
2020/2021
Tour de Ski
1. miejsce
2019/2020
1. miejsce
2021
Puchar Świata (U-23)
2. miejsce
2017/2018
2. miejsce
2018/2019
Reprezentacja
Rosyjskiej Federacji Narciarskiej
Mistrzostwa świata
złoto Oberstdorf 2021 30 km bieg łączony
srebro Oberstdorf 2021 Sztafeta
srebro Oberstdorf 2021 50 km s.klasyczny
brąz Oberstdorf 2021 Sprint druż. s.dow.

Aleksandr Aleksandrowicz Bolszunow (ros. Александр Александрович Большунов; ur. 31 grudnia 1996 w Tiumeni) – rosyjski biegacz narciarski, medalista olimpijski, medalista mistrzostw świata, trzykrotny medalista mistrzostw świata młodzieżowców i wicemistrz świata juniorów.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Aleksandr Bolszunow pojawił się w 20 listopada 2012 roku, podczas Eastern Europe Cup w rosyjskiej miejscowości Wierszyna Tioi, gdzie zajął 188. miejsce na dystansie 10 km stylem dowolnym. W 2015 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Ałmaty, gdzie zajął 11. miejsce w sprincie klasycznym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Râșnovie był między innymi drugi w sztafecie i ósmy w biegu na 15 km stylem dowolnym. Ponadto podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Park City w 2017 roku zwyciężył w biegu na 15 km stylem dowolnym i biegu łączonym, a w sprincie techniką klasyczną był drugi.

W Pucharze Świata zadebiutował 8 marca 2017 roku w Drammen, gdzie zajął 9. miejsce w sprincie stylem klasycznym. Podczas debiutu w PŚ zdobył pierwsze pucharowe punkty do klasyfikacji generalnej. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 26 listopada 2017 roku w Ruce, gdzie był trzeci w cyklu Ruka Triple. W zawodach tych lepsi okazali się jedynie dwaj Norwegowie: Johannes Høsflot Klæbo i Martin Johnsrud Sundby.

W lutym w 2017 roku wystartował na mistrzostwach świata w Lahti, gdzie zajął 15. miejsce w biegu łączonym i 26. miejsce w sprincie stylem dowolnym.

Na igrzyskach w Pjongczangu (2018) startował jako reprezentant ekipy sportowców olimpijskich z Rosji.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
3.
11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min +1,36 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
2.
18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[a] 1:33:04,9 h +9,4 s Norwegia Norwegia
2.
21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[b] 15:56,26 min +1,71 s Norwegia Norwegia
2.
24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +18,7 s Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
26. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
15. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h + 56,0 s Rosja Siergiej Ustiugow
11. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
2.
23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h + 0,1 s Norwegia Sjur Røthe
2.
24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] 18:49,86 min +1,88 s  Norwegia
8. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +58,5 s Norwegia Martin Johnsrud Sundby
2.
1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[d] 1:42:32,1 h +38,8 s  Norwegia
2.
3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym (start masowy) 1:49:59,3 h +27,8 s Norwegia Hans Christer Holund
4. 25 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 3:01,30 min +5,92 Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
1.
27 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf 30 km bieg łączony 1:11:33,9 min
3.
28 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy stylem dowolnym[e] 15:01,74 min +2,09 s  Norwegia
4. 3 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 33:48,7 min +43,7 s Norwegia Hans Christer Holund
2.
5 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×10 km[f] 1:52:39,0 h +12,0 s  Norwegia
2.
7 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 50 km stylem klasycznym 2:10:52,9 h +0,7 s Norwegia Emil Iversen

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
11. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym Norwegia Fredrik Riseth
17. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:31,42 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
11. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:57,8 min +1:02,1 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
8. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:19,1 min +39,2 Rosja Iwan Jakimuszkin
2.
26 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sztafeta 4×5 km[g] 43:07,5 min +47,7 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
2.
31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,78 min +1,05 s Norwegia Fredrik Riseth
1.
2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min
1.
4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 30 km bieg łączony 1:15:31,5 h

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2016/2017 100.
2017/2018 5.
2018/2019 2.
2019/2020 1.
2020/2021 1.

Miejsca na podium chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 24–26 listopada 2017 Finlandia Ruka Ruka Triple (31,4 km) 1:12:18,5 + 1,0 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
2. 2 grudnia 2017 Norwegia Lillehammer Sprint stylem klasycznym 1:35,17 + 1,29 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
3. 9 grudnia 2017 Szwajcaria Davos Sprint stylem dowolnym 2:28,07 + 4,72 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
4. 10 grudnia 2017 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 33:56,2 + 14,6 3. Francja Maurice Manificat
5. 4 marca 2018 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 33:21,0 1.
6. 7 marca 2018 Norwegia Drammen Sprint stylem klasycznym 2:44,69 + 3,78 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
7. 16–18 marca 2018 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata (31,4 km) 1:13:40,3 1.
8. 24 listopada 2018 Finlandia Ruka Sprint stylem klasycznym 2:29,35 1.
9. 25 listopada 2018 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 36:17,8 1.
10. 19 stycznia 2019 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym 3:20,05 +1,51 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
11. 20 stycznia 2019 Estonia Otepää 15 km stylem klasycznym 40:07,1 +15,9 2. Finlandia Iivo Niskanen
12. 17 lutego 2019 Włochy Cogne 15 km stylem klasycznym 34:48,4 1.
13. 9 marca 2019 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:23:49,8 1.
14. 17 marca 2019 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 33:18,6 1.
15. 22–24 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata (31,5 km) 1:07:08,9 +2,9 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
16. 7 grudnia 2019 Norwegia Lillehammer 30 km (bieg łączony) 1:17:42,4 1.
17. 28 grudnia–5 stycznia 2020 Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 73 km 2:58:18,1 1.
18. 18 stycznia 2020 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem dowolnym 33:45,0 1.
19. 19 stycznia 2020 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 37:01,3 1.
20. 25 stycznia 2020 Niemcy Oberstdorf 30 km (bieg łączony) 1:13:40,6 1.
21. 8 lutego 2020 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 2:51,83 +0,92 3. Norwegia Pål Golberg
22. 9 lutego 2020 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym (start masowy) 33:10,3 1.
23. 29 lutego 2020 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 32:15,5 +10,1 2. Finlandia Iivo Niskanen
24. 8 marca 2020 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:08:05,3 1.
25. 28–29 listopada 2020 Finlandia Ruka Ruka Triple (31,4 km) 1:11:19,8 +0,7 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
26. 12 grudnia 2020 Szwajcaria Davos Sprint stylem dowolnym 2:17,68 + 2,13 2. Włochy Federico Pellegrino
27. 13 grudnia 2020 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 42:46,4 1.
28. 1–10 stycznia 2021 Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 87 km 3:32:32,3 1.
29. 29 stycznia 2021 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 32:33,3 1.
30. 30 stycznia 2021 Szwecja Falun 15 km stylem klasycznym (start masowy) 35:16,3 1.
31. 13 marca 2021 Szwajcaria Engadyna 15 km stylem klasycznym (start masowy) 34:07,1 1.

Miejsca na podium w etapach chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 1 stycznia 2018 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 34:56,6 +45,5 3. Szwajcaria Dario Cologna
2. 17 marca 2018 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem klasycznym (start masowy) 34:56,6 1.
3. 30 grudnia 2018 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 30:34,1 +21,9 3. Rosja Siergiej Ustiugow
4. 3 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 35:07,5 +1:08,2 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
5. 5 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg masowy) 40:52,6 +2,6 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
6. 24 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 28:15,2 +1,1 2. Kanada Alex Harvey
7. 28 grudnia 2019 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (start masowy) 33:19,1 +4,0 3. Rosja Siergiej Ustiugow
8. 31 grudnia 2019 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 31:02,5 +29,0 3. Rosja Siergiej Ustiugow
9. 1 stycznia 2020 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 38:14,9 1.
10. 3 stycznia 2020 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 39:51,0 +1,0 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
11. 4 stycznia 2020 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski Sprint stylem klasycznym 3:03,78 +1,33 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
12. 5 stycznia 2020 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 10 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 30:55,8 +22,3 3. Norwegia Simen Hegstad Krüger
13. 16 lutego 2020 Szwecja Östersund Ski Tour 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 34:50,8 +0,3 2. Norwegia Pål Golberg
14. 20 lutego 2020 Norwegia Meråker Ski Tour 34 km stylem dowolnym (start masowy) 1:19:34,9 1.
15. 28 listopada 2020 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem klasycznym 34:04,6 +18,0 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
16. 29 listopada 2020 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 35:09,8 +0,7 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
17. 1 stycznia 2021 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 3:08,44 +0,57 2. Włochy Federico Pellegrino
18. 2 stycznia 2021 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 34:09,8 1.
19. 3 stycznia 2021 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 32:11,1 1.
20. 5 stycznia 2021 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 32:49,6 1.
21. 6 stycznia 2021 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 34:32,9 1.
22. 8 stycznia 2021 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 41:33,7 1.
23. 9 stycznia 2021 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 3:19,83 +0,32 3. Szwecja Oskar Svensson
24. 10 stycznia 2021 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 10 km stylem dowolnym (start masowy) 32:41,0 +13,3 2. Rosja Dienis Spicow

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 9 - - - - - 29
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
8 4 29 3 3 10 3 3 - - 9 4 3 40 5 31 6 - - - - - 21 1 3 - 9 1 17 1 1152
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
1 1 21 19 22 5 6 25 dns 6 3 7 32 3 3 23 5 - 2 2 7 - 19 1 1 13 9 1 4 7 2 3 1617
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
4 5 11 5 1 18 7 20 3 8 3 1 3 3 3 1 - 1 1 1 7 3 1 5 2 8 1 12 23 7 2 5 1 2221
Sezon 2020/2021
RT
TdS
punkty
4 3 17 2 2 1 4 2 1 1 1 1 1 3 2 1 5 1 1 46 - 1 6 1765
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Odznaczenie

Przypisy

Uwagi

  1. Skład drużyny: Andriej Łarkow, Aleksandr Bolszunow, Aleksiej Czerwotkin, Dienis Spicow
  2. Skład drużyny: Dienis Spicow, Aleksandr Bolszunow
  3. Skład zespołu: Gleb Rietiwych, Aleksandr Bolszunow
  4. Skład zespołu: Andriej Łarkow, Aleksandr Biessmiertnych, Aleksandr Bolszunow, Siergiej Ustiugow
  5. Skład drużyny: Aleksandr Bolszunow, Gleb Rietiwych
  6. Skład zespołu: Aleksiej Czerwotkin, Iwan Jakimuszkin, Artiom Malcew, Aleksandr Bolszunow
  7. Skład drużyny: Aleksandr Bolszunow, Iwan Kiriłłow, Dienis Spicow, Iwan Jakimuszkin
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Aleksandr Bolszunow
Listen to this article