Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996.

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Polska
Kod MKOl POL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996
Atlanta
Chorąży Rafał Szukała
Liczba zawodników 165 w 126 konkurencjach w 20 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 11.
Złoto
7
Srebro
5
Brąz
5
Razem
17

Podczas ceremonii otwarcia igrzysk 20 lipca 1996 szef polskiej misji olimpijskiej Eugeniusz Pietrasik wkroczył na czele polskiej ekipy na stadion olimpijski, a po ustawieniu się na płycie obiektu zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala[1].

Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 1996
Sportowcy Lp. złoto srebro brąz 4 m. 5 m. 6 m. 7 m. 8 m. Punkty
165 11. 7 5 5 6 8 6 9 7 226

Zdobyte medale

Medale według dni
Dzień Data
Dzień 0 19.07
Dzień 1 20.07 1 0 0 1
Dzień 2 21.07 3 0 0 3
Dzień 3 22.07 0 1 0 1
Dzień 4 23.07 1 1 1 3
Dzień 5 24.07 0 0 1 1
Dzień 6 25.07 0 1 0 1
Dzień 7 26.07 0 1 1 2
Dzień 8 27.07 0 0 0 0
Dzień 9 28.07 0 1 0 1
Dzień 10 29.07 0 0 0 0
Dzień 11 30.07 0 0 0 0
Dzień 12 31.07 0 0 0 0
Dzień 13 01.08 0 0 0 0
Dzień 14 02.08 2 0 1 3
Dzień 15 03.08 0 0 0 0
Dzień 16 04.08 0 0 1 1
Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data
Złoto
Renata Mauer
Strzelectwo
Karabin pneumatyczny 10 m 497,6 20 lipca
Złoto
Paweł Nastula
Judo
waga półciężka ippon 21 lipca
Złoto
Ryszard Wolny
Zapasy
styl klasyczny, waga lekka 7:0 21 lipca
Złoto
Andrzej Wroński
Zapasy
styl klasyczny, waga ciężka 3:0 21 lipca
Złoto
Włodzimierz Zawadzki
Zapasy
styl klasyczny, waga piórkowa 3:1 23 lipca
Złoto
Robert Korzeniowski
Lekkoatletyka
chód na 50 km 3:43:30 2 sierpnia
Złoto
Mateusz Kusznierewicz
Żeglarstwo
klasa Finn 32 2 sierpnia
Srebro
Aneta Szczepańska
Judo
waga średnia waza-ari 22 lipca
Srebro
Jacek Fafiński
Zapasy
styl klasyczny, waga półciężka 0:6 23 lipca
Srebro
Piotr Kiełpikowski
Adam Krzesiński
Jarosław Rodzewicz
Ryszard Sobczak
Szermierka
floret drużynowo 40:45 25 lipca
Srebro
Mirosław Rzepkowski
Strzelectwo
skeet 148 26 lipca
Srebro
Artur Partyka
Lekkoatletyka
skok wzwyż 2,37 28 lipca
Brąz
Józef Tracz
Zapasy
styl klasyczny, waga półśrednia 4:2 23 lipca
Brąz
Renata Mauer
Strzelectwo
karabin małokalibrowy 3 postawy 679,8 24 lipca
Brąz
Andrzej Cofalik
Podnoszenie ciężarów
waga lekkociężka 372,5 26 lipca
Brąz
Iwona Dzięcioł
Katarzyna Klata
Joanna Nowicka
Łucznictwo
drużynowo 244:239 2 sierpnia
Brąz
Piotr Markiewicz
Kajakarstwo
jedynka 500 m 1:38,615 4 sierpnia

Indywidualna klasyfikacja medalowa

Lp. Zawodnik
1 Renata Mauer
(strzelectwo)
1 0 1 2
2 Paweł Nastula
(judo)
1 0 0 1
2 Włodzimierz Zawadzki
(zapasy)
1 0 0 1
2 Ryszard Wolny
(zapasy)
1 0 0 1
2 Andrzej Wroński
(zapasy)
1 0 0 1
2 Robert Korzeniowski
(chód)
1 0 0 1
2 Mateusz Kusznierewicz
(żeglarstwo)
1 0 0 1
3 Aneta Szczepańska
(judo)
0 1 0 1
3 Artur Partyka
(skok wzwyż)
0 1 0 1
3 Mirosław Rzepkowski
(strzelectwo)
0 1 0 1
3 Jacek Fafiński
(zapasy)
0 1 0 1
3 Piotr Kiełpikowski
(szermierka)
0 1 0 1
3 Adam Krzesiński
(szermierka)
0 1 0 1
3 Jarosław Rodzewicz
(szermierka)
0 1 0 1
3 Ryszard Sobczak
(szermierka)
0 1 0 1
4 Piotr Markiewicz
(kajakarstwo)
0 0 1 1
4 Iwona Dzięcioł
(łucznictwo)
0 0 1 1
4 Katarzyna Klata
(łucznictwo)
0 0 1 1
4 Joanna Nowicka
(łucznictwo)
0 0 1 1
4 Andrzej Cofalik
(podnoszenie ciężarów)
0 0 1 1
4 Józef Tracz
(zapasy)
0 0 1 1

Występy Polaków

Badminton

Boks

  • Jacek Bielski – waga lekkopółśrednia, przegrał 2. walkę (2. eliminacja)
  • Józef Gilewski – waga lekkośrednia, przegrał 1. walkę (1. eliminacja)
  • Tomasz Borowski – waga średnia, odpadł w ćwierćfinale (5/8. miejsce)
  • Wojciech Bartnik – waga ciężka, przegrał 2. walkę (2. eliminacja)

Gimnastyka artystyczna

Jeździectwo

Judo

Kajakarstwo

Kolarstwo

Lekkoatletyka

Łucznictwo

Pięciobój nowoczesny

Pływanie

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka

Strzelectwo

  • Julita Macur – pistolet sportowy 25 m, 8. miejsce; pistolet pneumatyczny 10 m, 27.-29. miejsce
  • Renata Mauer – karabinek sportowy 3 postawy 50 m, 3. miejsce (brązowy medal)
    ; karabinek pneumatyczny 10 m, 1. miejsce (złoty medal)
  • Małgorzata Książkiewicz – karabinek sportowy 3 postawy 50 m, 37. miejsce; karabinek pneumatyczny 10 m, 41.-42. miejsce
  • Jerzy Pietrzak – pistolet dowolny 50 m, odpadł w eliminacjach (9.-10. miejsce; pistolet pneumatyczny 10 m, 5. miejsce
  • Marek Nowak – pistolet dowolny 50 m, odpadł w eliminacjach (11.-14. miejsce; pistolet pneumatyczny 10 m, odpadł w eliminacjach (29.-35. miejsce)
  • Krzysztof Kucharczyk – pistolet szybkostrzelny 25 m, 4. miejsce
  • Robert Kraskowski – karabinek sportowy trzy postawy 50 m, odpadł w eliminacjach (22.-25. miejsce); karabinek sportowy leżąc 50 m, odpadł w eliminacjach (11.-19. miejsce); karabinek pneumatyczny 10 m, odpadł w eliminacjach (30.-31. miejsce)
  • Tadeusz Czerwiński – karabinek sportowy trzy postawy 50 m, odpadł w eliminacjach (32.-34. miejsce); karabinek sportowy leżąc 50 m, odpadł w eliminacjach (20.-25. miejsce)
  • Mirosław Rzepkowski – rzutki skeet, 2. miejsce (srebrny medal)
  • Tadeusz Szamrej – rzutki skeet, odpadł w eliminacjach (38.-41. miejsce)

Szermierka

Tenis

Tenis stołowy

Wioślarstwo

Zapasy

Żeglarstwo

Zobacz też

Przypisy

  1. Zgon Eugeniusza Pietrasika. „Nowiny-Stadion”. Nr 30, s. 12, 22 lipca 1996. 
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Listen to this article