Supercars Championship 2017 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Supercars Championship 2017.

Supercars Championship 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sezon 2017 Mistrzostw Supercars Championship
Inauguracja 4 marca
Zakończenie 26 listopada
Liczba wyścigów 26
Mistrzowie
Kierowcy Jamie Whincup
Poprzedni sezonNastępny sezon

Artykuł dotyczy sezonu 2017 wyścigów Supercars. Rozpoczął się on rundą na torze w Adelajdzie, a zakończył po 14 rundach i 26 wyścigach w Newcastle na ulicznym torze we wschodniej części miasta.

Tytuł mistrzowski zdobył po raz siódmy w karierze Jamie Whincup. W klasyfikacji Pirtek Enduro Cup najlepsza okazała się para Chaz Mostert i Steve Owen.

Kalendarz

Runda Wyścig Data Zwycięzca
1 w1 Clipsal 500 Adelaide
Australia Adelaide Street Circuit
4 marca Shane Van Gisbergen
w2 5 marca Shane Van Gisbergen
2 w3 Tyrepower Tasmania SuperSprint
Australia Symmons Plains Raceway
8 kwietnia Shane Van Gisbergen[1]
w4 9 kwietnia Fabian Coulthard
3 w5 WD-40 Phillip Island 500
Australia Phillip Island Grand Prix Circuit
22 kwietnia Fabian Coulthard
w6 23 kwietnia Chaz Mostert
4 w7 Perth SuperSprint
Australia Barbagallo Raceway
6 maja Scott McLaughlin
w8 7 maja Scott McLaughlin
5 w9 Winton SuperSprint
Australia Winton Motor Raceway
20 maja Scott McLaughlin
w10 21 maja Shane Van Gisbergen
6 w11 CrownBet Darwin Triple Crown
Australia Hidden Valley Raceway
17 czerwca Fabian Coulthard
w12 18 czerwca Scott McLaughlin
7 w13 Watpac Townsville 400
Australia Townsville Street Circuit
8 lipca Scott McLaughlin
w14 9 lipca Jamie Whincup
8 w15 Coates Hire Ipswich SuperSprint
Australia Queensland Raceway
29 lipca Scott McLaughlin
w16 30 lipca Chaz Mostert
9 w17 Red Rooster Sydney SuperSprint
Australia Sydney Motorsport Park
19 sierpnia Fabian Coulthard
w18 20 sierpnia Jamie Whincup
10 w19 Wilson Security Sandown 500
Australia Sandown International Raceway
17 września Cameron Waters
Richie Stanaway
11 w20 Supercheap Auto Bathurst 1000
Australia Mount Panorama Circuit
8 października David Reynolds
Luke Youlden
12 w21 Vodafone Gold Coast 600
Australia Surfers Paradise Street Circuit
21 października Chaz Mostert
Steve Owen
w22 22 października Scott McLaughlin
Alexandre Prémat
13 w23 ITM Auckland SuperSprint
Nowa Zelandia Pukekohe Park Raceway
4 listopada Shane Van Gisbergen
w24 5 listopada Jamie Whincup
14 w25 Coates Hire Newcastle 500
Australia Newcastle East Street Circuit
25 listopada Scott McLaughlin
w26 26 listopada Jamie Whincup

     Wyścigi długodystansowe z podwójną obsadą kierowców (zaliczane do dodatkowej klasyfikacji Pirtek Enduro Cup)

Lista startowa

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Walkinshaw Racing Holden VF Commodore 2 Australia Scott Pye Australia Warren Luff
22 Australia James Courtney Australia Jack Perkins
Lucas Dumbrell Motorsport Holden VF Commodore 3 Australia Taz Douglas
Australia Matthew Brabham
Australia Cameron McConville
Australia Aaren Russell
Australia Alex Davison
Australia Taz Douglas
62 Australia Alex Rullo
Australia Jack Perkins
Australia Taz Douglas
Australia Alex Davison
Prodrive Racing Australia Ford FG X Falcon 5 Australia Mark Winterbottom Australia Dean Canto
6 Australia Cameron Waters Nowa Zelandia Richie Stanaway
Rod Nash Racing (PRA) 55 Australia Chaz Mostert Australia Steve Owen
Britek Motorsport (PRA) 56 Australia Jason Bright Australia Garry Jacobson
Kelly Racing Nissan Altima L33 7 Australia Todd Kelly Australia Jack Le Brocq
15 Australia Rick Kelly Australia David Wall
23 Australia Michael Caruso Australia Dean Fiore
78 Szwajcaria Simona de Silvestro Australia David Russell
Brad Jones Racing Holden VF Commodore 8 Australia Nick Percat Australia Macauley Jones
14 Australia Tim Slade Australia Ashley Walsh
Nowa Zelandia Andre Heimgartner
Tim Blanchard Racing (BJR) 21 Australia Tim Blanchard Australia Todd Hazelwood
Erebus Motorsport Holden VF Commodore 9 Australia David Reynolds Australia Luke Youlden
99 Australia Dale Wood Nowa Zelandia Chris Pither
DJR Team Penske Ford FG X Falcon 12 Nowa Zelandia Fabian Coulthard Australia Tony D’Alberto
17 Nowa Zelandia Scott McLaughlin Francja Alexandre Prémat
Charlie Schwerkolt Racing Holden VF Commodore 18 Australia Lee Holdsworth Australia Karl Reindler
Tekno Autosports Holden VF Commodore 19 Australia Will Davison Australia Jonathon Webb
Garry Rogers Motorsport Holden VF Commodore 33 Australia Garth Tander Australia James Golding
34 Australia James Moffat Australia Richard Muscat
Triple Eight Race Engineering Holden VF Commodore 88 Australia Jamie Whincup Australia Paul Dumbrell
97 Nowa Zelandia Shane Van Gisbergen Australia Matt Campbell
Team Vortex (T8) 888 Australia Craig Lowndes Nowa Zelandia Steven Richards
Dzikie karty
Brad Jones Racing Holden VF Commodore 4 Australia Macauley Jones -
MW Motorsport Nissan Altima L33 26 Australia Shae Davies -
28 Australia Jack Le Brocq -
Garry Rogers Motorsport Holden VF Commodore 31 Australia James Golding -
Matt Stone Racing Holden VF Commodore 35 Australia Todd Hazelwood -

Wyniki i klasyfikacja

Miejsce Kierowca Nr Marka ADE
Australia
SYM[1]
Australia
PHI
Australia
BAR
Australia
WIN
Australia
HID
Australia
TOW
Australia
QLD
Australia
SMP
Australia
SAN
Australia
BAT
Australia
SUR
Australia
PUK
Nowa Zelandia
NEW
Australia
Kary Suma punktów
1 Jamie Whincup 88 H 102 102 (138) 129 138 51 129 129 138 138 120 138 138 150 45 120 129 150 204 90 102 138 120 150 42 150 0 3042
2 Scott McLaughlin 17 F 54 138 (63) 138 78 63 150 150 150 111 138 150 150 138 150 138 42 120 276 NU 69 150 129 138 150 51 0 3021
3 Fabian Coulthard 12 F 138 111 (72) 150 150 54 138 96 129 129 150 120 78 42 102 111 150 138 222 258 48 84 NU 111 138 NU -35[a] 2812
4 Shane Van Gisbergen 97 H 150 150 (150) 84 120 57 120 102 90 150 NU 129 96 129 129 129 36 129 120 222 120 129 150 33 57 138 0 2769
5 Chaz Mostert 55 F 84 129 (111) 96 72 150 102 138 NU 90 111 54 120 111 138 150 138 111 258 156 150 96 36 96 102 60 0 2748
6 Mark Winterbottom 5 F 60 63 (96) 66 90 138 111 120 84 66 63 63 129 120 84 78 120 48 168 NU 90 111 138 48 54 96 0 2208
7 David Reynolds 9 H 51 69 (120) 111 NU 129 84 57 120 96 90 96 84 72 78 84 90 84 108 300 54 NU 33 66 111 129 0 2196
8 Cameron Waters 6 F 120 90 (78) 102 48 102 48 69 39 120 102 84 111 63 57 90 54 NU 300 114 138 42 84 129 66 36 -35[b] 2173
9 Garth Tander 33 H 69 72 NU 78 129 96 78 84 96 102 27 57 90 102 72 60 84 72 240 102 66 54 96 102 72 69 0 2169
10 Craig Lowndes 888 H 90 78 (129) 120 69 36 96 90 102 60 96 102 102 78 111 102 96 33 144 144 96 120 90 120 NU NU -15[c] 2160
11 Tim Slade 14, 75 H 63 96 NU 90 51 48 66 54 24 72 72 111 45 NU 120 96 51 54 DK 168 129 39 102 60 129 72 0 1812
12 Scott Pye 2, 02 H 57 48 NU 69 54 69 45 63 63 39 39 90 69 51 66 57 111 51 84 276 72 66 63 78 96 63 -35[d] 1804
13 Michael Caruso 23 N 72 39 (66) 57 111 78 51 48 66 NU 57 48 60 66 60 NU 102 96 90 204 111 60 54 72 63 111 0 1776
14 Rick Kelly 15 N 111 54 NU NS 57 84 63 60 60 63 NU 78 54 69 90 66 72 45 126 132 78 72 72 69 78 120 0 1773
15 Will Davison 19, 95 H NU 66 NU NS 84 NU 90 111 111 84 66 72 48 90 54 NU 69 69 138 126 45 63 69 36 84 84 0 1659
16 Lee Holdsworth 18 H 66 51 (69) 54 39 111 60 45 72 78 78 69 72 60 69 45 60 60 180 NU NU 90 78 NU 120 90 0 1647
17 James Moffat 34 H 78 57 NU 48 63 120 69 72 48 57 84 30 66 96 21 63 DK 63 192 NU 51 48 66 84 NU 66 0 1542
18 Todd Kelly 7, 20 N 39 84 (84) 51 102 72 72 51 69 54 51 45 NU 54 51 69 30 78 114 192 NU 69 60 51 60 78 -60[e] 1536
19 Nick Percat 8 H 96 NU NU 72 NU 42 39 78 78 69 129 60 33 57 96 33 33 102 78 NU 42 78 57 63 90 102 0 1527
20 Jason Bright 56 F 42 60 (102) NU 96 30 57 66 27 51 60 66 36 48 NU 72 66 90 96 180 84 57 111 90 NU 39 0 1524
21 James Courtney 22 H 129 120 NU NS 42 45 54 39 NU 48 42 51 30 84 63 36 63 57 156 96 63 102 30 NU 48 33 0 1431
22 Tim Blanchard 21, 4 H 48 42 NU NU 60 60 27 36 54 42 69 42 63 45 42 54 78 66 NS 138 60 45 48 57 69 57 0 1302
23 Dale Wood 99 H NU 45 (90) 63 NU 90 42 42 42 27 30 24 57 39 36 NU 57 39 132 240 39 51 45 45 51 45 -60[f] 1221
24 Simona de Silvestro 78 N 45 36 (60) 60 66 66 36 33 36 45 45 21 51 36 24 48 48 36 102 NU 57 36 51 54 45 54 0 1131
25 Steve Owen 55 F 258 156 150 96 0 660
26 James Golding 31, 33 H 57 30 33 42 240 102 66 54 0 624
27 Tony D’Alberto 12 F 222 258 48 84 0 612
28 Richie Stanaway 6 F 300 114 138 42 0 594
29 Alex Rullo 62 H 36 30 NU NU NU 39 33 30 30 24 36 36 42 33 NU 30 39 NU NU 120 36 NU 0 594
30 Matt Campbell 97 H 120 222 120 129 0 591
31 Paul Dumbrell 88 H 204 90 102 138 0 534
32 Steven Richards 888 H 144 144 96 120 0 504
33 Warren Luff 02 H 84 276 72 66 0 498
34 Alexandre Prémat 17 F 276 NU 69 150 0 495
35 Jack Perkins 22, 62 H 156 96 63 102 39 39 0 495
36 Jack Le Brocq 28, 7, 20 N 48 39 48 NU 114 192 NU 69 -25[g] 485
37 Dean Fiore 23 N 90 204 111 60 0 465
38 Luke Youlden 9 H 108 300 54 NU 0 462
39 Chris Pither 99 H 132 240 39 51 0 462
40 Garry Jacobson 56 F 96 180 84 57 0 417
41 David Wall 15 N 126 132 78 72 0 408
42 Jonathon Webb 19 H 138 126 45 63 0 372
43 Dean Canto 5 F 168 NU 90 111 0 369
44 Taz Douglas 3 H 33 33 NU NS 45 33 33 21 NU 108 NU NU NU 42 0 348
45 Macauley Jones 4, 8 H 45 36 33 33 78 NU 42 78 0 345
46 Andre Heimgartner 14 H 168 129 39 0 336
47 Todd Hazelwood 35, 4, 21 H 39 51 NS 138 60 45 0 333
48 Aaren Russell 3 H 39 30 NU 108 NU NU 42 42 NU 48 0 309
49 Alex Davison 3, 62 H 27 27 45 42 NU 120 36 NU 0 297
50 Richard Muscat 34 H 192 NU 51 48 0 291
51 Karl Reindler 18 H 180 NU NU 90 0 270
52 David Russell 78 N 102 NU 57 36 0 195
53 Shae Davies 26 N 51 33 30 39 0 153
54 Cameron McConville 3 H 54 27 0 81
55 Matthew Brabham 3 H 30 27 0 57
56 Ashley Walsh 75 H DK 0 0

Uwagi

  1. Coulthard: -35 pkt za spowodowanie karambolu w w3
  2. Waters: -35 pkt za wypchnięcie przeciwnika z toru w w5
  3. Lowndes: -15 pkt za niesportowe wyprzedzanie w w4
  4. Pye: -35 pkt za spowodowanie kolizji w w10
  5. T.Kelly: -35 pkt za spowodowanie kolizji w w1, -25 pkt za spowodowanie kolizji w w21
  6. Wood: -25 pkt za spowodowanie kolizji w w5, -35 pkt za spowodowanie kolizji w w15
  7. Le Brocq: -25 pkt za spowodowanie kolizji w w21
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
standardowy 150 138 129 120 111 102 96 90 84 78 72 69 66 63 60 57 54 51 48 45 42 39 36 33 30 27 24 21
Sandown 500, Bathurst 1000 300 276 258 240 222 204 192 180 168 156 144 138 132 126 120 114 108 102 96 90 84 78 72 66 60 54 48 42

Punkty przyznawane są kierowcom którzy przejechali dystans minimum 75% wyścigu i przejechali ostatnie okrążenie. Większość weekendów wyścigowych odbywała się w formacie jednego wyścigu w sobotę i jednego w niedzielę (po 150 punktów dla zwycięzcy). Wyjątkiem były rundy długodystansowe Sandown i Bathurst z jednym wyścigiem. W każdej rundzie było maksymalnie 300 punktów do zdobycia.

Przypisy

  1. a b Z powodu karambolu na drugim okrążeniu, długiej przerwy i skrócenia wyścigu ze względów czasowych, zaliczono wyniki wyścigu nr 3 ale nie przyznano za niego punktów do klasyfikacji.No points issued for shortened Race 3 at Tasmania (ang.). speedcafe.com, 2017-04-08. [dostęp 2018-01-13].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Supercars Championship 2017
Listen to this article