LaTeX

From Wikipedia, the free encyclopedia

LaTeX
Remove ads

LaTeX je opisni jezik i sistem za pripremanje dokumenata za TeX, program koji se koristi za komponiranje teksta. Ime jezika se izgovara kao /ˈleɪtɛk/, /ˈleɪtɛx/, /ˈlɑːtɛx/, ili /ˈlɑːtɛk/.

Thumb
LaTeX logo

LaTeX se najčešće koristi od strane matematičara, naučnika kao i ostalih osoba unutar akedemskog svijeta. Također upotreba LaTeX-a među profesionalnim korisnicima je raširena dok je pak upotreba ovog opisnog jezika među običnim korisnicima zanemarljiva.

LaTeX ima za cilj da pruži jezik na visokom nivou koji pristupa moći TeX-a na lakši način. Ukratko, TeX rukuje rasporedom strane, dok LaTeX rukuje sadržajem strane za obradu dokumenta. LaTeX sadrži kolekciju TeX makroa i program za obradu LaTeX dokumenata. Zato što su komande za formatiranje TeX-a obično osnovne, pružaju autorima sa gotovim komandama za formatiranje i raspored odredbi kao što su naslov poglavlja, fusnote, ukštene reference i bibliografije.

LaTeX je prvobitno napisan u ranim 1980-im godinama od strane Leslija Lamporta na SRI International.[1] Trenutna verzija je LaTeX2e (stilizovana kao , ɛ). LaTeX je slobodan softver i distribuira je pod projektom javne LaTeX licence (LPPL).

Remove ads

Sistem slaganja

LaTeX se može proizvoljno proširiti pomoću osnovnog makro jezika da razvija prilagodljive formate. Takvi makroi se često prikupljaju u pakete, koji su dostupni da se bave izdanjima formatiranja kao što su komplikovani matematički sadržaj ili grafici matematičkih funkcija. Zaista, u primeru ispod align okruženje je obezbeđeno od strane amsmath paketa.

 \documentclass[12pt]{article}
 \usepackage{amsmath}
 \title{\LaTeX}
 \date{}
 \begin{document}
   \maketitle
   \LaTeX{} je dokument za \TeX{} i nov način kucanja teksta.
   \LaTeX{} je napisao 1984. godine Leslie Lamport i postaje dominantan za korišćenje \TeX; nekoliko ljudi je pisalo \TeX{}.
   Najbrža verzija je \LaTeXe. 
   % Ovo je komentar, neće biti pokazan u konačnom prikazu.
   % Sledeći primer pokazuje način kucanja matematičke formule u LaTeX:
   \begin{align}
     E_0 &= mc^2                              \\
     E &= \frac{mc^2}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}
   \end{align}
 \end{document}
Remove ads

Primeri

Sledeći primer pokazuje primer LaTeX ulaza i odgovarajući izlaz:

Više informacija Input, Output ...

Primetite kako je jednačina za  tip od oznake:

E & = \frac{mc^2}{\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}}

Kvadratni koren se označava "\sqrt{argument}", a razlomak sa "\frac{numerator}{denominator}".

Remove ads

Povezani softver

Kao makro paket, LaTeX obezbeđuje skup makroa za TeX tumačenje. Postoje i mnogi drugi makro paketi za TeX, uključujući Plain TeX, GNU TeXinfo, AMSTeX i ConTeXt.


Uobičajeni font za LaTeX je Knutov Computer Modern font, koji daje standardna dokumenta u LaTeX-u istog prepoznatljivog izgleda kao što su oni kreirani običnim TeX-om. XeTeX dozvoljava upotrebu OpenType i TrueType (to je navedeno) fontova za izlazne datoteke.

Postoji i mnogo editora za LaTeX.

Kompaktibilnost

LaTeX dokumenta (*.tex) mogu da se otvore bilo kojim tekst editorom. Oni se sastoje od običnog teksta i ne sadrže skrivene kodove za formatiranje ili binarne instrukcije. Osim toga, TeX dokumenta mogu da se dele od donošenja fajla Rich Text Format (*.rtf) ili XML. Ovo se može uraditi pomoću besplatnog programa LaTeX2RTF ili TeX4XT. LaTeX može biti izražen u PDF datoteci koristeći LaTeX ekstenziju pdfLaTeX. LaTeX fajlovi koji sadrže Unikod tekst mogu biti obrađeni u PDF-u LaTeX ekstenzije XeLaTeX.

LaTeX2HTML

LaTeX2HTML je konverter napisan u Perl da konvertuje LaTeX dokumente u HTML. Na taj način, na primer, naučni radovi – prvenstveno otkucani za štampanje – mogu se postaviti na veb za onlajn gledanje. Licenciran je pod GNU GPL v2.[2] CVS ponuda za LaTeX2HTML sa zvaničnog sajta je ukinuta.[3] Međutim Comprehensive TeX Archive Network i dalje nudi svoj ažurirani softver.

HeVeA

HeVeA konverter napisan u Ocaml koji konvertuje LaTeX dokumenta u HTML5. Licenciran je pod Q Public License.[4]

Pandoc

Pandoc je 'univerzalni konvertor dokumenata' koji može da transformiše LaTeX dokumenta u mnogo različitih formata datoteka, uključujući HTML5, epub, rtf i docx. Licenciran je pod GNU GPL v2.[5]

Remove ads

Povezano

Reference

Dodatna literatura

Loading related searches...

Wikiwand - on

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Remove ads