Rodoverje
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Slovensko rodnoverje ili rodna vera je jedan od modernih[a] naziva za obnovljenu, mnogobožačku, etničku religiju Slovena[1][2][b] i njeno ponovno praktikovanje među slovenskim narodima.[4][5][6] Njeni sledbenici poštuju božanstva starih Slovena i kultove predaka, vegetacije, vatre, vode i svetih životinja.

Sloveni nisu imali posebno ime za svoju etničku religiju, jer se podrazumevalo da svaki Sloven bude istovremeno i rodnoveran,[7] pa je poseban naziv za slovensku religiju skovan tek osamdesetih godina XX veka, odnosno tek kada se u slovenskim zemljama dostigla „kritična masa“ kako ljudi zainteresovanih za istoriju, veru, tradiciju i kulturu Slovena pre prihvatanja hrišćanstva, tako i onih koji su svoju duhovnu stazu pronašli u slovenskoj religiji.[8] Termin slovensko rodnoverje se koristi u većini slovenskih zemalja, sa varijacijama koje su u skladu sa osobenostima slovenskih jezika (ruski: , rodnaя vera; poljski: , rodzima wiara; ukrajinski: , ridna vira; češki: , rodná víra; slovački: ; bugarski: ; srpskohrvatski: ; srpskohrvatski: , rodna vera, rodna vera). Naziv je nastao kao kovanica reči rod i vera.[9] Izraz koji je u upotrebi u engleskom jeziku je Rodnovery.[c] Alternativni nazivi su slovenska vera,[d] narodna vera,[e] stara vera, staroverstvo,[f] staroverje.
Remove ads
Neposredni izvori za slovensko rodnoverje[g] su narodno predanje,[10][11] običaji i obredi;[12][13][14] pisani romejski,[15] slovenski,[16][17][18][19][20][21][22] germanski,[23][24][25][26][27][28][29][30] i arapski izvori;[31][32][33] arheološki[34][35][36][37][38][39][40][41][42] i drugi nalazi.[43]
Posredni izvori su manje ili više uspešne sinteze narodnog predanja, analize predanja slovenskih naroda[44][45] i njihovih obreda i običaja, pokušaji rekonstrukcije bazirani uglavnom na etnološkim nalazima, komparativnoj religiji i arheološkim nalazima.[46][47][48][49][50][51][52][53][54]
Deo slovenskih rodnovernih verskih zajednica koristi i kontroverznu „Velesovu knjigu“ kao izvor.
Pojedine slovenske rodnoverne verske zajednice se koriste i falsifikovanim narodnim predanjem i materijalnim nalazima, verskim sadržajima drugih veroispovesti i autorskim tekstovima religijskog sadržaja.
Remove ads
Povezano
Napomene
- Naziv rodna vera se može naći početkom XX veka, npr. u nazivu ukrajinske rodnoverne organizacije „Rodna vera“ (ukrajinski: osnovane 1934. godine, dok naziv rodnoverje nastaje krajem osamdesetih godina XX veka.
- Rodnoverje je zapravo naziv za etničku religiju u opštem slučaju. U grčkom jeziku pojmu rodnoverje odgovara izraz etnikos (grčki: ), a u ruskom jeziku se koristi i pojam ruski: , koji potiče od crkvenoslovenskog ıảzы́kъ (narod, pleme, rod) i u delima hrišćanskih autora označava veru mnogobožačkih religija. U engleskom jeziku pojmu rodnoverje odgovaraju izrazi engleski: i engleski: što je i bukvalni prevod pojma rodnoverje. Pun naziv koji se koristi u dokumentima rodnovernih grupa i organizacija i u radovima posvećenim slovenskoj religiji glasi slovensko rodnoverje, npr. poljski: . Slično tome postoji germansko rodnoverje, što označava etničku religiju germanskih naroda, npr. Asatru, grčko rodnoverje, tj. Helenizmos (grč. Έλληισμὀς, engleski: ), prusko rodnoverje() ili letonsko rodnoverje latvijski: . Organizacije etničkih religija iz više evropskih zemalja su 1998. godine formirale međunarodno telo - Evropski kongres etničkih religija (engleski: ).[3]
- Verzija na engleskom jeziku koju koriste mnogi slovenski paganski sajtovi i koja je naziv domena jedne od najvećih organizacija slovenskih rodnovernih u Ruskoj Federaciji: http://rnv.rodnovery.com/.
- U nazivu poljskog rodnovernog udruženja zapadno-slovensko versko udruženje „Slovenska Vera“ (poljski: ).
- Na primer, u nazivu organizacije Ruska narodna vera (ruski: ).
Remove ads
Reference
Vanjske veze
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads