Greenock
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Greenock (škotsko-gelski: Grianaig) je lučki grad na zapadu Škotske od 44,248 stanovnika[1], on je i administrativni centar područnog savjeta Inverclyde, ali tradicijski podpada pod namjesništvo - Renfrewshire.
Remove ads
Geografija
Greenock leži na dnu zaljeva Firth of Clyde, udaljen četrdesetak km sjeverozapadno od Glasgowa.[2] Okružen brdima, grad se u velikoj mjeri rastegao uz obalni pojas, koji se maksimalno proteže do otprilike km 6,5 km. Najuži dio je stara industrijska zona, dok stambena naselja podignuta od 19. vijeka i kasnije, imaju više prostora.
Historija
Greenock je u 17. vijeku bio malo ribarsko selo, od jednog reda slamnatih koliba, sve se to promjenilo od kad je postao luka, koja se tokom 18. i 19. vijeka stalno proširivala. Uz nju su izniknule šećerane, predionice pamuka i veliko brodogradilište, koje se danas proteže do Port Glasgowa. U njemu je izgrađeno puno ratnih i putničkih brodova i putničkih brodova.[2] Stara luka dovršena 1710. permanentno je poboljšavana i dograđivana, pa danas ima sve vrste dokova, od suhih do onih za plimu i čišćenje brodskog dna. Za Drugog svjetskog rata Greenock je bio baza prebjeglih francuskih ratnih brodova, pa je zbog tog bio i meta snažnih zračnih napada Luftwaffe, pa je i poprilično stradao.
Nakon pada lučkog prometa i tradicionalih industrija, krajem 20. vijeka, Greenock se našao u krizi. Iz nje sporo izlazi, mjenjajući proizvodnju, koja se danas fokusira na kompjutore i elektroniku, ali je i pored toga Greenock još uvijek najveća kontejnerska luka zapadne Škotske.[2]
Remove ads
Znamenitosti
U Greenocku je rođen James Watt (1736. - 1819), izumitelj parnoga stroja. Zbog tog grad ima puno mjesta i objekata, koji nose njegovo ime, najznačajniji su; Naučna biblioteka, muzej i Memorijalna inženjerska škola za navigaciju, radio i radar, podignuta na mjestu gdje mu je stajala rodna kuća, uz to ima i spomenik sa skulpturom.[2]
Na brdu iznad grada podignut je veliki granitni križ u spomen na francuske mornare poginule u bitkama na Atlantiku.[2]
Reference
Vanjske veze
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads